täyttää

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *täüttädäk; equivalent to täysi (full) +‎ -tää.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈtæy̯tːæːˣ/, [ˈt̪æy̯t̪ːæː(ʔ)]
  • Rhymes: -æytːæː
  • Syllabification(key): täyt‧tää

Verb[edit]

täyttää (transitive)

  1. to fill, fill up, fill in, stuff
  2. to stuff (taxidermy)
  3. to fulfill
  4. (of age) to turn
    Hän täytti 25.
    He/she turned 25.

Conjugation[edit]

Inflection of täyttää (Kotus type 53*C/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. täytän en täytä 1st sing. olen täyttänyt en ole täyttänyt
2nd sing. täytät et täytä 2nd sing. olet täyttänyt et ole täyttänyt
3rd sing. täyttää ei täytä 3rd sing. on täyttänyt ei ole täyttänyt
1st plur. täytämme emme täytä 1st plur. olemme täyttäneet emme ole täyttäneet
2nd plur. täytätte ette täytä 2nd plur. olette täyttäneet ette ole täyttäneet
3rd plur. täyttävät eivät täytä 3rd plur. ovat täyttäneet eivät ole täyttäneet
passive täytetään ei täytetä passive on täytetty ei ole täytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. täytin en täyttänyt 1st sing. olin täyttänyt en ollut täyttänyt
2nd sing. täytit et täyttänyt 2nd sing. olit täyttänyt et ollut täyttänyt
3rd sing. täytti ei täyttänyt 3rd sing. oli täyttänyt ei ollut täyttänyt
1st plur. täytimme emme täyttäneet 1st plur. olimme täyttäneet emme olleet täyttäneet
2nd plur. täytitte ette täyttäneet 2nd plur. olitte täyttäneet ette olleet täyttäneet
3rd plur. täyttivät eivät täyttäneet 3rd plur. olivat täyttäneet eivät olleet täyttäneet
passive täytettiin ei täytetty passive oli täytetty ei ollut täytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. täyttäisin en täyttäisi 1st sing. olisin täyttänyt en olisi täyttänyt
2nd sing. täyttäisit et täyttäisi 2nd sing. olisit täyttänyt et olisi täyttänyt
3rd sing. täyttäisi ei täyttäisi 3rd sing. olisi täyttänyt ei olisi täyttänyt
1st plur. täyttäisimme emme täyttäisi 1st plur. olisimme täyttäneet emme olisi täyttäneet
2nd plur. täyttäisitte ette täyttäisi 2nd plur. olisitte täyttäneet ette olisi täyttäneet
3rd plur. täyttäisivät eivät täyttäisi 3rd plur. olisivat täyttäneet eivät olisi täyttäneet
passive täytettäisiin ei täytettäisi passive olisi täytetty ei olisi täytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. täytä älä täytä 2nd sing.
3rd sing. täyttäköön älköön täyttäkö 3rd sing. olkoon täyttänyt älköön olko täyttänyt
1st plur. täyttäkäämme älkäämme täyttäkö 1st plur.
2nd plur. täyttäkää älkää täyttäkö 2nd plur.
3rd plur. täyttäkööt älkööt täyttäkö 3rd plur. olkoot täyttäneet älkööt olko täyttäneet
passive täytettäköön älköön täytettäkö passive olkoon täytetty älköön olko täytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. täyttänen en täyttäne 1st sing. lienen täyttänyt en liene täyttänyt
2nd sing. täyttänet et täyttäne 2nd sing. lienet täyttänyt et liene täyttänyt
3rd sing. täyttänee ei täyttäne 3rd sing. lienee täyttänyt ei liene täyttänyt
1st plur. täyttänemme emme täyttäne 1st plur. lienemme täyttäneet emme liene täyttäneet
2nd plur. täyttänette ette täyttäne 2nd plur. lienette täyttäneet ette liene täyttäneet
3rd plur. täyttänevät eivät täyttäne 3rd plur. lienevät täyttäneet eivät liene täyttäneet
passive täytettäneen ei täytettäne passive lienee täytetty ei liene täytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st täyttää present täyttävä täytettävä
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st täyttääkseni täyttääksemme
2nd täyttääksesi täyttääksenne
3rd täyttääkseen
täyttääksensä
past täyttänyt täytetty
2nd inessive2 täyttäessä täytettäessä agent3 täyttämä
Possessive forms
Person sing. plur.
1st täyttäessäni täyttäessämme
2nd täyttäessäsi täyttäessänne
3rd täyttäessään
täyttäessänsä
negative täyttämätön
instructive täyttäen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).
* The third-person singular indicative form täyttää does not exhibit final gemination,
unlike the first infinitive (the lemma form), even though they are spelled identically.

3rd inessive täyttämässä
elative täyttämästä
illative täyttämään
adessive täyttämällä
abessive täyttämättä
instructive täyttämän täytettämän
4th4 verbal noun täyttäminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st täyttämäisilläni täyttämäisillämme
2nd täyttämäisilläsi täyttämäisillänne
3rd täyttämäisillään
täyttämäisillänsä

Derived terms[edit]

Related terms[edit]

Further reading[edit]

Ingrian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *täüttädäk. Cognates include Finnish täyttää and Estonian täita.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

täyttää

  1. (transitive) to fill up
  2. (transitive) to fulfill
    • 1936, N. A. Iljin and V. I. Junus, Bukvari iƶoroin șkouluja vart, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 61:
      Pitää plaanu täyttää,
      It's necessary to fulfill the plan,
    • 1936, D. I. Efimov, Lukukirja: Inkeroisia alkușkouluja vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 9:
      Kui vaa töö lupaukseet täytättä!
      As long as you fulfill your promises.

Conjugation[edit]

Conjugation of täyttää (type 2/kirjuttaa, tt-t gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular täytän en täytä 1st singular oon täyttänt, oon täyttänyt en oo täyttänt, en oo täyttänyt
2nd singular täytät et täytä 2nd singular oot täyttänt, oot täyttänyt et oo täyttänt, et oo täyttänyt
3rd singular täyttää ei täytä 3rd singular ono täyttänt, ono täyttänyt ei oo täyttänt, ei oo täyttänyt
1st plural täytämmä emmä täytä 1st plural oomma täyttäneet emmä oo täyttäneet
2nd plural täytättä että täytä 2nd plural ootta täyttäneet että oo täyttäneet
3rd plural täyttäät1), täyttävät2), täytetää evät täytä, ei täytetä 3rd plural ovat täyttäneet evät oo täyttäneet, ei oo täytetty
impersonal täytetää ei täytetä impersonal ono täytetty ei oo täytetty
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular täytin en täyttänt, en täyttänyt 1st singular olin täyttänt, olin täyttänyt en olt täyttänt, en olt täyttänyt
2nd singular täytit et täyttänt, et täyttänyt 2nd singular olit täyttänt, olit täyttänyt et olt täyttänt, et olt täyttänyt
3rd singular täytti ei täyttänt, ei täyttänyt 3rd singular oli täyttänt, oli täyttänyt ei olt täyttänt, ei olt täyttänyt
1st plural täytimmä emmä täyttäneet 1st plural olimma täyttäneet emmä olleet täyttäneet
2nd plural täytittä että täyttäneet 2nd plural olitta täyttäneet että olleet täyttäneet
3rd plural täyttiit1), täyttivät2), täytettii evät täyttäneet, ei täytetty 3rd plural olivat täyttäneet evät olleet täyttäneet, ei olt täytetty
impersonal täytettii ei täytetty impersonal oli täytetty ei olt täytetty
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular täyttäisin en täyttäis 1st singular olisin täyttänt, olisin täyttänyt en olis täyttänt, en olis täyttänyt
2nd singular täyttäisit, täyttäist1) et täyttäis 2nd singular olisit täyttänt, olisit täyttänyt et olis täyttänt, et olis täyttänyt
3rd singular täyttäis ei täyttäis 3rd singular olis täyttänt, olis täyttänyt ei olis täyttänt, ei olis täyttänyt
1st plural täyttäisimmä emmä täyttäis 1st plural olisimma täyttäneet emmä olis täyttäneet
2nd plural täyttäisittä että täyttäis 2nd plural olisitta täyttäneet että olis täyttäneet
3rd plural täyttäisiit1), täyttäisivät2), täytettäis evät täyttäis, ei täytettäis 3rd plural olisivat täyttäneet evät olis täyttäneet, ei olis täytetty
impersonal täytettäis ei täytettäis impersonal olis täytetty ei olis täytetty
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular täytä elä täytä 2nd singular oo täyttänt, oo täyttänyt elä oo täyttänt, elä oo täyttänyt
3rd singular täyttäköö elköö täyttäkö 3rd singular olkoo täyttänt, olkoo täyttänyt elköö olko täyttänt, elköö olko täyttänyt
1st plural 1st plural
2nd plural täyttäkää elkää täyttäkö 2nd plural olkaa täyttäneet elkää olko täyttäneet
3rd plural täyttäkööt elkööt täyttäkö, elköö täytettäkö 3rd plural olkoot täyttäneet elkööt olko täyttäneet, elköö olko täytetty
impersonal täytettäkköö elköö täytettäkö impersonal olkoo täytetty elköö olko täytetty
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular täyttänen en täyttäne
2nd singular täyttänet et täyttäne
3rd singular täyttänöö ei täyttäne
1st plural täyttänemmä emmä täyttäne
2nd plural täyttänettä että täyttäne
3rd plural täyttänööt evät täyttäne, ei täytettäne
impersonal täytettännöö ei täytettäne
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st täyttää present täyttävä täytettävä
2nd inessive täyttäjees past täyttänt, täyttänyt täytetty
instructive täyttäen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (täyttäkää) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
***) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative täyttämää
inessive täyttämääs
elative täyttämäst
abessive täyttämätä
4th nominative täyttämiin
partitive täyttämistä, täyttämist

Derived terms[edit]

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 617