Appendix:Latin irregular verbs

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

The irregular verbs of Latin consist of the following verbs and their compounds. Most do not belong to a particular conjugation, because their second principle parts are irregular. However, is said to be in the first conjugation, and sum along with fero are said to be irregular verbs, that is, they don't keep any rule in their conjugation.

sum[edit]

Future active participle: futūrus, –a, –um
Present active infinitive: esse
Future active infinitive: futūrus esse
Perfect active infinitive: fuisse
Present active participle: ens

sum, esse, fuī — to be, exist
Indicative mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present sum es est sumus estis sunt
Imperfect eram erās erat erāmus erātis erant
Future erō eris erit erimus eritis erunt
Perfect fuī fuistī fuit fuimus fuistis fuērunt
Pluperfect fueram fuerās fuerat fuerāmus fuerātis fuerant
Future perfect fuerō fueris fuerit fuerimus fueritis fuerint
Subjunctive mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present sim sīs sit sīmus sītis sint
Imperfect essem essēs esset essēmus essētis essent
Perfect fuerim fuerīs fuerit fuerīmus fuerītis fuerint
Pluperfect fuissem fuissēs fuisset fuissēmus fuissētis fuissent
Imperative mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present —— es —— —— este ——
Future —— estō estō —— estōte suntō

possum[edit]

possum, posse, potuī — to be able, can
Indicative mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present possum potes potest possumus potestis possunt
Imperfect poteram poterās poterat poterāmus poterātis poterant
Future poterō poteris poterit poterimus poteritis poterunt
Perfect potuī potuistī potuit potuimus potuistis potuērunt
Pluperfect potueram potuerās potuerat potuerāmus potuerātis potuerant
Future perfect potuerō potueris potuerit potuerimus potueritis potuerint
Subjunctive mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present possim possīs possit possīmus possītis possint
Imperfect possem possēs posset possēmus possētis possent
Perfect potuerim potuerīs potuerit potuerīmus potuerītis potuerint
Pluperfect potuissem potuissēs potuisset potuissēmus potuissētis potuissent
Imperative mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present —— potes —— —— poteste ——
Future —— potestō potestō —— potestōte possuntō

[edit]

eō, īre, īvī1, ītum — to go
Indicative mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present īs it īmus ītis eunt
Imperfect ībam ībās ībat ībāmus ībātis ībant
Future ībō ībis ībit ībimus ībitis ībunt
Perfect īvī īvistī īvit īvimus īvistis īvērunt
Pluperfect īveram īverās īverat īverāmus īverātis īverant
Future perfect īverō īveris īverit īverimus īveritis īverint
Subjunctive mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present eam eās eat eāmus eātis eant
Imperfect īrem īrēs īret īrēmus īrētis īrent
Perfect īverim īverīs īverit īverīmus īverītis īverint
Pluperfect īvissem īvissēs īvisset īvissēmus īvissētis īvissent
Imperative mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present —— ī —— —— īte ——
Future —— ītō ītō —— ītōte euntō

1—may be

volō[edit]

volō, velle, voluī — to wish, want
Indicative mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present volō vīs vult volumus vultis volunt
Imperfect volēbam volēbās volēbat volēbāmus volēbātis volēbant
Future volam volēs volet volēmus volētis volent
Perfect voluī voluistī voluit voluimus voluistis voluērunt
Pluperfect volueram voluerās voluerat voluerāmus voluerātis voluerant
Future perfect voluerō volueris voluerit voluerimus volueritis voluerint
Subjunctive mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present velim velīs velit velīmus velītis velint
Imperfect vellem vellēs vellet vellēmus vellētis vellent
Perfect voluerim voluerīs voluerit voluerīmus voluerītis voluerint
Pluperfect voluissem voluissēs voluisset voluissēmus voluissētis voluissent

nōlō[edit]

nōlō, nōlle, nōluī — to be unwilling
Indicative mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present nōlō nōn vīs nōn vult nōlumus nōn vultis nōlunt
Imperfect nōlēbam nōlēbās nōlēbat nōlēbāmus nōlēbātis nōlēbant
Future nōlam nōlēs nōlet nōlēmus nōlētis nōlent
Perfect nōluī nōluistī nōluit nōluimus nōluistis nōluērunt
Pluperfect nōlueram nōluerās nōluerat nōluerāmus nōluerātis nōluerant
Future perfect nōluerō nōlueris nōluerit nōluerimus nōlueritis nōluerint
Subjunctive mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present nōlim nōlīs nōlit nōlīmus nōlītis nōlint
Imperfect nōllem nōllēs nōllet nōllēmus nōllētis nōllent
Perfect nōluerim nōluerīs nōluerit nōluerīmus nōluerītis nōluerint
Pluperfect nōluissem nōluissēs nōluisset nōluissēmus nōluissētis nōluissent
Imperative mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present —— nōlī —— —— nōlīte ——
Future —— nōlītō nōlītō —— nōlītōte nōluntō

mālō[edit]

mālō, mālle, māluī — to prefer
Indicative mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present mālō māvīs māvult mālumus māvultis mālunt
Imperfect mālēbam mālēbās mālēbat mālēbāmus mālēbātis mālēbant
Future mālam mālēs mālet mālēmus mālētis mālent
Perfect māluī māluistī māluit māluimus māluistis māluērunt
Pluperfect mālueram māluerās māluerat māluerāmus māluerātis māluerant
Future perfect māluerō mālueris māluerit māluerimus mālueritis māluerint
Subjunctive mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present mālim mālīs mālit mālīmus mālītis mālint
Imperfect māllem māllēs māllet māllēmus māllētis māllent
Perfect māluerim māluerīs māluerit māluerīmus māluerītis māluerint
Pluperfect māluissem māluissēs māluisset māluissēmus māluissētis māluissent

ferō[edit]

ferō, ferre, tulī, lātum — to bear
Indicative mood
Active voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present ferō fers fert ferimus fertis ferunt
Imperfect ferēbam ferēbās ferēbat ferēbāmus ferēbātis ferēbant
Future feram ferēs feret ferēmus ferētis ferent
Perfect tulī tulistī tulit tulimus tulistis tulērunt
Pluperfect tuleram tulerās tulerat tulerāmus tulerātis tulerant
Future perfect tulerō tuleris tulerit tulerimus tuleritis tulerint
Subjunctive mood
Active voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present feram ferās ferat ferāmus ferātis ferant
Imperfect ferrem ferrēs ferret ferrēmus ferrētis ferrent
Perfect tulerim tulerīs tulerit tulerīmus tulerītis tulerint
Pluperfect tulissem tulissēs tulisset tulissēmus tulissētis tulissent
Imperative mood
Active voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present —— fer —— —— ferte ——
Future —— fertō fertō —— fertōte feruntō
Indicative mood
Passive voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present feror ferris fertur ferimur feriminī feruntur
Imperfect ferēbar ferēbāris ferēbātur ferēbāmur ferēbāminī ferēbantur
Future ferar ferēris ferētur ferēmur ferēminī ferentur
Perfect lātus
sum
lātus
es
lātus
est
lātī
sumus
lātī
estis
lātī
sunt
Pluperfect lātus
eram
lātus
erās
lātus
erat
lātī
erāmus
lātī
erātis
lātī
erant
Future perfect lātus
erō
lātus
eris
lātus
erit
lātī
erimus
lātī
eritis
lātī
erunt
Subjunctive mood
Passive voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present ferar ferāris ferātur ferāmur ferāminī ferantur
Imperfect ferrer ferrēris ferrētur ferrēmur ferrēminī ferrentur
Perfect lātus
sim
lātus
sīs
lātus
sit
lātī
sīmus
lātī
sītis
lātī
sint
Pluperfect lātus
essem
lātus
essēs
lātus
esset
lātī
essēmus
lātī
essētis
lātī
essent
Imperative mood
Passive voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present —— ferre —— —— feriminī ——
Future —— fertor fertor —— —— feruntor

fiō[edit]

This verb serves as the passive of faciō in the Present System. It lacks a Perfect and Participial Stems— the Perfect System and the Future Passive Participle are formed regularly from faciō. The vowel i of the stem is long throughout, except in the third singular and before -er.

fīō, fierī, factus sum — to become, be made
Indicative mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present fīō fīs fit fīmus fītis fīunt
Imperfect fīēbam fīēbās fīēbat fīēbāmus fīēbātis fīēbant
Future fīam fīēs fīet fīēmus fīētis fīent
Perfect factus sum factus es factus est factī sumus factī estis factī sunt
Pluperfect factus eram factus erās factus erat factī erāmus factī erātis factī erant
Future perfect factus erō factus eris factus erit factī erimus factī eritis factī erunt
Subjunctive mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present fīam fīās fīat fīāmus fīātis fīant
Imperfect fierem fierēs fieret fieremus fieretis fierent
Perfect factus sim factus sīs factus sit factī sīmus factī sītis factī sint
Pluperfect factus essem factus essēs factus esset factī essēmus factī essētis factī essent
Imperative mood
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present —— —— —— fīte ——

edō[edit]

edō, ēsse or edĕre, ēdī, ēsum — to eat
Indicative mood
Active voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present edō ēs
or edis
ēst
or edit
edimus ēstis
or editis
edunt
Imperfect edēbam edēbās edēbat edēbāmus edēbātis edēbant
Future edam edēs edet edēmus edētis edent
Perfect ēdī ēdistī ēdit ēdimus ēdistis ēdērunt
Pluperfect ēderam ēderās ēderat ēderāmus ēderātis ēderant
Future perfect ēderō ēderis ēderit ēderimus ēderitis ēderint
Subjunctive mood
Active voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present edam
or edim
edās
or edīs
edat
or edit
edāmus
or edīmus
edātis
or edītis
edant
or edint
Imperfect ēssem
or ederem
ēssēs
or ederēs
ēsset
or ederet
ēssēmus
or ederēmus
ēssētis
or ederētis
ēssent
or ederent
Perfect ēderim ēderīs ēderit ēderīmus ēderītis ēderint
Pluperfect ēdissem ēdissēs ēdisset ēdissēmus ēdissētis ēdissent
Imperative mood
Active voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present —— ēs
or ede
—— —— ēste
or edite
——
Future —— ēstō
or editō
ēstō
or editō
—— ēstōte
or editōte
eduntō
Indicative mood
Passive voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present edor ederis ēstur
or editur
edimur ediminī eduntur
Imperfect edēbar edēbāris edēbātur edēbāmur edēbāminī edēbantur
Future edar edēris edētur edēmur edēminī edentur
Perfect ēsus
sum
ēsus
es
ēsus
est
ēsī
sumus
ēsī
estis
ēsī
sunt
Pluperfect ēsus
eram
ēsus
erās
ēsus
erat
ēsī
erāmus
ēsī
erātis
ēsī
erant
Future perfect ēsus
erō
ēsus
eris
ēsus
erit
ēsī
erimus
ēsī
eritis
ēsī
erint
Subjunctive mood
Passive voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present edar edāris edātur edāmur edāminī edantur
Imperfect ederer ederēris ēssētur
or ederētur
ederēmur ederēminī ederentur
Perfect ēsus
sim
ēsus
sīs
ēsus
sit
ēsī
sīmus
ēsī
sītis
ēsī
sint
Pluperfect ēsus
essem
ēsus
essēs
ēsus
esset
ēsī
essēmus
ēsī
essētis
ēsī
essent
Imperative mood
Passive voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present —— ēsse
or edere
—— —— ediminī ——
Future —— ēstor ēstor —— —— eduntor

[edit]

dō, dăre, dedī, dătum — to give
Indicative mood
Active voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present dās dat dămus dătis dant
Imperfect dăbam dăbās dăbat dăbāmus dăbātis dăbant
Future dăbō dabis dabit dabimus dabitis dabunt
Perfect dedī dedistī dedit dedimus dedistis dedērunt
Pluperfect dederam dederās dederat dederāmus dederātis dederant
Future perfect dederō dederis dederit dederimus dederitis dederint
Subjunctive mood
Active voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present dem (duim) dēs (duīs) det (duit) dēmus (duīmus) dētis (duītis) dent (duint)
Imperfect darem darēs daret darēmus darētis darent
Perfect dederim dederīs dederit dederīmus dederītis dederint
Pluperfect dedissem dedissēs dedisset dedissēmus dedissētis dedissent
Imperative mood
Active voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present —— —— —— dăte ——
Future —— dătō dătō —— dătōte dăntō
Indicative mood
Passive voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present dor daris datur damur daminī dantur
Imperfect dabar dabāris dabātur dabāmur dabāminī dabantur
Future dabor dabēris dabitur dabimur dabiminī dabuntur
Perfect dătus
sum
dătus
es
dătus
est
dătī
sumus
dătī
estis
dătī
sunt
Pluperfect dătus
eram
dătus
erās
dătus
erat
dătī
erāmus
dătī
erātis
dătī
erant
Future perfect dătus
erō
dătus
eris
dătus
erit
dătī
erimus
dătī
eritis
dătī
erint
Subjunctive mood
Passive voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present der dēris dētur dēmur dēminī dentur
Imperfect darer darēris darētur darēmur darēminī darentur
Perfect dătus
sim
dătus
sīs
dătus
sit
dătī
sīmus
dătī
sītis
dătī
sint
Pluperfect dătus
essem
dătus
essēs
dătus
esset
dătī
essēmus
dătī
essētis
dătī
essent
Imperative mood
Passive voice
1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
Present —— dare —— —— daminī ——
Future —— dator dator —— —— dantor

See also[edit]