mennä nukkumaan

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

mennä nukkumaan

  1. to go to bed

Conjugation[edit]

Inflection of mennä nukkumaan (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menen nukkumaan en mene nukkumaan 1st sing. olen mennyt nukkumaan en ole mennyt nukkumaan
2nd sing. menet nukkumaan et mene nukkumaan 2nd sing. olet mennyt nukkumaan et ole mennyt nukkumaan
3rd sing. menee nukkumaan ei mene nukkumaan 3rd sing. on mennyt nukkumaan ei ole mennyt nukkumaan
1st plur. menemme nukkumaan emme mene nukkumaan 1st plur. olemme menneet nukkumaan emme ole menneet nukkumaan
2nd plur. menette nukkumaan ette mene nukkumaan 2nd plur. olette menneet nukkumaan ette ole menneet nukkumaan
3rd plur. menevät nukkumaan eivät mene nukkumaan 3rd plur. ovat menneet nukkumaan eivät ole menneet nukkumaan
passive mennään nukkumaan ei mennä nukkumaan passive on menty nukkumaan ei ole menty nukkumaan
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menin nukkumaan en mennyt nukkumaan 1st sing. olin mennyt nukkumaan en ollut mennyt nukkumaan
2nd sing. menit nukkumaan et mennyt nukkumaan 2nd sing. olit mennyt nukkumaan et ollut mennyt nukkumaan
3rd sing. meni nukkumaan ei mennyt nukkumaan 3rd sing. oli mennyt nukkumaan ei ollut mennyt nukkumaan
1st plur. menimme nukkumaan emme menneet nukkumaan 1st plur. olimme menneet nukkumaan emme olleet menneet nukkumaan
2nd plur. menitte nukkumaan ette menneet nukkumaan 2nd plur. olitte menneet nukkumaan ette olleet menneet nukkumaan
3rd plur. menivät nukkumaan eivät menneet nukkumaan 3rd plur. olivat menneet nukkumaan eivät olleet menneet nukkumaan
passive mentiin nukkumaan ei menty nukkumaan passive oli menty nukkumaan ei ollut menty nukkumaan
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. menisin nukkumaan en menisi nukkumaan 1st sing. olisin mennyt nukkumaan en olisi mennyt nukkumaan
2nd sing. menisit nukkumaan et menisi nukkumaan 2nd sing. olisit mennyt nukkumaan et olisi mennyt nukkumaan
3rd sing. menisi nukkumaan ei menisi nukkumaan 3rd sing. olisi mennyt nukkumaan ei olisi mennyt nukkumaan
1st plur. menisimme nukkumaan emme menisi nukkumaan 1st plur. olisimme menneet nukkumaan emme olisi menneet nukkumaan
2nd plur. menisitte nukkumaan ette menisi nukkumaan 2nd plur. olisitte menneet nukkumaan ette olisi menneet nukkumaan
3rd plur. menisivät nukkumaan eivät menisi nukkumaan 3rd plur. olisivat menneet nukkumaan eivät olisi menneet nukkumaan
passive mentäisiin nukkumaan ei mentäisi nukkumaan passive olisi menty nukkumaan ei olisi menty nukkumaan
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. mene nukkumaan älä mene nukkumaan 2nd sing. ole mennyt nukkumaan älä ole mennyt nukkumaan
3rd sing. menköön nukkumaan älköön menkö nukkumaan 3rd sing. olkoon mennyt nukkumaan älköön olko mennyt nukkumaan
1st plur. menkäämme nukkumaan älkäämme menkö nukkumaan 1st plur. olkaamme menneet nukkumaan älkäämme olko menneet nukkumaan
2nd plur. menkää nukkumaan älkää menkö nukkumaan 2nd plur. olkaa menneet nukkumaan älkää olko menneet nukkumaan
3rd plur. menkööt nukkumaan älkööt menkö nukkumaan 3rd plur. olkoot menneet nukkumaan älkööt olko menneet nukkumaan
passive mentäköön nukkumaan älköön mentäkö nukkumaan passive olkoon menty nukkumaan älköön olko menty nukkumaan
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mennen nukkumaan en menne nukkumaan 1st sing. lienen mennyt nukkumaan en liene mennyt nukkumaan
2nd sing. mennet nukkumaan et menne nukkumaan 2nd sing. lienet mennyt nukkumaan et liene mennyt nukkumaan
3rd sing. mennee nukkumaan ei menne nukkumaan 3rd sing. lienee mennyt nukkumaan ei liene mennyt nukkumaan
1st plur. mennemme nukkumaan emme menne nukkumaan 1st plur. lienemme menneet nukkumaan emme liene menneet nukkumaan
2nd plur. mennette nukkumaan ette menne nukkumaan 2nd plur. lienette menneet nukkumaan ette liene menneet nukkumaan
3rd plur. mennevät nukkumaan eivät menne nukkumaan 3rd plur. lienevät menneet nukkumaan eivät liene menneet nukkumaan
passive mentäneen nukkumaan ei mentäne nukkumaan passive lienee menty nukkumaan ei liene menty nukkumaan
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st mennä nukkumaan present menevä nukkumaan mentävä nukkumaan
long 1st2 mennäkseen nukkumaan past mennyt nukkumaan menty nukkumaan
2nd inessive1 mennessä nukkumaan mentäessä nukkumaan agent1, 3 menemä nukkumaan
instructive mennen nukkumaan negative menemätön nukkumaan
3rd inessive menemässä nukkumaan 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative menemästä nukkumaan
illative menemään nukkumaan
adessive menemällä nukkumaan
abessive menemättä nukkumaan
instructive menemän nukkumaan mentämän nukkumaan
4th nominative meneminen nukkumaan
partitive menemistä nukkumaan
5th2 menemäisillään nukkumaan

Usage notes[edit]

  • instead of mennä, some other verbs may be used, e.g. käydä.

Synonyms[edit]

See also[edit]