hankkia

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *hankkidak. Cognates include Estonian hankima, Ingrian hankkia and Karelian hankkie.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈhɑŋkːiɑˣ/, [ˈhɑ̝ŋkːiɑ̝(ʔ)]
  • Rhymes: -ɑŋkːiɑ
  • Syllabification(key): hank‧ki‧a

Verb[edit]

hankkia

  1. (transitive) to acquire, get, obtain, find
    Synonym: saada
  2. (transitive) to buy, purchase, procure
    Synonym: ostaa
  3. (transitive) to provide, furnish, supply
    Synonym: toimittaa
  4. (transitive, informal) to earn, make (money)
    Synonyms: ansaita, tienata
  5. (transitive, usually atelic) to prepare for, look for
    Synonyms: valmistella, enteillä

Conjugation[edit]

Inflection of hankkia (Kotus type 61*A/sallia, kk-k gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hankin en hanki 1st sing. olen hankkinut en ole hankkinut
2nd sing. hankit et hanki 2nd sing. olet hankkinut et ole hankkinut
3rd sing. hankkii ei hanki 3rd sing. on hankkinut ei ole hankkinut
1st plur. hankimme emme hanki 1st plur. olemme hankkineet emme ole hankkineet
2nd plur. hankitte ette hanki 2nd plur. olette hankkineet ette ole hankkineet
3rd plur. hankkivat eivät hanki 3rd plur. ovat hankkineet eivät ole hankkineet
passive hankitaan ei hankita passive on hankittu ei ole hankittu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hankin en hankkinut 1st sing. olin hankkinut en ollut hankkinut
2nd sing. hankit et hankkinut 2nd sing. olit hankkinut et ollut hankkinut
3rd sing. hankki ei hankkinut 3rd sing. oli hankkinut ei ollut hankkinut
1st plur. hankimme emme hankkineet 1st plur. olimme hankkineet emme olleet hankkineet
2nd plur. hankitte ette hankkineet 2nd plur. olitte hankkineet ette olleet hankkineet
3rd plur. hankkivat eivät hankkineet 3rd plur. olivat hankkineet eivät olleet hankkineet
passive hankittiin ei hankittu passive oli hankittu ei ollut hankittu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hankkisin en hankkisi 1st sing. olisin hankkinut en olisi hankkinut
2nd sing. hankkisit et hankkisi 2nd sing. olisit hankkinut et olisi hankkinut
3rd sing. hankkisi ei hankkisi 3rd sing. olisi hankkinut ei olisi hankkinut
1st plur. hankkisimme emme hankkisi 1st plur. olisimme hankkineet emme olisi hankkineet
2nd plur. hankkisitte ette hankkisi 2nd plur. olisitte hankkineet ette olisi hankkineet
3rd plur. hankkisivat eivät hankkisi 3rd plur. olisivat hankkineet eivät olisi hankkineet
passive hankittaisiin ei hankittaisi passive olisi hankittu ei olisi hankittu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. hanki älä hanki 2nd sing.
3rd sing. hankkikoon älköön hankkiko 3rd sing. olkoon hankkinut älköön olko hankkinut
1st plur. hankkikaamme älkäämme hankkiko 1st plur.
2nd plur. hankkikaa älkää hankkiko 2nd plur.
3rd plur. hankkikoot älkööt hankkiko 3rd plur. olkoot hankkineet älkööt olko hankkineet
passive hankittakoon älköön hankittako passive olkoon hankittu älköön olko hankittu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hankkinen en hankkine 1st sing. lienen hankkinut en liene hankkinut
2nd sing. hankkinet et hankkine 2nd sing. lienet hankkinut et liene hankkinut
3rd sing. hankkinee ei hankkine 3rd sing. lienee hankkinut ei liene hankkinut
1st plur. hankkinemme emme hankkine 1st plur. lienemme hankkineet emme liene hankkineet
2nd plur. hankkinette ette hankkine 2nd plur. lienette hankkineet ette liene hankkineet
3rd plur. hankkinevat eivät hankkine 3rd plur. lienevät hankkineet eivät liene hankkineet
passive hankittaneen ei hankittane passive lienee hankittu ei liene hankittu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st hankkia present hankkiva hankittava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st hankkiakseni hankkiaksemme
2nd hankkiaksesi hankkiaksenne
3rd hankkiakseen
hankkiaksensa
past hankkinut hankittu
2nd inessive2 hankkiessa hankittaessa agent3 hankkima
Possessive forms
Person sing. plur.
1st hankkiessani hankkiessamme
2nd hankkiessasi hankkiessanne
3rd hankkiessaan
hankkiessansa
negative hankkimaton
instructive hankkien 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive hankkimassa
elative hankkimasta
illative hankkimaan
adessive hankkimalla
abessive hankkimatta
instructive hankkiman hankittaman
4th4 verbal noun hankkiminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st hankkimaisillani hankkimaisillamme
2nd hankkimaisillasi hankkimaisillanne
3rd hankkimaisillaan
hankkimaisillansa

Derived terms[edit]

Further reading[edit]

Ingrian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *hankkidak. Cognates include Finnish hankkia and Estonian hankida.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

hankkia

  1. (transitive) to get
  2. (transitive) to buy

Conjugation[edit]

Conjugation of hankkia (type 7/oppia, kk-k gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular hankin en hanki 1st singular oon hankkint, oon hankkinut en oo hankkint, en oo hankkinut
2nd singular hankit et hanki 2nd singular oot hankkint, oot hankkinut et oo hankkint, et oo hankkinut
3rd singular hankkii ei hanki 3rd singular ono hankkint, ono hankkinut ei oo hankkint, ei oo hankkinut
1st plural hankimma emmä hanki 1st plural oomma hankkineet emmä oo hankkineet
2nd plural hankitta että hanki 2nd plural ootta hankkineet että oo hankkineet
3rd plural hankkiit1), hankkivat2), hankitaa evät hanki, ei hankita 3rd plural ovat hankkineet evät oo hankkineet, ei oo hankittu
impersonal hankitaa ei hankita impersonal ono hankittu ei oo hankittu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular hankin en hankkint, en hankkinut 1st singular olin hankkint, olin hankkinut en olt hankkint, en olt hankkinut
2nd singular hankit et hankkint, et hankkinut 2nd singular olit hankkint, olit hankkinut et olt hankkint, et olt hankkinut
3rd singular hankki ei hankkint, ei hankkinut 3rd singular oli hankkint, oli hankkinut ei olt hankkint, ei olt hankkinut
1st plural hankimma emmä hankkineet 1st plural olimma hankkineet emmä olleet hankkineet
2nd plural hankitta että hankkineet 2nd plural olitta hankkineet että olleet hankkineet
3rd plural hankkiit1), hankkivat2), hankittii evät hankkineet, ei hankittu 3rd plural olivat hankkineet evät olleet hankkineet, ei olt hankittu
impersonal hankittii ei hankittu impersonal oli hankittu ei olt hankittu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular hankkisin en hankkis 1st singular olisin hankkint, olisin hankkinut en olis hankkint, en olis hankkinut
2nd singular hankkisit, hankkiist1) et hankkis 2nd singular olisit hankkint, olisit hankkinut et olis hankkint, et olis hankkinut
3rd singular hankkis ei hankkis 3rd singular olis hankkint, olis hankkinut ei olis hankkint, ei olis hankkinut
1st plural hankkisimma emmä hankkis 1st plural olisimma hankkineet emmä olis hankkineet
2nd plural hankkisitta että hankkis 2nd plural olisitta hankkineet että olis hankkineet
3rd plural hankkisiit1), hankkisivat2), hankittais evät hankkis, ei hankittais 3rd plural olisivat hankkineet evät olis hankkineet, ei olis hankittu
impersonal hankittais ei hankittais impersonal olis hankittu ei olis hankittu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular hanki elä hanki 2nd singular oo hankkint, oo hankkinut elä oo hankkint, elä oo hankkinut
3rd singular hankkikoo elköö hankkiko 3rd singular olkoo hankkint, olkoo hankkinut elköö olko hankkint, elköö olko hankkinut
1st plural 1st plural
2nd plural hankkikaa elkää hankkiko 2nd plural olkaa hankkineet elkää olko hankkineet
3rd plural hankkikoot elkööt hankkiko, elköö hankittako 3rd plural olkoot hankkineet elkööt olko hankkineet, elköö olko hankittu
impersonal hankittakkoo elköö hankittako impersonal olkoo hankittu elköö olko hankittu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular hankkinen en hankkine
2nd singular hankkinet et hankkine
3rd singular hankkinoo ei hankkine
1st plural hankkinemma emmä hankkine
2nd plural hankkinetta että hankkine
3rd plural hankkinoot evät hankkine, ei hankittane
impersonal hankittannoo ei hankittane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st hankkia present hankkiva hankittava
2nd inessive hankkijees past hankkint, hankkinut hankittu
instructive hankkien 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (hankkikaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
***) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative hankkimaa
inessive hankkimaas
elative hankkimast
abessive hankkimata
4th nominative hankkimiin
partitive hankkimista, hankkimist

Synonyms[edit]

Descendants[edit]

  • Votic: hankkia

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 45

Votic[edit]

Etymology[edit]

Borrowed from Ingrian hankkia.

Pronunciation[edit]

  • (Luutsa, Liivtšülä) IPA(key): /ˈhɑŋkːiɑ̯/, [ˈhɑŋkʲːiɑ̯]
  • Rhymes: -ɑŋkːiɑ̯
  • Hyphenation: hank‧kia

Verb[edit]

hankkia

  1. (transitive) to get, acquire, obtain, procure

Inflection[edit]

Conjugation of hankkia (type II-1/kuttsua, kk-k gradation)
Indicative
Present Perfect
positive negative positive negative
1st singular hankin en hanki 1st singular õõn hankkinnu en õõ hankkinnu
2nd singular hankid ed hanki 2nd singular õõd hankkinnu ed õõ hankkinnu
3rd singular hankib eb hanki 3rd singular on hankkinnu eb õõ hankkinnu
1st plural hankimmõ emmä hanki 1st plural öõmmõ hankkinnu emmä õõ hankkinnu
2nd plural hankittõ että hanki 2nd plural õõttõ hankkinnu että õõ hankkinnu
3rd plural hankita eväd hanki 3rd plural õlla hankittu eväd õõ hankittu
impersonal hankita eväd hanki impersonal õlla hankittu eväd õõ hankittu
Imperfect Pluperfect
positive negative positive negative
1st singular hankkizin en hankkinnu 1st singular õlin hankkinnu
2nd singular hankkizid ed hankkinnu 2nd singular õlid hankkinnu
3rd singular hankki eb hankkinnu 3rd singular õli hankkinnu
1st plural hankkizimmõ emmä hankkinnu 1st plural õlimmõ hankkinnu
2nd plural hankkizittõ että hankkinnu 2nd plural õlittõ hankkinnu
3rd plural hankitti eväd hankittu 3rd plural õlti hankittu
impersonal hankitti eväd hankittu impersonal õlti hankittu
Conditional
Present Perfect
positive negative positive negative
1st singular hankkizin en hankkizʹ 1st singular õllõizin hankkinnu en õllõizʹ hankkinnu
2nd singular hankkizid ed hankkizʹ 2nd singular õllõizid hankkinnu ed õllõizʹ hankkinnu
3rd singular hankkizʹ eb hankkizʹ 3rd singular õllõizʹ hankkinnu eb õllõizʹ hankkinnu
1st plural hankkizimmõ emmä hankkizʹ 1st plural õllõizimmõ hankkinnu emmä õllõizʹ hankkinnu
2nd plural hankkizittõ että hankkizʹ 2nd plural õllõizittõ hankkinnu että õllõizʹ hankkinnu
3rd plural hankittaizʹ eväd hankittaizʹ 3rd plural õltaizʹ hankittu eväd õltaizʹ hankittu
impersonal hankittaizʹ eväd hankittaizʹ impersonal õltaizʹ hankittu eväd õltaizʹ hankittu
Imperative
Present
positive negative
1st singular
2nd singular hanki elä hanki
3rd singular hankkigo elko hankkigo
1st plural
2nd plural hankkiga elka hankkiga
3rd plural hankkigod
impersonal
Nominal forms
Infinitives Participles
active passive
1st hankkia present hankkijõ1)
2nd illative hankkima past hankkinnu hankittu
inessive hankkimõz 1) also used as the agent noun
elative hankkimassõ
abessive hankkimattõ

References[edit]

  • Hallap, V.; Adler, E.; Grünberg, S.; Leppik, M. (2012), “hankkia”, in Vadja keele sõnaraamat [A dictionary of the Votic language], 2nd edition, Tallinn