puuttua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

puuttua

  1. (intransitive) to be missing; inanimate thing in elative or animate thing in ablative + 3rd-pers. singular + nominative/partitive = to lack.
    Yksi pala puuttuu.
    One piece is missing.
    Palapelistä (= elative) puuttuu yksi pala.
    The puzzle lacks one piece.
    Sinulta (= ablative) puuttuu itseluottamusta.
    You lack confidence.
  2. (intransitive + illative) to intervene, get involved in, interfere with

Conjugation[edit]

Inflection of puuttua (Kotus type 52/sanoa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. puutun en puutu 1st sing. olen puuttunut en ole puuttunut
2nd sing. puutut et puutu 2nd sing. olet puuttunut et ole puuttunut
3rd sing. puuttuu ei puutu 3rd sing. on puuttunut ei ole puuttunut
1st plur. puutumme emme puutu 1st plur. olemme puuttuneet emme ole puuttuneet
2nd plur. puututte ette puutu 2nd plur. olette puuttuneet ette ole puuttuneet
3rd plur. puuttuvat eivät puutu 3rd plur. ovat puuttuneet eivät ole puuttuneet
passive puututaan ei puututa passive on puututtu ei ole puututtu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. puutuin en puuttunut 1st sing. olin puuttunut en ollut puuttunut
2nd sing. puutuit et puuttunut 2nd sing. olit puuttunut et ollut puuttunut
3rd sing. puuttui ei puuttunut 3rd sing. oli puuttunut ei ollut puuttunut
1st plur. puutuimme emme puuttuneet 1st plur. olimme puuttuneet emme olleet puuttuneet
2nd plur. puutuitte ette puuttuneet 2nd plur. olitte puuttuneet ette olleet puuttuneet
3rd plur. puuttuivat eivät puuttuneet 3rd plur. olivat puuttuneet eivät olleet puuttuneet
passive puututtiin ei puututtu passive oli puututtu ei ollut puututtu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. puuttuisin en puuttuisi 1st sing. olisin puuttunut en olisi puuttunut
2nd sing. puuttuisit et puuttuisi 2nd sing. olisit puuttunut et olisi puuttunut
3rd sing. puuttuisi ei puuttuisi 3rd sing. olisi puuttunut ei olisi puuttunut
1st plur. puuttuisimme emme puuttuisi 1st plur. olisimme puuttuneet emme olisi puuttuneet
2nd plur. puuttuisitte ette puuttuisi 2nd plur. olisitte puuttuneet ette olisi puuttuneet
3rd plur. puuttuisivat eivät puuttuisi 3rd plur. olisivat puuttuneet eivät olisi puuttuneet
passive puututtaisiin ei puututtaisi passive olisi puututtu ei olisi puututtu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. puutu älä puutu 2nd sing. ole puuttunut älä ole puuttunut
3rd sing. puuttukoon älköön puuttuko 3rd sing. olkoon puuttunut älköön olko puuttunut
1st plur. puuttukaamme älkäämme puuttuko 1st plur. olkaamme puuttuneet älkäämme olko puuttuneet
2nd plur. puuttukaa älkää puuttuko 2nd plur. olkaa puuttuneet älkää olko puuttuneet
3rd plur. puuttukoot älkööt puuttuko 3rd plur. olkoot puuttuneet älkööt olko puuttuneet
passive puututtakoon älköön puututtako passive olkoon puututtu älköön olko puututtu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. puuttunen en puuttune 1st sing. lienen puuttunut en liene puuttunut
2nd sing. puuttunet et puuttune 2nd sing. lienet puuttunut et liene puuttunut
3rd sing. puuttunee ei puuttune 3rd sing. lienee puuttunut ei liene puuttunut
1st plur. puuttunemme emme puuttune 1st plur. lienemme puuttuneet emme liene puuttuneet
2nd plur. puuttunette ette puuttune 2nd plur. lienette puuttuneet ette liene puuttuneet
3rd plur. puuttunevat eivät puuttune 3rd plur. lienevät puuttuneet eivät liene puuttuneet
passive puututtaneen ei puututtane passive lienee puututtu ei liene puututtu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st puuttua present puuttuva puututtava
long 1st2 puuttuakseen past puuttunut puututtu
2nd inessive1 puuttuessa puututtaessa agent1, 3 puuttuma
instructive puuttuen negative puuttumaton
3rd inessive puuttumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative puuttumasta
illative puuttumaan
adessive puuttumalla
abessive puuttumatta
instructive puuttuman puututtaman
4th nominative puuttuminen
partitive puuttumista
5th2 puuttumaisillaan

Synonyms[edit]

Derived terms[edit]