hoitaa

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *hoitadak, possibly from early Proto-Finnic *čōj(i)-ta- and ultimately borrowed from Proto-Indo-Iranian *śćaHyáH (if so, distantly related to suoja).[1] Cognate with Estonian hoidma.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈhoi̯tɑːˣ/, [ˈho̞i̯t̪ɑ̝ː(ʔ)]
  • Rhymes: -oitɑː
  • Syllabification(key): hoi‧taa

Verb[edit]

hoitaa

  1. (transitive) to nurse, care
    Synonym: hoivata
  2. (transitive) to deal with, fix (e.g. a problem)
  3. (transitive) to cure
    Synonym: parantaa
  4. (transitive) to take care of, see to, do, handle, manage
  5. (transitive) to finish, complete, tidy, put in order, square away
    Olen lähes hoitanut sen työn viimeiset paperityöt.
    I have almost squared away the last of the paperwork from that job.

Usage notes[edit]

  • (nurse, care): Telic (accusative) when used with a qualifier e.g. nursing someone to health, otherwise atelic (partitive).

Conjugation[edit]

Inflection of hoitaa (Kotus type 53*F/muistaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hoidan en hoida 1st sing. olen hoitanut en ole hoitanut
2nd sing. hoidat et hoida 2nd sing. olet hoitanut et ole hoitanut
3rd sing. hoitaa ei hoida 3rd sing. on hoitanut ei ole hoitanut
1st plur. hoidamme emme hoida 1st plur. olemme hoitaneet emme ole hoitaneet
2nd plur. hoidatte ette hoida 2nd plur. olette hoitaneet ette ole hoitaneet
3rd plur. hoitavat eivät hoida 3rd plur. ovat hoitaneet eivät ole hoitaneet
passive hoidetaan ei hoideta passive on hoidettu ei ole hoidettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hoidin en hoitanut 1st sing. olin hoitanut en ollut hoitanut
2nd sing. hoidit et hoitanut 2nd sing. olit hoitanut et ollut hoitanut
3rd sing. hoiti ei hoitanut 3rd sing. oli hoitanut ei ollut hoitanut
1st plur. hoidimme emme hoitaneet 1st plur. olimme hoitaneet emme olleet hoitaneet
2nd plur. hoiditte ette hoitaneet 2nd plur. olitte hoitaneet ette olleet hoitaneet
3rd plur. hoitivat eivät hoitaneet 3rd plur. olivat hoitaneet eivät olleet hoitaneet
passive hoidettiin ei hoidettu passive oli hoidettu ei ollut hoidettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hoitaisin en hoitaisi 1st sing. olisin hoitanut en olisi hoitanut
2nd sing. hoitaisit et hoitaisi 2nd sing. olisit hoitanut et olisi hoitanut
3rd sing. hoitaisi ei hoitaisi 3rd sing. olisi hoitanut ei olisi hoitanut
1st plur. hoitaisimme emme hoitaisi 1st plur. olisimme hoitaneet emme olisi hoitaneet
2nd plur. hoitaisitte ette hoitaisi 2nd plur. olisitte hoitaneet ette olisi hoitaneet
3rd plur. hoitaisivat eivät hoitaisi 3rd plur. olisivat hoitaneet eivät olisi hoitaneet
passive hoidettaisiin ei hoidettaisi passive olisi hoidettu ei olisi hoidettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. hoida älä hoida 2nd sing.
3rd sing. hoitakoon älköön hoitako 3rd sing. olkoon hoitanut älköön olko hoitanut
1st plur. hoitakaamme älkäämme hoitako 1st plur.
2nd plur. hoitakaa älkää hoitako 2nd plur.
3rd plur. hoitakoot älkööt hoitako 3rd plur. olkoot hoitaneet älkööt olko hoitaneet
passive hoidettakoon älköön hoidettako passive olkoon hoidettu älköön olko hoidettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hoitanen en hoitane 1st sing. lienen hoitanut en liene hoitanut
2nd sing. hoitanet et hoitane 2nd sing. lienet hoitanut et liene hoitanut
3rd sing. hoitanee ei hoitane 3rd sing. lienee hoitanut ei liene hoitanut
1st plur. hoitanemme emme hoitane 1st plur. lienemme hoitaneet emme liene hoitaneet
2nd plur. hoitanette ette hoitane 2nd plur. lienette hoitaneet ette liene hoitaneet
3rd plur. hoitanevat eivät hoitane 3rd plur. lienevät hoitaneet eivät liene hoitaneet
passive hoidettaneen ei hoidettane passive lienee hoidettu ei liene hoidettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st hoitaa present hoitava hoidettava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st hoitaakseni hoitaaksemme
2nd hoitaaksesi hoitaaksenne
3rd hoitaakseen
hoitaaksensa
past hoitanut hoidettu
2nd inessive2 hoitaessa hoidettaessa agent3 hoitama
Possessive forms
Person sing. plur.
1st hoitaessani hoitaessamme
2nd hoitaessasi hoitaessanne
3rd hoitaessaan
hoitaessansa
negative hoitamaton
instructive hoitaen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).
* The third-person singular indicative form hoitaa does not exhibit final gemination,
unlike the first infinitive (the lemma form), even though they are spelled identically.

3rd inessive hoitamassa
elative hoitamasta
illative hoitamaan
adessive hoitamalla
abessive hoitamatta
instructive hoitaman hoidettaman
4th4 verbal noun hoitaminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st hoitamaisillani hoitamaisillamme
2nd hoitamaisillasi hoitamaisillanne
3rd hoitamaisillaan
hoitamaisillansa

Derived terms[edit]

References[edit]

  1. ^ Junttila, Santeri; Kallio, Petri; Holopainen, Sampsa; Kuokkala, Juha; Pystynen, Juho, editors (2020–), “hoitaa”, in Suomen vanhimman sanaston etymologinen verkkosanakirja[1] (in Finnish), retrieved 2024-01-01

Further reading[edit]

Ingrian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *hoitadak. Cognates include Finnish hoitaa and Estonian hoida.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

hoitaa

  1. (transitive) to care for
    • 1936, N. A. Iljin and V. I. Junus, Bukvari iƶoroin șkouluja vart, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 63:
      Hoija lintuja!
      Care for the birds!
    • 1937, V. A. Tetjurev, translated by N. J. Molotsova, Loonnontiito oppikirja alkușkoulua vart (toin osa), Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 65:
      Jos möö saamma tiitää kuin ono laatihunt meijen ruume, ni siis arvaamma, kuin pittää hoitaa ommaa tervehyttä ja kuin hyväst organisoittaa meijen töö.
      If we can know how our body is composed, then we'll understand how we need to care for our own health and how to organise our work well.
  2. (transitive) to herd
  3. (transitive) to protect
    • 1936, N. A. Iljin and V. I. Junus, Bukvari iƶoroin șkouluja vart, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 50:
      Punain armia ja flootta hoitaat meijen maata.
      The Red Army and Fleet protect our land.
  4. (transitive) to keep safe
    • 1936, L. G. Terehova, V. G. Erdeli, translated by Mihailov and P. I. Maksimov, Geografia: oppikirja iƶoroin alkușkoulun kolmatta klaassaa vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 3:
      Hoitakaa niitä.
      Keep these save.
  5. (transitive) to keep; to store
    • 1936, N. A. Iljin and V. I. Junus, Bukvari iƶoroin șkouluja vart, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 64:
      Hoija kirjaa.
      Keep the book.

Conjugation[edit]

Conjugation of hoitaa (type 3/kyntää, oit-oij gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular hoijan en hoija 1st singular oon hoitant, oon hoitanut en oo hoitant, en oo hoitanut
2nd singular hoijat et hoija 2nd singular oot hoitant, oot hoitanut et oo hoitant, et oo hoitanut
3rd singular hoitaa ei hoija 3rd singular ono hoitant, ono hoitanut ei oo hoitant, ei oo hoitanut
1st plural hoijamma emmä hoija 1st plural oomma hoitaneet emmä oo hoitaneet
2nd plural hoijatta että hoija 2nd plural ootta hoitaneet että oo hoitaneet
3rd plural hoitaat1), hoitavat2), hoijetaa evät hoija, ei hoijeta 3rd plural ovat hoitaneet evät oo hoitaneet, ei oo hoijettu
impersonal hoijetaa ei hoijeta impersonal ono hoijettu ei oo hoijettu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular hoisin en hoitant, en hoitanut 1st singular olin hoitant, olin hoitanut en olt hoitant, en olt hoitanut
2nd singular hoisit et hoitant, et hoitanut 2nd singular olit hoitant, olit hoitanut et olt hoitant, et olt hoitanut
3rd singular hoisi ei hoitant, ei hoitanut 3rd singular oli hoitant, oli hoitanut ei olt hoitant, ei olt hoitanut
1st plural hoisimma emmä hoitaneet 1st plural olimma hoitaneet emmä olleet hoitaneet
2nd plural hoisitta että hoitaneet 2nd plural olitta hoitaneet että olleet hoitaneet
3rd plural hoisiit1), hoisivat2), hoijettii evät hoitaneet, ei hoijettu 3rd plural olivat hoitaneet evät olleet hoitaneet, ei olt hoijettu
impersonal hoijettii ei hoijettu impersonal oli hoijettu ei olt hoijettu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular hoitaisin en hoitais 1st singular olisin hoitant, olisin hoitanut en olis hoitant, en olis hoitanut
2nd singular hoitaisit, hoitaist1) et hoitais 2nd singular olisit hoitant, olisit hoitanut et olis hoitant, et olis hoitanut
3rd singular hoitais ei hoitais 3rd singular olis hoitant, olis hoitanut ei olis hoitant, ei olis hoitanut
1st plural hoitaisimma emmä hoitais 1st plural olisimma hoitaneet emmä olis hoitaneet
2nd plural hoitaisitta että hoitais 2nd plural olisitta hoitaneet että olis hoitaneet
3rd plural hoitaisiit1), hoitaisivat2), hoijettais evät hoitais, ei hoijettais 3rd plural olisivat hoitaneet evät olis hoitaneet, ei olis hoijettu
impersonal hoijettais ei hoijettais impersonal olis hoijettu ei olis hoijettu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular hoija elä hoija 2nd singular oo hoitant, oo hoitanut elä oo hoitant, elä oo hoitanut
3rd singular hoitakoo elköö hoitako 3rd singular olkoo hoitant, olkoo hoitanut elköö olko hoitant, elköö olko hoitanut
1st plural 1st plural
2nd plural hoitakaa elkää hoitako 2nd plural olkaa hoitaneet elkää olko hoitaneet
3rd plural hoitakoot elkööt hoitako, elköö hoijettako 3rd plural olkoot hoitaneet elkööt olko hoitaneet, elköö olko hoijettu
impersonal hoijettakkoo elköö hoijettako impersonal olkoo hoijettu elköö olko hoijettu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular hoitanen en hoitane
2nd singular hoitanet et hoitane
3rd singular hoitanoo ei hoitane
1st plural hoitanemma emmä hoitane
2nd plural hoitanetta että hoitane
3rd plural hoitanoot evät hoitane, ei hoijettane
impersonal hoijettannoo ei hoijettane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st hoitaa present hoitava hoijettava
2nd inessive hoitajees past hoitant, hoitanut hoijettu
instructive hoitaen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (hoitakaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
***) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative hoitamaa
inessive hoitamaas
elative hoitamast
abessive hoitamata
4th nominative hoitamiin
partitive hoitamista, hoitamist

Derived terms[edit]

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 66
  • Olga I. Konkova; Nikita A. Dyachkov (2014) Inkeroin Keel: Пособие по Ижорскому Языку[3], →ISBN, page 71