dla

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
See also: DLA and -dlą́

Ladin[edit]

Etymology[edit]

  • prep de + article la

Contraction[edit]

dla

  1. of the, from the (+ a feminine noun in singular)

Lower Sorbian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Slavic *dьlja, *dělja.

Pronunciation[edit]

Preposition[edit]

dla (with genitive) (often postpositive)

  1. because of

External links[edit]

  • dla in Ernst Muka/Mucke (St. Petersburg and Prague 1911–28): Słownik dolnoserbskeje rěcy a jeje narěcow / Wörterbuch der nieder-wendischen Sprache und ihrer Dialekte. Reprinted 2008, Bautzen: Domowina-Verlag.
  • dla in Manfred Starosta (1999): Dolnoserbsko-nimski słownik / Niedersorbisch-deutsches Wörterbuch. Bautzen: Domowina-Verlag.

Polish[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Slavic *dьlja, *dělja.

Pronunciation[edit]

Preposition[edit]

dla + genitive

  1. for

External links[edit]

  • dla in Polish dictionaries at PWN

Swazi[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni [Term?], from Proto-Bantu *-dɪ́a.

Verb[edit]

-dlá

  1. to eat

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Zulu[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Nguni [Term?], from Proto-Bantu *-dɪ́a.

Verb[edit]

-dlá

  1. (transitive and intransitive) to eat
  2. (transitive and intransitive) to drink
  3. (transitive) to consume (generally)
  4. (transitive) to corrode, to cause to rust

Inflection[edit]

Tone H
Infinitive ukudla
Positive Negative
Infinitive ukudla ukungadli
Imperative
Simple + object concord
Singular yidla yidle
Plural yidlani yidleni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyadla, ngidla engiyadla, engidla ngidla angidli engingadli ngingadli
2nd singular uyadla, udla oyadla, odla udla awudli ongadli ungadli
1st plural siyadla, sidla esiyadla, esidla sidla asidli esingadli singadli
2nd plural niyadla, nidla eniyadla, enidla nidla anidli eningadli ningadli
Class 1 uyadla, udla oyadla, odla edla akadli ongadli engadli
Class 2 bayadla, badla abayadla, abadla bedla abadli abangadli bengadli
Class 3 uyadla, udla oyadla, odla udla awudli ongadli ungadli
Class 4 iyadla, idla eyadla, edla idla ayidli engadli ingadli
Class 5 liyadla, lidla eliyadla, elidla lidla alidli elingadli lingadli
Class 6 ayadla, adla ayadla, adla edla awadli angadli engadli
Class 7 siyadla, sidla esiyadla, esidla sidla asidli esingadli singadli
Class 8 ziyadla, zidla eziyadla, ezidla zidla azidli ezingadli zingadli
Class 9 iyadla, idla eyadla, edla idla ayidli engadli ingadli
Class 10 ziyadla, zidla eziyadla, ezidla zidla azidli ezingadli zingadli
Class 11 luyadla, ludla oluyadla, oludla ludla aludli olungadli lungadli
Class 14 buyadla, budla obuyadla, obudla budla abudli obungadli bungadli
Class 15 kuyadla, kudla okuyadla, okudla kudla akudli okungadli kungadli
Class 17 kuyadla, kudla okuyadla, okudla kudla akudli okungadli kungadli
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngidlile, ngidlē engidlile, engidlē ngidlile, ngidlē angidlanga engingadlanga ngingadlanga
2nd singular udlile, udlē odlile, odlē udlile, udlē awudlanga ongadlanga ungadlanga
1st plural sidlile, sidlē esidlile, esidlē sidlile, sidlē asidlanga esingadlanga singadlanga
2nd plural nidlile, nidlē enidlile, enidlē nidlile, nidlē anidlanga eningadlanga ningadlanga
Class 1 udlile, udlē odlile, odlē edlile, edlē akadlanga ongadlanga engadlanga
Class 2 badlile, badlē abadlile, abadlē bedlile, bedlē abadlanga abangadlanga bengadlanga
Class 3 udlile, udlē odlile, odlē udlile, udlē awudlanga ongadlanga ungadlanga
Class 4 idlile, idlē edlile, edlē idlile, idlē ayidlanga engadlanga ingadlanga
Class 5 lidlile, lidlē elidlile, elidlē lidlile, lidlē alidlanga elingadlanga lingadlanga
Class 6 adlile, adlē adlile, adlē edlile, edlē awadlanga angadlanga engadlanga
Class 7 sidlile, sidlē esidlile, esidlē sidlile, sidlē asidlanga esingadlanga singadlanga
Class 8 zidlile, zidlē ezidlile, ezidlē zidlile, zidlē azidlanga ezingadlanga zingadlanga
Class 9 idlile, idlē edlile, edlē idlile, idlē ayidlanga engadlanga ingadlanga
Class 10 zidlile, zidlē ezidlile, ezidlē zidlile, zidlē azidlanga ezingadlanga zingadlanga
Class 11 ludlile, ludlē oludlile, oludlē ludlile, ludlē aludlanga olungadlanga lungadlanga
Class 14 budlile, budlē obudlile, obudlē budlile, budlē abudlanga obungadlanga bungadlanga
Class 15 kudlile, kudlē okudlile, okudlē kudlile, kudlē akudlanga okungadlanga kungadlanga
Class 17 kudlile, kudlē okudlile, okudlē kudlile, kudlē akudlanga okungadlanga kungadlanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngādla engādla ngādla angidlanga engingadlanga ngingadlanga
2nd singular wādla owādla wādla awudlanga ongadlanga ungadlanga
1st plural sādla esādla sādla asidlanga esingadlanga singadlanga
2nd plural nādla enādla nādla anidlanga eningadlanga ningadlanga
Class 1 wādla owādla ādla akadlanga ongadlanga engadlanga
Class 2 bādla abādla bādla abadlanga abangadlanga bengadlanga
Class 3 wādla owādla wādla awudlanga ongadlanga ungadlanga
Class 4 yādla eyādla yādla ayidlanga engadlanga ingadlanga
Class 5 lādla elādla lādla alidlanga elingadlanga lingadlanga
Class 6 ādla ādla ādla awadlanga angadlanga engadlanga
Class 7 sādla esādla sādla asidlanga esingadlanga singadlanga
Class 8 zādla ezādla zādla azidlanga ezingadlanga zingadlanga
Class 9 yādla eyādla yādla ayidlanga engadlanga ingadlanga
Class 10 zādla ezādla zādla azidlanga ezingadlanga zingadlanga
Class 11 lwādla olwādla lwādla aludlanga olungadlanga lungadlanga
Class 14 bādla obādla bādla abudlanga obungadlanga bungadlanga
Class 15 kwādla okwādla kwādla akudlanga okungadlanga kungadlanga
Class 17 kwādla okwādla kwādla akudlanga okungadlanga kungadlanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingadla ngingadla ngingedle ngingedle
2nd singular ungadla ungadla ungedle ungedle
1st plural singadla singadla singedle singedle
2nd plural ningadla ningadla ningedle ningedle
Class 1 angadla engadla angedle engedle
Class 2 bangadla bengadla bangedle bengedle
Class 3 ungadla ungadla ungedle ungedle
Class 4 ingadla ingadla ingedle ingedle
Class 5 lingadla lingadla lingedle lingedle
Class 6 angadla engadla angedle engedle
Class 7 singadla singadla singedle singedle
Class 8 zingadla zingadla zingedle zingedle
Class 9 ingadla ingadla ingedle ingedle
Class 10 zingadla zingadla zingedle zingedle
Class 11 lungadla lungadla lungedle lungedle
Class 14 bungadla bungadla bungedle bungedle
Class 15 kungadla kungadla kungedle kungedle
Class 17 kungadla kungadla kungedle kungedle
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizokudla engizokudla ngizokudla angizukudla ngingezukudla
2nd singular uzokudla ozokudla uzokudla awuzukudla ungezukudla
1st plural sizokudla esizokudla sizokudla asizukudla singezukudla
2nd plural nizokudla enizokudla nizokudla anizukudla ningezukudla
Class 1 uzokudla ozokudla ezokudla akazukudla engezukudla
Class 2 bazokudla abazokudla bezokudla abazukudla bengezukudla
Class 3 uzokudla ozokudla uzokudla awuzukudla ungezukudla
Class 4 izokudla ezokudla izokudla ayizukudla ingezukudla
Class 5 lizokudla elizokudla lizokudla alizukudla lingezukudla
Class 6 azokudla azokudla ezokudla awazukudla engezukudla
Class 7 sizokudla esizokudla sizokudla asizukudla singezukudla
Class 8 zizokudla ezizokudla zizokudla azizukudla zingezukudla
Class 9 izokudla ezokudla izokudla ayizukudla ingezukudla
Class 10 zizokudla ezizokudla zizokudla azizukudla zingezukudla
Class 11 luzokudla oluzokudla luzokudla aluzukudla lungezukudla
Class 14 buzokudla obuzokudla buzokudla abuzukudla bungezukudla
Class 15 kuzokudla okuzokudla kuzokudla akuzukudla kungezukudla
Class 17 kuzokudla okuzokudla kuzokudla akuzukudla kungezukudla
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyokudla engiyokudla ngiyokudla angiyukudla ngingeyukudla
2nd singular uyokudla oyokudla uyokudla awuyukudla ungeyukudla
1st plural siyokudla esiyokudla siyokudla asiyukudla singeyukudla
2nd plural niyokudla eniyokudla niyokudla aniyukudla ningeyukudla
Class 1 uyokudla oyokudla eyokudla akayukudla engeyukudla
Class 2 bayokudla abayokudla beyokudla abayukudla bengeyukudla
Class 3 uyokudla oyokudla uyokudla awuyukudla ungeyukudla
Class 4 iyokudla eyokudla iyokudla ayiyukudla ingeyukudla
Class 5 liyokudla eliyokudla liyokudla aliyukudla lingeyukudla
Class 6 ayokudla ayokudla eyokudla awayukudla engeyukudla
Class 7 siyokudla esiyokudla siyokudla asiyukudla singeyukudla
Class 8 ziyokudla eziyokudla ziyokudla aziyukudla zingeyukudla
Class 9 iyokudla eyokudla iyokudla ayiyukudla ingeyukudla
Class 10 ziyokudla eziyokudla ziyokudla aziyukudla zingeyukudla
Class 11 luyokudla oluyokudla luyokudla aluyukudla lungeyukudla
Class 14 buyokudla obuyokudla buyokudla abuyukudla bungeyukudla
Class 15 kuyokudla okuyokudla kuyokudla akuyukudla kungeyukudla
Class 17 kuyokudla okuyokudla kuyokudla akuyukudla kungeyukudla
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngidle ngingadli
2nd singular udle ungadli
1st plural sidle singadli
2nd plural nidle ningadli
Class 1 adle angadli
Class 2 badle bangadli
Class 3 udle ungadli
Class 4 idle ingadli
Class 5 lidle lingadli
Class 6 adle angadli
Class 7 sidle singadli
Class 8 zidle zingadli
Class 9 idle ingadli
Class 10 zidle zingadli
Class 11 ludle lungadli
Class 14 budle bungadli
Class 15 kudle kungadli
Class 17 kudle kungadli
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngadla angidla
2nd singular wadla awudla
1st plural sadla asidla
2nd plural nadla anidla
Class 1 wadla akadla
Class 2 badla abadla
Class 3 wadla awudla
Class 4 yadla ayidla
Class 5 ladla alidla
Class 6 adla awadla
Class 7 sadla asidla
Class 8 zadla azidla
Class 9 yadla ayidla
Class 10 zadla azidla
Class 11 lwadla aludla
Class 14 badla abudla
Class 15 kwadla akudla
Class 17 kwadla akudla

Derived terms[edit]

References[edit]