esiintyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index es)

Etymology[edit]

From esi- or its illative form esiin.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈesiːntyæ(ʔ)/
  • Hyphenation: e‧siin‧ty‧ä

Verb[edit]

esiintyä

  1. (intransitive) To appear, put in/make an appearance, show up, show oneself, turn up.
  2. (intransitive) To behave, act, conduct oneself.
  3. (intransitive) To perform, act, play (in a theatrical role).
  4. (intransitive) To pose as, play the part/role of, pretend to be, impersonate (in a deceitful sense), purport oneself to be.
    Hän esiintyy kansainvälisenä liikemiehenä.
    He purports himself to be an international man of affairs.
  5. (intransitive, + essive) To serve as, act as, appear as.
    Hän esiintyy oikeudessa syyttäjänä.
    S/he acts as a prosecutor in court.
  6. (intransitive) To occur, appear.
    Tämä sana esiintyy myös harvinaisemmissa sijamuodoissa.
    This word occurs also in rarer cases.
    Sana esiintyy kirjassa 300 (= kolmesataa) kertaa.
    The word occurs 300 times in the book.
  7. (intransitive) To be (to be) found, there are/were/have been/had been traces/deposits of (subject often in partitive -> verb in 3rd-pers. sg.).
    Suomessa ei esiinny öljyä.
    There are no oil deposits in Finland.
    Haukea ei esiinny niissä järvissä.
    Pike is not found in those lakes.

Conjugation[edit]

Inflection of esiintyä (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. esiinnyn en esiinny 1st sing. olen esiintynyt en ole esiintynyt
2nd sing. esiinnyt et esiinny 2nd sing. olet esiintynyt et ole esiintynyt
3rd sing. esiintyy ei esiinny 3rd sing. on esiintynyt ei ole esiintynyt
1st plur. esiinnymme emme esiinny 1st plur. olemme esiintyneet emme ole esiintyneet
2nd plur. esiinnytte ette esiinny 2nd plur. olette esiintyneet ette ole esiintyneet
3rd plur. esiintyvät eivät esiinny 3rd plur. ovat esiintyneet eivät ole esiintyneet
passive esiinnytään ei esiinnytä passive on esiinnytty ei ole esiinnytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. esiinnyin en esiintynyt 1st sing. olin esiintynyt en ollut esiintynyt
2nd sing. esiinnyit et esiintynyt 2nd sing. olit esiintynyt et ollut esiintynyt
3rd sing. esiintyi ei esiintynyt 3rd sing. oli esiintynyt ei ollut esiintynyt
1st plur. esiinnyimme emme esiintyneet 1st plur. olimme esiintyneet emme olleet esiintyneet
2nd plur. esiinnyitte ette esiintyneet 2nd plur. olitte esiintyneet ette olleet esiintyneet
3rd plur. esiintyivät eivät esiintyneet 3rd plur. olivat esiintyneet eivät olleet esiintyneet
passive esiinnyttiin ei esiinnytty passive oli esiinnytty ei ollut esiinnytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. esiintyisin en esiintyisi 1st sing. olisin esiintynyt en olisi esiintynyt
2nd sing. esiintyisit et esiintyisi 2nd sing. olisit esiintynyt et olisi esiintynyt
3rd sing. esiintyisi ei esiintyisi 3rd sing. olisi esiintynyt ei olisi esiintynyt
1st plur. esiintyisimme emme esiintyisi 1st plur. olisimme esiintyneet emme olisi esiintyneet
2nd plur. esiintyisitte ette esiintyisi 2nd plur. olisitte esiintyneet ette olisi esiintyneet
3rd plur. esiintyisivät eivät esiintyisi 3rd plur. olisivat esiintyneet eivät olisi esiintyneet
passive esiinnyttäisiin ei esiinnyttäisi passive olisi esiinnytty ei olisi esiinnytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. esiinny älä esiinny 2nd sing. ole esiintynyt älä ole esiintynyt
3rd sing. esiintyköön älköön esiintykö 3rd sing. olkoon esiintynyt älköön olko esiintynyt
1st plur. esiintykäämme älkäämme esiintykö 1st plur. olkaamme esiintyneet älkäämme olko esiintyneet
2nd plur. esiintykää älkää esiintykö 2nd plur. olkaa esiintyneet älkää olko esiintyneet
3rd plur. esiintykööt älkööt esiintykö 3rd plur. olkoot esiintyneet älkööt olko esiintyneet
passive esiinnyttäköön älköön esiinnyttäkö passive olkoon esiinnytty älköön olko esiinnytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. esiintynen en esiintyne 1st sing. lienen esiintynyt en liene esiintynyt
2nd sing. esiintynet et esiintyne 2nd sing. lienet esiintynyt et liene esiintynyt
3rd sing. esiintynee ei esiintyne 3rd sing. lienee esiintynyt ei liene esiintynyt
1st plur. esiintynemme emme esiintyne 1st plur. lienemme esiintyneet emme liene esiintyneet
2nd plur. esiintynette ette esiintyne 2nd plur. lienette esiintyneet ette liene esiintyneet
3rd plur. esiintynevät eivät esiintyne 3rd plur. lienevät esiintyneet eivät liene esiintyneet
passive esiinnyttäneen ei esiinnyttäne passive lienee esiinnytty ei liene esiinnytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st esiintyä present esiintyvä esiinnyttävä
long 1st2 esiintyäkseen past esiintynyt esiinnytty
2nd inessive1 esiintyessä esiinnyttäessä agent1, 3 esiintymä
instructive esiintyen negative esiintymätön
3rd inessive esiintymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative esiintymästä
illative esiintymään
adessive esiintymällä
abessive esiintymättä
instructive esiintymän esiinnyttämän
4th nominative esiintyminen
partitive esiintymistä
5th2 esiintymäisillään

Synonyms[edit]

Derived terms[edit]

References[edit]