Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
See also: kärttää


(index ka)


  • Hyphenation: kart‧taa
  • IPA(key): /ˈkɑrtːɑː/

Etymology 1[edit]



  1. Partitive singular form of kartta.

Etymology 2[edit]

From Proto-Finnic *karttadak.



  1. (transitive) To avoid, stay away, shun, steer clear of.
    Hän karttoi julkisia paikkoja.
    S/he avoided public places.
  2. (transitive) To despise, scorn.
Inflection of karttaa (Kotus type 56/kaivaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kartan en karta 1st sing. olen karttanut en ole karttanut
2nd sing. kartat et karta 2nd sing. olet karttanut et ole karttanut
3rd sing. karttaa ei karta 3rd sing. on karttanut ei ole karttanut
1st plur. kartamme emme karta 1st plur. olemme karttaneet emme ole karttaneet
2nd plur. kartatte ette karta 2nd plur. olette karttaneet ette ole karttaneet
3rd plur. karttavat eivät karta 3rd plur. ovat karttaneet eivät ole karttaneet
passive kartetaan ei karteta passive on kartettu ei ole kartettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kartoin en karttanut 1st sing. olin karttanut en ollut karttanut
2nd sing. kartoit et karttanut 2nd sing. olit karttanut et ollut karttanut
3rd sing. karttoi ei karttanut 3rd sing. oli karttanut ei ollut karttanut
1st plur. kartoimme emme karttaneet 1st plur. olimme karttaneet emme olleet karttaneet
2nd plur. kartoitte ette karttaneet 2nd plur. olitte karttaneet ette olleet karttaneet
3rd plur. karttoivat eivät karttaneet 3rd plur. olivat karttaneet eivät olleet karttaneet
passive kartettiin ei kartettu passive oli kartettu ei ollut kartettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. karttaisin en karttaisi 1st sing. olisin karttanut en olisi karttanut
2nd sing. karttaisit et karttaisi 2nd sing. olisit karttanut et olisi karttanut
3rd sing. karttaisi ei karttaisi 3rd sing. olisi karttanut ei olisi karttanut
1st plur. karttaisimme emme karttaisi 1st plur. olisimme karttaneet emme olisi karttaneet
2nd plur. karttaisitte ette karttaisi 2nd plur. olisitte karttaneet ette olisi karttaneet
3rd plur. karttaisivat eivät karttaisi 3rd plur. olisivat karttaneet eivät olisi karttaneet
passive kartettaisiin ei kartettaisi passive olisi kartettu ei olisi kartettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. karta älä karta 2nd sing. ole karttanut älä ole karttanut
3rd sing. karttakoon älköön karttako 3rd sing. olkoon karttanut älköön olko karttanut
1st plur. karttakaamme älkäämme karttako 1st plur. olkaamme karttaneet älkäämme olko karttaneet
2nd plur. karttakaa älkää karttako 2nd plur. olkaa karttaneet älkää olko karttaneet
3rd plur. karttakoot älkööt karttako 3rd plur. olkoot karttaneet älkööt olko karttaneet
passive kartettakoon älköön kartettako passive olkoon kartettu älköön olko kartettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. karttanen en karttane 1st sing. lienen karttanut en liene karttanut
2nd sing. karttanet et karttane 2nd sing. lienet karttanut et liene karttanut
3rd sing. karttanee ei karttane 3rd sing. lienee karttanut ei liene karttanut
1st plur. karttanemme emme karttane 1st plur. lienemme karttaneet emme liene karttaneet
2nd plur. karttanette ette karttane 2nd plur. lienette karttaneet ette liene karttaneet
3rd plur. karttanevat eivät karttane 3rd plur. lienevät karttaneet eivät liene karttaneet
passive kartettaneen ei kartettane passive lienee kartettu ei liene kartettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st karttaa present karttava kartettava
long 1st2 karttaakseen past karttanut kartettu
2nd inessive1 karttaessa kartettaessa agent1, 3 karttama
instructive karttaen negative karttamaton
3rd inessive karttamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative karttamasta
illative karttamaan
adessive karttamalla
abessive karttamatta
instructive karttaman kartettaman
4th nominative karttaminen
partitive karttamista
5th2 karttamaisillaan