antaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Dibabawon Manobo[edit]

Pronoun[edit]

antaa

  1. (interrogative) who

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *antadak, from Proto-Uralic *ëmta-, cognate with Estonian andma, Northern Sami vuovdit (to sell), Erzya андомс (andoms, to feed), Komi-Zyrian уд (ud) and Hungarian ad.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈɑntɑːˣ/, [ˈɑn̪t̪ɑː(ʔ)]
  • Rhymes: -ɑntɑː
  • Syllabification: an‧taa

Verb[edit]

antaa

  1. (transitive) to give; to allow; to present, donate
    Annoin Liisalle kukat.
    I gave Liisa flowers.
  2. (transitive + genitive + infinitive) To let, allow, permit.
    Anna hänen mennä.
    Let him go.
  3. (transitive) To issue (to announce a legal statute).
    Valtioneuvosto antoi asetuksen.
    The Cabinet issued a decree. (in Finland)
  4. (transitive) To distribute, hand/pass out.
  5. (transitive) To grant, confer.
  6. (transitive) To have any luck with fishing, gambling, etc., subject is unnamed it.
    Antaakohan se tänään ahvenia?
    I wonder whether I will catch any perch today? (lit. "whether it will give some perch (to me)")
  7. (colloquial) To consent to have sex (with = allative).

Usage notes[edit]

  • (to give): The indirect object (that who or which is given to) is in allative case.
  • (to issue): The passive past participle of this verb is also used when the name of an Act of the Finnish Parliament consisting of laki and an elative qualifier needs inflecting. In other words, in the nominative case the act No. 684/2015 is known as laki eräistä asbestipurkutyötä koskevista vaatimuksista 'the Act on Certain Requirements Concerning Asbestos Removal Work'. In the inessive case, the name is pronounced in legislative texts as eräistä asbestipurkutyötä koskevista vaatimuksista annetussa laissa 'in the Act (issued) on Certain Requirements Concerning Asbestos Removal Work'.
  • (to consent to have sex): This usage means very often that the person consenting to have sex is the submissive party, not necessarily enjoying the activity that much.

Conjugation[edit]

Inflection of antaa (Kotus type 56*J/kaivaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. annan en anna 1st sing. olen antanut en ole antanut
2nd sing. annat et anna 2nd sing. olet antanut et ole antanut
3rd sing. antaa ei anna 3rd sing. on antanut ei ole antanut
1st plur. annamme emme anna 1st plur. olemme antaneet emme ole antaneet
2nd plur. annatte ette anna 2nd plur. olette antaneet ette ole antaneet
3rd plur. antavat eivät anna 3rd plur. ovat antaneet eivät ole antaneet
passive annetaan ei anneta passive on annettu ei ole annettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. annoin en antanut 1st sing. olin antanut en ollut antanut
2nd sing. annoit et antanut 2nd sing. olit antanut et ollut antanut
3rd sing. antoi ei antanut 3rd sing. oli antanut ei ollut antanut
1st plur. annoimme emme antaneet 1st plur. olimme antaneet emme olleet antaneet
2nd plur. annoitte ette antaneet 2nd plur. olitte antaneet ette olleet antaneet
3rd plur. antoivat eivät antaneet 3rd plur. olivat antaneet eivät olleet antaneet
passive annettiin ei annettu passive oli annettu ei ollut annettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. antaisin en antaisi 1st sing. olisin antanut en olisi antanut
2nd sing. antaisit et antaisi 2nd sing. olisit antanut et olisi antanut
3rd sing. antaisi ei antaisi 3rd sing. olisi antanut ei olisi antanut
1st plur. antaisimme emme antaisi 1st plur. olisimme antaneet emme olisi antaneet
2nd plur. antaisitte ette antaisi 2nd plur. olisitte antaneet ette olisi antaneet
3rd plur. antaisivat eivät antaisi 3rd plur. olisivat antaneet eivät olisi antaneet
passive annettaisiin ei annettaisi passive olisi annettu ei olisi annettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. anna älä anna 2nd sing. ole antanut älä ole antanut
3rd sing. antakoon älköön antako 3rd sing. olkoon antanut älköön olko antanut
1st plur. antakaamme älkäämme antako 1st plur. olkaamme antaneet älkäämme olko antaneet
2nd plur. antakaa älkää antako 2nd plur. olkaa antaneet älkää olko antaneet
3rd plur. antakoot älkööt antako 3rd plur. olkoot antaneet älkööt olko antaneet
passive annettakoon älköön annettako passive olkoon annettu älköön olko annettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. antanen en antane 1st sing. lienen antanut en liene antanut
2nd sing. antanet et antane 2nd sing. lienet antanut et liene antanut
3rd sing. antanee ei antane 3rd sing. lienee antanut ei liene antanut
1st plur. antanemme emme antane 1st plur. lienemme antaneet emme liene antaneet
2nd plur. antanette ette antane 2nd plur. lienette antaneet ette liene antaneet
3rd plur. antanevat eivät antane 3rd plur. lienevät antaneet eivät liene antaneet
passive annettaneen ei annettane passive lienee annettu ei liene annettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st antaa present antava annettava
long 1st2 antaakseen past antanut annettu
2nd inessive1 antaessa annettaessa agent1, 3 antama
instructive antaen negative antamaton
3rd inessive antamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative antamasta
illative antamaan
adessive antamalla
abessive antamatta
instructive antaman annettaman
4th nominative antaminen
partitive antamista
5th2 antamaisillaan

Synonyms[edit]

Antonyms[edit]

Derived terms[edit]


Ingrian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *antadak, from Proto-Uralic *ëmta-. Cognates include Finnish antaa and Estonian andma.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

antaa

  1. (transitive) to give
  2. (transitive) to allow

Conjugation[edit]

Conjugation of antaa (type 1/antaa, nt-nn gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular annan en anna 1st singular oon antant en oo antant
2nd singular annat et anna 2nd singular oot antant et oo antant
3rd singular antaa ei anna 3rd singular ono antant ei oo antant
1st plural annamma emmä anna 1st plural oomma antanneet emmä oo antanneet
2nd plural annatta että anna 2nd plural ootta antanneet että oo antanneet
3rd plural annettaa,
antaat1),
antavat2)
evät anna 3rd plural ovat antanneet evät oo antanneet
impersonal annetaa ei annetan impersonal ono annettu ei oo annettu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular antoin en antant 1st singular olin antant en olt antant
2nd singular antoit et antant 2nd singular olit antant et olt antant
3rd singular antoi ei antant 3rd singular oli antant ei olt antant
1st plural antoimma emmä antanneet 1st plural olimma antanneet emmä olleet antanneet
2nd plural antoitta että antanneet 2nd plural olitta antanneet että olleet antanneet
3rd plural annettii,
antiit1),
antivat2)
evät antanneet 3rd plural olivat antanneet evät olleet antanneet
impersonal annettii ei annettu impersonal oli annettu ei olt annettu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular antaisin en antais 1st singular olisin antant en olis antant
2nd singular antaisit,
antaist
et antais 2nd singular olisit antant et olis antant
3rd singular antais ei antais 3rd singular olis antant ei olis antant
1st plural antaisimma emmä antais 1st plural olisimma antanneet emmä olis antanneet
2nd plural antaisitta että antais 2nd plural olisitta antanneet että olis antanneet
3rd plural annettais,
antaisiit1),
antaisivat2)
evät antais 3rd plural olisivat antanneet evät olis antanneet
impersonal annettais ei annettais impersonal olis annettu ei olis annettu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular anna elä anna 2nd singular oo antant elä oo antant
3rd singular antakkoo elköö antako 3rd singular olkoo antant elköö olko antant
1st plural 1st plural
2nd plural antakkaa elkää antako 2nd plural olkaa antanneet elkää olko antanneet
3rd plural antakkoot elkööt antako 3rd plural olkoot antanneet elkööt olko antanneet
impersonal annettakkoo elköö annettako impersonal olkoo annettu elköö olko annettu
Potentsiala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular antanen en antane 1st singular leenen antant en leene antant
2nd singular antanet et antane 2nd singular leenet antant et leene antant
3rd singular antanoo ei antane 3rd singular leenöö antant ei leene antant
1st plural antanemma emmä antane 1st plural leenemmä antanneet emmä leene antanneet
2nd plural antanetta että antane 2nd plural leenettä antanneet että leene antanneet
3rd plural antanoot evät antane 3rd plural leenööt antanneet evät leene antanneet
impersonal annettanoo ei annettako impersonal leenöö annettu ei leene annettu
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st antaa present antava annettava
2nd inessive antaes past antant annettu
instructive antaen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (antakkaa) may be used for the 3rd person as well.
*) The interrogative is formed by adding the suffix -kse to the potential.
3rd illative antamaa
inessive antamas
elative antamast
abessive antamata

References[edit]

  • V. I. Junus (1936) Iƶoran Keelen Grammatikka[1], Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 111
  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 16

Votic[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *antadak.

Verb[edit]

antaa (first-person singular present annan, first-person singular past annõn)

  1. to give

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.

References[edit]

  • "antaa" in Vadja keele sõnaraamat