lähettää

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

lähteä (to leave) +‎ -ttää. h as the weak grade counterpart of ht is an Eastern Finnish dialectal feature; compare lähdettää.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈlæhetːæːˣ/, [ˈlæɦe̞t̪ːæː(ʔ)]
  • Rhymes: -æhetːæː
  • Syllabification(key): lä‧het‧tää

Verb[edit]

lähettää

  1. to send (to make something go from one place to another)
    Lähetin sinulle viestin.
    I sent a message to you.
    lähettää poisto dismiss (literally, “to send off/away”)
    lähettää edelleento forward, relay (literally, “to send forwards”)
    lähettää uudelleento resend (literally, “to send again”)
  2. to dispatch (to send with promptness)
  3. (computing) to dispatch (to pass on for further processing)
  4. to ship (to send a parcel or container to a recipient by any means of transport)
    Lähetämme tavarat teille junalla.
    We will send the goods to you by train.
  5. to transmit (to spread a signal)
    Radio Beat lähettää rokkia kellon ympäri.
    Radio Beat transmits rock music around the clock.
  6. (Internet) to upload

Conjugation[edit]

Inflection of lähettää (Kotus type 53*C/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähetän en lähetä 1st sing. olen lähettänyt en ole lähettänyt
2nd sing. lähetät et lähetä 2nd sing. olet lähettänyt et ole lähettänyt
3rd sing. lähettää ei lähetä 3rd sing. on lähettänyt ei ole lähettänyt
1st plur. lähetämme emme lähetä 1st plur. olemme lähettäneet emme ole lähettäneet
2nd plur. lähetätte ette lähetä 2nd plur. olette lähettäneet ette ole lähettäneet
3rd plur. lähettävät eivät lähetä 3rd plur. ovat lähettäneet eivät ole lähettäneet
passive lähetetään ei lähetetä passive on lähetetty ei ole lähetetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähetin en lähettänyt 1st sing. olin lähettänyt en ollut lähettänyt
2nd sing. lähetit et lähettänyt 2nd sing. olit lähettänyt et ollut lähettänyt
3rd sing. lähetti ei lähettänyt 3rd sing. oli lähettänyt ei ollut lähettänyt
1st plur. lähetimme emme lähettäneet 1st plur. olimme lähettäneet emme olleet lähettäneet
2nd plur. lähetitte ette lähettäneet 2nd plur. olitte lähettäneet ette olleet lähettäneet
3rd plur. lähettivät eivät lähettäneet 3rd plur. olivat lähettäneet eivät olleet lähettäneet
passive lähetettiin ei lähetetty passive oli lähetetty ei ollut lähetetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähettäisin en lähettäisi 1st sing. olisin lähettänyt en olisi lähettänyt
2nd sing. lähettäisit et lähettäisi 2nd sing. olisit lähettänyt et olisi lähettänyt
3rd sing. lähettäisi ei lähettäisi 3rd sing. olisi lähettänyt ei olisi lähettänyt
1st plur. lähettäisimme emme lähettäisi 1st plur. olisimme lähettäneet emme olisi lähettäneet
2nd plur. lähettäisitte ette lähettäisi 2nd plur. olisitte lähettäneet ette olisi lähettäneet
3rd plur. lähettäisivät eivät lähettäisi 3rd plur. olisivat lähettäneet eivät olisi lähettäneet
passive lähetettäisiin ei lähetettäisi passive olisi lähetetty ei olisi lähetetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lähetä älä lähetä 2nd sing.
3rd sing. lähettäköön älköön lähettäkö 3rd sing. olkoon lähettänyt älköön olko lähettänyt
1st plur. lähettäkäämme älkäämme lähettäkö 1st plur.
2nd plur. lähettäkää älkää lähettäkö 2nd plur.
3rd plur. lähettäkööt älkööt lähettäkö 3rd plur. olkoot lähettäneet älkööt olko lähettäneet
passive lähetettäköön älköön lähetettäkö passive olkoon lähetetty älköön olko lähetetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähettänen en lähettäne 1st sing. lienen lähettänyt en liene lähettänyt
2nd sing. lähettänet et lähettäne 2nd sing. lienet lähettänyt et liene lähettänyt
3rd sing. lähettänee ei lähettäne 3rd sing. lienee lähettänyt ei liene lähettänyt
1st plur. lähettänemme emme lähettäne 1st plur. lienemme lähettäneet emme liene lähettäneet
2nd plur. lähettänette ette lähettäne 2nd plur. lienette lähettäneet ette liene lähettäneet
3rd plur. lähettänevät eivät lähettäne 3rd plur. lienevät lähettäneet eivät liene lähettäneet
passive lähetettäneen ei lähetettäne passive lienee lähetetty ei liene lähetetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st lähettää present lähettävä lähetettävä
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st lähettääkseni lähettääksemme
2nd lähettääksesi lähettääksenne
3rd lähettääkseen
lähettääksensä
past lähettänyt lähetetty
2nd inessive2 lähettäessä lähetettäessä agent3 lähettämä
Possessive forms
Person sing. plur.
1st lähettäessäni lähettäessämme
2nd lähettäessäsi lähettäessänne
3rd lähettäessään
lähettäessänsä
negative lähettämätön
instructive lähettäen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).
* The third-person singular indicative form lähettää does not exhibit final gemination,
unlike the first infinitive (the lemma form), even though they are spelled identically.

3rd inessive lähettämässä
elative lähettämästä
illative lähettämään
adessive lähettämällä
abessive lähettämättä
instructive lähettämän lähetettämän
4th4 verbal noun lähettäminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st lähettämäisilläni lähettämäisillämme
2nd lähettämäisilläsi lähettämäisillänne
3rd lähettämäisillään
lähettämäisillänsä

Synonyms[edit]

Derived terms[edit]

Further reading[edit]

Ingrian[edit]

Etymology[edit]

From lähe- +‎ -ttää. Akin to Finnish lähettää.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

lähettää

  1. (transitive) to send
    • 1885, “Sprachproben: Der goldene Vogel”, in Volmari Porkka, editor, Ueber den Ingrischen Dialekt mit Berücksichtigung der übrigen finnisch-ingermanländischen Dialekte:
      Siit kunigas lähetti vanhemman poikaha vahtii, eik tapajais varasta.
      Then the king sent his oldest son to the guard, so that he could catch the thief.
      (Note: The spelling has been normalised in accordance with the literary Ingrian language.)

Conjugation[edit]

Conjugation of lähettää (type 2/kirjuttaa, tt-t gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular lähetän en lähetä 1st singular oon lähettänt, oon lähettänyt en oo lähettänt, en oo lähettänyt
2nd singular lähetät et lähetä 2nd singular oot lähettänt, oot lähettänyt et oo lähettänt, et oo lähettänyt
3rd singular lähettää ei lähetä 3rd singular ono lähettänt, ono lähettänyt ei oo lähettänt, ei oo lähettänyt
1st plural lähetämmä emmä lähetä 1st plural oomma lähettänneet emmä oo lähettänneet
2nd plural lähetättä että lähetä 2nd plural ootta lähettänneet että oo lähettänneet
3rd plural lähettäät1), lähettävät2), lähetettää evät lähetä, ei lähetetä 3rd plural ovat lähettänneet evät oo lähettänneet, ei oo lähetetty
impersonal lähetettää ei lähetetä impersonal ono lähetetty ei oo lähetetty
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular lähetin en lähettänt, en lähettänyt 1st singular olin lähettänt, olin lähettänyt en olt lähettänt, en olt lähettänyt
2nd singular lähetit et lähettänt, et lähettänyt 2nd singular olit lähettänt, olit lähettänyt et olt lähettänt, et olt lähettänyt
3rd singular lähetti ei lähettänt, ei lähettänyt 3rd singular oli lähettänt, oli lähettänyt ei olt lähettänt, ei olt lähettänyt
1st plural lähetimmä emmä lähettänneet 1st plural olimma lähettänneet emmä olleet lähettänneet
2nd plural lähetittä että lähettänneet 2nd plural olitta lähettänneet että olleet lähettänneet
3rd plural lähettiit1), lähettivät2), lähetettii evät lähettänneet, ei lähetetty 3rd plural olivat lähettänneet evät olleet lähettänneet, ei olt lähetetty
impersonal lähetettii ei lähetetty impersonal oli lähetetty ei olt lähetetty
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular lähettäisin en lähettäis 1st singular olisin lähettänt, olisin lähettänyt en olis lähettänt, en olis lähettänyt
2nd singular lähettäisit, lähettäist1) et lähettäis 2nd singular olisit lähettänt, olisit lähettänyt et olis lähettänt, et olis lähettänyt
3rd singular lähettäis ei lähettäis 3rd singular olis lähettänt, olis lähettänyt ei olis lähettänt, ei olis lähettänyt
1st plural lähettäisimmä emmä lähettäis 1st plural olisimma lähettänneet emmä olis lähettänneet
2nd plural lähettäisittä että lähettäis 2nd plural olisitta lähettänneet että olis lähettänneet
3rd plural lähettäisiit1), lähettäisivät2), lähetettäis evät lähettäis, ei lähetettäis 3rd plural olisivat lähettänneet evät olis lähettänneet, ei olis lähetetty
impersonal lähetettäis ei lähetettäis impersonal olis lähetetty ei olis lähetetty
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular lähetä elä lähetä 2nd singular oo lähettänt, oo lähettänyt elä oo lähettänt, elä oo lähettänyt
3rd singular lähettäkköö elköö lähettäkö 3rd singular olkoo lähettänt, olkoo lähettänyt elköö olko lähettänt, elköö olko lähettänyt
1st plural 1st plural
2nd plural lähettäkkää elkää lähettäkö 2nd plural olkaa lähettänneet elkää olko lähettänneet
3rd plural lähettäkkööt elkööt lähettäkö, elköö lähetettäkö 3rd plural olkoot lähettänneet elkööt olko lähettänneet, elköö olko lähetetty
impersonal lähetettäköö elköö lähetettäkö impersonal olkoo lähetetty elköö olko lähetetty
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular lähettänen en lähettäne
2nd singular lähettänet et lähettäne
3rd singular lähettännöö ei lähettäne
1st plural lähettänemmä emmä lähettäne
2nd plural lähettänettä että lähettäne
3rd plural lähettännööt evät lähettäne, ei lähetettäne
impersonal lähetettänöö ei lähetettäne
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st lähettää present lähettävä lähetettävä
2nd inessive lähettäes past lähettänt, lähettänyt lähetetty
instructive lähettäen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (lähettäkkää) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
***) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative lähettämmää
inessive lähettämäs
elative lähettämäst
abessive lähettämätä
4th nominative lähettämiin
partitive lähettämistä, lähettämist

Synonyms[edit]

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 284