tutkia

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology 1[edit]

From Proto-Finnic *tutka +‎ -ia, from Proto-Uralic *tuďka (tip, end), probably originally meaning "to prod, goad". The original root *tutka can more clearly be seen in tutkain; modern Finnish tutka (radar) is a more recent back-formation.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈtutkiɑˣ/, [ˈt̪ut̪k̟iɑ̝(ʔ)]
  • Rhymes: -utkiɑ
  • Syllabification(key): tut‧ki‧a

Verb[edit]

tutkia (transitive)

  1. to examine, investigate, research, search (through)
    Synonyms: luodata, seuloa, tarkastella
  2. to research (make an investigation into)
    Synonyms: kartoittaa, tarkastella, tehdä tutkimusta, tehdä tutkimustyötä
  3. to study (acquire knowledge on a subject with the intention of applying it in practice)
    Synonyms: kartoittaa, tutkailla
  4. to study (look at minutely)
    Synonyms: tarkastella, tutkailla, (dated) katsastaa
Usage notes[edit]

The object is in the partitive case, except when the action is considered complete or very thorough.

  • Tuhkapilveä tutkittiin kuumailmapallolla. (partitive)
    The ash cloud was investigated from a hot air balloon.
  • Epäillyn koti tutkittiin. (accusative)
    The suspect's home was searched.
Conjugation[edit]
Inflection of tutkia (Kotus type 61/sallia, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tutkin en tutki 1st sing. olen tutkinut en ole tutkinut
2nd sing. tutkit et tutki 2nd sing. olet tutkinut et ole tutkinut
3rd sing. tutkii ei tutki 3rd sing. on tutkinut ei ole tutkinut
1st plur. tutkimme emme tutki 1st plur. olemme tutkineet emme ole tutkineet
2nd plur. tutkitte ette tutki 2nd plur. olette tutkineet ette ole tutkineet
3rd plur. tutkivat eivät tutki 3rd plur. ovat tutkineet eivät ole tutkineet
passive tutkitaan ei tutkita passive on tutkittu ei ole tutkittu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tutkin en tutkinut 1st sing. olin tutkinut en ollut tutkinut
2nd sing. tutkit et tutkinut 2nd sing. olit tutkinut et ollut tutkinut
3rd sing. tutki ei tutkinut 3rd sing. oli tutkinut ei ollut tutkinut
1st plur. tutkimme emme tutkineet 1st plur. olimme tutkineet emme olleet tutkineet
2nd plur. tutkitte ette tutkineet 2nd plur. olitte tutkineet ette olleet tutkineet
3rd plur. tutkivat eivät tutkineet 3rd plur. olivat tutkineet eivät olleet tutkineet
passive tutkittiin ei tutkittu passive oli tutkittu ei ollut tutkittu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tutkisin en tutkisi 1st sing. olisin tutkinut en olisi tutkinut
2nd sing. tutkisit et tutkisi 2nd sing. olisit tutkinut et olisi tutkinut
3rd sing. tutkisi ei tutkisi 3rd sing. olisi tutkinut ei olisi tutkinut
1st plur. tutkisimme emme tutkisi 1st plur. olisimme tutkineet emme olisi tutkineet
2nd plur. tutkisitte ette tutkisi 2nd plur. olisitte tutkineet ette olisi tutkineet
3rd plur. tutkisivat eivät tutkisi 3rd plur. olisivat tutkineet eivät olisi tutkineet
passive tutkittaisiin ei tutkittaisi passive olisi tutkittu ei olisi tutkittu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tutki älä tutki 2nd sing. ole tutkinut älä ole tutkinut
3rd sing. tutkikoon älköön tutkiko 3rd sing. olkoon tutkinut älköön olko tutkinut
1st plur. tutkikaamme älkäämme tutkiko 1st plur. olkaamme tutkineet älkäämme olko tutkineet
2nd plur. tutkikaa älkää tutkiko 2nd plur. olkaa tutkineet älkää olko tutkineet
3rd plur. tutkikoot älkööt tutkiko 3rd plur. olkoot tutkineet älkööt olko tutkineet
passive tutkittakoon älköön tutkittako passive olkoon tutkittu älköön olko tutkittu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tutkinen en tutkine 1st sing. lienen tutkinut en liene tutkinut
2nd sing. tutkinet et tutkine 2nd sing. lienet tutkinut et liene tutkinut
3rd sing. tutkinee ei tutkine 3rd sing. lienee tutkinut ei liene tutkinut
1st plur. tutkinemme emme tutkine 1st plur. lienemme tutkineet emme liene tutkineet
2nd plur. tutkinette ette tutkine 2nd plur. lienette tutkineet ette liene tutkineet
3rd plur. tutkinevat eivät tutkine 3rd plur. lienevät tutkineet eivät liene tutkineet
passive tutkittaneen ei tutkittane passive lienee tutkittu ei liene tutkittu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tutkia present tutkiva tutkittava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st tutkiakseni tutkiaksemme
2nd tutkiaksesi tutkiaksenne
3rd tutkiakseen
tutkiaksensa
past tutkinut tutkittu
2nd inessive2 tutkiessa tutkittaessa agent3 tutkima
Possessive forms
Person sing. plur.
1st tutkiessani tutkiessamme
2nd tutkiessasi tutkiessanne
3rd tutkiessaan
tutkiessansa
negative tutkimaton
instructive tutkien 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the third infinitives.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive tutkimassa
elative tutkimasta
illative tutkimaan
adessive tutkimalla
abessive tutkimatta
instructive tutkiman tutkittaman
4th4 verbal noun tutkiminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st tutkimaisillani tutkimaisillamme
2nd tutkimaisillasi tutkimaisillanne
3rd tutkimaisillaan
tutkimaisillansa
Derived terms[edit]
Related terms[edit]

Further reading[edit]

Etymology 2[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈtutkiɑ/, [ˈt̪ut̪k̟iɑ̝]
  • Rhymes: -utkiɑ
  • Syllabification(key): tut‧ki‧a

Noun[edit]

tutkia

  1. partitive plural of tutka

Anagrams[edit]

Ingrian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *tutkidak. Cognates include Finnish tutkia and Karelian tutkie.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

tutkia

  1. (transitive) to inquire
  2. (transitive) to examine
    • 1937, V. A. Tetjurev, translated by N. J. Molotsova, Loonnontiito oppikirja alkușkoulua vart (toin osa), Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 65:
      Nyt möö noisemma tutkimaa kuin ellää ja mil ellää inmihisen ruume.
      Now we'll examine how the body of a human lives and where it lives.

Conjugation[edit]

Conjugation of tutkia (type 7/oppia, no gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular tutkin en tutki 1st singular oon tutkint, oon tutkinut en oo tutkint, en oo tutkinut
2nd singular tutkit et tutki 2nd singular oot tutkint, oot tutkinut et oo tutkint, et oo tutkinut
3rd singular tutkii ei tutki 3rd singular ono tutkint, ono tutkinut ei oo tutkint, ei oo tutkinut
1st plural tutkimma emmä tutki 1st plural oomma tutkinneet emmä oo tutkinneet
2nd plural tutkitta että tutki 2nd plural ootta tutkinneet että oo tutkinneet
3rd plural tutkiit1), tutkivat2), tutkitaa evät tutki 3rd plural ovat tutkinneet evät oo tutkinneet
impersonal tutkitaa ei tutkita impersonal ono tutkittu ei oo tutkittu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular tutkin en tutkint, en tutkinut 1st singular olin tutkint, olin tutkinut en olt tutkint, en olt tutkinut
2nd singular tutkit et tutkint, et tutkinut 2nd singular olit tutkint, olit tutkinut et olt tutkint, et olt tutkinut
3rd singular tutki ei tutkint, ei tutkinut 3rd singular oli tutkint, oli tutkinut ei olt tutkint, ei olt tutkinut
1st plural tutkimma emmä tutkinneet 1st plural olimma tutkinneet emmä olleet tutkinneet
2nd plural tutkitta että tutkinneet 2nd plural olitta tutkinneet että olleet tutkinneet
3rd plural tutkiit1), tutkivat2), tutkittii evät tutkinneet 3rd plural olivat tutkinneet evät olleet tutkinneet
impersonal tutkittii ei tutkittu impersonal oli tutkittu ei olt tutkittu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular tutkisin en tutkis 1st singular olisin tutkint, olisin tutkinut en olis tutkint, en olis tutkinut
2nd singular tutkisit, tutkiist1) et tutkis 2nd singular olisit tutkint, olisit tutkinut et olis tutkint, et olis tutkinut
3rd singular tutkis ei tutkis 3rd singular olis tutkint, olis tutkinut ei olis tutkint, ei olis tutkinut
1st plural tutkisimma emmä tutkis 1st plural olisimma tutkinneet emmä olis tutkinneet
2nd plural tutkisitta että tutkis 2nd plural olisitta tutkinneet että olis tutkinneet
3rd plural tutkisiit1), tutkisivat2), tutkittais evät tutkis 3rd plural olisivat tutkinneet evät olis tutkinneet
impersonal tutkittais ei tutkittais impersonal olis tutkittu ei olis tutkittu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular tutki elä tutki 2nd singular oo tutkint, oo tutkinut elä oo tutkint, elä oo tutkinut
3rd singular tutkikoo elköö tutkiko 3rd singular olkoo tutkint, olkoo tutkinut elköö olko tutkint, elköö olko tutkinut
1st plural 1st plural
2nd plural tutkikaa elkää tutkiko 2nd plural olkaa tutkinneet elkää olko tutkinneet
3rd plural tutkikoot elkööt tutkiko 3rd plural olkoot tutkinneet elkööt olko tutkinneet
impersonal tutkittakkoo elköö tutkittako impersonal olkoo tutkittu elköö olko tutkittu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular tutkinen en tutkine
2nd singular tutkinet et tutkine
3rd singular tutkinoo ei tutkine
1st plural tutkinemma emmä tutkine
2nd plural tutkinetta että tutkine
3rd plural tutkinoot evät tutkine
impersonal tutkittannoo ei tutkittane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st tutkia present tutkiva tutkittava
2nd inessive tutkijees past tutkint, tutkinut tutkittu
instructive tutkien 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (tutkikaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
***) In folk poetry, a long first infinitive can be formed by adding the suffix -kse, followed by possessive suffixes, to the first infinitive. Note that sometimes gemination may be undone by this addition.
3rd illative tutkimaa
inessive tutkimaas
elative tutkimast
abessive tutkimata
4th nominative tutkimiin
partitive tutkimista, tutkimist

Derived terms[edit]

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 611