вал

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search
See also: вял

Bulgarian[edit]

Etymology[edit]

Diachronically from Proto-Slavic *valъ. Synchronically could be interpreted either as a resultant noun or as the origin of Bulgarian валя́ (valjá, to rain; to knock, to tumble down). The technical meaning is borrowed from Russian вал (val), ultimately from the same origin.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

вал (valm

  1. embankment, digue, man-made mound
    Synonyms: сип (sip), ди́га (díga)
  2. high wave
    Synonyms: вълна́ (vǎlná), (dialectal) бран (bran), (dialectal) слап (slap), тала́з (taláz)
  3. (technical) shaft
    коля́нов валkoljánov valcrankshaft

Declension[edit]

Derived terms[edit]

Related terms[edit]

References[edit]

  • вал in Rečnik na bǎlgarskija ezik (Institut za bǎlgarski ezik)
  • вал in Rečnik na bǎlgarskija ezik (Čitanka.Info)

Erzya[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Uralic *wala. Cognates include Finnish vala (oath).

Noun[edit]

вал (val)

  1. word

Derived terms[edit]


Komi-Zyrian[edit]

Etymology[edit]

Borrowed from Russian вал (val).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈʋal/, [ˈʋäl]
  • Hyphenation: вал

Noun[edit]

вал (val)

  1. billow, wave

Declension[edit]

Declension of вал (stem: валй-)
singular plural
nominative вал (val) валъяс (valʺjas)
accusative I* вал (val) валъяс (valʺjas)
II* валйӧс (valjös) валъясӧс (valʺjasös)
instrumental валйӧн (valjön) валъясӧн (valʺjasön)
comitative валкӧд (valköd) валъяскӧд (valʺjasköd)
caritive валтӧг (valtög) валъястӧг (valʺjastög)
consecutive валла (valla) валъясла (valʺjasla)
genitive валлӧн (vallön) валъяслӧн (valʺjaslön)
ablative валлысь (vallysʹ) валъяслысь (valʺjaslysʹ)
dative валлы (vally) валъяслы (valʺjasly)
inessive валйын (valjyn) валъясын (valʺjasyn)
elative валйысь (valjysʹ) валъясысь (valʺjasysʹ)
illative валйӧ (valjö) валъясӧ (valʺjasö)
egressive валсянь (valsjanʹ) валъяссянь (valʺjassjanʹ)
approximative валлань (vallanʹ) валъяслань (valʺjaslanʹ)
terminative валйӧдз (valjödz) валъясӧдз (valʺjasödz)
prolative I валйӧд (valjöd) валъясӧд (valʺjasöd)
II валті (valtï) валъясті (valʺjastï)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of вал
First person singular
singular plural
nominative валйӧй (valjöj) валъясӧй (valʺjasöj)
accusative I* валйӧй (valjöj) валъясӧй (valʺjasöj)
II* валйӧс (valjös) валъясӧс (valʺjasös)
instrumental валнам (valnam) валъяснам (valʺjasnam)
comitative валйӧйкӧд (valjöjköd) валъясӧйкӧд (valʺjasöjköd)
caritive валтӧгым (valtögym) валъястӧгым (valʺjastögym)
consecutive валйӧйла (valjöjla) валъясӧйла (valʺjasöjla)
genitive валйӧйлӧн (valjöjlön) валъясӧйлӧн (valʺjasöjlön)
ablative валйӧйлысь (valjöjlysʹ) валъясӧйлысь (valʺjasöjlysʹ)
dative валйӧйлы (valjöjly) валъясӧйлы (valʺjasöjly)
inessive валъям (valʺjam) валъясам (valʺjasam)
elative валсьым (valsʹym) валъяссьым (valʺjassʹym)
illative валъям (valʺjam) валъясам (valʺjasam)
egressive валсяньым (valsjanʹym) валъяссяньым (valʺjassjanʹym)
approximative валланьым (vallanʹym) валъясланьым (valʺjaslanʹym)
terminative валйӧдзым (valjödzym) валъясӧдзым (valʺjasödzym)
prolative I валйӧдым (valjödym) валъясӧдым (valʺjasödym)
II валтіым (valtïym) валъястіым (valʺjastïym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative валйыд (valjyd) валъясыд (valʺjasyd)
accusative I* валйыд (valjyd) валъясыд (valʺjasyd)
II* валтӧ (valtö) валъястӧ (valʺjastö)
instrumental валнад (valnad) валъяснад (valʺjasnad)
comitative валйыдкӧд (valjydköd) валъясыдкӧд (valʺjasydköd)
caritive валтӧгыд (valtögyd) валъястӧгыд (valʺjastögyd)
consecutive валйыдла (valjydla) валъясыдла (valʺjasydla)
genitive валйыдлӧн (valjydlön) валъясыдлӧн (valʺjasydlön)
ablative валйыдлысь (valjydlysʹ) валъясыдлысь (valʺjasydlysʹ)
dative валйыдлы (valjydly) валъясыдлы (valʺjasydly)
inessive валъяд (valʺjad) валъясад (valʺjasad)
elative валсьыд (valsʹyd) валъяссьыд (valʺjassʹyd)
illative валъяд (valʺjad) валъясад (valʺjasad)
egressive валсяньыд (valsjanʹyd) валъяссяньыд (valʺjassjanʹyd)
approximative валланьыд (vallanʹyd) валъясланьыд (valʺjaslanʹyd)
terminative валйӧдзыд (valjödzyd) валъясӧдзыд (valʺjasödzyd)
prolative I валйӧдыд (valjödyd) валъясӧдыд (valʺjasödyd)
II валтіыд (valtïyd) валъястіыд (valʺjastïyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative валйыс (valjys) валъясыс (valʺjasys)
accusative I* валйыс (valjys) валъясыс (valʺjasys)
II* валсӧ (valsö) валъяссӧ (valʺjassö)
instrumental валнас (valnas) валъяснас (valʺjasnas)
comitative валйыскӧд (valjysköd) валъясыскӧд (valʺjasysköd)
caritive валтӧгыс (valtögys) валъястӧгыс (valʺjastögys)
consecutive валйысла (valjysla) валъясысла (valʺjasysla)
genitive валйыслӧн (valjyslön) валъясыслӧн (valʺjasyslön)
ablative валйыслысь (valjyslysʹ) валъясыслысь (valʺjasyslysʹ)
dative валйыслы (valjysly) валъясыслы (valʺjasysly)
inessive валъяс (valʺjas) валъясас (valʺjasas)
elative валсьыс (valsʹys) валъяссьыс (valʺjassʹys)
illative валъяс (valʺjas) валъясас (valʺjasas)
egressive валсяньыс (valsjanʹys) валъяссяньыс (valʺjassjanʹys)
approximative валланьыс (vallanʹys) валъясланьыс (valʺjaslanʹys)
terminative валйӧдзыс (valjödzys) валъясӧдзыс (valʺjasödzys)
prolative I валйӧдыс (valjödys) валъясӧдыс (valʺjasödys)
II валтіыс (valtïys) валъястіыс (valʺjastïys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative валным (valnym) валъясным (valʺjasnym)
accusative I* валным (valnym) валъясным (valʺjasnym)
II* валнымӧс (valnymös) валъяснымӧс (valʺjasnymös)
instrumental валнаным (valnanym) валъяснаным (valʺjasnanym)
comitative валнымкӧд (valnymköd) валъяснымкӧд (valʺjasnymköd)
caritive валтӧгным (valtögnym) валъястӧгным (valʺjastögnym)
consecutive валнымла (valnymla) валъяснымла (valʺjasnymla)
genitive валнымлӧн (valnymlön) валъяснымлӧн (valʺjasnymlön)
ablative валнымлысь (valnymlysʹ) валъяснымлысь (valʺjasnymlysʹ)
dative валнымлы (valnymly) валъяснымлы (valʺjasnymly)
inessive валъяным (valʺjanym) валъясаным (valʺjasanym)
elative валсьыным (valsʹynym) валъяссьыным (valʺjassʹynym)
illative валъяным (valʺjanym) валъясаным (valʺjasanym)
egressive валсяньыным (valsjanʹynym) валъяссяньыным (valʺjassjanʹynym)
approximative валланьыным (vallanʹynym) валъясланьыным (valʺjaslanʹynym)
terminative валйӧдзыным (valjödzynym) валъясӧдзыным (valʺjasödzynym)
prolative I валйӧдыным (valjödynym) валъясӧдыным (valʺjasödynym)
II валтіыным (valtïynym) валъястіыным (valʺjastïynym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative валныд (valnyd) валъясныд (valʺjasnyd)
accusative I* валныд (valnyd) валъясныд (valʺjasnyd)
II* валнытӧ (valnytö) валъяснытӧ (valʺjasnytö)
instrumental валнаныд (valnanyd) валъяснаныд (valʺjasnanyd)
comitative валныдкӧд (valnydköd) валъясныдкӧд (valʺjasnydköd)
caritive валтӧгныд (valtögnyd) валъястӧгныд (valʺjastögnyd)
consecutive валныдла (valnydla) валъясныдла (valʺjasnydla)
genitive валныдлӧн (valnydlön) валъясныдлӧн (valʺjasnydlön)
ablative валныдлысь (valnydlysʹ) валъясныдлысь (valʺjasnydlysʹ)
dative валныдлы (valnydly) валъясныдлы (valʺjasnydly)
inessive валъяныд (valʺjanyd) валъясаныд (valʺjasanyd)
elative валсьыныд (valsʹynyd) валъяссьыныд (valʺjassʹynyd)
illative валъяныд (valʺjanyd) валъясаныд (valʺjasanyd)
egressive валсяньыныд (valsjanʹynyd) валъяссяньыныд (valʺjassjanʹynyd)
approximative валланьыныд (vallanʹynyd) валъясланьыныд (valʺjaslanʹynyd)
terminative валйӧдзыныд (valjödzynyd) валъясӧдзыныд (valʺjasödzynyd)
prolative I валйӧдыныд (valjödynyd) валъясӧдыныд (valʺjasödynyd)
II валтіыныд (valtïynyd) валъястіыныд (valʺjastïynyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative валныс (valnys) валъясныс (valʺjasnys)
accusative I* валныс (valnys) валъясныс (valʺjasnys)
II* валнысӧ (valnysö) валъяснысӧ (valʺjasnysö)
instrumental валнаныс (valnanys) валъяснаныс (valʺjasnanys)
comitative валнымкӧс (valnymkös) валъяснымкӧс (valʺjasnymkös)
caritive валтӧгныс (valtögnys) валъястӧгныс (valʺjastögnys)
consecutive валнысла (valnysla) валъяснысла (valʺjasnysla)
genitive валныслӧн (valnyslön) валъясныслӧн (valʺjasnyslön)
ablative валныслысь (valnyslysʹ) валъясныслысь (valʺjasnyslysʹ)
dative валныслы (valnysly) валъясныслы (valʺjasnysly)
inessive валъяныс (valʺjanys) валъясаныс (valʺjasanys)
elative валсьыныс (valsʹynys) валъяссьыныс (valʺjassʹynys)
illative валъаныс (valʺanys) валъясаныс (valʺjasanys)
egressive валсяньыныс (valsjanʹynys) валъяссяньыныс (valʺjassjanʹynys)
approximative валланьыныс (vallanʹynys) валъясланьыныс (valʺjaslanʹynys)
terminative валйӧдзыныс (valjödzynys) валъясӧдзыныс (valʺjasödzynys)
prolative I валйӧдыныс (valjödynys) валъясӧдыныс (valʺjasödynys)
II валтіыныс (valtïynys) валъястіыныс (valʺjastïynys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

References[edit]

  • Bubrikh, Dmitry V. (1949) Грамматика литературного коми языка [Grammar of the literary Komi language] (in Russian), Leningrad: Zhdanov Leningrad State University, page 31
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 75

Nivkh[edit]

Noun[edit]

вал (val)

  1. color

Russian[edit]

Etymology[edit]

Inherited from Old East Slavic валъ (valŭ), from Proto-Slavic *valъ.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [vaɫ]
  • (file)
  • Rhymes: -aɫ

Noun[edit]

вал (valm inan (genitive ва́ла, nominative plural валы́, genitive plural вало́в)

  1. billow, roller
  2. barrage fire
  3. rampart
  4. shaft, axle
  5. gross output
    вы́полнить план по валуvýpolnitʹ plan po valuto implement the plan by bulk output

Declension[edit]

Related terms[edit]

Descendants[edit]

  • Komi-Zyrian: вал (val)

References[edit]


Serbo-Croatian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Slavic *valъ, from Proto-Indo-European *welH- (to turn, roll).

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

ва̑л m (Latin spelling vȃl)

  1. wave

Declension[edit]

Synonyms[edit]


Udmurt[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Permic *vȯl, from Proto-Finno-Ugric *wälɜ. Cognates include Komi-Zyrian вӧв (vöv), Komi-Permyak вӧв (vöv).

Noun[edit]

вал (val)

  1. horse