vala

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
See also: vaļa, vaļā, and vala-

Finnish[edit]

(index va)

Etymology 1[edit]

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

vala

  1. oath
Declension[edit]
Inflection of vala (Kotus type 9/kala, no gradation)
nominative vala valat
genitive valan valojen
partitive valaa valoja
illative valaan valoihin
singular plural
nominative vala valat
accusative nom. vala valat
gen. valan
genitive valan valojen
valainrare
partitive valaa valoja
inessive valassa valoissa
elative valasta valoista
illative valaan valoihin
adessive valalla valoilla
ablative valalta valoilta
allative valalle valoille
essive valana valoina
translative valaksi valoiksi
instructive valoin
abessive valatta valoitta
comitative valoineen
Derived terms[edit]

See also[edit]

Etymology 2[edit]

Pronunciation[edit]

  • Hyphenation: va‧la
  • Rhymes: pala
  • IPA(key): /ˈvɑlɑ(ʔ)/

Verb[edit]

vala

  1. Indicative present connegative form of valaa.
  2. Second-person singular imperative present form of valaa.
  3. Second-person singular imperative present connegative form of valaa.

Anagrams[edit]


Hungarian[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [ˈvɒlɒ]
  • Hyphenation: va‧la

Verb[edit]

vala

  1. (archaic) third-person singular past of van
    • 1844, Sándor Petőfi, János vitéz,[1] chapter 4, stanza 1:
      Mikorra a patak vize tükörré lett, / Melybe ezer csillag ragyogása nézett: / Jancsi Iluskáék kertje alatt vala; / Maga sem tudta, hogy mikép jutott oda.

Synonyms[edit]

See also[edit]


Kurdish[edit]

Alternative forms[edit]

Adjective[edit]

vala

  1. empty

Norwegian Nynorsk[edit]

Noun[edit]

vala n pl

  1. definite plural of val

Portuguese[edit]

Noun[edit]

vala f (plural valas)

  1. ditch, trench

Serbo-Croatian[edit]

Alternative forms[edit]

Etymology[edit]

Borrowing from Ottoman Turkish والله (vallâhi), from Arabic وَاللّٰه (wa-llāh).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ʋǎlaː/
  • Hyphenation: va‧la

Adverb[edit]

vàlā (Cyrillic spelling ва̀ла̄)

  1. truthfully, honestly

Interjection[edit]

vàlā (Cyrillic spelling ва̀ла̄)

  1. by God!, begad, egad, by golly

Swazi[edit]

Etymology[edit]

EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions. You can also discuss it at the Etymology scriptorium.

Verb[edit]

-vala

  1. to close, to shut

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Zulu[edit]

Etymology[edit]

EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions. You can also discuss it at the Etymology scriptorium.

Verb[edit]

-vala

  1. (transitive) to close, to shut
    Antonyms: -vula

Inflection[edit]

Tone L
Infinitive ukuvala
Positive Negative
Infinitive ukuvala ukungavali
Imperative
Simple + object concord
Singular vala vale
Plural valani valeni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyavala, ngivala engiyavala, engivala ngivala angivali engingavali ngingavali
2nd singular uyavala, uvala oyavala, ovala uvala awuvali ongavali ungavali
1st plural siyavala, sivala esiyavala, esivala sivala asivali esingavali singavali
2nd plural niyavala, nivala eniyavala, enivala nivala anivali eningavali ningavali
Class 1 uyavala, uvala oyavala, ovala evala akavali ongavali engavali
Class 2 bayavala, bavala abayavala, abavala bevala abavali abangavali bengavali
Class 3 uyavala, uvala oyavala, ovala uvala awuvali ongavali ungavali
Class 4 iyavala, ivala eyavala, evala ivala ayivali engavali ingavali
Class 5 liyavala, livala eliyavala, elivala livala alivali elingavali lingavali
Class 6 ayavala, avala ayavala, avala evala awavali angavali engavali
Class 7 siyavala, sivala esiyavala, esivala sivala asivali esingavali singavali
Class 8 ziyavala, zivala eziyavala, ezivala zivala azivali ezingavali zingavali
Class 9 iyavala, ivala eyavala, evala ivala ayivali engavali ingavali
Class 10 ziyavala, zivala eziyavala, ezivala zivala azivali ezingavali zingavali
Class 11 luyavala, luvala oluyavala, oluvala luvala aluvali olungavali lungavali
Class 14 buyavala, buvala obuyavala, obuvala buvala abuvali obungavali bungavali
Class 15 kuyavala, kuvala okuyavala, okuvala kuvala akuvali okungavali kungavali
Class 17 kuyavala, kuvala okuyavala, okuvala kuvala akuvali okungavali kungavali
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngivalile, ngivalē engivalile, engivalē ngivalile, ngivalē angivalanga engingavalanga ngingavalanga
2nd singular uvalile, uvalē ovalile, ovalē uvalile, uvalē awuvalanga ongavalanga ungavalanga
1st plural sivalile, sivalē esivalile, esivalē sivalile, sivalē asivalanga esingavalanga singavalanga
2nd plural nivalile, nivalē enivalile, enivalē nivalile, nivalē anivalanga eningavalanga ningavalanga
Class 1 uvalile, uvalē ovalile, ovalē evalile, evalē akavalanga ongavalanga engavalanga
Class 2 bavalile, bavalē abavalile, abavalē bevalile, bevalē abavalanga abangavalanga bengavalanga
Class 3 uvalile, uvalē ovalile, ovalē uvalile, uvalē awuvalanga ongavalanga ungavalanga
Class 4 ivalile, ivalē evalile, evalē ivalile, ivalē ayivalanga engavalanga ingavalanga
Class 5 livalile, livalē elivalile, elivalē livalile, livalē alivalanga elingavalanga lingavalanga
Class 6 avalile, avalē avalile, avalē evalile, evalē awavalanga angavalanga engavalanga
Class 7 sivalile, sivalē esivalile, esivalē sivalile, sivalē asivalanga esingavalanga singavalanga
Class 8 zivalile, zivalē ezivalile, ezivalē zivalile, zivalē azivalanga ezingavalanga zingavalanga
Class 9 ivalile, ivalē evalile, evalē ivalile, ivalē ayivalanga engavalanga ingavalanga
Class 10 zivalile, zivalē ezivalile, ezivalē zivalile, zivalē azivalanga ezingavalanga zingavalanga
Class 11 luvalile, luvalē oluvalile, oluvalē luvalile, luvalē aluvalanga olungavalanga lungavalanga
Class 14 buvalile, buvalē obuvalile, obuvalē buvalile, buvalē abuvalanga obungavalanga bungavalanga
Class 15 kuvalile, kuvalē okuvalile, okuvalē kuvalile, kuvalē akuvalanga okungavalanga kungavalanga
Class 17 kuvalile, kuvalē okuvalile, okuvalē kuvalile, kuvalē akuvalanga okungavalanga kungavalanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngāvala engāvala ngāvala angivalanga engingavalanga ngingavalanga
2nd singular wāvala owāvala wāvala awuvalanga ongavalanga ungavalanga
1st plural sāvala esāvala sāvala asivalanga esingavalanga singavalanga
2nd plural nāvala enāvala nāvala anivalanga eningavalanga ningavalanga
Class 1 wāvala owāvala āvala akavalanga ongavalanga engavalanga
Class 2 bāvala abāvala bāvala abavalanga abangavalanga bengavalanga
Class 3 wāvala owāvala wāvala awuvalanga ongavalanga ungavalanga
Class 4 yāvala eyāvala yāvala ayivalanga engavalanga ingavalanga
Class 5 lāvala elāvala lāvala alivalanga elingavalanga lingavalanga
Class 6 āvala āvala āvala awavalanga angavalanga engavalanga
Class 7 sāvala esāvala sāvala asivalanga esingavalanga singavalanga
Class 8 zāvala ezāvala zāvala azivalanga ezingavalanga zingavalanga
Class 9 yāvala eyāvala yāvala ayivalanga engavalanga ingavalanga
Class 10 zāvala ezāvala zāvala azivalanga ezingavalanga zingavalanga
Class 11 lwāvala olwāvala lwāvala aluvalanga olungavalanga lungavalanga
Class 14 bāvala obāvala bāvala abuvalanga obungavalanga bungavalanga
Class 15 kwāvala okwāvala kwāvala akuvalanga okungavalanga kungavalanga
Class 17 kwāvala okwāvala kwāvala akuvalanga okungavalanga kungavalanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingavala ngingavala ngingevale ngingevale
2nd singular ungavala ungavala ungevale ungevale
1st plural singavala singavala singevale singevale
2nd plural ningavala ningavala ningevale ningevale
Class 1 angavala engavala angevale engevale
Class 2 bangavala bengavala bangevale bengevale
Class 3 ungavala ungavala ungevale ungevale
Class 4 ingavala ingavala ingevale ingevale
Class 5 lingavala lingavala lingevale lingevale
Class 6 angavala engavala angevale engevale
Class 7 singavala singavala singevale singevale
Class 8 zingavala zingavala zingevale zingevale
Class 9 ingavala ingavala ingevale ingevale
Class 10 zingavala zingavala zingevale zingevale
Class 11 lungavala lungavala lungevale lungevale
Class 14 bungavala bungavala bungevale bungevale
Class 15 kungavala kungavala kungevale kungevale
Class 17 kungavala kungavala kungevale kungevale
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizovala engizovala ngizovala angizuvala ngingezuvala
2nd singular uzovala ozovala uzovala awuzuvala ungezuvala
1st plural sizovala esizovala sizovala asizuvala singezuvala
2nd plural nizovala enizovala nizovala anizuvala ningezuvala
Class 1 uzovala ozovala ezovala akazuvala engezuvala
Class 2 bazovala abazovala bezovala abazuvala bengezuvala
Class 3 uzovala ozovala uzovala awuzuvala ungezuvala
Class 4 izovala ezovala izovala ayizuvala ingezuvala
Class 5 lizovala elizovala lizovala alizuvala lingezuvala
Class 6 azovala azovala ezovala awazuvala engezuvala
Class 7 sizovala esizovala sizovala asizuvala singezuvala
Class 8 zizovala ezizovala zizovala azizuvala zingezuvala
Class 9 izovala ezovala izovala ayizuvala ingezuvala
Class 10 zizovala ezizovala zizovala azizuvala zingezuvala
Class 11 luzovala oluzovala luzovala aluzuvala lungezuvala
Class 14 buzovala obuzovala buzovala abuzuvala bungezuvala
Class 15 kuzovala okuzovala kuzovala akuzuvala kungezuvala
Class 17 kuzovala okuzovala kuzovala akuzuvala kungezuvala
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyovala engiyovala ngiyovala angiyuvala ngingeyuvala
2nd singular uyovala oyovala uyovala awuyuvala ungeyuvala
1st plural siyovala esiyovala siyovala asiyuvala singeyuvala
2nd plural niyovala eniyovala niyovala aniyuvala ningeyuvala
Class 1 uyovala oyovala eyovala akayuvala engeyuvala
Class 2 bayovala abayovala beyovala abayuvala bengeyuvala
Class 3 uyovala oyovala uyovala awuyuvala ungeyuvala
Class 4 iyovala eyovala iyovala ayiyuvala ingeyuvala
Class 5 liyovala eliyovala liyovala aliyuvala lingeyuvala
Class 6 ayovala ayovala eyovala awayuvala engeyuvala
Class 7 siyovala esiyovala siyovala asiyuvala singeyuvala
Class 8 ziyovala eziyovala ziyovala aziyuvala zingeyuvala
Class 9 iyovala eyovala iyovala ayiyuvala ingeyuvala
Class 10 ziyovala eziyovala ziyovala aziyuvala zingeyuvala
Class 11 luyovala oluyovala luyovala aluyuvala lungeyuvala
Class 14 buyovala obuyovala buyovala abuyuvala bungeyuvala
Class 15 kuyovala okuyovala kuyovala akuyuvala kungeyuvala
Class 17 kuyovala okuyovala kuyovala akuyuvala kungeyuvala
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngivale ngingavali
2nd singular uvale ungavali
1st plural sivale singavali
2nd plural nivale ningavali
Class 1 avale angavali
Class 2 bavale bangavali
Class 3 uvale ungavali
Class 4 ivale ingavali
Class 5 livale lingavali
Class 6 avale angavali
Class 7 sivale singavali
Class 8 zivale zingavali
Class 9 ivale ingavali
Class 10 zivale zingavali
Class 11 luvale lungavali
Class 14 buvale bungavali
Class 15 kuvale kungavali
Class 17 kuvale kungavali
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngavala angivala
2nd singular wavala awuvala
1st plural savala asivala
2nd plural navala anivala
Class 1 wavala akavala
Class 2 bavala abavala
Class 3 wavala awuvala
Class 4 yavala ayivala
Class 5 lavala alivala
Class 6 avala awavala
Class 7 savala asivala
Class 8 zavala azivala
Class 9 yavala ayivala
Class 10 zavala azivala
Class 11 lwavala aluvala
Class 14 bavala abuvala
Class 15 kwavala akuvala
Class 17 kwavala akuvala

References[edit]