ма

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Bulgarian[edit]

Interjection[edit]

ма (ma)

  1. (vulgar, derogatory) placed at the end of a sentence, when directed at a woman, as a strongly offensive intensifier

Dungan[edit]

Etymology 1[edit]

Cognate to Standard Mandarin ()

Noun[edit]

ма (ma)

  1. horse
  2. Ma, surname

Etymology 2[edit]

Cognate to Standard Mandarin ()

Noun[edit]

ма (ma)

  1. mother

Etymology 3[edit]

Cognate to Standard Mandarin ()

Verb[edit]

ма (ma)

  1. to scold

Eastern Mari[edit]

Etymology[edit]

(This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

Pronunciation[edit]

Conjunction[edit]

ма (ma)

  1. whether, if
    толат ма уке, мылам садак
    tolat ma uke, mylam sadak
    I don't care if you come or not
  2. (ма... ма) whether... or
    ял ма, ола ма - илыш чыла вере икгаяк
    jal ma, ola ma - ilyš čyla vere ikgajak
    in the country or in the city, life is the same everywhere

Particle[edit]

ма (ma)

  1. interrogative particle
    толат ма?
    tolat ma?
    are you coming?

References[edit]

  • J. Bradley et al. (2023) “ма”, in The Mari Web Project: Mari-English Dictionary, University of Vienna

Komi-Permyak[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Permic *må, from Proto-Uralic *mete, borrowed from an Indo-European language, ultimately from Proto-Indo-European *médʰu (compare Russian мёд (mjod) and English mead). Cognates include Finnish mesi and Hungarian méz.

Compare Ossetian мыд (myd).

ма

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈma/, [ˈmä]
  • Hyphenation: ма

Noun[edit]

ма (ma)

  1. honey

Declension[edit]

Declension of ма (stem: ма-)
singular plural
nominative ма (ma) маэз (maez)
accusative I* ма (ma) маэз (maez)
II* маӧс (maös) маэзӧс (maezös)
instrumental маӧн (maön) маэзӧн (maezön)
comitative макӧт (maköt) маэзкӧт (maezköt)
caritive матӧг (matög) маэзтӧг (maeztög)
consecutive мала (mala) маэзла (maezla)
genitive малӧн (malön) маэзлӧн (maezlön)
ablative малісь (maliś) маэзлісь (maezliś)
dative малӧ (malö) маэзлӧ (maezlö)
inessive маын (mayn) маэзын (maezyn)
elative маись (maiś) маэзісь (maeziś)
illative маӧ (maö) маэзӧ (maezö)
egressive масянь (maśań) маэзсянь (maezśań)
approximative малань (malań) маэзлань (maezlań)
terminative I маӧдз (maödź) маэзӧдз (maezödź)
II мави (mavi) маэзви (maezvi)
prolative маӧт (maöt) маэзӧт (maezöt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of ма
First person singular
singular plural
nominative маӧ (maö) маэзӧ (maezö)
accusative I* маӧ (maö) маэзӧ (maezö)
II* маӧс (maös) маэзӧс (maezös)
instrumental манам (manam) маэзнам (maeznam)
comitative маӧкӧт (maököt) маэзӧкӧт (maezököt)
caritive маӧтӧг (maötög) маэзӧтӧг (maezötög)
consecutive маӧла (maöla) маэзӧла (maezöla)
genitive маӧлӧн (maölön) маэзӧлӧн (maezölön)
ablative маӧлісь (maöliś) маэзӧлісь (maezöliś)
dative маӧлӧ (maölö) маэзӧлӧ (maezölö)
inessive маам (maam) маэзам (maezam)
elative масим (maśim) маэзсим (maezśim)
illative маам (maam) маэзам (maezam)
egressive маӧсянь (maöśań) маэзӧсянь (maezöśań)
approximative маӧлань (maölań) маэзӧлань (maezölań)
terminative I маӧддзам (maöddźam) маэзӧддзам (maezöddźam)
II маӧви (maövi) маэзӧви (maezövi)
prolative маӧттям (maötťam) маэзӧттям (maezötťam)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative маыт (mayt) маэт (maet)
accusative I* маыт (mayt) маэт (maet)
II* матӧ (matö) маэзтӧ (maeztö)
instrumental манат (manat) маэзнат (maeznat)
comitative маыткӧт (maytköt) маэткӧт (maetköt)
caritive маыттӧг (mayttög) маэттӧг (maettög)
consecutive маытла (maytla) маэтла (maetla)
genitive маытлӧн (maytlön) маэтлӧн (maetlön)
ablative маытлісь (maytliś) маэтлісь (maetliś)
dative маытлӧ (maytlö) маэтлӧ (maetlö)
inessive маат (maat) маэзат (maezat)
elative масит (maśit) маэзсит (maezśit)
illative маат (maat) маэзат (maezat)
egressive маытсянь (maytśań) маэтсянь (maetśań)
approximative маытлань (maytlań) маэтлань (maetlań)
terminative I маӧддзат (maöddźat) маэзӧддзат (maezöddźat)
II маытви (maytvi) маэтви (maetvi)
prolative маӧттят (maötťat) маэзӧттят (maezötťat)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative маыс (mays) маэс (maes)
accusative I* маыс (mays) маэс (maes)
II* масӧ (masö) маэсӧ (maesö)
instrumental манас (manas) маэзнас (maeznas)
comitative маыскӧт (maysköt) маэскӧт (maesköt)
caritive маыстӧг (maystög) маэстӧг (maestög)
consecutive маысла (maysla) маэсла (maesla)
genitive маыслӧн (mayslön) маэслӧн (maeslön)
ablative маыслісь (maysliś) маэслісь (maesliś)
dative маыслӧ (mayslö) маэслӧ (maeslö)
inessive маас (maas) маэзас (maezas)
elative масис (maśis) маэзсис (maezśis)
illative маас (maas) маэзас (maezas)
egressive маыссянь (maysśań) маэссянь (maesśań)
approximative маыслань (mayslań) маэслань (maeslań)
terminative I маӧддзас (maöddźas) маэзӧддзас (maezöddźas)
II маысви (maysvi) маэсви (maesvi)
prolative маӧттяс (maötťas) маэзӧттяс (maezötťas)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative маным (manym) маэзным (maeznym)
accusative I* маным (manym) маэзным (maeznym)
II* манымӧ (manymö) маэзнымӧ (maeznymö)
instrumental мананым (mananym) маэзнаным (maeznanym)
comitative манымкӧт (manymköt) маэзнымкӧт (maeznymköt)
caritive манымтӧг (manymtög) маэзнымтӧг (maeznymtög)
consecutive манымла (manymla) маэзнымла (maeznymla)
genitive манымлӧн (manymlön) маэзнымлӧн (maeznymlön)
ablative манымлісь (manymliś) маэзнымлісь (maeznymliś)
dative манымлӧ (manymlö) маэзнымлӧ (maeznymlö)
inessive мааным (maanym) маэзаным (maezanym)
elative масиным (maśinym) маэзсиным (maezśinym)
illative мааным (maanym) маэзаным (maezanym)
egressive манымсянь (manymśań) маэзнымсянь (maeznymśań)
approximative манымлань (manymlań) маэзнымлань (maeznymlań)
terminative I маӧддзаным (maöddźanym) маэзӧддзаным (maezöddźanym)
II манымви (manymvi) маэзнымви (maeznymvi)
prolative маӧттяным (maötťanym) маэзӧттяным (maezötťanym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative маныт (manyt) маэзныт (maeznyt)
accusative I* маныт (manyt) маэзныт (maeznyt)
II* манытӧ (manytö) маэзнытӧ (maeznytö)
instrumental мананыт (mananyt) маэзнаныт (maeznanyt)
comitative маныткӧт (manytköt) маэзныткӧт (maeznytköt)
caritive маныттӧг (manyttög) маэзныттӧг (maeznyttög)
consecutive манытла (manytla) маэзнытла (maeznytla)
genitive манытлӧн (manytlön) маэзнытлӧн (maeznytlön)
ablative манытлісь (manytliś) маэзнытлісь (maeznytliś)
dative манытлӧ (manytlö) маэзнытлӧ (maeznytlö)
inessive мааныт (maanyt) маэзаныт (maezanyt)
elative масиныт (maśinyt) маэзсиныт (maezśinyt)
illative мааныт (maanyt) маэзаныт (maezanyt)
egressive манытсянь (manytśań) маэзнытсянь (maeznytśań)
approximative манытлань (manytlań) маэзнытлань (maeznytlań)
terminative I маӧддзаныт (maöddźanyt) маэзӧддзаныт (maezöddźanyt)
II манытви (manytvi) маэзнытви (maeznytvi)
prolative маӧттяныт (maötťanyt) маэзӧттяныт (maezötťanyt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative маныс (manys) маэзныс (maeznys)
accusative I* маныс (manys) маэзныс (maeznys)
II* манысӧ (manysö) маэзнысӧ (maeznysö)
instrumental мананыс (mananys) маэзнаныс (maeznanys)
comitative маныскӧт (manysköt) маэзныскӧт (maeznysköt)
caritive маныстӧг (manystög) маэзныстӧг (maeznystög)
consecutive манысла (manysla) маэзнысла (maeznysla)
genitive маныслӧн (manyslön) маэзныслӧн (maeznyslön)
ablative маныслісь (manysliś) маэзныслісь (maeznysliś)
dative маныслӧ (manyslö) маэзныслӧ (maeznyslö)
inessive мааныс (maanys) маэзаныс (maezanys)
elative масиныс (maśinys) маэзсиныс (maezśinys)
illative мааныс (maanys) маэзаныс (maezanys)
egressive маныссянь (manysśań) маэзныссянь (maeznysśań)
approximative маныслань (manyslań) маэзныслань (maeznyslań)
terminative I маӧддзаныс (maöddźanys) маэзӧддзаныс (maezöddźanys)
II манысви (manysvi) маэзнысви (maeznysvi)
prolative маӧттяныс (maötťanys) маэзӧттяныс (maezötťanys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

References[edit]

  • R. M. Batalova; A. S. Krivoshchekova-Gantman (1985) Коми-пермяцко-русский словарь [Komi-Permyak-Russian dictionary]‎[1], Moscow: Русский язык

Komi-Zyrian[edit]

Ма.

Etymology[edit]

From Proto-Permic *må, from Proto-Uralic *mete, borrowed from an Indo-European language, ultimately from Proto-Indo-European *médʰu (compare Russian мёд (mjod) and English mead). Cognates include Finnish mesi and Hungarian méz.

Permic cognates include Udmurt му (mu) and Komi-Permyak ма (ma).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈma/, [ˈmä]
  • Hyphenation: ма

Noun[edit]

ма (ma)

  1. honey

Declension[edit]

Declension of ма (stem: ма-)
singular plural
nominative ма (ma) маяс (majas)
accusative I* ма (ma) маяс (majas)
II* маӧс (maös) маясӧс (majasös)
instrumental маӧн (maön) маясӧн (majasön)
comitative макӧд (maköd) маяскӧд (majasköd)
caritive матӧг (matög) маястӧг (majastög)
consecutive мала (mala) маясла (majasla)
genitive малӧн (malön) маяслӧн (majaslön)
ablative малысь (malyś) маяслысь (majaslyś)
dative малы (maly) маяслы (majasly)
inessive маын (mayn) маясын (majasyn)
elative маысь (mayś) маясысь (majasyś)
illative маӧ (maö) маясӧ (majasö)
egressive масянь (maśań) маяссянь (majasśań)
approximative малань (malań) маяслань (majaslań)
terminative маӧдз (maödź) маясӧдз (majasödź)
prolative I маӧд (maöd) маясӧд (majasöd)
II маті (mati) маясті (majasti)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of ма
First person singular
singular plural
nominative маӧй (maöj) маясӧй (majasöj)
accusative I* маӧй (maöj) маясӧй (majasöj)
II* маӧс (maös) маясӧс (majasös)
instrumental манам (manam) маяснам (majasnam)
comitative маӧйкӧд (maöjköd) маясӧйкӧд (majasöjköd)
caritive матӧгым (matögym) маястӧгым (majastögym)
consecutive маӧйла (maöjla) маясӧйла (majasöjla)
genitive маӧйлӧн (maöjlön) маясӧйлӧн (majasöjlön)
ablative маӧйлысь (maöjlyś) маясӧйлысь (majasöjlyś)
dative маӧйлы (maöjly) маясӧйлы (majasöjly)
inessive маам (maam) маясам (majasam)
elative масьым (maśym) маяссьым (majasśym)
illative маам (maam) маясам (majasam)
egressive масяньым (maśańym) маяссяньым (majasśańym)
approximative маланьым (malańym) маясланьым (majaslańym)
terminative маӧдзым (maödźym) маясӧдзым (majasödźym)
prolative I маӧдым (maödym) маясӧдым (majasödym)
II матіым (matiym) маястіым (majastiym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative маыд (mayd) маясыд (majasyd)
accusative I* маыд (mayd) маясыд (majasyd)
II* матӧ (matö) маястӧ (majastö)
instrumental манад (manad) маяснад (majasnad)
comitative маыдкӧд (maydköd) маясыдкӧд (majasydköd)
caritive матӧгыд (matögyd) маястӧгыд (majastögyd)
consecutive маыдла (maydla) маясыдла (majasydla)
genitive маыдлӧн (maydlön) маясыдлӧн (majasydlön)
ablative маыдлысь (maydlyś) маясыдлысь (majasydlyś)
dative маыдлы (maydly) маясыдлы (majasydly)
inessive маад (maad) маясад (majasad)
elative масьыд (maśyd) маяссьыд (majasśyd)
illative маад (maad) маясад (majasad)
egressive масяньыд (maśańyd) маяссяньыд (majasśańyd)
approximative маланьыд (malańyd) маясланьыд (majaslańyd)
terminative маӧдзыд (maödźyd) маясӧдзыд (majasödźyd)
prolative I маӧдыд (maödyd) маясӧдыд (majasödyd)
II матіыд (matiyd) маястіыд (majastiyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative маыс (mays) маясыс (majasys)
accusative I* маыс (mays) маясыс (majasys)
II* масӧ (masö) маяссӧ (majassö)
instrumental манас (manas) маяснас (majasnas)
comitative маыскӧд (maysköd) маясыскӧд (majasysköd)
caritive матӧгыс (matögys) маястӧгыс (majastögys)
consecutive маысла (maysla) маясысла (majasysla)
genitive маыслӧн (mayslön) маясыслӧн (majasyslön)
ablative маыслысь (mayslyś) маясыслысь (majasyslyś)
dative маыслы (maysly) маясыслы (majasysly)
inessive маас (maas) маясас (majasas)
elative масьыс (maśys) маяссьыс (majasśys)
illative маас (maas) маясас (majasas)
egressive масяньыс (maśańys) маяссяньыс (majasśańys)
approximative маланьыс (malańys) маясланьыс (majaslańys)
terminative маӧдзыс (maödźys) маясӧдзыс (majasödźys)
prolative I маӧдыс (maödys) маясӧдыс (majasödys)
II матіыс (matiys) маястіыс (majastiys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative маным (manym) маясным (majasnym)
accusative I* маным (manym) маясным (majasnym)
II* манымӧ (manymö) маяснымӧ (majasnymö)
instrumental мананым (mananym) маяснаным (majasnanym)
comitative манымкӧд (manymköd) маяснымкӧд (majasnymköd)
caritive матӧгным (matögnym) маястӧгным (majastögnym)
consecutive манымла (manymla) маяснымла (majasnymla)
genitive манымлӧн (manymlön) маяснымлӧн (majasnymlön)
ablative манымлысь (manymlyś) маяснымлысь (majasnymlyś)
dative манымлы (manymly) маяснымлы (majasnymly)
inessive мааным (maanym) маясаным (majasanym)
elative масьыным (maśynym) маяссьыным (majasśynym)
illative мааным (maanym) маясаным (majasanym)
egressive масяньным (maśańnym) маяссяньным (majasśańnym)
approximative маланьным (malańnym) маясланьным (majaslańnym)
terminative маӧдзным (maödźnym) маясӧдзным (majasödźnym)
prolative I маӧдным (maödnym) маясӧдным (majasödnym)
II матіным (matinym) маястіным (majastinym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative маныд (manyd) маясныд (majasnyd)
accusative I* маныд (manyd) маясныд (majasnyd)
II* манытӧ (manytö) маяснытӧ (majasnytö)
instrumental мананыд (mananyd) маяснаныд (majasnanyd)
comitative маныдкӧд (manydköd) маясныдкӧд (majasnydköd)
caritive матӧгныд (matögnyd) маястӧгныд (majastögnyd)
consecutive маныдла (manydla) маясныдла (majasnydla)
genitive маныдлӧн (manydlön) маясныдлӧн (majasnydlön)
ablative маныдлысь (manydlyś) маясныдлысь (majasnydlyś)
dative маныдлы (manydly) маясныдлы (majasnydly)
inessive мааныд (maanyd) маясаныд (majasanyd)
elative масьыныд (maśynyd) маяссьыныд (majasśynyd)
illative мааныд (maanyd) маясаныд (majasanyd)
egressive масяньныд (maśańnyd) маяссяньныд (majasśańnyd)
approximative маланьныд (malańnyd) маясланьныд (majaslańnyd)
terminative маӧдзныд (maödźnyd) маясӧдзныд (majasödźnyd)
prolative I маӧдныд (maödnyd) маясӧдныд (majasödnyd)
II матіныд (matinyd) маястіныд (majastinyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative маныс (manys) маясныс (majasnys)
accusative I* маныс (manys) маясныс (majasnys)
II* манысӧ (manysö) маяснысӧ (majasnysö)
instrumental мананыс (mananys) маяснаныс (majasnanys)
comitative манымкӧс (manymkös) маяснымкӧс (majasnymkös)
caritive матӧгныс (matögnys) маястӧгныс (majastögnys)
consecutive манысла (manysla) маяснысла (majasnysla)
genitive маныслӧн (manyslön) маясныслӧн (majasnyslön)
ablative маныслысь (manyslyś) маясныслысь (majasnyslyś)
dative маныслы (manysly) маясныслы (majasnysly)
inessive мааныс (maanys) маясаныс (majasanys)
elative масьыныс (maśynys) маяссьыныс (majasśynys)
illative мааныс (maanys) маясаныс (majasanys)
egressive масяньныс (maśańnys) маяссяньныс (majasśańnys)
approximative маланьныс (malańnys) маясланьныс (majaslańnys)
terminative маӧдзныс (maödźnys) маясӧдзныс (majasödźnys)
prolative I маӧдныс (maödnys) маясӧдныс (majasödnys)
II матіныс (matinys) маястіныс (majastinys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

Derived terms[edit]

References[edit]

  • A. I. Podorova, editor (1948) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], Syktyvkar: Коми Государственное Издательство, page 121
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 376

Macedonian[edit]

Pronunciation[edit]

Interjection[edit]

ма (ma)

  1. (vulgar, derogatory) Placed at the end of an utterance as an offensive intensifier (usually when addressing women)

Mariupol Greek[edit]

Etymology[edit]

From Byzantine Greek μά (), borrowed from Old Italian ma. Cognates include Greek μα (ma).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [mɐ]
  • Hyphenation: ма

Conjunction[edit]

ма (ma) (emphatic form а́ма)

  1. but
  2. like

References[edit]

  • A. A. Diamantopulo-Rionis; D. L. Demerdzhi; A. M. Davydova-Diamantopulo; A. A. Shapurma; R. S. Kharabadot; D. K. Patricha (2006), “ма”, in Румейско-русский и русско-румейский словарь пяти диалектов греков Приазовья, Mariupol, →ISBN
  • G. A. Animica; M. P. Galikbarova (2013) Румеку глоса[2], Donetsk, page 34

Northern Khanty[edit]

Etymology[edit]

(This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

Pronunciation[edit]

Pronoun[edit]

ма (ma) (Kazym)

  1. me, I

Declension[edit]

Inflection of ма (ma)
Nominative ма (ma)
Accusative мăнәт (mănət)
Dative мăнєм (mănêm)

See also[edit]

References[edit]

  • Solovar, V. N. (2014), “ма”, in Хантыйско-русский Словарь (казымский диалект) [Khanty-Russian Dictionary (Kazym Dialect)], Khanty-Mansiysk: ООО «ФОРМАТ», →ISBN, page 174

Ossetian[edit]

Etymology[edit]

Inherited from Proto-Indo-European *meh₁.

Particle[edit]

ма (ma)

  1. (Iron, Difor) prohibitive particle
    ма тӕрсma tærsdon't be afraid

Further reading[edit]

  • Bigulajev, B. B.; Gagkajev, K. Je.; Kulajev, N. X.; Tuajeva, O. N. (1970), “ма”, in A. M. Kasajev, editor, Осетинско-русский словарь [Ossetian–Russian Dictionary], 3rd edition, Ordzhonikidze: Ir
  • Takazov, F. M. (2003), “ма”, in Дигорско-русский словарь [Digor–Russian Dictionary], Vladikavkaz: Alania
  • Abajev, V. I. (1973), “ma”, in Историко-этимологический словарь осетинского языка [Historical-Etymological Dictionary of the Ossetian Language] (in Russian), volume II, Moscow and Leningrad: Academy Press, page 60f

Southern Yukaghir[edit]

Pronunciation[edit]

Interjection[edit]

ма (ma)

  1. take it!
    • 2000, V. K. Spiridonov, I. A. Nikolaeva, Букварь для 1 класса юкагирских школ [A primer for the 1st class of Yukaghir schools], Saint Petersburg: Просвещение, →ISBN, page 11:
      Эм-мээ, ма!
      Em-mē, ma!
      Mum-my, take!

References[edit]

  • Elena Maslova (2003) A Grammar of Kolyma Yukaghir, Berlin: Mouton de Gruyter, →ISBN, page 30

Udmurt[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Permic [Term?], from Proto-Uralic *mi. Cognates include Moksha мезе (meźe), Veps mi and Hungarian mi.

Permic ognates include Komi-Zyrian мый (myj) and Komi-Yazva мөй (måj).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [ˈmä]
  • Rhymes:
  • Hyphenation: ма

Pronoun[edit]

ма (ma)

  1. (interrogative) what
    Synonym: мар (mar)

References[edit]

  • L. E. Kirillova; L. L. Karpova, editor (2008), “ма”, in Удмурт-ӟуч кыллюкам [Udmurt-Russian dictionary], Izhevsk: Удмуртский институт истории, языка и литературы УрО РАН, →ISBN, page 418
  • T. V. Voronova, T. A. Poyarkova, editor (2012) Удмурт-ӟуч, ӟуч-удмурт кыллюкам [Udmurt-Russian, Russian-Udmurt dictionary] (in Russian), Izhevsk: Книжное издательство «Удмуртия», →ISBN, page 46
  • Yrjö Wichmann; Toivo Emil Uotila (1987), Mikko Korhonen, editor, Wotjakischer Wortschatz [Votyak Vocabulary] (Lexica Societatis Fenno-Ugricae; Volume 21) (in German), Helsinki: Suomalais-ugrilainen Seura, →ISBN, →ISSN, page 153