ном

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Buryat[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /nɔm/, [nɔm]
  • Hyphenation: ном

Noun[edit]

ном (nom) (??? please provide spelling!)

  1. a book
    ном уншахаnom unšaxato read a book

Declension[edit]

This noun needs an inflection-table template.

Kalmyk[edit]

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

ном (nom) (Clear script spelling ᠨᡆᡏ (nom))

  1. science, teaching, knowledge
    номин цолnomin tsolacademic degree
  2. sutra, scripture, religious text
    Synonym: судр (sudr)
  3. (Buddhism) dharma
  4. (dated) book
    Synonym: дегтр (degtr)

References[edit]

  • Muniev, B. D. (1977), “ном”, in Калмыцко-русский словарь [Kalmyk–Russian dictionary], Moscow: Издательство "Русский язык", pages 380-381

Komi-Zyrian[edit]

Ном.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈnom/, [ˈno̞m]
  • Hyphenation: ном

Noun[edit]

ном (nom)

  1. mosquito

Declension[edit]

Declension of ном (stem: номй-)
singular plural
nominative ном (nom) номъяс (nomjas)
accusative I* ном (nom) номъяс (nomjas)
II* номйӧс (nomjös) номъясӧс (nomjasös)
instrumental номйӧн (nomjön) номъясӧн (nomjasön)
comitative номкӧд (nomköd) номъяскӧд (nomjasköd)
caritive номтӧг (nomtög) номъястӧг (nomjastög)
consecutive номла (nomla) номъясла (nomjasla)
genitive номлӧн (nomlön) номъяслӧн (nomjaslön)
ablative номлысь (nomlyś) номъяслысь (nomjaslyś)
dative номлы (nomly) номъяслы (nomjasly)
inessive номйын (nomjyn) номъясын (nomjasyn)
elative номйысь (nomjyś) номъясысь (nomjasyś)
illative номйӧ (nomjö) номъясӧ (nomjasö)
egressive номсянь (nomśań) номъяссянь (nomjasśań)
approximative номлань (nomlań) номъяслань (nomjaslań)
terminative номйӧдз (nomjödź) номъясӧдз (nomjasödź)
prolative I номйӧд (nomjöd) номъясӧд (nomjasöd)
II номті (nomti) номъясті (nomjasti)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of ном
First person singular
singular plural
nominative номйӧй (nomjöj) номъясӧй (nomjasöj)
accusative I* номйӧй (nomjöj) номъясӧй (nomjasöj)
II* номйӧс (nomjös) номъясӧс (nomjasös)
instrumental номнам (nomnam) номъяснам (nomjasnam)
comitative номйӧйкӧд (nomjöjköd) номъясӧйкӧд (nomjasöjköd)
caritive номтӧгым (nomtögym) номъястӧгым (nomjastögym)
consecutive номйӧйла (nomjöjla) номъясӧйла (nomjasöjla)
genitive номйӧйлӧн (nomjöjlön) номъясӧйлӧн (nomjasöjlön)
ablative номйӧйлысь (nomjöjlyś) номъясӧйлысь (nomjasöjlyś)
dative номйӧйлы (nomjöjly) номъясӧйлы (nomjasöjly)
inessive номъям (nomjam) номъясам (nomjasam)
elative номсьым (nomśym) номъяссьым (nomjasśym)
illative номъям (nomjam) номъясам (nomjasam)
egressive номсяньым (nomśańym) номъяссяньым (nomjasśańym)
approximative номланьым (nomlańym) номъясланьым (nomjaslańym)
terminative номйӧдзым (nomjödźym) номъясӧдзым (nomjasödźym)
prolative I номйӧдым (nomjödym) номъясӧдым (nomjasödym)
II номтіым (nomtiym) номъястіым (nomjastiym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative номйыд (nomjyd) номъясыд (nomjasyd)
accusative I* номйыд (nomjyd) номъясыд (nomjasyd)
II* номтӧ (nomtö) номъястӧ (nomjastö)
instrumental номнад (nomnad) номъяснад (nomjasnad)
comitative номйыдкӧд (nomjydköd) номъясыдкӧд (nomjasydköd)
caritive номтӧгыд (nomtögyd) номъястӧгыд (nomjastögyd)
consecutive номйыдла (nomjydla) номъясыдла (nomjasydla)
genitive номйыдлӧн (nomjydlön) номъясыдлӧн (nomjasydlön)
ablative номйыдлысь (nomjydlyś) номъясыдлысь (nomjasydlyś)
dative номйыдлы (nomjydly) номъясыдлы (nomjasydly)
inessive номъяд (nomjad) номъясад (nomjasad)
elative номсьыд (nomśyd) номъяссьыд (nomjasśyd)
illative номъяд (nomjad) номъясад (nomjasad)
egressive номсяньыд (nomśańyd) номъяссяньыд (nomjasśańyd)
approximative номланьыд (nomlańyd) номъясланьыд (nomjaslańyd)
terminative номйӧдзыд (nomjödźyd) номъясӧдзыд (nomjasödźyd)
prolative I номйӧдыд (nomjödyd) номъясӧдыд (nomjasödyd)
II номтіыд (nomtiyd) номъястіыд (nomjastiyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative номйыс (nomjys) номъясыс (nomjasys)
accusative I* номйыс (nomjys) номъясыс (nomjasys)
II* номсӧ (nomsö) номъяссӧ (nomjassö)
instrumental номнас (nomnas) номъяснас (nomjasnas)
comitative номйыскӧд (nomjysköd) номъясыскӧд (nomjasysköd)
caritive номтӧгыс (nomtögys) номъястӧгыс (nomjastögys)
consecutive номйысла (nomjysla) номъясысла (nomjasysla)
genitive номйыслӧн (nomjyslön) номъясыслӧн (nomjasyslön)
ablative номйыслысь (nomjyslyś) номъясыслысь (nomjasyslyś)
dative номйыслы (nomjysly) номъясыслы (nomjasysly)
inessive номъяс (nomjas) номъясас (nomjasas)
elative номсьыс (nomśys) номъяссьыс (nomjasśys)
illative номъяс (nomjas) номъясас (nomjasas)
egressive номсяньыс (nomśańys) номъяссяньыс (nomjasśańys)
approximative номланьыс (nomlańys) номъясланьыс (nomjaslańys)
terminative номйӧдзыс (nomjödźys) номъясӧдзыс (nomjasödźys)
prolative I номйӧдыс (nomjödys) номъясӧдыс (nomjasödys)
II номтіыс (nomtiys) номъястіыс (nomjastiys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative номным (nomnym) номъясным (nomjasnym)
accusative I* номным (nomnym) номъясным (nomjasnym)
II* номнымӧ (nomnymö) номъяснымӧ (nomjasnymö)
instrumental номнаным (nomnanym) номъяснаным (nomjasnanym)
comitative номнымкӧд (nomnymköd) номъяснымкӧд (nomjasnymköd)
caritive номтӧгным (nomtögnym) номъястӧгным (nomjastögnym)
consecutive номнымла (nomnymla) номъяснымла (nomjasnymla)
genitive номнымлӧн (nomnymlön) номъяснымлӧн (nomjasnymlön)
ablative номнымлысь (nomnymlyś) номъяснымлысь (nomjasnymlyś)
dative номнымлы (nomnymly) номъяснымлы (nomjasnymly)
inessive номъяным (nomjanym) номъясаным (nomjasanym)
elative номсьыным (nomśynym) номъяссьыным (nomjasśynym)
illative номъяным (nomjanym) номъясаным (nomjasanym)
egressive номсяньным (nomśańnym) номъяссяньным (nomjasśańnym)
approximative номланьным (nomlańnym) номъясланьным (nomjaslańnym)
terminative номйӧдзным (nomjödźnym) номъясӧдзным (nomjasödźnym)
prolative I номйӧдным (nomjödnym) номъясӧдным (nomjasödnym)
II номтіным (nomtinym) номъястіным (nomjastinym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative номныд (nomnyd) номъясныд (nomjasnyd)
accusative I* номныд (nomnyd) номъясныд (nomjasnyd)
II* номнытӧ (nomnytö) номъяснытӧ (nomjasnytö)
instrumental номнаныд (nomnanyd) номъяснаныд (nomjasnanyd)
comitative номныдкӧд (nomnydköd) номъясныдкӧд (nomjasnydköd)
caritive номтӧгныд (nomtögnyd) номъястӧгныд (nomjastögnyd)
consecutive номныдла (nomnydla) номъясныдла (nomjasnydla)
genitive номныдлӧн (nomnydlön) номъясныдлӧн (nomjasnydlön)
ablative номныдлысь (nomnydlyś) номъясныдлысь (nomjasnydlyś)
dative номныдлы (nomnydly) номъясныдлы (nomjasnydly)
inessive номъяныд (nomjanyd) номъясаныд (nomjasanyd)
elative номсьыныд (nomśynyd) номъяссьыныд (nomjasśynyd)
illative номъяныд (nomjanyd) номъясаныд (nomjasanyd)
egressive номсяньныд (nomśańnyd) номъяссяньныд (nomjasśańnyd)
approximative номланьныд (nomlańnyd) номъясланьныд (nomjaslańnyd)
terminative номйӧдзныд (nomjödźnyd) номъясӧдзныд (nomjasödźnyd)
prolative I номйӧдныд (nomjödnyd) номъясӧдныд (nomjasödnyd)
II номтіныд (nomtinyd) номъястіныд (nomjastinyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative номныс (nomnys) номъясныс (nomjasnys)
accusative I* номныс (nomnys) номъясныс (nomjasnys)
II* номнысӧ (nomnysö) номъяснысӧ (nomjasnysö)
instrumental номнаныс (nomnanys) номъяснаныс (nomjasnanys)
comitative номнымкӧс (nomnymkös) номъяснымкӧс (nomjasnymkös)
caritive номтӧгныс (nomtögnys) номъястӧгныс (nomjastögnys)
consecutive номнысла (nomnysla) номъяснысла (nomjasnysla)
genitive номныслӧн (nomnyslön) номъясныслӧн (nomjasnyslön)
ablative номныслысь (nomnyslyś) номъясныслысь (nomjasnyslyś)
dative номныслы (nomnysly) номъясныслы (nomjasnysly)
inessive номъяныс (nomjanys) номъясаныс (nomjasanys)
elative номсьыныс (nomśynys) номъяссьыныс (nomjasśynys)
illative номъаныс (nomanys) номъясаныс (nomjasanys)
egressive номсяньныс (nomśańnys) номъяссяньныс (nomjasśańnys)
approximative номланьныс (nomlańnys) номъясланьныс (nomjaslańnys)
terminative номйӧдзныс (nomjödźnys) номъясӧдзныс (nomjasödźnys)
prolative I номйӧдныс (nomjödnys) номъясӧдныс (nomjasödnys)
II номтіныс (nomtinys) номъястіныс (nomjastinys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

References[edit]

  • Bubrikh, Dmitry V. (1949) Грамматика литературного коми языка [Grammar of the literary Komi language] (in Russian), Leningrad: Zhdanov Leningrad State University, page 31
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 431

Mongolian[edit]

MongolianCyrillic
ᠨᠣᠮ
(nom)
ном
(nom)

Etymology[edit]

From Proto-Mongolic *nom, derived from Old Uyghur ᠨᠤᠮ (nom, book; Buddhist scripture) into pre-Classical Mongolian, from Sogdian 𐫗𐫇𐫖 (nwm /⁠nōm⁠/, law, canon), from Ancient Greek νόμος (nómos, law) from Proto-Indo-European *nem-.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

ном (nom) (definite plural номууд)

  1. book
  2. knowledge, education, wisdom
  3. canon, dogma
  4. religious law, religion
  5. (Buddhism) dharma

Declension[edit]

Synonyms[edit]

Derived terms[edit]

See also[edit]

Ossetian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Iranian *Hnā́ma, from Proto-Indo-Iranian *Hnā́ma, from Proto-Indo-European *h₁nómn̥ (name).

Noun[edit]

ном (nom) (plural нӕмттӕ)

  1. name
  2. esteem, repute

Southern Selkup[edit]

Regional variants of ном
Chumel dialects
Narym ном, ноп
Tyuj dialects
Upper Ob ном, лом

Alternative forms[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Samoyedic *num. Compare Kamassian нум (num, sky).

Pronunciation[edit]

This entry needs pronunciation information. If you are familiar with the IPA then please add some!

Noun[edit]

ном (transliteration needed)

  1. (Narym) sky
  2. (Narym) weather
  3. (Narym) thunder
  4. (Upper Ob) god
  5. (Upper Ob) sky

Inflection[edit]

This noun needs an inflection-table template.

See also[edit]

Further reading[edit]

  • I. A. Korobeynikova (2020) Родное слово [Native word], Tomsk: Аграф-Пресс; Вайар, →ISBN, page 89 of 240

Tajik[edit]

Etymology[edit]

From Middle Persian [script needed] (n'm), from Old Persian 𐎴𐎠𐎶 (n-a-m /⁠nāma⁠/), from Proto-Iranian *Hnā́ma, from Proto-Indo-Iranian *Hnā́ma, from Proto-Indo-European *h₁nómn̥ (name).

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

Dari نام
Iranian Persian
Tajik ном

ном (nom)

  1. name
  2. reputation

Inflection[edit]

Related terms[edit]

Tuvan[edit]

Etymology[edit]

Ultimately from Proto-Mongolic *nom (book). Cognate with Mongolian ном (nom, book).

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

ном (nom) (definite accusative номну, plural номнар)

  1. book

Declension[edit]

Declension of ном
Nominative ном
nom
Accusative номну
nomnu
Singular Plural
Nominative ном
nom
номнар
nomnar
Genitive номнуң
nomnuñ
номнарның
nomnarnıñ
Accusative номну
nomnu
номнарны
nomnarnı
Dative номга
nomga
номнарга
nomnarga
Locative номда
nomda
номнарда
nomnarda
Ablative номдан
nomdan
номнардан
nomnardan
Prolative I номже
nomje
номнарже
nomnarje
Prolative II номдува
nomduva
номнардува
nomnarduva
First person singular possessive forms of ном
Nominative номум
nomum
Accusative номумну
nomumnu
Singular Plural
Nominative номум
nomum
номнарым
nomnarım
Genitive номумнуң
nomumnuñ
номнарымның
nomnarımnıñ
Accusative номумну
nomumnu
номнарымны
nomnarımnı
Dative номумга
nomumga
номнарымга
nomnarımga
Locative номумда
nomumda
номнарымда
nomnarımda
Ablative номумдан
nomumdan
номнарымдан
nomnarımdan
Prolative I номумже
nomumje
номнарымже
nomnarımje
Prolative II номумдува
nomumduva
номнарымдува
nomnarımduva

Derived terms[edit]