во

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Chechen[edit]

Adjective[edit]

во (wo)

  1. bad

Ingush[edit]

Adjective[edit]

во (wo)

  1. bad

Komi-Permyak[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Permic *wo, from Proto-Uralic *ëde. Cognates include Finnish vuosi.

Noun[edit]

во (vo)

  1. year

Komi-Zyrian[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈʋo/, [ˈʋo̞]
  • Hyphenation: во

Etymology 1[edit]

From Proto-Permic *wo, from Proto-Uralic *ëde. Cognates include Finnish vuosi and Khanty оԓ (oḷ).

Noun[edit]

во (vo)

  1. year
Declension[edit]
Declension of во (stem: во-)
singular plural
nominative во (vo) вояс (vojas)
accusative I* во (vo) вояс (vojas)
II* воӧс (voös) воясӧс (vojasös)
instrumental воӧн (voön) воясӧн (vojasön)
comitative вокӧд (voköd) вояскӧд (vojasköd)
caritive вотӧг (votög) воястӧг (vojastög)
consecutive вола (vola) вояслала (vojaslala)
genitive волӧн (volön) вояслӧн (vojaslön)
ablative волысь (volysʹ) вояслысь (vojaslysʹ)
dative волы (voly) вояслы (vojasly)
inessive воын (voyn) воясын (vojasyn)
elative воысь (voysʹ) воясысь (vojasysʹ)
illative воӧ (voö) воясӧ (vojasö)
egressive восянь (vosjanʹ) вояссянь (vojassjanʹ)
approximative волань (volanʹ) вояслань (vojaslanʹ)
terminative воӧдз (voödz) воясӧдз (vojasödz)
prolative I воӧд (voöd) воясӧд (vojasöd)
II воті (votï) воясті (vojastï)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of во
First person singular
singular plural
nominative воӧй (voöj) воясӧй (vojasöj)
accusative I* воӧй (voöj) воясӧй (vojasöj)
II* воӧс (voös) воясӧс (vojasös)
instrumental вонам (vonam) вояснам (vojasnam)
comitative воӧйкӧд (voöjköd) воясӧйкӧд (vojasöjköd)
caritive вотӧгым (votögym) воястӧгым (vojastögym)
consecutive воӧйла (voöjla) воясӧйла (vojasöjla)
genitive воӧйлӧн (voöjlön) воясӧйлӧн (vojasöjlön)
ablative воӧйлысь (voöjlysʹ) воясӧйлысь (vojasöjlysʹ)
dative воӧйлы (voöjly) воясӧйлы (vojasöjly)
inessive воам (voam) воясам (vojasam)
elative восьым (vosʹym) вояссьым (vojassʹym)
illative воам (voam) воясам (vojasam)
egressive восяньым (vosjanʹym) вояссяньым (vojassjanʹym)
approximative воланьым (volanʹym) воясланьым (vojaslanʹym)
terminative воӧдзым (voödzym) воясӧдзым (vojasödzym)
prolative I воӧдым (voödym) воясӧдым (vojasödym)
II вотіым (votïym) воястіым (vojastïym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative воыд (voyd) воясыд (vojasyd)
accusative I* воыд (voyd) воясыд (vojasyd)
II* вотӧ (votö) воястӧ (vojastö)
instrumental вонад (vonad) вояснад (vojasnad)
comitative воыдкӧд (voydköd) воясыдкӧд (vojasydköd)
caritive вотӧгыд (votögyd) воястӧгыд (vojastögyd)
consecutive воыдла (voydla) воясыдла (vojasydla)
genitive воыдлӧн (voydlön) воясыдлӧн (vojasydlön)
ablative воыдлысь (voydlysʹ) воясыдлысь (vojasydlysʹ)
dative воыдлы (voydly) воясыдлы (vojasydly)
inessive воад (voad) воясад (vojasad)
elative восьыд (vosʹyd) вояссьыд (vojassʹyd)
illative воад (voad) воясад (vojasad)
egressive восяньыд (vosjanʹyd) вояссяньыд (vojassjanʹyd)
approximative воланьыд (volanʹyd) воясланьыд (vojaslanʹyd)
terminative воӧдзыд (voödzyd) воясӧдзыд (vojasödzyd)
prolative I воӧдыд (voödyd) воясӧдыд (vojasödyd)
II вотіыд (votïyd) воястіыд (vojastïyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative воыс (voys) воясыс (vojasys)
accusative I* воыс (voys) воясыс (vojasys)
II* восӧ (vosö) вояссӧ (vojassö)
instrumental вонас (vonas) вояснас (vojasnas)
comitative воыскӧд (voysköd) воясыскӧд (vojasysköd)
caritive вотӧгыс (votögys) воястӧгыс (vojastögys)
consecutive воысла (voysla) воясысла (vojasysla)
genitive воыслӧн (voyslön) воясыслӧн (vojasyslön)
ablative воыслысь (voyslysʹ) воясыслысь (vojasyslysʹ)
dative воыслы (voysly) воясыслы (vojasysly)
inessive воас (voas) воясас (vojasas)
elative восьыс (vosʹys) вояссьыс (vojassʹys)
illative воас (voas) воясас (vojasas)
egressive восяньыс (vosjanʹys) вояссяньыс (vojassjanʹys)
approximative воланьыс (volanʹys) воясланьыс (vojaslanʹys)
terminative воӧдзыс (voödzys) воясӧдзыс (vojasödzys)
prolative I воӧдыс (voödys) воясӧдыс (vojasödys)
II вотіыс (votïys) воястіыс (vojastïys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative воным (vonym) воясным (vojasnym)
accusative I* воным (vonym) воясным (vojasnym)
II* вонымӧс (vonymös) вояснымӧс (vojasnymös)
instrumental вонаным (vonanym) вояснаным (vojasnanym)
comitative вонымкӧд (vonymköd) вояснымкӧд (vojasnymköd)
caritive вотӧгным (votögnym) воястӧгным (vojastögnym)
consecutive вонымла (vonymla) вояснымла (vojasnymla)
genitive вонымлӧн (vonymlön) вояснымлӧн (vojasnymlön)
ablative вонымлысь (vonymlysʹ) вояснымлысь (vojasnymlysʹ)
dative вонымлы (vonymly) вояснымлы (vojasnymly)
inessive воаным (voanym) воясаным (vojasanym)
elative восьыным (vosʹynym) вояссьыным (vojassʹynym)
illative воаным (voanym) воясаным (vojasanym)
egressive восяньыным (vosjanʹynym) вояссяньыным (vojassjanʹynym)
approximative воланьыным (volanʹynym) воясланьыным (vojaslanʹynym)
terminative воӧдзыным (voödzynym) воясӧдзыным (vojasödzynym)
prolative I воӧдыным (voödynym) воясӧдыным (vojasödynym)
II вотіыным (votïynym) воястіыным (vojastïynym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative воныд (vonyd) воясныд (vojasnyd)
accusative I* воныд (vonyd) воясныд (vojasnyd)
II* вонытӧ (vonytö) вояснытӧ (vojasnytö)
instrumental вонаныд (vonanyd) вояснаныд (vojasnanyd)
comitative воныдкӧд (vonydköd) воясныдкӧд (vojasnydköd)
caritive вотӧгныд (votögnyd) воястӧгныд (vojastögnyd)
consecutive воныдла (vonydla) воясныдла (vojasnydla)
genitive воныдлӧн (vonydlön) воясныдлӧн (vojasnydlön)
ablative воныдлысь (vonydlysʹ) воясныдлысь (vojasnydlysʹ)
dative воныдлы (vonydly) воясныдлы (vojasnydly)
inessive воаныд (voanyd) воясаныд (vojasanyd)
elative восьыныд (vosʹynyd) вояссьыныд (vojassʹynyd)
illative воаныд (voanyd) воясаныд (vojasanyd)
egressive восяньыныд (vosjanʹynyd) вояссяньыныд (vojassjanʹynyd)
approximative воланьыныд (volanʹynyd) воясланьыныд (vojaslanʹynyd)
terminative воӧдзыныд (voödzynyd) воясӧдзыныд (vojasödzynyd)
prolative I воӧдыныд (voödynyd) воясӧдыныд (vojasödynyd)
II вотіыныд (votïynyd) воястіыныд (vojastïynyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative воныс (vonys) воясныс (vojasnys)
accusative I* воныс (vonys) воясныс (vojasnys)
II* вонысӧ (vonysö) вояснысӧ (vojasnysö)
instrumental вонаныс (vonanys) вояснаныс (vojasnanys)
comitative вонымкӧс (vonymkös) вояснымкӧс (vojasnymkös)
caritive вотӧгныс (votögnys) воястӧгныс (vojastögnys)
consecutive вонысла (vonysla) вояснысла (vojasnysla)
genitive воныслӧн (vonyslön) воясныслӧн (vojasnyslön)
ablative воныслысь (vonyslysʹ) воясныслысь (vojasnyslysʹ)
dative воныслы (vonysly) воясныслы (vojasnysly)
inessive воаныс (voanys) воясаныс (vojasanys)
elative восьыныс (vosʹynys) вояссьыныс (vojassʹynys)
illative воаныс (voanys) воясаныс (vojasanys)
egressive восяньыныс (vosjanʹynys) вояссяньыныс (vojassjanʹynys)
approximative воланьыныс (volanʹynys) воясланьыныс (vojaslanʹynys)
terminative воӧдзыныс (voödzynys) воясӧдзыныс (vojasödzynys)
prolative I воӧдыныс (voödynys) воясӧдыныс (vojasödynys)
II вотіыныс (votïynys) воястіыныс (vojastïynys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

Etymology 2[edit]

See the etymology of the corresponding lemma form.

Verb[edit]

во (vo)

  1. inflection of воны (vony):
    1. imperative singular
    2. connegative singular

References[edit]

  • Bubrikh, Dmitry V. (1949) Грамматика литературного Коми языка [Grammar of the literary Komi language] (in Russian), Leningrad: Zhdanov Leningrad State University, page 40
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-Русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 103

Macedonian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Slavic *vъ(n).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [vɔ]
  • (file)

Preposition[edit]

во (vo)

  1. in
    Што правиш во мојата соба?
    Što praviš vo mojata soba?
    What are you doing in my room?

Nivkh[edit]

Noun[edit]

во (vo)

  1. nomadic camp
  2. village, settlement, town

Derived terms[edit]

References[edit]

  • 2000, Hidetoshi Shiraishi, "Nivkh consonant alternation does not involve hardening" in Journal of Chiba University Eurasian Society (3): 89–119.
  • 1983, Chuner Taksami, Нивхско-русский и русско-нивхский словарь: 20–21.

Russian[edit]

Etymology 1[edit]

Alternative forms[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [və]
  • IPA(key): [vɐ] (before a stressed syllable)
  • IPA(key): [ˈvo] (when stressed)
  • (file)

Preposition[edit]

во (vo)

  1. (location) in, at, on (+ prepositional case)
  2. (direction) to, into (+ accusative case)
  3. (time) at, in, on
Usage notes[edit]

Etymology 2[edit]

Pronunciation[edit]

Particle[edit]

во (vo)

  1. (colloquial) Clipping of вот (vot).
    • 1982, Сергей Донатович Довлатов (Sergei Donatovich Dovlatov), Зона (Записки надзирателя); translated as Anne Frydman, transl., The Zone: A Prison Camp Guard's Story, A.A. Knopf, 1985, page 74:
      Во мужи́к, гоноре́и не зна́ет! Да трипа́к же, трипа́к!
      Vo mužík, gonoréi ne znájet! Da tripák že, tripák!
      "That's a peasant for you, doesn't know what gonorrhoea is! It's the clap, the clap!"

Serbo-Croatian[edit]

Alternative forms[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Slavic *volъ.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

во̑ m (Latin spelling )

  1. (Bosnia, Serbia) ox

Declension[edit]

References[edit]

  • во” in Hrvatski jezični portal