vari

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search
See also: varì, vāri, väri, vârî, vaří, vári, vari-, and -vari

English[edit]

Etymology[edit]

Compare French vari.

Noun[edit]

vari (plural varis)

  1. (archaic) The ring-tailed lemur.

See also[edit]

References[edit]

Anagrams[edit]

Catalan[edit]

Etymology[edit]

Learned borrowing from Latin varius. Doublet of vair and vaire.

Pronunciation[edit]

Adjective[edit]

vari (feminine vària, masculine plural varis, feminine plural vàries)

  1. variable, changeable
    Synonym: mudable
  2. varied, diverse
    Synonym: divers

Related terms[edit]

Further reading[edit]

Czech[edit]

Etymology[edit]

Related to varovat.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [ˈvarɪ]
  • Hyphenation: va‧ri

Interjection[edit]

vari

  1. go away!
    • 1853, Karel Jaromír Erben, “Vodník”, in Kytice:
      Vari od našeho prahu, vari pryč, ty lstivý vrahu, a kdo tobě prve stlával, ať ti zase ustele!
      (please add an English translation of this quotation)

Further reading[edit]

  • vari in Příruční slovník jazyka českého, 1935–1957
  • vari in Slovník spisovného jazyka českého, 1960–1971, 1989

Estonian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *varjo, from Proto-Norse [script needed] (*warjōn). Cognates include Swedish värja, Danish værge and Finnish varjo.

Noun[edit]

vari (genitive varju, partitive varju)

  1. shadow
  2. shade

Declension[edit]

Declension of vari (ÕS type 24e/tühi, length gradation)
singular plural
nominative vari varjud
accusative nom.
gen. varju
genitive varjude
partitive varju varje
varjusid
illative varju
varjusse
varjudesse
varjesse
inessive varjus varjudes
varjes
elative varjust varjudest
varjest
allative varjule varjudele
varjele
adessive varjul varjudel
varjel
ablative varjult varjudelt
varjelt
translative varjuks varjudeks
varjeks
terminative varjuni varjudeni
essive varjuna varjudena
abessive varjuta varjudeta
comitative varjuga varjudega

Derived terms[edit]

Further reading[edit]

  • vari”, in [EKSS] Eesti keele seletav sõnaraamat [Descriptive Dictionary of the Estonian Language] (in Estonian) (online version), Tallinn: Eesti Keele Sihtasutus (Estonian Language Foundation), 2009
  • vari”, in [ÕS] Eesti õigekeelsussõnaraamat ÕS 2018 [Estonian Spelling Dictionary] (in Estonian) (online version), Tallinn: Eesti Keele Sihtasutus (Estonian Language Foundation), 2018, →ISBN
  • vari in Sõnaveeb (Eesti Keele Instituut)

Finnish[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈʋɑri/, [ˈʋɑ̝ri]
  • Rhymes: -ɑri
  • Syllabification(key): va‧ri

Etymology 1[edit]

Borrowed from Russian вар (var).

Noun[edit]

vari (dialectal)

  1. hot weather
    Synonym: helle
Declension[edit]
Inflection of vari (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative vari varit
genitive varin varien
partitive varia vareja
illative variin vareihin
singular plural
nominative vari varit
accusative nom. vari varit
gen. varin
genitive varin varien
partitive varia vareja
inessive varissa vareissa
elative varista vareista
illative variin vareihin
adessive varilla vareilla
ablative varilta vareilta
allative varille vareille
essive varina vareina
translative variksi vareiksi
abessive varitta vareitta
instructive varein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of vari (Kotus type 5/risti, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative varini varini
accusative nom. varini varini
gen. varini
genitive varini varieni
partitive variani varejani
inessive varissani vareissani
elative varistani vareistani
illative variini vareihini
adessive varillani vareillani
ablative variltani vareiltani
allative varilleni vareilleni
essive varinani vareinani
translative varikseni vareikseni
abessive varittani vareittani
instructive
comitative vareineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative varisi varisi
accusative nom. varisi varisi
gen. varisi
genitive varisi variesi
partitive variasi varejasi
inessive varissasi vareissasi
elative varistasi vareistasi
illative variisi vareihisi
adessive varillasi vareillasi
ablative variltasi vareiltasi
allative varillesi vareillesi
essive varinasi vareinasi
translative variksesi vareiksesi
abessive varittasi vareittasi
instructive
comitative vareinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative varimme varimme
accusative nom. varimme varimme
gen. varimme
genitive varimme variemme
partitive variamme varejamme
inessive varissamme vareissamme
elative varistamme vareistamme
illative variimme vareihimme
adessive varillamme vareillamme
ablative variltamme vareiltamme
allative varillemme vareillemme
essive varinamme vareinamme
translative variksemme vareiksemme
abessive varittamme vareittamme
instructive
comitative vareinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative varinne varinne
accusative nom. varinne varinne
gen. varinne
genitive varinne varienne
partitive varianne varejanne
inessive varissanne vareissanne
elative varistanne vareistanne
illative variinne vareihinne
adessive varillanne vareillanne
ablative variltanne vareiltanne
allative varillenne vareillenne
essive varinanne vareinanne
translative variksenne vareiksenne
abessive varittanne vareittanne
instructive
comitative vareinenne
third-person possessor
singular plural
nominative varinsa varinsa
accusative nom. varinsa varinsa
gen. varinsa
genitive varinsa variensa
partitive variaan
variansa
varejaan
varejansa
inessive varissaan
varissansa
vareissaan
vareissansa
elative varistaan
varistansa
vareistaan
vareistansa
illative variinsa vareihinsa
adessive varillaan
varillansa
vareillaan
vareillansa
ablative variltaan
variltansa
vareiltaan
vareiltansa
allative varilleen
varillensa
vareilleen
vareillensa
essive varinaan
varinansa
vareinaan
vareinansa
translative varikseen
variksensa
vareikseen
vareiksensa
abessive varittaan
varittansa
vareittaan
vareittansa
instructive
comitative vareineen
vareinensa
Derived terms[edit]
compounds

Further reading[edit]

Etymology 2[edit]

Borrowed from English var.

Noun[edit]

vari

  1. var (unit of electrical power)
Declension[edit]
Inflection of vari (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative vari varit
genitive varin varien
partitive varia vareja
illative variin vareihin
singular plural
nominative vari varit
accusative nom. vari varit
gen. varin
genitive varin varien
partitive varia vareja
inessive varissa vareissa
elative varista vareista
illative variin vareihin
adessive varilla vareilla
ablative varilta vareilta
allative varille vareille
essive varina vareina
translative variksi vareiksi
abessive varitta vareitta
instructive varein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of vari (Kotus type 5/risti, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative varini varini
accusative nom. varini varini
gen. varini
genitive varini varieni
partitive variani varejani
inessive varissani vareissani
elative varistani vareistani
illative variini vareihini
adessive varillani vareillani
ablative variltani vareiltani
allative varilleni vareilleni
essive varinani vareinani
translative varikseni vareikseni
abessive varittani vareittani
instructive
comitative vareineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative varisi varisi
accusative nom. varisi varisi
gen. varisi
genitive varisi variesi
partitive variasi varejasi
inessive varissasi vareissasi
elative varistasi vareistasi
illative variisi vareihisi
adessive varillasi vareillasi
ablative variltasi vareiltasi
allative varillesi vareillesi
essive varinasi vareinasi
translative variksesi vareiksesi
abessive varittasi vareittasi
instructive
comitative vareinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative varimme varimme
accusative nom. varimme varimme
gen. varimme
genitive varimme variemme
partitive variamme varejamme
inessive varissamme vareissamme
elative varistamme vareistamme
illative variimme vareihimme
adessive varillamme vareillamme
ablative variltamme vareiltamme
allative varillemme vareillemme
essive varinamme vareinamme
translative variksemme vareiksemme
abessive varittamme vareittamme
instructive
comitative vareinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative varinne varinne
accusative nom. varinne varinne
gen. varinne
genitive varinne varienne
partitive varianne varejanne
inessive varissanne vareissanne
elative varistanne vareistanne
illative variinne vareihinne
adessive varillanne vareillanne
ablative variltanne vareiltanne
allative varillenne vareillenne
essive varinanne vareinanne
translative variksenne vareiksenne
abessive varittanne vareittanne
instructive
comitative vareinenne
third-person possessor
singular plural
nominative varinsa varinsa
accusative nom. varinsa varinsa
gen. varinsa
genitive varinsa variensa
partitive variaan
variansa
varejaan
varejansa
inessive varissaan
varissansa
vareissaan
vareissansa
elative varistaan
varistansa
vareistaan
vareistansa
illative variinsa vareihinsa
adessive varillaan
varillansa
vareillaan
vareillansa
ablative variltaan
variltansa
vareiltaan
vareiltansa
allative varilleen
varillensa
vareilleen
vareillensa
essive varinaan
varinansa
vareinaan
vareinansa
translative varikseen
variksensa
vareikseen
vareiksensa
abessive varittaan
varittansa
vareittaan
vareittansa
instructive
comitative vareineen
vareinensa

Further reading[edit]

Anagrams[edit]

Icelandic[edit]

Noun[edit]

vari

  1. indefinite dative singular of var

Ido[edit]

Noun[edit]

vari

  1. plural of varo: wares, commodities, goods; merchandise

Ingrian[edit]

Etymology[edit]

Borrowed from Russian вар (var, boiling water). Compare dialectal Finnish vari (hot weather).

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

vari

  1. heat

Adjective[edit]

vari (comparative varimp)

  1. hot
    • 1936, D. I. Efimov, Lukukirja: Inkeroisia alkușkouluja vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 13:
      Äkkistää mikälee vari ja märkä toukkais hänt kättee.
      Suddenly something hot and wet pushed against her hand.
    • 1937, V. A. Tetjurev, translated by N. J. Molotsova, Loonnontiito oppikirja alkușkoulua vart (toin osa), Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 641:
      Afrikan ja Läns-Aazian variloil steeppilöil ellää suur vihakas hiisnikka - leva.
      In the hot steppes of Africa and West-Asia lives a big angry predator - the lion.

Declension[edit]

Declension of vari (type 5/vahti, no gradation, gemination)
singular plural
nominative vari varit
genitive varin varriin, variloin
partitive varria varija, variloja
illative varrii varrii, variloihe
inessive varis variis, varilois
elative varist variist, variloist
allative varille variille, variloille
adessive varil variil, variloil
ablative varilt variilt, variloilt
translative variks variiks, variloiks
essive varinna, varriin variinna, variloinna, varriin, variloin
exessive1) varint variint, variloint
1) obsolete
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the comitative is formed by adding the suffix -ka? or -kä? to the genitive.

Synonyms[edit]

Antonyms[edit]

Derived terms[edit]

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 641

Italian[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈva.ri/
  • Rhymes: -ari
  • Hyphenation: và‧ri

Etymology 1[edit]

See the etymology of the corresponding lemma form.

Adjective[edit]

vari

  1. masculine plural of vario

Etymology 2[edit]

See the etymology of the corresponding lemma form.

Noun[edit]

vari m

  1. plural of vario

Etymology 3[edit]

See the etymology of the corresponding lemma form.

Noun[edit]

vari m

  1. plural of varo

Etymology 4[edit]

See the etymology of the corresponding lemma form.

Verb[edit]

vari

  1. inflection of varare:
    1. second-person singular present indicative
    2. first/second/third-person singular present subjunctive
    3. third-person singular imperative

Etymology 5[edit]

See the etymology of the corresponding lemma form.

Verb[edit]

vari

  1. inflection of variare:
    1. second-person singular present indicative
    2. first/second/third-person singular present subjunctive
    3. third-person singular imperative

Anagrams[edit]

Latin[edit]

Adjective[edit]

vārī

  1. inflection of vārus:
    1. nominative/vocative masculine plural
    2. genitive masculine/neuter singular

References[edit]

  • vari”, in Geir T. Zoëga (1910) A Concise Dictionary of Old Icelandic, Oxford: Clarendon Press
  • vari”, in Richard Stillwell et al., editor (1976), The Princeton Encyclopedia of Classical Sites, Princeton, N.J.: Princeton University Press

Latvian[edit]

Verb[edit]

vari

  1. inflection of varēt:
    1. second-person singular present indicative
    2. second-person singular imperative

Old Norse[edit]

Etymology 1[edit]

Related to varr (aware, wary).

Noun[edit]

vari m

  1. wariness
Declension[edit]

Etymology 2[edit]

From Proto-Indo-European *h₂wer- (water, rain, flow); see the Latin river Avara. This etymology is incomplete. You can help Wiktionary by elaborating on the origins of this term. Missing Proto-Germanic link

Noun[edit]

vari m

  1. the watery substance of the blood

References[edit]

  • vari”, in Geir T. Zoëga (1910) A Concise Dictionary of Old Icelandic, Oxford: Clarendon Press
  • vari”, in Richard Stillwell et al., editor (1976), The Princeton Encyclopedia of Classical Sites, Princeton, N.J.: Princeton University Press
  • Zoëga, Geir T. (1910) A Concise Dictionary of Old Icelandic[3], Oxford: Clarendon Press
  • Pokorny, Julius (1959) chapter 231, in Indogermanisches etymologisches Wörterbuch [Indo-European Etymological Dictionary] (in German), volume 1, Bern, München: Francke Verlag, page 231

Old Swedish[edit]

Verb[edit]

vari

  1. second-person plural present subjunctive of vara

Piedmontese[edit]

Pronunciation[edit]

Adjective[edit]

vari

  1. This term needs a translation to English. Please help out and add a translation, then remove the text {{rfdef}}.

Serbo-Croatian[edit]

Noun[edit]

vari (Cyrillic spelling вари)

  1. genitive/dative/vocative/locative singular of var

Verb[edit]

vari (Cyrillic spelling вари)

  1. inflection of variti:
    1. third-person singular present
    2. second-person singular imperative

Swedish[edit]

Etymology[edit]

var (where) +‎ i (in)

Adverb[edit]

vari (not comparable)

  1. (formal) wherein, in which

References[edit]

Anagrams[edit]

Võro[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *varjo. Related to Estonian vari, Finnish varjo.

Noun[edit]

vari (genitive var'o, partitive varjo)

  1. shadow

Declension[edit]

Votic[edit]

Etymology[edit]

Borrowed from Russian вар (var).

Pronunciation[edit]

  • (Luutsa, Liivtšülä) IPA(key): /ˈvɑri/, [ˈvɑrʲi]
  • Rhymes: -ɑri
  • Hyphenation: va‧ri

Adjective[edit]

vari

  1. hot

Noun[edit]

vari

  1. hot weather
  2. heat, hotness

Inflection[edit]

Declension of vari (type II/võrkko, no gradation)
singular plural
nominative vari varid
genitive vari varijõ, varii
partitive varria variitõ, varii
illative varrisõ, varri variisõ
inessive variz variiz
elative varissõ variissõ
allative varilõ variilõ
adessive varillõ variillõ
ablative variltõ variiltõ
translative varissi variissi
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative (sg) or the genitive.
***) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.

References[edit]

  • Hallap, V., Adler, E., Grünberg, S., Leppik, M. (2012) “vari”, in Vadja keele sõnaraamat [A dictionary of the Votic language], 2nd edition, Tallinn