suu

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search
See also: , Suu, súú, süü, Sửu, and su'u

'Are'are[edit]

Noun[edit]

suu

  1. shoe

References[edit]

Estonian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *suu, from Proto-Uralic *śuwe. Cognates include Finnish suu and Hungarian száj.

Pronunciation[edit]

This entry needs pronunciation information. If you are familiar with the IPA then please add some!

Noun[edit]

suu (genitive suu, partitive suud)

  1. mouth

Declension[edit]

Declension of suu (ÕS type 26i/idee, no gradation)
singular plural
nominative suu suud
accusative nom.
gen. suu
genitive suude
partitive suud suid
suusid
illative suusse
suhu
suudesse
suisse
inessive suus suudes
suis
elative suust suudest
suist
allative suule suudele
suile
adessive suul suudel
suil
ablative suult suudelt
suilt
translative suuks suudeks
suiks
terminative suuni suudeni
essive suuna suudena
abessive suuta suudeta
comitative suuga suudega

Further reading[edit]

  • suu”, in [PSV] Eesti keele põhisõnavara sõnastik [Dictionary of Estonian Basic Vocabulary] (in Estonian) (online version, not updated), Tallinn: Eesti Keele Sihtasutus (Estonian Language Foundation), 2014
  • suu”, in [EKSS] Eesti keele seletav sõnaraamat [Descriptive Dictionary of the Estonian Language] (in Estonian) (online version), Tallinn: Eesti Keele Sihtasutus (Estonian Language Foundation), 2009
  • suu”, in [ÕS] Eesti õigekeelsussõnaraamat ÕS 2018 [Estonian Spelling Dictionary] (in Estonian) (online version), Tallinn: Eesti Keele Sihtasutus (Estonian Language Foundation), 2018, →ISBN
  • suu in Sõnaveeb (Eesti Keele Instituut)

Anagrams[edit]

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *suu, from Proto-Uralic *śuwe. Cognates include Estonian suu and Hungarian száj.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈsuː/, [ˈs̠uː]
  • Rhymes: -uː
  • Syllabification(key): suu

Noun[edit]

suu

  1. mouth (organ)
  2. mouth (end of a river)
  3. mouth (outlet, orifice)
  4. (figuratively, temporal) beginning, onset
    illan suuearly evening

Declension[edit]

Inflection of suu (Kotus type 18/maa, no gradation)
nominative suu suut
genitive suun suiden
suitten
partitive suuta suita
illative suuhun suihin
singular plural
nominative suu suut
accusative nom. suu suut
gen. suun
genitive suun suiden
suitten
partitive suuta suita
inessive suussa suissa
elative suusta suista
illative suuhun suihin
adessive suulla suilla
ablative suulta suilta
allative suulle suille
essive suuna suina
translative suuksi suiksi
abessive suutta suitta
instructive suin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of suu (Kotus type 18/maa, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative suuni suuni
accusative nom. suuni suuni
gen. suuni
genitive suuni suideni
suitteni
partitive suutani suitani
inessive suussani suissani
elative suustani suistani
illative suuhuni suihini
adessive suullani suillani
ablative suultani suiltani
allative suulleni suilleni
essive suunani suinani
translative suukseni suikseni
abessive suuttani suittani
instructive
comitative suineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative suusi suusi
accusative nom. suusi suusi
gen. suusi
genitive suusi suidesi
suittesi
partitive suutasi suitasi
inessive suussasi suissasi
elative suustasi suistasi
illative suuhusi suihisi
adessive suullasi suillasi
ablative suultasi suiltasi
allative suullesi suillesi
essive suunasi suinasi
translative suuksesi suiksesi
abessive suuttasi suittasi
instructive
comitative suinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative suumme suumme
accusative nom. suumme suumme
gen. suumme
genitive suumme suidemme
suittemme
partitive suutamme suitamme
inessive suussamme suissamme
elative suustamme suistamme
illative suuhumme suihimme
adessive suullamme suillamme
ablative suultamme suiltamme
allative suullemme suillemme
essive suunamme suinamme
translative suuksemme suiksemme
abessive suuttamme suittamme
instructive
comitative suinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative suunne suunne
accusative nom. suunne suunne
gen. suunne
genitive suunne suidenne
suittenne
partitive suutanne suitanne
inessive suussanne suissanne
elative suustanne suistanne
illative suuhunne suihinne
adessive suullanne suillanne
ablative suultanne suiltanne
allative suullenne suillenne
essive suunanne suinanne
translative suuksenne suiksenne
abessive suuttanne suittanne
instructive
comitative suinenne
third-person possessor
singular plural
nominative suunsa suunsa
accusative nom. suunsa suunsa
gen. suunsa
genitive suunsa suidensa
suittensa
partitive suutaan
suutansa
suitaan
suitansa
inessive suussaan
suussansa
suissaan
suissansa
elative suustaan
suustansa
suistaan
suistansa
illative suuhunsa suihinsa
adessive suullaan
suullansa
suillaan
suillansa
ablative suultaan
suultansa
suiltaan
suiltansa
allative suulleen
suullensa
suilleen
suillensa
essive suunaan
suunansa
suinaan
suinansa
translative suukseen
suuksensa
suikseen
suiksensa
abessive suuttaan
suuttansa
suittaan
suittansa
instructive
comitative suineen
suinensa

Derived terms[edit]

adjectives
nouns
verbs
compounds

Further reading[edit]

Anagrams[edit]

Gokana[edit]

Noun[edit]

suu

  1. louse

References[edit]

Greenlandic[edit]

Pronunciation[edit]

Interjection[edit]

suu

  1. (informal) yes

Usage notes[edit]

See note at aap.

Synonyms[edit]

Ingrian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *suu, from Proto-Uralic *śuwe. Cognates include Finnish suu and Estonian suu.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

suu

  1. mouth
    • 1936, N. A. Iljin and V. I. Junus, Bukvari iƶoroin șkouluja vart, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 59:
      päähä hattu painettii, suuhu piippu pissettii.
      A hat was pushed onto his head, a pipe was stuck into his mouth.
  2. rivermouth

Declension[edit]

Declension of suu (type 8/maa, no gradation)
singular plural
nominative suu suut
genitive suun suijen
partitive suuta suita
illative suuhu suihe
inessive suus suis
elative suust suist
allative suulle suille
adessive suul suil
ablative suult suilt
translative suuks suiks
essive suunna, suun suinna, suin
exessive1) suunt suint
1) obsolete
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the comitative is formed by adding the suffix -ka? or -kä? to the genitive.

Derived terms[edit]

References[edit]

  • V. I. Junus (1936) Iƶoran Keelen Grammatikka[2], Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 66
  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 553

Japanese[edit]

Romanization[edit]

suu

  1. Rōmaji transcription of すう

Jeh[edit]

Noun[edit]

suu

  1. house

Further reading[edit]

  • Theraphan L-Thongkum, A brief look at thirteen Mon-Khmer languages of Xekong province, southern Laos (2002), Collected Papers on Southeast Asian and Pacific Languages (edited by Robert Stuart Bauer)

Karelian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *suu, from Proto-Uralic *śuwe.

Noun[edit]

suu (genitive [please provide], partitive [please provide])

  1. (anatomy) mouth

Livvi[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *suu. Cognates include Finnish suu and Estonian suu.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

suu (genitive suun, partitive suudu)

  1. mouth
  2. rivermouth

Declension[edit]

Declension of suu (Type 15/suu, no gradation)
singular plural
nominative suu suut
genitive suun suuloin
partitive suudu suuloi
illative suuh suuloih
inessive suus suulois
elative suuspäi suuloispäi
allative suule suuloile
adessive suul suuloil
ablative suulpäi suuloilpäi
translative suukse suuloikse
essive suunnu suuloinnu
abessive suuttah suuloittah
comitative suunke suuloinke
instructive suuloiči
prolative suuči

References[edit]

  • Tatjana Boiko (2019), “suu”, in Suuri Karjal-Venʹalaine Sanakniigu (livvin murreh) [The Big Karelian-Russian dictionary (Livvi dialect)], 2nd edition, →ISBN

Ludian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *suu. Cognates include Finnish suu and Veps su.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

suu

  1. mouth

Declension[edit]

Declension of suu (Type 7/mua, no gradation)
singular plural
nominative suu suud
genitive suun suuiden
partitive suud suuid
illative suuhe suuihe
inessive suus suuiš
elative suuspiä suuišpiä
allative suule suuile
adessive suul suuil
ablative suulpiä suuilpiä
translative suuks suuikš
essive suun suuin
abessive suuta suuita
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)

Derived terms[edit]

References[edit]

  • Juho Kujola (1944) Lyydiläismurteiden sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 411
  • M. Pahomov (2022), “suu”, in Lüüdi-venän, venä-lüüdin sanakirdʹ, Helsinki: Lüüdilaine Siebr, →ISBN, page 163

Sardinian[edit]

Alternative forms[edit]

Etymology[edit]

From Latin suus.

Pronunciation[edit]

Pronoun[edit]

suu (plural suos, feminine sua, feminine plural suas)

  1. his, her, hers

Related terms[edit]

Talieng[edit]

Noun[edit]

suu

  1. house

Further reading[edit]

  • Theraphan L-Thongkum, A brief look at thirteen Mon-Khmer languages of Xekong province, southern Laos (2002), Collected Papers on Southeast Asian and Pacific Languages (edited by Robert Stuart Bauer)

Võro[edit]

Etymology 1[edit]

From Proto-Finnic *suu, from Proto-Uralic *śuwe.

Noun[edit]

suu (genitive suu, partitive suud)

  1. mouth
Inflection[edit]

Etymology 2[edit]

From Proto-Finnic *soo.

Noun[edit]

suu (genitive suu, partitive suud)

  1. swamp
Inflection[edit]

Votic[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *suu, from Proto-Uralic *śuwe.

Pronunciation[edit]

  • (Luutsa, Liivtšülä) IPA(key): /ˈsuː/, [ˈsuː]
  • Rhymes: -uː
  • Hyphenation: suu

Noun[edit]

suu

  1. mouth

Inflection[edit]

Declension of suu (type I/maa, no gradation)
singular plural
nominative suu suud
genitive suu suijõ
partitive suutõ suitõ
illative suhhu, suhuusõ suisõ
inessive suuz suiz
elative suussõ suissõ
allative suulõ suilõ
adessive suullõ suillõ
ablative suultõ suiltõ
translative suussi suissi
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative (sg) or the genitive.
***) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.

References[edit]

  • Hallap, V.; Adler, E.; Grünberg, S.; Leppik, M. (2012) Vadja keele sõnaraamat [A dictionary of the Votic language], 2nd edition, Tallinn