User:Benwing2/test-fr-verb

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

forms.inf=knockouter|forms.pp=knockouté|forms.ppr=knockoutant|forms.inf_nolink=knockouter|forms.pp_nolink=knockouté|forms.ppr_nolink=knockoutant|forms.ind_p_1s=knockoute|forms.ind_p_2s=knockoutes|forms.ind_p_3s=knockoute|forms.ind_p_1p=knockoutons|forms.ind_p_2p=knockoutez|forms.ind_p_3p=knockoutent|forms.ind_i_1s=knockoutais|forms.ind_i_2s=knockoutais|forms.ind_i_3s=knockoutait|forms.ind_i_1p=knockoutions|forms.ind_i_2p=knockoutiez|forms.ind_i_3p=knockoutaient|forms.ind_ps_1s=knockoutai|forms.ind_ps_2s=knockoutas|forms.ind_ps_3s=knockouta|forms.ind_ps_1p=knockoutâmes|forms.ind_ps_2p=knockoutâtes|forms.ind_ps_3p=knockoutèrent|forms.ind_f_1s=knockouterai|forms.ind_f_2s=knockouteras|forms.ind_f_3s=knockoutera|forms.ind_f_1p=knockouterons|forms.ind_f_2p=knockouterez|forms.ind_f_3p=knockouteront|forms.cond_p_1s=knockouterais|forms.cond_p_2s=knockouterais|forms.cond_p_3s=knockouterait|forms.cond_p_1p=knockouterions|forms.cond_p_2p=knockouteriez|forms.cond_p_3p=knockouteraient|forms.sub_p_1s=knockoute|forms.sub_p_2s=knockoutes|forms.sub_p_3s=knockoute|forms.sub_p_1p=knockoutions|forms.sub_p_2p=knockoutiez|forms.sub_p_3p=knockoutent|forms.sub_pa_1s=knockoutasse|forms.sub_pa_2s=knockoutasses|forms.sub_pa_3s=knockoutât|forms.sub_pa_1p=knockoutassions|forms.sub_pa_2p=knockoutassiez|forms.sub_pa_3p=knockoutassent|forms.imp_p_2s=knockoute|forms.imp_p_1p=knockoutons|forms.imp_p_2p=knockoutez|prons.pp=nɔ.ka.u.te,nɔ.ku.te|prons.ppr=nɔ.ka.u.tɑ̃,nɔ.ku.tɑ̃|prons.ind_p_1s=nɔ.ka.ut,nɔ.kut|prons.ind_p_2s=nɔ.ka.ut,nɔ.kut|prons.ind_p_3s=nɔ.ka.ut,nɔ.kut|prons.ind_p_1p=nɔ.ka.u.tɔ̃,nɔ.ku.tɔ̃|prons.ind_p_2p=nɔ.ka.u.te,nɔ.ku.te|prons.ind_p_3p=nɔ.ka.ut,nɔ.kut|prons.ind_i_1s=nɔ.ka.u.tɛ,nɔ.ku.tɛ|prons.ind_i_2s=nɔ.ka.u.tɛ,nɔ.ku.tɛ|prons.ind_i_3s=nɔ.ka.u.tɛ,nɔ.ku.tɛ|prons.ind_i_1p=nɔ.ka.u.tjɔ̃,nɔ.ku.tjɔ̃|prons.ind_i_2p=nɔ.ka.u.tje,nɔ.ku.tje|prons.ind_i_3p=nɔ.ka.u.tɛ,nɔ.ku.tɛ|prons.ind_ps_1s=nɔ.ka.u.te,nɔ.ku.te|prons.ind_ps_2s=nɔ.ka.u.ta,nɔ.ku.ta|prons.ind_ps_3s=nɔ.ka.u.ta,nɔ.ku.ta|prons.ind_ps_1p=nɔ.ka.u.tam,nɔ.ku.tam|prons.ind_ps_2p=nɔ.ka.u.tat,nɔ.ku.tat|prons.ind_ps_3p=nɔ.ka.u.tɛʁ,nɔ.ku.tɛʁ|prons.ind_f_1s=nɔ.ka.u.tʁe,nɔ.ku.tʁe|prons.ind_f_2s=nɔ.ka.u.tʁa,nɔ.ku.tʁa|prons.ind_f_3s=nɔ.ka.u.tʁa,nɔ.ku.tʁa|prons.ind_f_1p=nɔ.ka.u.tʁɔ̃,nɔ.ku.tʁɔ̃|prons.ind_f_2p=nɔ.ka.u.tʁe,nɔ.ku.tʁe|prons.ind_f_3p=nɔ.ka.u.tʁɔ̃,nɔ.ku.tʁɔ̃|prons.cond_p_1s=nɔ.ka.u.tʁɛ,nɔ.ku.tʁɛ|prons.cond_p_2s=nɔ.ka.u.tʁɛ,nɔ.ku.tʁɛ|prons.cond_p_3s=nɔ.ka.u.tʁɛ,nɔ.ku.tʁɛ|prons.cond_p_1p=nɔ.ka.u.tə.ʁjɔ̃,nɔ.ku.tə.ʁjɔ̃|prons.cond_p_2p=nɔ.ka.u.tə.ʁje,nɔ.ku.tə.ʁje|prons.cond_p_3p=nɔ.ka.u.tʁɛ,nɔ.ku.tʁɛ|prons.sub_p_1s=nɔ.ka.ut,nɔ.kut|prons.sub_p_2s=nɔ.ka.ut,nɔ.kut|prons.sub_p_3s=nɔ.ka.ut,nɔ.kut|prons.sub_p_1p=nɔ.ka.u.tjɔ̃,nɔ.ku.tjɔ̃|prons.sub_p_2p=nɔ.ka.u.tje,nɔ.ku.tje|prons.sub_p_3p=nɔ.ka.ut,nɔ.kut|prons.sub_pa_1s=nɔ.ka.u.tas,nɔ.ku.tas|prons.sub_pa_2s=nɔ.ka.u.tas,nɔ.ku.tas|prons.sub_pa_3s=nɔ.ka.u.ta,nɔ.ku.ta|prons.sub_pa_1p=nɔ.ka.u.ta.sjɔ̃,nɔ.ku.ta.sjɔ̃|prons.sub_pa_2p=nɔ.ka.u.ta.sje,nɔ.ku.ta.sje|prons.sub_pa_3p=nɔ.ka.u.tas,nɔ.ku.tas|prons.imp_p_2s=nɔ.ka.ut,nɔ.kut|prons.imp_p_1p=nɔ.ka.u.tɔ̃,nɔ.ku.tɔ̃|prons.imp_p_2p=nɔ.ka.u.te,nɔ.ku.te forms.inf=refaire|forms.pp=refait|forms.ppr=refaisant|forms.inf_nolink=refaire|forms.pp_nolink=refait|forms.ppr_nolink=refaisant|forms.ind_p_1s=refais|forms.ind_p_2s=refais|forms.ind_p_3s=refait|forms.ind_p_1p=refaisons|forms.ind_p_2p=refaites|forms.ind_p_3p=refont|forms.ind_i_1s=refaisais|forms.ind_i_2s=refaisais|forms.ind_i_3s=refaisait|forms.ind_i_1p=refaisions|forms.ind_i_2p=refaisiez|forms.ind_i_3p=refaisaient|forms.ind_ps_1s=refis|forms.ind_ps_2s=refis|forms.ind_ps_3s=refit|forms.ind_ps_1p=refîmes|forms.ind_ps_2p=refîtes|forms.ind_ps_3p=refirent|forms.ind_f_1s=referai|forms.ind_f_2s=referas|forms.ind_f_3s=refera|forms.ind_f_1p=referons|forms.ind_f_2p=referez|forms.ind_f_3p=referont|forms.cond_p_1s=referais|forms.cond_p_2s=referais|forms.cond_p_3s=referait|forms.cond_p_1p=referions|forms.cond_p_2p=referiez|forms.cond_p_3p=referaient|forms.sub_p_1s=refasse|forms.sub_p_2s=refasses|forms.sub_p_3s=refasse|forms.sub_p_1p=refassions|forms.sub_p_2p=refassiez|forms.sub_p_3p=refassent|forms.sub_pa_1s=refisse|forms.sub_pa_2s=refisses|forms.sub_pa_3s=refît|forms.sub_pa_1p=refissions|forms.sub_pa_2p=refissiez|forms.sub_pa_3p=refissent|forms.imp_p_2s=refais|forms.imp_p_1p=refaisons|forms.imp_p_2p=refaites|prons.pp=ʁə.fɛ|prons.ppr=ʁə.f(ə).zɑ̃|prons.ind_p_1s=ʁə.fɛ|prons.ind_p_2s=ʁə.fɛ|prons.ind_p_3s=ʁə.fɛ|prons.ind_p_1p=ʁə.f(ə).zɔ̃|prons.ind_p_2p=ʁə.fɛt|prons.ind_p_3p=ʁə.fɔ̃|prons.ind_i_1s=ʁə.f(ə).zɛ|prons.ind_i_2s=ʁə.f(ə).zɛ|prons.ind_i_3s=ʁə.f(ə).zɛ|prons.ind_i_1p=ʁə.f(ə).zjɔ̃|prons.ind_i_2p=ʁə.f(ə).zje|prons.ind_i_3p=ʁə.f(ə).zɛ|prons.ind_ps_1s=ʁə.fi|prons.ind_ps_2s=ʁə.fi|prons.ind_ps_3s=ʁə.fi|prons.ind_ps_1p=ʁə.fim|prons.ind_ps_2p=ʁə.fit|prons.ind_ps_3p=ʁə.fiʁ|prons.ind_f_1s=ʁə.f(ə).ʁe|prons.ind_f_2s=ʁə.f(ə).ʁa|prons.ind_f_3s=ʁə.f(ə).ʁa|prons.ind_f_1p=ʁə.f(ə).ʁɔ̃|prons.ind_f_2p=ʁə.f(ə).ʁe|prons.ind_f_3p=ʁə.f(ə).ʁɔ̃|prons.cond_p_1s=ʁə.f(ə).ʁɛ|prons.cond_p_2s=ʁə.f(ə).ʁɛ|prons.cond_p_3s=ʁə.f(ə).ʁɛ|prons.cond_p_1p=ʁə.fə.ʁjɔ̃|prons.cond_p_2p=ʁə.fə.ʁje|prons.cond_p_3p=ʁə.f(ə).ʁɛ|prons.sub_p_1s=ʁə.fas|prons.sub_p_2s=ʁə.fas|prons.sub_p_3s=ʁə.fas|prons.sub_p_1p=ʁə.fa.sjɔ̃|prons.sub_p_2p=ʁə.fa.sje|prons.sub_p_3p=ʁə.fas|prons.sub_pa_1s=ʁə.fis|prons.sub_pa_2s=ʁə.fis|prons.sub_pa_3s=ʁə.fi|prons.sub_pa_1p=ʁə.fi.sjɔ̃|prons.sub_pa_2p=ʁə.fi.sje|prons.sub_pa_3p=ʁə.fis|prons.imp_p_2s=ʁə.fɛ|prons.imp_p_1p=ʁə.f(ə).zɔ̃|prons.imp_p_2p=ʁə.fɛt forms.inf=assaillir|forms.pp=assailli|forms.ppr=assaillant|forms.inf_nolink=assaillir|forms.pp_nolink=assailli|forms.ppr_nolink=assaillant|forms.ind_p_1s=assaille|forms.ind_p_2s=assailles|forms.ind_p_3s=assaille|forms.ind_p_1p=assaillons|forms.ind_p_2p=assaillez|forms.ind_p_3p=assaillent|forms.ind_i_1s=assaillais|forms.ind_i_2s=assaillais|forms.ind_i_3s=assaillait|forms.ind_i_1p=assaillions|forms.ind_i_2p=assailliez|forms.ind_i_3p=assaillaient|forms.ind_ps_1s=assaillis|forms.ind_ps_2s=assaillis|forms.ind_ps_3s=assaillit|forms.ind_ps_1p=assaillîmes|forms.ind_ps_2p=assaillîtes|forms.ind_ps_3p=assaillirent|forms.ind_f_1s=assaillirai,assaillerai|forms.ind_f_2s=assailliras,assailleras|forms.ind_f_3s=assaillira,assaillera|forms.ind_f_1p=assaillirons,assaillerons|forms.ind_f_2p=assaillirez,assaillerez|forms.ind_f_3p=assailliront,assailleront|forms.cond_p_1s=assaillirais,assaillerais|forms.cond_p_2s=assaillirais,assaillerais|forms.cond_p_3s=assaillirait,assaillerait|forms.cond_p_1p=assaillirions,assaillerions|forms.cond_p_2p=assailliriez,assailleriez|forms.cond_p_3p=assailliraient,assailleraient|forms.sub_p_1s=assaille|forms.sub_p_2s=assailles|forms.sub_p_3s=assaille|forms.sub_p_1p=assaillions|forms.sub_p_2p=assailliez|forms.sub_p_3p=assaillent|forms.sub_pa_1s=assaillisse|forms.sub_pa_2s=assaillisses|forms.sub_pa_3s=assaillît|forms.sub_pa_1p=assaillissions|forms.sub_pa_2p=assaillissiez|forms.sub_pa_3p=assaillissent|forms.imp_p_2s=assaille|forms.imp_p_1p=assaillons|forms.imp_p_2p=assaillez|prons.pp=a.sa.ji|prons.ppr=a.sa.jɑ̃|prons.ind_p_1s=a.saj|prons.ind_p_2s=a.saj|prons.ind_p_3s=a.saj|prons.ind_p_1p=a.sa.jɔ̃|prons.ind_p_2p=a.sa.je|prons.ind_p_3p=a.saj|prons.ind_i_1s=a.sa.jɛ|prons.ind_i_2s=a.sa.jɛ|prons.ind_i_3s=a.sa.jɛ|prons.ind_i_1p=a.saj.jɔ̃|prons.ind_i_2p=a.saj.je|prons.ind_i_3p=a.sa.jɛ|prons.ind_ps_1s=a.sa.ji|prons.ind_ps_2s=a.sa.ji|prons.ind_ps_3s=a.sa.ji|prons.ind_ps_1p=a.sa.jim|prons.ind_ps_2p=a.sa.jit|prons.ind_ps_3p=a.sa.jiʁ|prons.ind_f_1s=a.sa.ji.ʁe,a.saj.ʁe|prons.ind_f_2s=a.sa.ji.ʁa,a.saj.ʁa|prons.ind_f_3s=a.sa.ji.ʁa,a.saj.ʁa|prons.ind_f_1p=a.sa.ji.ʁɔ̃,a.saj.ʁɔ̃|prons.ind_f_2p=a.sa.ji.ʁe,a.saj.ʁe|prons.ind_f_3p=a.sa.ji.ʁɔ̃,a.saj.ʁɔ̃|prons.cond_p_1s=a.sa.ji.ʁɛ,a.saj.ʁɛ|prons.cond_p_2s=a.sa.ji.ʁɛ,a.saj.ʁɛ|prons.cond_p_3s=a.sa.ji.ʁɛ,a.saj.ʁɛ|prons.cond_p_1p=a.sa.ji.ʁjɔ̃,a.sa.jə.ʁjɔ̃|prons.cond_p_2p=a.sa.ji.ʁje,a.sa.jə.ʁje|prons.cond_p_3p=a.sa.ji.ʁɛ,a.saj.ʁɛ|prons.sub_p_1s=a.saj|prons.sub_p_2s=a.saj|prons.sub_p_3s=a.saj|prons.sub_p_1p=a.saj.jɔ̃|prons.sub_p_2p=a.saj.je|prons.sub_p_3p=a.saj|prons.sub_pa_1s=a.sa.jis|prons.sub_pa_2s=a.sa.jis|prons.sub_pa_3s=a.sa.ji|prons.sub_pa_1p=a.sa.ji.sjɔ̃|prons.sub_pa_2p=a.sa.ji.sje|prons.sub_pa_3p=a.sa.jis|prons.imp_p_2s=a.saj|prons.imp_p_1p=a.sa.jɔ̃|prons.imp_p_2p=a.sa.je

This is a regular -er verb as far as pronunciation is concerned, but as with other verbs in -ayer (such as payer and essayer, the <y> of its stem may optionally be written as <i> when it precedes a silent <e> (compare verbs in -eyer, which never have this spelling change, and verbs in -oyer and -uyer, which always have it; verbs in -ayer belong to both groups, according to the writer's preference).

This verb is part of a large group of -er verbs that conjugate like noyer or ennuyer. These verbs always replace the ‘y’ with an ‘i’ before a silent ‘e’.

This verb is part of a large group of -er verbs that conjugate like noyer or appuyer. These verbs always replace the ‘y’ with an ‘i’ before a silent ‘e’.

The verb aller has a unique and highly irregular conjugation. The second-person singular imperative va additionally combines with y to form vas-y instead of the expected va-y.

This is a regular -er verb, but the stem is written partage- before endings that begin with -a- or -o- (to indicate that the -g- is a “soft” /ʒ/ and not a “hard” /ɡ/). This spelling-change occurs in all verbs in -ger, such as neiger and manger.

This verb is part of a group of -er verbs for which ‘c’ is softened to a ‘ç’ before the vowels ‘a’ and ‘o’.

This verb is conjugated mostly like the regular -er verbs (parler and chanter and so on), but the -e- /ə/ of the second-to-last syllable becomes -è- /ɛ/ when the next vowel is a silent or schwa -e-. For example, in the third-person singular present indicative, we have il mène rather than *il mene. Other verbs conjugated this way include lever and acheter. Related but distinct conjugations include those of appeler and préférer.

This verb is conjugated mostly like the regular -er verbs (parler and chanter and so on), but the -e- /ə/ of the second-to-last syllable becomes -è- /ɛ/ when the next vowel is a silent or schwa -e-. For example, in the third-person singular present indicative, we have il achète rather than *il achete. Other verbs conjugated this way include lever and mener. Related but distinct conjugations include those of appeler and préférer.

This verb is conjugated like espérer. It is a regular -er verb, except that its last stem vowel alternates between /e/ (written ‘é’) and /ɛ/ (written ‘è’), with the latter being used before mute ‘e’. One special case is the future stem, used in the future and the conditional. Before 1990, the future stem of such verbs was written céder-, reflecting the historic pronunciation /e/. In 1990, the French Academy recommended that it be written cèder-, reflecting the now common pronunciation /ɛ/, thereby making this distinction consistent throughout the conjugation (and also matching in this regard the conjugations of verbs like lever and jeter). Both spellings are in use today, and both are therefore given here.