eua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search
See also: EUA, Eua, ÉUA, and E.U.A.

Luhya[edit]

Noun[edit]

eua

  1. thorn

Swahili[edit]

Verb[edit]

-eua (infinitive kueua)

  1. (ceremonial): to purify, cleanse
  2. to whiten

Conjugation[edit]

Conjugation of -eua
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kueua kutoeua
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative eua eueni
Habitual hueua
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilieua
nalieua
tulieua
twalieua
ulieua
walieua
mlieua
mwalieua
alieua walieua ulieua ilieua lilieua yalieua kilieua vilieua ilieua zilieua ulieua kulieua palieua mulieua
Negative sikueua hatukueua hukueua hamkueua hakueua hawakueua haukueua haikueua halikueua hayakueua hakikueua havikueua haikueua hazikueua haukueua hakukueua hapakueua hamukueua
Present
Positive ninaeua
naeua
tunaeua unaeua mnaeua anaeua wanaeua unaeua inaeua linaeua yanaeua kinaeua vinaeua inaeua zinaeua unaeua kunaeua panaeua munaeua
Negative sieui hatueui hueui hameui haeui hawaeui haueui haieui halieui hayaeui hakieui havieui haieui hazieui haueui hakueui hapaeui hamueui
Future
Positive nitaeua tutaeua utaeua mtaeua ataeua wataeua utaeua itaeua litaeua yataeua kitaeua vitaeua itaeua zitaeua utaeua kutaeua pataeua mutaeua
Negative sitaeua hatutaeua hutaeua hamtaeua hataeua hawataeua hautaeua haitaeua halitaeua hayataeua hakitaeua havitaeua haitaeua hazitaeua hautaeua hakutaeua hapataeua hamutaeua
Subjunctive
Positive nieue tueue ueue meue aeue waeue ueue ieue lieue yaeue kieue vieue ieue zieue ueue kueue paeue mueue
Negative nisieue tusieue usieue msieue asieue wasieue usieue isieue lisieue yasieue kisieue visieue isieue zisieue usieue kusieue pasieue musieue
Present Conditional
Positive ningeeua tungeeua ungeeua mngeeua angeeua wangeeua ungeeua ingeeua lingeeua yangeeua kingeeua vingeeua ingeeua zingeeua ungeeua kungeeua pangeeua mungeeua
Negative nisingeeua
singeeua
tusingeeua
hatungeeua
usingeeua
hungeeua
msingeeua
hamngeeua
asingeeua
hangeeua
wasingeeua
hawangeeua
usingeeua
haungeeua
isingeeua
haingeeua
lisingeeua
halingeeua
yasingeeua
hayangeeua
kisingeeua
hakingeeua
visingeeua
havingeeua
isingeeua
haingeeua
zisingeeua
hazingeeua
usingeeua
haungeeua
kusingeeua
hakungeeua
pasingeeua
hapangeeua
musingeeua
hamungeeua
Past Conditional
Positive ningalieua tungalieua ungalieua mngalieua angalieua wangalieua ungalieua ingalieua lingalieua yangalieua kingalieua vingalieua ingalieua zingalieua ungalieua kungalieua pangalieua mungalieua
Negative nisingalieua
singalieua
tusingalieua
hatungalieua
usingalieua
hungalieua
msingalieua
hamngalieua
asingalieua
hangalieua
wasingalieua
hawangalieua
usingalieua
haungalieua
isingalieua
haingalieua
lisingalieua
halingalieua
yasingalieua
hayangalieua
kisingalieua
hakingalieua
visingalieua
havingalieua
isingalieua
haingalieua
zisingalieua
hazingalieua
usingalieua
haungalieua
kusingalieua
hakungalieua
pasingalieua
hapangalieua
musingalieua
hamungalieua
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelieua tungelieua ungelieua mngelieua angelieua wangelieua ungelieua ingelieua lingelieua yangelieua kingelieua vingelieua ingelieua zingelieua ungelieua kungelieua pangelieua mungelieua
Gnomic
Positive naeua twaeua waeua mwaeua aeua waeua waeua yaeua laeua yaeua chaeua vyaeua yaeua zaeua waeua kwaeua paeua mwaeua
Perfect
Positive nimeeua tumeeua umeeua mmeeua ameeua wameeua umeeua imeeua limeeua yameeua kimeeua vimeeua imeeua zimeeua umeeua kumeeua pameeua mumeeua
"Already"
Positive nimeshaeua tumeshaeua umeshaeua mmeshaeua ameshaeua wameshaeua umeshaeua imeshaeua limeshaeua yameshaeua kimeshaeua vimeshaeua imeshaeua zimeshaeua umeshaeua kumeshaeua pameshaeua mumeshaeua
"Not yet"
Negative sijaeua hatujaeua hujaeua hamjaeua hajaeua hawajaeua haujaeua haijaeua halijaeua hayajaeua hakijaeua havijaeua haijaeua hazijaeua haujaeua hakujaeua hapajaeua hamujaeua
"If/When"
Positive nikieua tukieua ukieua mkieua akieua wakieua ukieua ikieua likieua yakieua kikieua vikieua ikieua zikieua ukieua kukieua pakieua mukieua
"If not"
Negative nisipoeua tusipoeua usipoeua msipoeua asipoeua wasipoeua usipoeua isipoeua lisipoeua yasipoeua kisipoeua visipoeua isipoeua zisipoeua usipoeua kusipoeua pasipoeua musipoeua
Consecutive
Positive nikaeua tukaeua ukaeua mkaeua akaeua wakaeua ukaeua ikaeua likaeua yakaeua kikaeua vikaeua ikaeua zikaeua ukaeua kukaeua pakaeua mukaeua
Relative Forms
Past
ye naliyeeua twaliyeeua waliyeeua mwaliyeeua aliyeeua waliyeeua uliyeeua iliyeeua liliyeeua yaliyeeua kiliyeeua viliyeeua iliyeeua ziliyeeua uliyeeua kuliyeeua paliyeeua muliyeeua
o nalioeua twalioeua walioeua mwalioeua alioeua walioeua ulioeua ilioeua lilioeua yalioeua kilioeua vilioeua ilioeua zilioeua ulioeua kulioeua palioeua mulioeua
yo naliyoeua twaliyoeua waliyoeua mwaliyoeua aliyoeua waliyoeua uliyoeua iliyoeua liliyoeua yaliyoeua kiliyoeua viliyoeua iliyoeua ziliyoeua uliyoeua kuliyoeua paliyoeua muliyoeua
lo naliloeua twaliloeua waliloeua mwaliloeua aliloeua waliloeua uliloeua ililoeua lililoeua yaliloeua kililoeua vililoeua ililoeua zililoeua uliloeua kuliloeua paliloeua muliloeua
cho nalichoeua twalichoeua walichoeua mwalichoeua alichoeua walichoeua ulichoeua ilichoeua lilichoeua yalichoeua kilichoeua vilichoeua ilichoeua zilichoeua ulichoeua kulichoeua palichoeua mulichoeua
vyo nalivyoeua twalivyoeua walivyoeua mwalivyoeua alivyoeua walivyoeua ulivyoeua ilivyoeua lilivyoeua yalivyoeua kilivyoeua vilivyoeua ilivyoeua zilivyoeua ulivyoeua kulivyoeua palivyoeua mulivyoeua
zo nalizoeua twalizoeua walizoeua mwalizoeua alizoeua walizoeua ulizoeua ilizoeua lilizoeua yalizoeua kilizoeua vilizoeua ilizoeua zilizoeua ulizoeua kulizoeua palizoeua mulizoeua
ko nalikoeua twalikoeua walikoeua mwalikoeua alikoeua walikoeua ulikoeua ilikoeua lilikoeua yalikoeua kilikoeua vilikoeua ilikoeua zilikoeua ulikoeua kulikoeua palikoeua mulikoeua
po nalipoeua twalipoeua walipoeua mwalipoeua alipoeua walipoeua ulipoeua ilipoeua lilipoeua yalipoeua kilipoeua vilipoeua ilipoeua zilipoeua ulipoeua kulipoeua palipoeua mulipoeua
mo nalimoeua twalimoeua walimoeua mwalimoeua alimoeua walimoeua ulimoeua ilimoeua lilimoeua yalimoeua kilimoeua vilimoeua ilimoeua zilimoeua ulimoeua kulimoeua palimoeua mulimoeua
Present
ye nayeeua tunayeeua unayeeua mnayeeua anayeeua wanayeeua unayeeua inayeeua linayeeua yanayeeua kinayeeua vinayeeua inayeeua zinayeeua unayeeua kunayeeua panayeeua munayeeua
o naoeua tunaoeua unaoeua mnaoeua anaoeua wanaoeua unaoeua inaoeua linaoeua yanaoeua kinaoeua vinaoeua inaoeua zinaoeua unaoeua kunaoeua panaoeua munaoeua
yo nayoeua tunayoeua unayoeua mnayoeua anayoeua wanayoeua unayoeua inayoeua linayoeua yanayoeua kinayoeua vinayoeua inayoeua zinayoeua unayoeua kunayoeua panayoeua munayoeua
lo naloeua tunaloeua unaloeua mnaloeua analoeua wanaloeua unaloeua inaloeua linaloeua yanaloeua kinaloeua vinaloeua inaloeua zinaloeua unaloeua kunaloeua panaloeua munaloeua
cho nachoeua tunachoeua unachoeua mnachoeua anachoeua wanachoeua unachoeua inachoeua linachoeua yanachoeua kinachoeua vinachoeua inachoeua zinachoeua unachoeua kunachoeua panachoeua munachoeua
vyo navyoeua tunavyoeua unavyoeua mnavyoeua anavyoeua wanavyoeua unavyoeua inavyoeua linavyoeua yanavyoeua kinavyoeua vinavyoeua inavyoeua zinavyoeua unavyoeua kunavyoeua panavyoeua munavyoeua
zo nazoeua tunazoeua unazoeua mnazoeua anazoeua wanazoeua unazoeua inazoeua linazoeua yanazoeua kinazoeua vinazoeua inazoeua zinazoeua unazoeua kunazoeua panazoeua munazoeua
ko nakoeua tunakoeua unakoeua mnakoeua anakoeua wanakoeua unakoeua inakoeua linakoeua yanakoeua kinakoeua vinakoeua inakoeua zinakoeua unakoeua kunakoeua panakoeua munakoeua
po napoeua tunapoeua unapoeua mnapoeua anapoeua wanapoeua unapoeua inapoeua linapoeua yanapoeua kinapoeua vinapoeua inapoeua zinapoeua unapoeua kunapoeua panapoeua munapoeua
mo namoeua tunamoeua unamoeua mnamoeua anamoeua wanamoeua unamoeua inamoeua linamoeua yanamoeua kinamoeua vinamoeua inamoeua zinamoeua unamoeua kunamoeua panamoeua munamoeua
Future
ye nitakayeeua tutakayeeua utakayeeua mtakayeeua atakayeeua watakayeeua utakayeeua itakayeeua litakayeeua yatakayeeua kitakayeeua vitakayeeua itakayeeua zitakayeeua utakayeeua kutakayeeua patakayeeua mutakayeeua
o nitakaoeua tutakaoeua utakaoeua mtakaoeua atakaoeua watakaoeua utakaoeua itakaoeua litakaoeua yatakaoeua kitakaoeua vitakaoeua itakaoeua zitakaoeua utakaoeua kutakaoeua patakaoeua mutakaoeua
yo nitakayoeua tutakayoeua utakayoeua mtakayoeua atakayoeua watakayoeua utakayoeua itakayoeua litakayoeua yatakayoeua kitakayoeua vitakayoeua itakayoeua zitakayoeua utakayoeua kutakayoeua patakayoeua mutakayoeua
lo nitakaloeua tutakaloeua utakaloeua mtakaloeua atakaloeua watakaloeua utakaloeua itakaloeua litakaloeua yatakaloeua kitakaloeua vitakaloeua itakaloeua zitakaloeua utakaloeua kutakaloeua patakaloeua mutakaloeua
cho nitakachoeua tutakachoeua utakachoeua mtakachoeua atakachoeua watakachoeua utakachoeua itakachoeua litakachoeua yatakachoeua kitakachoeua vitakachoeua itakachoeua zitakachoeua utakachoeua kutakachoeua patakachoeua mutakachoeua
vyo nitakavyoeua tutakavyoeua utakavyoeua mtakavyoeua atakavyoeua watakavyoeua utakavyoeua itakavyoeua litakavyoeua yatakavyoeua kitakavyoeua vitakavyoeua itakavyoeua zitakavyoeua utakavyoeua kutakavyoeua patakavyoeua mutakavyoeua
zo nitakazoeua tutakazoeua utakazoeua mtakazoeua atakazoeua watakazoeua utakazoeua itakazoeua litakazoeua yatakazoeua kitakazoeua vitakazoeua itakazoeua zitakazoeua utakazoeua kutakazoeua patakazoeua mutakazoeua
ko nitakakoeua tutakakoeua utakakoeua mtakakoeua atakakoeua watakakoeua utakakoeua itakakoeua litakakoeua yatakakoeua kitakakoeua vitakakoeua itakakoeua zitakakoeua utakakoeua kutakakoeua patakakoeua mutakakoeua
po nitakapoeua tutakapoeua utakapoeua mtakapoeua atakapoeua watakapoeua utakapoeua itakapoeua litakapoeua yatakapoeua kitakapoeua vitakapoeua itakapoeua zitakapoeua utakapoeua kutakapoeua patakapoeua mutakapoeua
mo nitakamoeua tutakamoeua utakamoeua mtakamoeua atakamoeua watakamoeua utakamoeua itakamoeua litakamoeua yatakamoeua kitakamoeua vitakamoeua itakamoeua zitakamoeua utakamoeua kutakamoeua patakamoeua mutakamoeua
General Positive
ye nieuaye tueuaye ueuaye meuaye aeuaye waeuaye ueuaye ieuaye lieuaye yaeuaye kieuaye vieuaye ieuaye zieuaye ueuaye kueuaye paeuaye mueuaye
o nieuao tueuao ueuao meuao aeuao waeuao ueuao ieuao lieuao yaeuao kieuao vieuao ieuao zieuao ueuao kueuao paeuao mueuao
yo nieuayo tueuayo ueuayo meuayo aeuayo waeuayo ueuayo ieuayo lieuayo yaeuayo kieuayo vieuayo ieuayo zieuayo ueuayo kueuayo paeuayo mueuayo
lo nieualo tueualo ueualo meualo aeualo waeualo ueualo ieualo lieualo yaeualo kieualo vieualo ieualo zieualo ueualo kueualo paeualo mueualo
cho nieuacho tueuacho ueuacho meuacho aeuacho waeuacho ueuacho ieuacho lieuacho yaeuacho kieuacho vieuacho ieuacho zieuacho ueuacho kueuacho paeuacho mueuacho
vyo nieuavyo tueuavyo ueuavyo meuavyo aeuavyo waeuavyo ueuavyo ieuavyo lieuavyo yaeuavyo kieuavyo vieuavyo ieuavyo zieuavyo ueuavyo kueuavyo paeuavyo mueuavyo
zo nieuazo tueuazo ueuazo meuazo aeuazo waeuazo ueuazo ieuazo lieuazo yaeuazo kieuazo vieuazo ieuazo zieuazo ueuazo kueuazo paeuazo mueuazo
ko nieuako tueuako ueuako meuako aeuako waeuako ueuako ieuako lieuako yaeuako kieuako vieuako ieuako zieuako ueuako kueuako paeuako mueuako
po nieuapo tueuapo ueuapo meuapo aeuapo waeuapo ueuapo ieuapo lieuapo yaeuapo kieuapo vieuapo ieuapo zieuapo ueuapo kueuapo paeuapo mueuapo
mo nieuamo tueuamo ueuamo meuamo aeuamo waeuamo ueuamo ieuamo lieuamo yaeuamo kieuamo vieuamo ieuamo zieuamo ueuamo kueuamo paeuamo mueuamo
General Negative
ye nisiyeeua tusiyeeua usiyeeua msiyeeua asiyeeua wasiyeeua usiyeeua isiyeeua lisiyeeua yasiyeeua kisiyeeua visiyeeua isiyeeua zisiyeeua usiyeeua kusiyeeua pasiyeeua musiyeeua
o nisioeua tusioeua usioeua msioeua asioeua wasioeua usioeua isioeua lisioeua yasioeua kisioeua visioeua isioeua zisioeua usioeua kusioeua pasioeua musioeua
yo nisiyoeua tusiyoeua usiyoeua msiyoeua asiyoeua wasiyoeua usiyoeua isiyoeua lisiyoeua yasiyoeua kisiyoeua visiyoeua isiyoeua zisiyoeua usiyoeua kusiyoeua pasiyoeua musiyoeua
lo nisiloeua tusiloeua usiloeua msiloeua asiloeua wasiloeua usiloeua isiloeua lisiloeua yasiloeua kisiloeua visiloeua isiloeua zisiloeua usiloeua kusiloeua pasiloeua musiloeua
cho nisichoeua tusichoeua usichoeua msichoeua asichoeua wasichoeua usichoeua isichoeua lisichoeua yasichoeua kisichoeua visichoeua isichoeua zisichoeua usichoeua kusichoeua pasichoeua musichoeua
vyo nisivyoeua tusivyoeua usivyoeua msivyoeua asivyoeua wasivyoeua usivyoeua isivyoeua lisivyoeua yasivyoeua kisivyoeua visivyoeua isivyoeua zisivyoeua usivyoeua kusivyoeua pasivyoeua musivyoeua
zo nisizoeua tusizoeua usizoeua msizoeua asizoeua wasizoeua usizoeua isizoeua lisizoeua yasizoeua kisizoeua visizoeua isizoeua zisizoeua usizoeua kusizoeua pasizoeua musizoeua
ko nisikoeua tusikoeua usikoeua msikoeua asikoeua wasikoeua usikoeua isikoeua lisikoeua yasikoeua kisikoeua visikoeua isikoeua zisikoeua usikoeua kusikoeua pasikoeua musikoeua
po nisipoeua tusipoeua usipoeua msipoeua asipoeua wasipoeua usipoeua isipoeua lisipoeua yasipoeua kisipoeua visipoeua isipoeua zisipoeua usipoeua kusipoeua pasipoeua musipoeua
mo nisimoeua tusimoeua usimoeua msimoeua asimoeua wasimoeua usimoeua isimoeua lisimoeua yasimoeua kisimoeua visimoeua isimoeua zisimoeua usimoeua kusimoeua pasimoeua musimoeua
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.

Derived terms[edit]

Related terms[edit]