wahi

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
See also: wāhi

Swahili[edit]

Verb[edit]

-wahi (infinitive kuwahi)

  1. arrive; be prompt
  2. get a chance to

Conjugation[edit]

Conjugation of -wahi
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kuwahi kutowahi
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative wahi wahini
Habitual huwahi
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive niliwahi
naliwahi
tuliwahi
twaliwahi
uliwahi
waliwahi
mliwahi
mwaliwahi
aliwahi waliwahi uliwahi iliwahi liliwahi yaliwahi kiliwahi viliwahi iliwahi ziliwahi uliwahi kuliwahi paliwahi muliwahi
Relative niliowahi
naliowahi
tuliowahi
twaliowahi
uliowahi
waliowahi
mliowahi
mwaliowahi
aliowahi waliowahi uliowahi iliowahi liliowahi yaliowahi kiliowahi viliowahi iliowahi ziliowahi uliowahi kuliowahi paliowahi muliowahi
Negative sikuwahi hatukuwahi hukuwahi hamkuwahi hakuwahi hawakuwahi haukuwahi haikuwahi halikuwahi hayakuwahi hakikuwahi havikuwahi haikuwahi hazikuwahi haukuwahi hakukuwahi hapakuwahi hamukuwahi
Present
Positive ninawahi
nawahi
tunawahi unawahi mnawahi anawahi wanawahi unawahi inawahi linawahi yanawahi kinawahi vinawahi inawahi zinawahi unawahi kunawahi panawahi munawahi
Relative ninaowahi
naowahi
tunaowahi unaowahi mnaowahi anaowahi wanaowahi unaowahi inaowahi linaowahi yanaowahi kinaowahi vinaowahi inaowahi zinaowahi unaowahi kunaowahi panaowahi munaowahi
Negative siwahi hatuwahi huwahi hamwahi hawahi hawawahi hauwahi haiwahi haliwahi hayawahi hakiwahi haviwahi haiwahi haziwahi hauwahi hakuwahi hapawahi hamuwahi
Future
Positive nitawahi tutawahi utawahi mtawahi atawahi watawahi utawahi itawahi litawahi yatawahi kitawahi vitawahi itawahi zitawahi utawahi kutawahi patawahi mutawahi
Relative nitakaowahi tutakaowahi utakaowahi mtakaowahi atakaowahi watakaowahi utakaowahi itakaowahi litakaowahi yatakaowahi kitakaowahi vitakaowahi itakaowahi zitakaowahi utakaowahi kutakaowahi patakaowahi mutakaowahi
Negative sitawahi hatutawahi hutawahi hamtawahi hatawahi hawatawahi hautawahi haitawahi halitawahi hayatawahi hakitawahi havitawahi haitawahi hazitawahi hautawahi hakutawahi hapatawahi hamutawahi
Subjunctive
Positive niwahi tuwahi uwahi mwahi awahi wawahi uwahi iwahi liwahi yawahi kiwahi viwahi iwahi ziwahi uwahi kuwahi pawahi muwahi
Negative nisiwahi tusiwahi usiwahi msiwahi asiwahi wasiwahi usiwahi isiwahi lisiwahi yasiwahi kisiwahi visiwahi isiwahi zisiwahi usiwahi kusiwahi pasiwahi musiwahi
Present Conditional
Positive ningewahi tungewahi ungewahi mngewahi angewahi wangewahi ungewahi ingewahi lingewahi yangewahi kingewahi vingewahi ingewahi zingewahi ungewahi kungewahi pangewahi mungewahi
Negative nisingewahi
singewahi
tusingewahi
hatungewahi
usingewahi
hungewahi
msingewahi
hamngewahi
asingewahi
hangewahi
wasingewahi
hawangewahi
usingewahi
haungewahi
isingewahi
haingewahi
lisingewahi
halingewahi
yasingewahi
hayangewahi
kisingewahi
hakingewahi
visingewahi
havingewahi
isingewahi
haingewahi
zisingewahi
hazingewahi
usingewahi
haungewahi
kusingewahi
hakungewahi
pasingewahi
hapangewahi
musingewahi
hamungewahi
Past Conditional
Positive ningaliwahi tungaliwahi ungaliwahi mngaliwahi angaliwahi wangaliwahi ungaliwahi ingaliwahi lingaliwahi yangaliwahi kingaliwahi vingaliwahi ingaliwahi zingaliwahi ungaliwahi kungaliwahi pangaliwahi mungaliwahi
Negative nisingaliwahi
singaliwahi
tusingaliwahi
hatungaliwahi
usingaliwahi
hungaliwahi
msingaliwahi
hamngaliwahi
asingaliwahi
hangaliwahi
wasingaliwahi
hawangaliwahi
usingaliwahi
haungaliwahi
isingaliwahi
haingaliwahi
lisingaliwahi
halingaliwahi
yasingaliwahi
hayangaliwahi
kisingaliwahi
hakingaliwahi
visingaliwahi
havingaliwahi
isingaliwahi
haingaliwahi
zisingaliwahi
hazingaliwahi
usingaliwahi
haungaliwahi
kusingaliwahi
hakungaliwahi
pasingaliwahi
hapangaliwahi
musingaliwahi
hamungaliwahi
Conditional Contrary to Fact
Positive ningeliwahi tungeliwahi ungeliwahi mngeliwahi angeliwahi wangeliwahi ungeliwahi ingeliwahi lingeliwahi yangeliwahi kingeliwahi vingeliwahi ingeliwahi zingeliwahi ungeliwahi kungeliwahi pangeliwahi mungeliwahi
General Relative
Positive niwahi tuwahi uwahi mwahi awahi wawahi uwahi iwahi liwahi yawahi kiwahi viwahi iwahi ziwahi uwahi kuwahi pawahi muwahi
Negative nisiowahi tusiowahi usiowahi msiowahi asiowahi wasiowahi usiowahi isiowahi lisiowahi yasiowahi kisiowahi visiowahi isiowahi zisiowahi usiowahi kusiowahi pasiowahi musiowahi
Gnomic
Positive nawahi twawahi wawahi mwawahi awahi wawahi wawahi yawahi lawahi yawahi chawahi vyawahi yawahi zawahi wawahi kwawahi pawahi mwawahi
Perfect
Positive nimewahi tumewahi umewahi mmewahi amewahi wamewahi umewahi imewahi limewahi yamewahi kimewahi vimewahi imewahi zimewahi umewahi kumewahi pamewahi mumewahi
"Already"
Positive nimeshawahi tumeshawahi umeshawahi mmeshawahi ameshawahi wameshawahi umeshawahi imeshawahi limeshawahi yameshawahi kimeshawahi vimeshawahi imeshawahi zimeshawahi umeshawahi kumeshawahi pameshawahi mumeshawahi
"Not yet"
Negative sijawahi hatujawahi hujawahi hamjawahi hajawahi hawajawahi haujawahi haijawahi halijawahi hayajawahi hakijawahi havijawahi haijawahi hazijawahi haujawahi hakujawahi hapajawahi hamujawahi
"If/When"
Positive nikiwahi tukiwahi ukiwahi mkiwahi akiwahi wakiwahi ukiwahi ikiwahi likiwahi yakiwahi kikiwahi vikiwahi ikiwahi zikiwahi ukiwahi kukiwahi pakiwahi mukiwahi
"If not"
Negative nisipowahi tusipowahi usipowahi msipowahi asipowahi wasipowahi usipowahi isipowahi lisipowahi yasipowahi kisipowahi visipowahi isipowahi zisipowahi usipowahi kusipowahi pasipowahi musipowahi
Consecutive
Positive nikawahi tukawahi ukawahi mkawahi akawahi wakawahi ukawahi ikawahi likawahi yakawahi kikawahi vikawahi ikawahi zikawahi ukawahi kukawahi pakawahi mukawahi
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords, relative concords can agree with all noun classes, and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.