mato

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Antillean Creole[edit]

Etymology[edit]

From French marteau.

Noun[edit]

mato

  1. hammer

Asturian[edit]

Verb[edit]

mato

  1. first-person singular present indicative of matar

Catalan[edit]

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

mato

  1. first-person singular present indicative of matar

Cubeo[edit]

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

mato

  1. cassava dough (resulted from grating and washing the cassava).

See also[edit]

References[edit]

  • N. L. Morse; J. K. Salser; N. de Salser (1999), "mato", in Diccionario ilustrado bilingüe: cubeo-español, espanõl-cubeo, →ISBN
  • N. L. Morse; M. B. Maxwell (1999), Cubeo Grammar: Studies in the languages of Colombia 5, Summer Institute of Linguistics, →ISBN

Esperanto[edit]

Esperanto Wikipedia has an article on:
Wikipedia eo

Etymology[edit]

From German Matte, Italian matta, English mat, from Late Latin matta, from Punic or Phoenician (compare Hebrewמיטה \ מִטָּה(mitá, bed, couch)). Additional cognates include French natte, Norwegian Bokmål matte, Swedish matta, Finnish matto, Portuguese and Spanish mata.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [ˈmato]
  • Audio:
    (file)
  • Rhymes: -ato
  • Hyphenation: ma‧to

Noun[edit]

mato (accusative singular maton, plural matoj, accusative plural matojn)

  1. mat

Derived terms[edit]

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *mato, probably an old loan from an Indo-Iranian language.[1]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈmɑto/, [ˈmɑ̝t̪o̞]
  • Rhymes: -ɑto
  • Syllabification(key): ma‧to

Noun[edit]

mato

  1. worm
  2. (computing) worm
  3. (colloquial) maggot (soft, legless larva)
  4. (colloquial) maggot (worthless person)
  5. (informal) tilde

Declension[edit]

Inflection of mato (Kotus type 1*F/valo, t-d gradation)
nominative mato madot
genitive madon matojen
partitive matoa matoja
illative matoon matoihin
singular plural
nominative mato madot
accusative nom. mato madot
gen. madon
genitive madon matojen
partitive matoa matoja
inessive madossa madoissa
elative madosta madoista
illative matoon matoihin
adessive madolla madoilla
ablative madolta madoilta
allative madolle madoille
essive matona matoina
translative madoksi madoiksi
abessive madotta madoitta
instructive madoin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of mato (Kotus type 1*F/valo, t-d gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative matoni matoni
accusative nom. matoni matoni
gen. matoni
genitive matoni matojeni
partitive matoani matojani
inessive madossani madoissani
elative madostani madoistani
illative matooni matoihini
adessive madollani madoillani
ablative madoltani madoiltani
allative madolleni madoilleni
essive matonani matoinani
translative madokseni madoikseni
abessive madottani madoittani
instructive
comitative matoineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative matosi matosi
accusative nom. matosi matosi
gen. matosi
genitive matosi matojesi
partitive matoasi matojasi
inessive madossasi madoissasi
elative madostasi madoistasi
illative matoosi matoihisi
adessive madollasi madoillasi
ablative madoltasi madoiltasi
allative madollesi madoillesi
essive matonasi matoinasi
translative madoksesi madoiksesi
abessive madottasi madoittasi
instructive
comitative matoinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative matomme matomme
accusative nom. matomme matomme
gen. matomme
genitive matomme matojemme
partitive matoamme matojamme
inessive madossamme madoissamme
elative madostamme madoistamme
illative matoomme matoihimme
adessive madollamme madoillamme
ablative madoltamme madoiltamme
allative madollemme madoillemme
essive matonamme matoinamme
translative madoksemme madoiksemme
abessive madottamme madoittamme
instructive
comitative matoinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative matonne matonne
accusative nom. matonne matonne
gen. matonne
genitive matonne matojenne
partitive matoanne matojanne
inessive madossanne madoissanne
elative madostanne madoistanne
illative matoonne matoihinne
adessive madollanne madoillanne
ablative madoltanne madoiltanne
allative madollenne madoillenne
essive matonanne matoinanne
translative madoksenne madoiksenne
abessive madottanne madoittanne
instructive
comitative matoinenne
third-person possessor
singular plural
nominative matonsa matonsa
accusative nom. matonsa matonsa
gen. matonsa
genitive matonsa matojensa
partitive matoaan
matoansa
matojaan
matojansa
inessive madossaan
madossansa
madoissaan
madoissansa
elative madostaan
madostansa
madoistaan
madoistansa
illative matoonsa matoihinsa
adessive madollaan
madollansa
madoillaan
madoillansa
ablative madoltaan
madoltansa
madoiltaan
madoiltansa
allative madolleen
madollensa
madoilleen
madoillensa
essive matonaan
matonansa
matoinaan
matoinansa
translative madokseen
madoksensa
madoikseen
madoiksensa
abessive madottaan
madottansa
madoittaan
madoittansa
instructive
comitative matoineen
matoinensa

Derived terms[edit]

Compounds[edit]

Related terms[edit]

References[edit]

  1. ^ Junttila, Santeri; Kallio, Petri; Holopainen, Sampsa; Kuokkala, Juha; Pystynen, Juho, editors (2020–), “mato”, in Suomen vanhimman sanaston etymologinen verkkosanakirja[1] (in Finnish), retrieved 2024-01-01

Further reading[edit]

Anagrams[edit]

Galician[edit]

Pronunciation[edit]

Etymology 1[edit]

From a substrate language. Compare Portuguese mato and Spanish mata.

Noun[edit]

mato m (plural matos)

  1. uncultivated land; woodland; heath
  2. brushwood
Derived terms[edit]

Etymology 2[edit]

See the etymology of the corresponding lemma form.

Verb[edit]

mato

  1. first-person singular present indicative of matar

References[edit]

  • mato” in Dicionario de Dicionarios do galego medieval, SLI - ILGA 2006–2022.
  • mato” in Xavier Varela Barreiro & Xavier Gómez Guinovart: Corpus Xelmírez - Corpus lingüístico da Galicia medieval. SLI / Grupo TALG / ILG, 2006–2018.
  • mato” in Dicionario de Dicionarios da lingua galega, SLI - ILGA 2006–2013.
  • mato” in Tesouro informatizado da lingua galega. Santiago: ILG.
  • mato” in Álvarez, Rosario (coord.): Tesouro do léxico patrimonial galego e portugués, Santiago de Compostela: Instituto da Lingua Galega.

Ido[edit]

Etymology[edit]

Borrowed from English matGerman Matte.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

mato (plural mati)

  1. mat, matting (of straw or other materials)

See also[edit]

Ingrian[edit]

Mato.

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *mato (worm). Cognates include Finnish mato (worm) and Estonian madu (snake).

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

mato

  1. snake
    jaadukas matovenomous snake
  2. (in compounds) worm

Declension[edit]

Declension of mato (type 4/koivu, t- gradation, gemination)
singular plural
nominative mato maot
genitive maon mattoin, matoloin
partitive mattoa matoja, matoloja
illative mattoo mattoi, matoloihe
inessive maos maois, matolois
elative maost maoist, matoloist
allative maolle maoille, matoloille
adessive maol maoil, matoloil
ablative maolt maoilt, matoloilt
translative maoks maoiks, matoloiks
essive matonna, mattoon matoinna, matoloinna, mattoin, matoloin
exessive1) matont matoint, matoloint
1) obsolete
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the comitative is formed by adding the suffix -ka? or -kä? to the genitive.

Synonyms[edit]

Derived terms[edit]

References[edit]

  • V. I. Junus (1936) Iƶoran Keelen Grammatikka[3], Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 61
  • Olga I. Konkova; Nikita A. Dyachkov (2014) Inkeroin Keel: Пособие по Ижорскому Языку[4], →ISBN, page 9

Japanese[edit]

Romanization[edit]

mato

  1. Rōmaji transcription of まと

Karelian[edit]

Regional variants of mato
North Karelian
(Viena)
mato
South Karelian
(Tver)
mado

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *mato. Cognates include Finnish mato and Veps mado.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈmɑto/
  • Hyphenation: ma‧to

Noun[edit]

mato (genitive mavon, partitive matuo)

  1. (North Karelian) worm
  2. (North Karelian, dialectal) Synonym of kiärmis (snake)

Declension[edit]

Viena Karelian declension of mato (type 1/tyttö, t-v gradation)
singular plural
nominative mato mavot
genitive mavon matojen
partitive matuo matoja
illative matoh matoloih
inessive mavošša matoloissa
elative mavošta matoloista
adessive mavolla matoloilla
ablative mavolta matoloilta
translative mavokši matoloiksi
essive matona matoloina
comitative matoloineh
abessive mavotta matoloitta
Possessive forms of mato
1st person matoni
2nd person matoš
3rd person matoh
*) Possessive forms are very rare for adjectives and only used in substantivised clauses.

References[edit]

  • P. Zaykov; L. Rugoyeva (1999), “mato”, in Карельско-Русский словарь (Северно-Карельские диалекты) [Karelian-Russian dictionary (North Karelian dialects)], Petrozavodsk, →ISBN

Lithuanian[edit]

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

mãto

  1. third-person singular/plural present of matyti

Minangkabau[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Malayic *mata, from Proto-Malayo-Polynesian *mata, from Proto-Austronesian *maCa.

Noun[edit]

mato

  1. eye (organ)

Derived terms[edit]

References[edit]

  • Kamus Minangkabau - Indonesia [Minangkabau - Indonesian Dictionary]‎[5], Jakarta: Pusat Pembinaan dan Pengembangan Bahasa, 1985, page 191

Nupe[edit]

Mátò na nì kíǹ na.

Etymology[edit]

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

mátò (plural mátòzhì)

  1. car
    Mátò na wáncí na à nì kíǹ.The big car will have an accident.

Derived terms[edit]

Old Irish[edit]

Alternative forms[edit]

Verb[edit]

mato

  1. third-person plural present indicative of masu

Pali[edit]

Alternative forms[edit]

Adjective[edit]

mato

  1. masculine nominative singular of mata (dead; thought)

Portuguese[edit]

Portuguese Wikipedia has an article on:
Wikipedia pt

Pronunciation[edit]

  • Rhymes: -atu
  • Hyphenation: ma‧to

Etymology 1[edit]

From mata.

Noun[edit]

mato m (plural matos)

  1. (usually uncountable) forest; bush; jungle; woods (uncultivated area covered in wild plants)
    Synonym: (more formal) mata
  2. (usually uncountable) wild grass, weeds and other low-lying plants
    Synonym: capim

Etymology 2[edit]

See the etymology of the corresponding lemma form.

Verb[edit]

mato

  1. first-person singular present indicative of matar

Spanish[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈmato/ [ˈma.t̪o]
  • Rhymes: -ato
  • Syllabification: ma‧to

Etymology 1[edit]

Noun[edit]

mato m (plural matos)

  1. bushes

Etymology 2[edit]

From Latin macto

Verb[edit]

mato

  1. first-person singular present indicative of matar

Further reading[edit]

Venetian[edit]

Etymology 1[edit]

Compare Italian matto

Adjective[edit]

mato (feminine singular mata, masculine plural mati, feminine plural mate)

  1. crazy, mad
  2. fake, abnormal

Etymology 2[edit]

Borrowed from Portuguese mato.

Noun[edit]

mato m (plural mati)

  1. (Brazil) wild grass, weeds and other low-lying plants

Votic[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *mato (worm). Cognates include Finnish mato (worm) and Estonian madu (snake).

Pronunciation[edit]

  • (Luutsa, Liivtšülä) IPA(key): /ˈmɑto/, [ˈmɑto]
  • Rhymes: -ɑto
  • Hyphenation: ma‧to

Noun[edit]

mato

  1. snake

Inflection[edit]

Declension of mato (type II/võrkko, t- gradation)
singular plural
nominative mato maod
genitive mao matojõ, matoi
partitive mattoa matoitõ, matoi
illative mattosõ, matto matoisõ
inessive maoz matoiz
elative maossõ matoissõ
allative maolõ matoilõ
adessive maollõ matoillõ
ablative maoltõ matoiltõ
translative maossi matoissi
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative (sg) or the genitive.
***) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.

References[edit]

  • Hallap, V.; Adler, E.; Grünberg, S.; Leppik, M. (2012), “mato”, in Vadja keele sõnaraamat [A dictionary of the Votic language], 2nd edition, Tallinn

West Makian[edit]

Etymology[edit]

Possibly from East Makian matuo (old (of people)).

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

mato

  1. (stative) to be old (of people)

Conjugation[edit]

Conjugation of mato (stative verb)
singular plural
inclusive exclusive
1st person timato mimato amato
2nd person nimato fimato
3rd person inanimate imato dimato
animate mamato
imperative —, mato —, mato

References[edit]

  • Clemens Voorhoeve (1982) The Makian languages and their neighbours[6], Pacific linguistics