muta

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search
See also: múta, mutá, and mutà

English[edit]

Noun[edit]

muta (uncountable)

  1. (US, slang) Alternative form of mootah (marijuana)

See also[edit]

Anagrams[edit]

Bongo[edit]

Numeral[edit]

muta

  1. three

Catalan[edit]

Verb[edit]

muta

  1. inflection of mutar:
    1. third-person singular present indicative
    2. second-person singular imperative

Cebuano[edit]

Noun[edit]

muta

  1. rheum in the eyes; gound

Esperanto[edit]

Etymology[edit]

From Italian muto, German Muta, English mute, all from Latin mūtus (mute, silent). Compare French muet, Portuguese and Spanish mudo, Catalan and Romanian mut.

Pronunciation[edit]

  • (file)
  • IPA(key): [ˈmuta]
  • Rhymes: -uta
  • Hyphenation: mu‧ta

Adjective[edit]

muta (accusative singular mutan, plural mutaj, accusative plural mutajn)

  1. mute, speechless

Derived terms[edit]

Related terms[edit]

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *muta, from Proto-Uralic *muďa. Cognate with Estonian muda, Veps muda, Karelian muta, Erzya мода (moda).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈmutɑ/, [ˈmut̪ɑ̝]
  • Rhymes: -utɑ
  • Syllabification(key): mu‧ta

Noun[edit]

muta

  1. mire, mud; decaying organic matter in the bottom of a lake etc.

Declension[edit]

Inflection of muta (Kotus type 10*F/koira, t-d gradation)
nominative muta mudat
genitive mudan mutien
partitive mutaa mutia
illative mutaan mutiin
singular plural
nominative muta mudat
accusative nom. muta mudat
gen. mudan
genitive mudan mutien
mutainrare
partitive mutaa mutia
inessive mudassa mudissa
elative mudasta mudista
illative mutaan mutiin
adessive mudalla mudilla
ablative mudalta mudilta
allative mudalle mudille
essive mutana mutina
translative mudaksi mudiksi
abessive mudatta muditta
instructive mudin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of muta (Kotus type 10*F/koira, t-d gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative mutani mutani
accusative nom. mutani mutani
gen. mutani
genitive mutani mutieni
mutainirare
partitive mutaani mutiani
inessive mudassani mudissani
elative mudastani mudistani
illative mutaani mutiini
adessive mudallani mudillani
ablative mudaltani mudiltani
allative mudalleni mudilleni
essive mutanani mutinani
translative mudakseni mudikseni
abessive mudattani mudittani
instructive
comitative mutineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative mutasi mutasi
accusative nom. mutasi mutasi
gen. mutasi
genitive mutasi mutiesi
mutaisirare
partitive mutaasi mutiasi
inessive mudassasi mudissasi
elative mudastasi mudistasi
illative mutaasi mutiisi
adessive mudallasi mudillasi
ablative mudaltasi mudiltasi
allative mudallesi mudillesi
essive mutanasi mutinasi
translative mudaksesi mudiksesi
abessive mudattasi mudittasi
instructive
comitative mutinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative mutamme mutamme
accusative nom. mutamme mutamme
gen. mutamme
genitive mutamme mutiemme
mutaimmerare
partitive mutaamme mutiamme
inessive mudassamme mudissamme
elative mudastamme mudistamme
illative mutaamme mutiimme
adessive mudallamme mudillamme
ablative mudaltamme mudiltamme
allative mudallemme mudillemme
essive mutanamme mutinamme
translative mudaksemme mudiksemme
abessive mudattamme mudittamme
instructive
comitative mutinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative mutanne mutanne
accusative nom. mutanne mutanne
gen. mutanne
genitive mutanne mutienne
mutainnerare
partitive mutaanne mutianne
inessive mudassanne mudissanne
elative mudastanne mudistanne
illative mutaanne mutiinne
adessive mudallanne mudillanne
ablative mudaltanne mudiltanne
allative mudallenne mudillenne
essive mutananne mutinanne
translative mudaksenne mudiksenne
abessive mudattanne mudittanne
instructive
comitative mutinenne
third-person possessor
singular plural
nominative mutansa mutansa
accusative nom. mutansa mutansa
gen. mutansa
genitive mutansa mutiensa
mutainsarare
partitive mutaansa mutiaan
mutiansa
inessive mudassaan
mudassansa
mudissaan
mudissansa
elative mudastaan
mudastansa
mudistaan
mudistansa
illative mutaansa mutiinsa
adessive mudallaan
mudallansa
mudillaan
mudillansa
ablative mudaltaan
mudaltansa
mudiltaan
mudiltansa
allative mudalleen
mudallensa
mudilleen
mudillensa
essive mutanaan
mutanansa
mutinaan
mutinansa
translative mudakseen
mudaksensa
mudikseen
mudiksensa
abessive mudattaan
mudattansa
mudittaan
mudittansa
instructive
comitative mutineen
mutinensa

Derived terms[edit]

Compounds[edit]

compounds

See also[edit]

Further reading[edit]

Anagrams[edit]

French[edit]

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

muta

  1. third-person singular past historic of muter

Anagrams[edit]

Galician[edit]

Verb[edit]

muta

  1. inflection of mutar:
    1. third-person singular present indicative
    2. second-person singular imperative

Ingrian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *muta. Cognates include Finnish muta and Estonian muda.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

muta

  1. mud, mire (decaying matter at the bottom of a river or lake)

Declension[edit]

Declension of muta (type 3/koira, t- gradation, gemination)
singular plural
nominative muta muat
genitive muan muttiin
partitive muttaa muttia
illative muttaa muttii
inessive muas muis
elative muast muist
allative mualle muille
adessive mual muil
ablative mualt muilt
translative muaks muiks
essive mutanna, muttaan mutinna, muttiin
exessive1) mutant mutint
1) obsolete
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the comitative is formed by adding the suffix -ka? or -kä? to the genitive.

Derived terms[edit]

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 315

Irish[edit]

Noun[edit]

muta m (genitive singular muta, nominative plural mutaí)

  1. Alternative form of buta (butt; thick end, stock; butte; stocky person)

Declension[edit]

Mutation[edit]

Irish mutation
Radical Lenition Eclipsis
muta mhuta not applicable
Note: Some of these forms may be hypothetical. Not every possible mutated form of every word actually occurs.

Further reading[edit]

Italian[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈmu.ta/
  • Rhymes: -uta
  • Hyphenation: mù‧ta

Etymology 1[edit]

Deverbal from mutare (to change) +‎ -a.

Noun[edit]

muta f (plural mute)

  1. (uncommon) change (act of changing; act of replacing)
    Synonym: cambio
  2. (zoology) moult, moulting, molt, shedding, ecdysis
  3. (military) surveillance shift
  4. (by extension) replacement
    Synonym: cambio
  5. (clothing) wetsuit
  6. (poetry, archaic) each of the two tercets in a Petrarchan sonnet
    Hypernym: terzina
Related terms[edit]

Further reading[edit]

Etymology 2[edit]

Borrowed from French meute, from Middle French meute, from Old French meute, muete, from Vulgar Latin *movita, feminine of *movitus, from the perfect passive participle form of moveō (to move).

Noun[edit]

muta f (plural mute)

  1. (hunting) pack (of hounds)
  2. (by extension) a group of horses attached to a coach

See also[edit]

Further reading[edit]

  • muta2 in Treccani.it – Vocabolario Treccani on line, Istituto dell'Enciclopedia Italiana

Etymology 3[edit]

Of Germanic origin.

Noun[edit]

muta f (plural mute)

  1. (historical) tax, duty
    Synonym: dazio
  2. (historical, by extension) customs
    Synonym: dogana

Further reading[edit]

  • muta3 in Treccani.it – Vocabolario Treccani on line, Istituto dell'Enciclopedia Italiana

Etymology 4[edit]

Unknown.

Noun[edit]

muta f (plural mute)

  1. (numismatics) the Piedmontese lira in the final years of the 18th century
    Hypernym: lira

Further reading[edit]

  • muta4 in Treccani.it – Vocabolario Treccani on line, Istituto dell'Enciclopedia Italiana

Etymology 5[edit]

See the etymology of the corresponding lemma form.

Adjective[edit]

muta f sg

  1. feminine singular of muto

Etymology 6[edit]

See the etymology of the corresponding lemma form.

Verb[edit]

muta

  1. inflection of mutare:
    1. third-person singular present indicative
    2. second-person singular imperative

Ladin[edit]

Etymology[edit]

See mut.

Noun[edit]

muta f (plural mutans)

  1. (Gherdëina) girl

Alternative forms[edit]

Antonyms[edit]

Latin[edit]

Verb[edit]

mūtā

  1. second-person singular present active imperative of mūtō

References[edit]

Norwegian Nynorsk[edit]

Noun[edit]

muta f (definite singular muta, indefinite plural muter or mutor, definite plural mutene or mutone)

  1. definite singular of mute
  2. (pre-2012) alternative form of mute

Verb[edit]

muta (present tense mutar, past tense muta, past participle muta, passive infinitive mutast, present participle mutande, imperative muta/mut)

  1. alternative form of mute

Pipil[edit]

Etymology[edit]

Compare Classical Nahuatl motla (to throw a rock/rocks at s.th./s.o.).

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

-muta

  1. (transitive) to throw
    kimutak ne iashish
    He/she threw his/her urine

Derived terms[edit]

Portuguese[edit]

Verb[edit]

muta

  1. inflection of mutar:
    1. third-person singular present indicative
    2. second-person singular imperative

Romanian[edit]

Etymology[edit]

Inherited from Latin mūtāre, present active infinitive of mūtō.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

a muta (third-person singular present mută, past participle mutat) 1st conj.

  1. to move, shift
  2. (reflexive) to move to, relocate

Conjugation[edit]

Derived terms[edit]

Related terms[edit]

See also[edit]

Sicilian[edit]

Adjective[edit]

muta f sg

  1. feminine singular of mutu

Spanish[edit]

Verb[edit]

muta

  1. inflection of mutar:
    1. third-person singular present indicative
    2. second-person singular imperative

Swedish[edit]

Etymology[edit]

From Old Swedish múta, from Old Norse múta. Compare Norwegian Nynorsk mute f

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

muta c

  1. a bribe

Declension[edit]

Declension of muta 
Singular Plural
Indefinite Definite Indefinite Definite
Nominative muta mutan mutor mutorna
Genitive mutas mutans mutors mutornas

Verb[edit]

muta (present mutar, preterite mutade, supine mutat, imperative muta)

  1. to bribe

Conjugation[edit]

Related terms[edit]

See also[edit]

References[edit]

Tagalog[edit]

Alternative forms[edit]

Etymology 1[edit]

From Proto-Philippine *mutaq, from Proto-Malayo-Polynesian *mutəq (gummy secretion of the eyes). Compare Ilocano muta, Bikol Central muta, Agutaynen metek, Cebuano muta, Hiligaynon muta, Northern Kankanay bota, Tboli mutok, Malagasy moty, and Nias mutõ.

Pronunciation[edit]

  • Hyphenation: mu‧ta
  • IPA(key): /ˈmutaʔ/, [ˈmu.tɐʔ]

Noun[edit]

mutà (Baybayin spelling ᜋᜓᜆ)

  1. gound; mote; rheum or gummy secretion in the eyes
Derived terms[edit]
See also[edit]

Etymology 2[edit]

From elision of /h/ from mutha.

Pronunciation[edit]

  • Hyphenation: mu‧ta
  • IPA(key): /muˈta/, [mʊˈta]

Noun[edit]

mutá (Baybayin spelling ᜋᜓᜆ)

  1. Alternative spelling of mutha (a kind of grass)

References[edit]

  • muta”, in Pambansang Diksiyonaryo | Diksiyonaryo.ph, Manila, 2018

Tetum[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Malayo-Polynesian *utaq, compare Malay muntah.

Verb[edit]

muta

  1. to vomit

Votic[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *muta.

Pronunciation[edit]

  • (Luutsa, Liivtšülä) IPA(key): /ˈmutɑ/, [ˈmutɑ]
  • Rhymes: -utɑ
  • Hyphenation: mu‧ta

Noun[edit]

muta

  1. mud

Inflection[edit]

Declension of muta (type V/poikõ, t- gradation)
singular plural
nominative muta muad
genitive mua mutijõ, mutii
partitive mutta mutiitõ, mutii
illative muttasõ, mutta mutiisõ
inessive muaz mutiiz
elative muassõ mutiissõ
allative mualõ mutiilõ
adessive muallõ mutiillõ
ablative mualtõ mutiiltõ
translative muassi mutiissi
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative (sg) or the genitive.
***) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.

References[edit]

  • Hallap, V.; Adler, E.; Grünberg, S.; Leppik, M. (2012), “muta”, in Vadja keele sõnaraamat [A dictionary of the Votic language], 2nd edition, Tallinn