tha

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
See also: THA, -tha, þa, and þá

English[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ða/. Only lengthened to IPA(key): /ðaː/ when being stressed.
  • Rhymes: -a

Pronoun[edit]

tha

  1. (Northern England) Eye dialect spelling of thou. (parts of Yorkshire and Lancashire where the MOUTH vowel became [a:] and then shortened in an unstressed thou)

Anagrams[edit]


Eastern Cham[edit]

Eastern Cham cardinal numbers
 <  0 1 2  > 
    Cardinal : tha

Etymology[edit]

From Proto-Chamic *sa, from Proto-Malayo-Chamic *əsa, from Proto-Malayo-Sumbawan *əsa, from Proto-Sunda-Sulawesi *əsa, from Proto-Malayo-Polynesian *əsa, from Proto-Austronesian *əsa.

Numeral[edit]

tha

  1. (cardinal) one

Scottish Gaelic[edit]

Etymology[edit]

From Old Irish at·tá (Modern Irish ), from Proto-Indo-European *steh₂- (to stand).

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

tha

  1. am, are, is
    Tha mi pòsda.I'm married.
    Tha mi à Colbhasa.I am from Colonsay.
    Tha mi a' smaoineachadh gu bheil.I am thinking so.
    Tha thu fadalach.You are late.
    Tha an duine anns an taigh.The man is in the house.
  2. there is, there are
    Tha duine anns an taigh.There is a man in the house.
    Tha daoine anns an taigh.There are men in the house.

Usage notes[edit]

  • The root of the verb is bi, the infinitive is a bhith.
  • The dependent form, used after particles, is bheil or eil, depending on the particle in question.
  • Tha is used as an affirmative answer to questions formed with bheil or eil.
    A bheil thu toilichte? —Tha.
    Are you happy? —Yes.
  • When linking the subject of a sentence with a complement consisting of a noun phrase ("somebody is somebody", "somebody is something", "something is something"), the verb is is used:
    Tha mise anns an t-seòmar.I am in the room.
    Is mise Dòmhnall.I am Donald.

References[edit]

  • Faclair Gàidhlig Dwelly Air Loidhne, Dwelly, Edward (1911), Faclair Gàidhlig gu Beurla le Dealbhan/The Illustrated [Scottish] Gaelic-English Dictionary (10th ed.), Edinburgh: Birlinn Limited, ISBN 0 901771 92 9
  • attá” in Dictionary of the Irish Language, Royal Irish Academy, 1913–76.

Zulu[edit]

Etymology[edit]

EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions. You can also discuss it at the Etymology scriptorium.

Verb[edit]

-tha?

  1. (transitive) to name, to nickname
  2. (transitive) to funnel
  3. (transitive) to pick (fruits)

Inflection[edit]

Tone L
Infinitive ukutha
Positive Negative
Infinitive ukutha ukungathi
Imperative
Simple + object concord
Singular yitha yithe
Plural yithani yitheni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyatha, ngitha engiyatha, engitha ngitha angithi engingathi ngingathi
2nd singular uyatha, utha oyatha, otha utha awuthi ongathi ungathi
1st plural siyatha, sitha esiyatha, esitha sitha asithi esingathi singathi
2nd plural niyatha, nitha eniyatha, enitha nitha anithi eningathi ningathi
Class 1 uyatha, utha oyatha, otha etha akathi ongathi engathi
Class 2 bayatha, batha abayatha, abatha betha abathi abangathi bengathi
Class 3 uyatha, utha oyatha, otha utha awuthi ongathi ungathi
Class 4 iyatha, itha eyatha, etha itha ayithi engathi ingathi
Class 5 liyatha, litha eliyatha, elitha litha alithi elingathi lingathi
Class 6 ayatha, atha ayatha, atha etha awathi angathi engathi
Class 7 siyatha, sitha esiyatha, esitha sitha asithi esingathi singathi
Class 8 ziyatha, zitha eziyatha, ezitha zitha azithi ezingathi zingathi
Class 9 iyatha, itha eyatha, etha itha ayithi engathi ingathi
Class 10 ziyatha, zitha eziyatha, ezitha zitha azithi ezingathi zingathi
Class 11 luyatha, lutha oluyatha, olutha lutha aluthi olungathi lungathi
Class 14 buyatha, butha obuyatha, obutha butha abuthi obungathi bungathi
Class 15 kuyatha, kutha okuyatha, okutha kutha akuthi okungathi kungathi
Class 17 kuyatha, kutha okuyatha, okutha kutha akuthi okungathi kungathi
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngithile, ngithē engithile, engithē ngithile, ngithē angithanga engingathanga ngingathanga
2nd singular uthile, uthē othile, othē uthile, uthē awuthanga ongathanga ungathanga
1st plural sithile, sithē esithile, esithē sithile, sithē asithanga esingathanga singathanga
2nd plural nithile, nithē enithile, enithē nithile, nithē anithanga eningathanga ningathanga
Class 1 uthile, uthē othile, othē ethile, ethē akathanga ongathanga engathanga
Class 2 bathile, bathē abathile, abathē bethile, bethē abathanga abangathanga bengathanga
Class 3 uthile, uthē othile, othē uthile, uthē awuthanga ongathanga ungathanga
Class 4 ithile, ithē ethile, ethē ithile, ithē ayithanga engathanga ingathanga
Class 5 lithile, lithē elithile, elithē lithile, lithē alithanga elingathanga lingathanga
Class 6 athile, athē athile, athē ethile, ethē awathanga angathanga engathanga
Class 7 sithile, sithē esithile, esithē sithile, sithē asithanga esingathanga singathanga
Class 8 zithile, zithē ezithile, ezithē zithile, zithē azithanga ezingathanga zingathanga
Class 9 ithile, ithē ethile, ethē ithile, ithē ayithanga engathanga ingathanga
Class 10 zithile, zithē ezithile, ezithē zithile, zithē azithanga ezingathanga zingathanga
Class 11 luthile, luthē oluthile, oluthē luthile, luthē aluthanga olungathanga lungathanga
Class 14 buthile, buthē obuthile, obuthē buthile, buthē abuthanga obungathanga bungathanga
Class 15 kuthile, kuthē okuthile, okuthē kuthile, kuthē akuthanga okungathanga kungathanga
Class 17 kuthile, kuthē okuthile, okuthē kuthile, kuthē akuthanga okungathanga kungathanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngātha engātha ngātha angithanga engingathanga ngingathanga
2nd singular wātha owātha wātha awuthanga ongathanga ungathanga
1st plural sātha esātha sātha asithanga esingathanga singathanga
2nd plural nātha enātha nātha anithanga eningathanga ningathanga
Class 1 wātha owātha ātha akathanga ongathanga engathanga
Class 2 bātha abātha bātha abathanga abangathanga bengathanga
Class 3 wātha owātha wātha awuthanga ongathanga ungathanga
Class 4 yātha eyātha yātha ayithanga engathanga ingathanga
Class 5 lātha elātha lātha alithanga elingathanga lingathanga
Class 6 ātha ātha ātha awathanga angathanga engathanga
Class 7 sātha esātha sātha asithanga esingathanga singathanga
Class 8 zātha ezātha zātha azithanga ezingathanga zingathanga
Class 9 yātha eyātha yātha ayithanga engathanga ingathanga
Class 10 zātha ezātha zātha azithanga ezingathanga zingathanga
Class 11 lwātha olwātha lwātha aluthanga olungathanga lungathanga
Class 14 bātha obātha bātha abuthanga obungathanga bungathanga
Class 15 kwātha okwātha kwātha akuthanga okungathanga kungathanga
Class 17 kwātha okwātha kwātha akuthanga okungathanga kungathanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingatha ngingatha ngingethe ngingethe
2nd singular ungatha ungatha ungethe ungethe
1st plural singatha singatha singethe singethe
2nd plural ningatha ningatha ningethe ningethe
Class 1 angatha engatha angethe engethe
Class 2 bangatha bengatha bangethe bengethe
Class 3 ungatha ungatha ungethe ungethe
Class 4 ingatha ingatha ingethe ingethe
Class 5 lingatha lingatha lingethe lingethe
Class 6 angatha engatha angethe engethe
Class 7 singatha singatha singethe singethe
Class 8 zingatha zingatha zingethe zingethe
Class 9 ingatha ingatha ingethe ingethe
Class 10 zingatha zingatha zingethe zingethe
Class 11 lungatha lungatha lungethe lungethe
Class 14 bungatha bungatha bungethe bungethe
Class 15 kungatha kungatha kungethe kungethe
Class 17 kungatha kungatha kungethe kungethe
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizokutha engizokutha ngizokutha angizukutha ngingezukutha
2nd singular uzokutha ozokutha uzokutha awuzukutha ungezukutha
1st plural sizokutha esizokutha sizokutha asizukutha singezukutha
2nd plural nizokutha enizokutha nizokutha anizukutha ningezukutha
Class 1 uzokutha ozokutha ezokutha akazukutha engezukutha
Class 2 bazokutha abazokutha bezokutha abazukutha bengezukutha
Class 3 uzokutha ozokutha uzokutha awuzukutha ungezukutha
Class 4 izokutha ezokutha izokutha ayizukutha ingezukutha
Class 5 lizokutha elizokutha lizokutha alizukutha lingezukutha
Class 6 azokutha azokutha ezokutha awazukutha engezukutha
Class 7 sizokutha esizokutha sizokutha asizukutha singezukutha
Class 8 zizokutha ezizokutha zizokutha azizukutha zingezukutha
Class 9 izokutha ezokutha izokutha ayizukutha ingezukutha
Class 10 zizokutha ezizokutha zizokutha azizukutha zingezukutha
Class 11 luzokutha oluzokutha luzokutha aluzukutha lungezukutha
Class 14 buzokutha obuzokutha buzokutha abuzukutha bungezukutha
Class 15 kuzokutha okuzokutha kuzokutha akuzukutha kungezukutha
Class 17 kuzokutha okuzokutha kuzokutha akuzukutha kungezukutha
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyokutha engiyokutha ngiyokutha angiyukutha ngingeyukutha
2nd singular uyokutha oyokutha uyokutha awuyukutha ungeyukutha
1st plural siyokutha esiyokutha siyokutha asiyukutha singeyukutha
2nd plural niyokutha eniyokutha niyokutha aniyukutha ningeyukutha
Class 1 uyokutha oyokutha eyokutha akayukutha engeyukutha
Class 2 bayokutha abayokutha beyokutha abayukutha bengeyukutha
Class 3 uyokutha oyokutha uyokutha awuyukutha ungeyukutha
Class 4 iyokutha eyokutha iyokutha ayiyukutha ingeyukutha
Class 5 liyokutha eliyokutha liyokutha aliyukutha lingeyukutha
Class 6 ayokutha ayokutha eyokutha awayukutha engeyukutha
Class 7 siyokutha esiyokutha siyokutha asiyukutha singeyukutha
Class 8 ziyokutha eziyokutha ziyokutha aziyukutha zingeyukutha
Class 9 iyokutha eyokutha iyokutha ayiyukutha ingeyukutha
Class 10 ziyokutha eziyokutha ziyokutha aziyukutha zingeyukutha
Class 11 luyokutha oluyokutha luyokutha aluyukutha lungeyukutha
Class 14 buyokutha obuyokutha buyokutha abuyukutha bungeyukutha
Class 15 kuyokutha okuyokutha kuyokutha akuyukutha kungeyukutha
Class 17 kuyokutha okuyokutha kuyokutha akuyukutha kungeyukutha
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngithe ngingathi
2nd singular uthe ungathi
1st plural sithe singathi
2nd plural nithe ningathi
Class 1 athe angathi
Class 2 bathe bangathi
Class 3 uthe ungathi
Class 4 ithe ingathi
Class 5 lithe lingathi
Class 6 athe angathi
Class 7 sithe singathi
Class 8 zithe zingathi
Class 9 ithe ingathi
Class 10 zithe zingathi
Class 11 luthe lungathi
Class 14 buthe bungathi
Class 15 kuthe kungathi
Class 17 kuthe kungathi
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngatha angitha
2nd singular watha awutha
1st plural satha asitha
2nd plural natha anitha
Class 1 watha akatha
Class 2 batha abatha
Class 3 watha awutha
Class 4 yatha ayitha
Class 5 latha alitha
Class 6 atha awatha
Class 7 satha asitha
Class 8 zatha azitha
Class 9 yatha ayitha
Class 10 zatha azitha
Class 11 lwatha alutha
Class 14 batha abutha
Class 15 kwatha akutha
Class 17 kwatha akutha

References[edit]