ты

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Adyghe[edit]

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

ты ()

  1. father

Declension[edit]

Synonyms[edit]

  • адэ (ādă) (Kabardian dialect)

Belarusian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Slavic *ty, from Proto-Indo-European *túh₂.

Pronunciation[edit]

Pronoun[edit]

ты (ty)

  1. (familiar) you (singular), thou

Declension[edit]


Komi-Zyrian[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈtɨ/, [ˈtɯ̈]
  • Hyphenation: ты

Etymology 1[edit]

Ты.

From Proto-Permic *tu̇, from Proto-Uralic *towe. Cognates include Hungarian and Tundra Nenets то.

Noun[edit]

ты (ty)

  1. lake
Declension[edit]
Declension of ты
singular plural
nominative ты (ty) тыяс (tyjas)
accusative ты (ty) тыяс (tyjas)
instrumental тыӧн (työn) тыясӧн (tyjasön)
comitative тыкӧд (tyköd) тыяскӧд (tyjasköd)
caritive тытӧг (tytög) тыястӧг (tyjastög)
consecutive тыла (tyla) тыясла (tyjasla)
genitive тылӧн (tylön) тыяслӧн (tyjaslön)
ablative тылысь (tylysʹ) тыяслысь (tyjaslysʹ)
dative тылы (tyly) тыяслы (tyjasly)
inessive тыын (tyyn) тыясын (tyjasyn)
elative тыысь (tyysʹ) тыясысь (tyjasysʹ)
illative тыӧ (työ) тыясӧ (tyjasö)
egressive тысянь (tysjanʹ) тыяссянь (tyjassjanʹ)
approximative тылань (tylanʹ) тыяслань (tyjaslanʹ)
terminative тыӧдз (työdz) тыясӧдз (tyjasödz)
prolative тыӧд (työd) тыясӧд (tyjasöd)
тыті (tytï) тыясті (tyjastï)
Possessive declension of ты
First person singular
singular plural
nominative тыӧй (työj) тыясӧй (tyjasöj)
accusative тыӧй (työj) тыясӧй (tyjasöj)
instrumental тынам (tynam) тыяснам (tyjasnam)
comitative тыӧйкӧд (työjköd) тыясӧйкӧд (tyjasöjköd)
caritive тытӧгым (tytögym) тыястӧгым (tyjastögym)
consecutive тыӧйла (työjla) тыясӧйла (tyjasöjla)
genitive тыӧйлӧн (työjlön) тыясӧйлӧн (tyjasöjlön)
ablative тыӧйлысь (työjlysʹ) тыясӧйлысь (tyjasöjlysʹ)
dative тыӧйлы (työjly) тыясӧйлы (tyjasöjly)
inessive тыам (tyam) тыясам (tyjasam)
elative тысьым (tysʹym) тыяссьым (tyjassʹym)
illative тыам (tyam) тыясам (tyjasam)
egressive тысяньым (tysjanʹym) тыяссяньым (tyjassjanʹym)
approximative тыланьым (tylanʹym) тыясланьым (tyjaslanʹym)
terminative тыӧдзым (työdzym) тыясӧдзым (tyjasödzym)
prolative тыӧдым (työdym) тыясӧдым (tyjasödym)
тытіым (tytïym) тыястіым (tyjastïym)
Second person singular
singular plural
nominative тыыд (tyyd) тыясыд (tyjasyd)
accusative тыыд (tyyd) тыясыд (tyjasyd)
instrumental тынад (tynad) тыяснад (tyjasnad)
comitative тыыдкӧд (tyydköd) тыясыдкӧд (tyjasydköd)
caritive тытӧгыд (tytögyd) тыястӧгыд (tyjastögyd)
consecutive тыыдла (tyydla) тыясыдла (tyjasydla)
genitive тыыдлӧн (tyydlön) тыясыдлӧн (tyjasydlön)
ablative тыыдлысь (tyydlysʹ) тыясыдлысь (tyjasydlysʹ)
dative тыыдлы (tyydly) тыясыдлы (tyjasydly)
inessive тыад (tyad) тыясад (tyjasad)
elative тысьыд (tysʹyd) тыяссьыд (tyjassʹyd)
illative тыад (tyad) тыясад (tyjasad)
egressive тысяньыд (tysjanʹyd) тыяссяньыд (tyjassjanʹyd)
approximative тыланьыд (tylanʹyd) тыясланьыд (tyjaslanʹyd)
terminative тыӧдзыд (työdzyd) тыясӧдзыд (tyjasödzyd)
prolative тыӧдыд (työdyd) тыясӧдыд (tyjasödyd)
тытіыд (tytïyd) тыястіыд (tyjastïyd)
Third person singular
singular plural
nominative тыыс (tyys) тыясыс (tyjasys)
accusative тыыс (tyys) тыясыс (tyjasys)
instrumental тынас (tynas) тыяснас (tyjasnas)
comitative тыыскӧд (tyysköd) тыясыскӧд (tyjasysköd)
caritive тытӧгыс (tytögys) тыястӧгыс (tyjastögys)
consecutive тыысла (tyysla) тыясысла (tyjasysla)
genitive тыыслӧн (tyyslön) тыясыслӧн (tyjasyslön)
ablative тыыслысь (tyyslysʹ) тыясыслысь (tyjasyslysʹ)
dative тыыслы (tyysly) тыясыслы (tyjasysly)
inessive тыас (tyas) тыясас (tyjasas)
elative тысьыс (tysʹys) тыяссьыс (tyjassʹys)
illative тыас (tyas) тыясас (tyjasas)
egressive тысяньыс (tysjanʹys) тыяссяньыс (tyjassjanʹys)
approximative тыланьыс (tylanʹys) тыясланьыс (tyjaslanʹys)
terminative тыӧдзыс (työdzys) тыясӧдзыс (tyjasödzys)
prolative тыӧдыс (työdys) тыясӧдыс (tyjasödys)
тытіыс (tytïys) тыястіыс (tyjastïys)
First person plural
singular plural
nominative тыным (tynym) тыясным (tyjasnym)
accusative тыным (tynym) тыясным (tyjasnym)
instrumental тынаным (tynanym) тыяснаным (tyjasnanym)
comitative тынымкӧд (tynymköd) тыяснымкӧд (tyjasnymköd)
caritive тытӧгным (tytögnym) тыястӧгным (tyjastögnym)
consecutive тынымла (tynymla) тыяснымла (tyjasnymla)
genitive тынымлӧн (tynymlön) тыяснымлӧн (tyjasnymlön)
ablative тынымлысь (tynymlysʹ) тыяснымлысь (tyjasnymlysʹ)
dative тынымлы (tynymly) тыяснымлы (tyjasnymly)
inessive тыаным (tyanym) тыясаным (tyjasanym)
elative тысьыным (tysʹynym) тыяссьыным (tyjassʹynym)
illative тыаным (tyanym) тыясаным (tyjasanym)
egressive тысяньыным (tysjanʹynym) тыяссяньыным (tyjassjanʹynym)
approximative тыланьыным (tylanʹynym) тыясланьыным (tyjaslanʹynym)
terminative тыӧдзыным (työdzynym) тыясӧдзыным (tyjasödzynym)
prolative тыӧдыным (työdynym) тыясӧдыным (tyjasödynym)
тытіыным (tytïynym) тыястіыным (tyjastïynym)
Second person plural
singular plural
nominative тыныд (tynyd) тыясныд (tyjasnyd)
accusative тыныд (tynyd) тыясныд (tyjasnyd)
instrumental тынаныд (tynanyd) тыяснадныд (tyjasnadnyd)
comitative тыныдкӧд (tynydköd) тыясныдкӧд (tyjasnydköd)
caritive тытӧгныд (tytögnyd) тыястӧгныд (tyjastögnyd)
consecutive тыныдла (tynydla) тыясныдла (tyjasnydla)
genitive тыныдлӧн (tynydlön) тыясныдлӧн (tyjasnydlön)
ablative тыныдлысь (tynydlysʹ) тыясныдлысь (tyjasnydlysʹ)
dative тыныдлы (tynydly) тыясныдлы (tyjasnydly)
inessive тыаныд (tyanyd) тыясаныд (tyjasanyd)
elative тысьыныд (tysʹynyd) тыяссьыныд (tyjassʹynyd)
illative тыаныд (tyanyd) тыясаныд (tyjasanyd)
egressive тысяньыныд (tysjanʹynyd) тыяссяньыныд (tyjassjanʹynyd)
approximative тыланьыныд (tylanʹynyd) тыясланьыныд (tyjaslanʹynyd)
terminative тыӧдзныд (työdznyd) тыясӧдзныд (tyjasödznyd)
prolative тыӧдныд (työdnyd) тыясӧдныд (tyjasödnyd)
тытіныд (tytïnyd) тыястіныд (tyjastïnyd)
Third person plural
singular plural
nominative тыныс (tynys) тыясныс (tyjasnys)
accusative тыныс (tynys) тыясныс (tyjasnys)
instrumental тынаныс (tynanys) тыяснаныс (tyjasnanys)
comitative тыныскӧд (tynysköd) тыясныскӧд (tyjasnysköd)
caritive тытӧгныс (tytögnys) тыястӧгныс (tyjastögnys)
consecutive тынысла (tynysla) тыясныссла (tyjasnyssla)
genitive тыныслӧн (tynyslön) тыяснысслӧн (tyjasnysslön)
ablative тыныслысь (tynyslysʹ) тыяснысслысь (tyjasnysslysʹ)
dative тыныслы (tynysly) тыяснысслы (tyjasnyssly)
inessive тыаныс (tyanys) тыясаныс (tyjasanys)
elative тысьыныс (tysʹynys) тыяссьыныс (tyjassʹynys)
illative тыаныс (tyanys) тыясаныс (tyjasanys)
egressive тысяньныс (tysjanʹnys) тыяссяньныс (tyjassjanʹnys)
approximative тыланьныс (tylanʹnys) тыясланьныс (tyjaslanʹnys)
terminative тыӧдзныс (työdznys) тыясӧдзныс (tyjasödznys)
prolative тыӧдныс (työdnys) тыясӧдныс (tyjasödnys)
тытіныс (tytïnys) тыястіныс (tyjastïnys)

Etymology 2[edit]

From Proto-Permic *tu̇, from Proto-Uralic *täwe. Cognates include Finnish tävy and Hungarian tüdő.

Noun[edit]

ты (ty)

  1. lung
Declension[edit]
Declension of ты
singular plural
nominative ты (ty) тыяс (tyjas)
accusative ты (ty) тыяс (tyjas)
instrumental тыӧн (työn) тыясӧн (tyjasön)
comitative тыкӧд (tyköd) тыяскӧд (tyjasköd)
caritive тытӧг (tytög) тыястӧг (tyjastög)
consecutive тыла (tyla) тыясла (tyjasla)
genitive тылӧн (tylön) тыяслӧн (tyjaslön)
ablative тылысь (tylysʹ) тыяслысь (tyjaslysʹ)
dative тылы (tyly) тыяслы (tyjasly)
inessive тыын (tyyn) тыясын (tyjasyn)
elative тыысь (tyysʹ) тыясысь (tyjasysʹ)
illative тыӧ (työ) тыясӧ (tyjasö)
egressive тысянь (tysjanʹ) тыяссянь (tyjassjanʹ)
approximative тылань (tylanʹ) тыяслань (tyjaslanʹ)
terminative тыӧдз (työdz) тыясӧдз (tyjasödz)
prolative тыӧд (työd) тыясӧд (tyjasöd)
тыті (tytï) тыясті (tyjastï)
Possessive declension of ты
First person singular
singular plural
nominative тыӧй (työj) тыясӧй (tyjasöj)
accusative тыӧй (työj) тыясӧй (tyjasöj)
instrumental тынам (tynam) тыяснам (tyjasnam)
comitative тыӧйкӧд (työjköd) тыясӧйкӧд (tyjasöjköd)
caritive тытӧгым (tytögym) тыястӧгым (tyjastögym)
consecutive тыӧйла (työjla) тыясӧйла (tyjasöjla)
genitive тыӧйлӧн (työjlön) тыясӧйлӧн (tyjasöjlön)
ablative тыӧйлысь (työjlysʹ) тыясӧйлысь (tyjasöjlysʹ)
dative тыӧйлы (työjly) тыясӧйлы (tyjasöjly)
inessive тыам (tyam) тыясам (tyjasam)
elative тысьым (tysʹym) тыяссьым (tyjassʹym)
illative тыам (tyam) тыясам (tyjasam)
egressive тысяньым (tysjanʹym) тыяссяньым (tyjassjanʹym)
approximative тыланьым (tylanʹym) тыясланьым (tyjaslanʹym)
terminative тыӧдзым (työdzym) тыясӧдзым (tyjasödzym)
prolative тыӧдым (työdym) тыясӧдым (tyjasödym)
тытіым (tytïym) тыястіым (tyjastïym)
Second person singular
singular plural
nominative тыыд (tyyd) тыясыд (tyjasyd)
accusative тыыд (tyyd) тыясыд (tyjasyd)
instrumental тынад (tynad) тыяснад (tyjasnad)
comitative тыыдкӧд (tyydköd) тыясыдкӧд (tyjasydköd)
caritive тытӧгыд (tytögyd) тыястӧгыд (tyjastögyd)
consecutive тыыдла (tyydla) тыясыдла (tyjasydla)
genitive тыыдлӧн (tyydlön) тыясыдлӧн (tyjasydlön)
ablative тыыдлысь (tyydlysʹ) тыясыдлысь (tyjasydlysʹ)
dative тыыдлы (tyydly) тыясыдлы (tyjasydly)
inessive тыад (tyad) тыясад (tyjasad)
elative тысьыд (tysʹyd) тыяссьыд (tyjassʹyd)
illative тыад (tyad) тыясад (tyjasad)
egressive тысяньыд (tysjanʹyd) тыяссяньыд (tyjassjanʹyd)
approximative тыланьыд (tylanʹyd) тыясланьыд (tyjaslanʹyd)
terminative тыӧдзыд (työdzyd) тыясӧдзыд (tyjasödzyd)
prolative тыӧдыд (työdyd) тыясӧдыд (tyjasödyd)
тытіыд (tytïyd) тыястіыд (tyjastïyd)
Third person singular
singular plural
nominative тыыс (tyys) тыясыс (tyjasys)
accusative тыыс (tyys) тыясыс (tyjasys)
instrumental тынас (tynas) тыяснас (tyjasnas)
comitative тыыскӧд (tyysköd) тыясыскӧд (tyjasysköd)
caritive тытӧгыс (tytögys) тыястӧгыс (tyjastögys)
consecutive тыысла (tyysla) тыясысла (tyjasysla)
genitive тыыслӧн (tyyslön) тыясыслӧн (tyjasyslön)
ablative тыыслысь (tyyslysʹ) тыясыслысь (tyjasyslysʹ)
dative тыыслы (tyysly) тыясыслы (tyjasysly)
inessive тыас (tyas) тыясас (tyjasas)
elative тысьыс (tysʹys) тыяссьыс (tyjassʹys)
illative тыас (tyas) тыясас (tyjasas)
egressive тысяньыс (tysjanʹys) тыяссяньыс (tyjassjanʹys)
approximative тыланьыс (tylanʹys) тыясланьыс (tyjaslanʹys)
terminative тыӧдзыс (työdzys) тыясӧдзыс (tyjasödzys)
prolative тыӧдыс (työdys) тыясӧдыс (tyjasödys)
тытіыс (tytïys) тыястіыс (tyjastïys)
First person plural
singular plural
nominative тыным (tynym) тыясным (tyjasnym)
accusative тыным (tynym) тыясным (tyjasnym)
instrumental тынаным (tynanym) тыяснаным (tyjasnanym)
comitative тынымкӧд (tynymköd) тыяснымкӧд (tyjasnymköd)
caritive тытӧгным (tytögnym) тыястӧгным (tyjastögnym)
consecutive тынымла (tynymla) тыяснымла (tyjasnymla)
genitive тынымлӧн (tynymlön) тыяснымлӧн (tyjasnymlön)
ablative тынымлысь (tynymlysʹ) тыяснымлысь (tyjasnymlysʹ)
dative тынымлы (tynymly) тыяснымлы (tyjasnymly)
inessive тыаным (tyanym) тыясаным (tyjasanym)
elative тысьыным (tysʹynym) тыяссьыным (tyjassʹynym)
illative тыаным (tyanym) тыясаным (tyjasanym)
egressive тысяньыным (tysjanʹynym) тыяссяньыным (tyjassjanʹynym)
approximative тыланьыным (tylanʹynym) тыясланьыным (tyjaslanʹynym)
terminative тыӧдзыным (työdzynym) тыясӧдзыным (tyjasödzynym)
prolative тыӧдыным (työdynym) тыясӧдыным (tyjasödynym)
тытіыным (tytïynym) тыястіыным (tyjastïynym)
Second person plural
singular plural
nominative тыныд (tynyd) тыясныд (tyjasnyd)
accusative тыныд (tynyd) тыясныд (tyjasnyd)
instrumental тынаныд (tynanyd) тыяснадныд (tyjasnadnyd)
comitative тыныдкӧд (tynydköd) тыясныдкӧд (tyjasnydköd)
caritive тытӧгныд (tytögnyd) тыястӧгныд (tyjastögnyd)
consecutive тыныдла (tynydla) тыясныдла (tyjasnydla)
genitive тыныдлӧн (tynydlön) тыясныдлӧн (tyjasnydlön)
ablative тыныдлысь (tynydlysʹ) тыясныдлысь (tyjasnydlysʹ)
dative тыныдлы (tynydly) тыясныдлы (tyjasnydly)
inessive тыаныд (tyanyd) тыясаныд (tyjasanyd)
elative тысьыныд (tysʹynyd) тыяссьыныд (tyjassʹynyd)
illative тыаныд (tyanyd) тыясаныд (tyjasanyd)
egressive тысяньыныд (tysjanʹynyd) тыяссяньыныд (tyjassjanʹynyd)
approximative тыланьыныд (tylanʹynyd) тыясланьыныд (tyjaslanʹynyd)
terminative тыӧдзныд (työdznyd) тыясӧдзныд (tyjasödznyd)
prolative тыӧдныд (työdnyd) тыясӧдныд (tyjasödnyd)
тытіныд (tytïnyd) тыястіныд (tyjastïnyd)
Third person plural
singular plural
nominative тыныс (tynys) тыясныс (tyjasnys)
accusative тыныс (tynys) тыясныс (tyjasnys)
instrumental тынаныс (tynanys) тыяснаныс (tyjasnanys)
comitative тыныскӧд (tynysköd) тыясныскӧд (tyjasnysköd)
caritive тытӧгныс (tytögnys) тыястӧгныс (tyjastögnys)
consecutive тынысла (tynysla) тыясныссла (tyjasnyssla)
genitive тыныслӧн (tynyslön) тыяснысслӧн (tyjasnysslön)
ablative тыныслысь (tynyslysʹ) тыяснысслысь (tyjasnysslysʹ)
dative тыныслы (tynysly) тыяснысслы (tyjasnyssly)
inessive тыаныс (tyanys) тыясаныс (tyjasanys)
elative тысьыныс (tysʹynys) тыяссьыныс (tyjassʹynys)
illative тыаныс (tyanys) тыясаныс (tyjasanys)
egressive тысяньныс (tysjanʹnys) тыяссяньныс (tyjassjanʹnys)
approximative тыланьныс (tylanʹnys) тыясланьныс (tyjaslanʹnys)
terminative тыӧдзныс (työdznys) тыясӧдзныс (tyjasödznys)
prolative тыӧдныс (työdnys) тыясӧдныс (tyjasödnys)
тытіныс (tytïnys) тыястіныс (tyjastïnys)

References[edit]

  • Bubrikh, Dmitry V. (1949) Грамматика литературного Коми языка [Grammar of the literary Komi language] (in Russian), Leningrad: Zhdanov Leningrad State University, page 7
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-Русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 667

Russian[edit]

Etymology[edit]

Inherited from Proto-Slavic *ty, from Proto-Indo-European *túh₂. Cognate with Old Church Slavonic тꙑ (ty).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /tɨ/, [t̪ˠɨ]
  • (file)
  • Rhymes:

Pronoun[edit]

ты (ty)

  1. (familiar) second-person singular, nominative case: you, thou

Usage notes[edit]

The personal pronoun ты is comparable to French tu, German du, and is used only with family and intimate friends. In classical literature, it is used by superiors to their inferiors, but that usage is no longer tolerated (with the exception of the way adults speak to children, while the children are expected to use вы). For most occasions, the formal вы (vy) should be used instead. For more information, see Appendix:Russian pronouns.

Declension[edit]

Related terms[edit]


Rusyn[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Slavic *ty, from Proto-Indo-European *túh₂.

Pronoun[edit]

ты ()

  1. you (singular)

Tundra Nenets[edit]

Ты.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈti/, [ˈtɨ]
  • Hyphenation: ты

Noun[edit]

ты (ti)

  1. domestic deer

References[edit]

  • A. P. Pyrerka and N. M. Tereshenko, editors (1948) Русско-Ненецкий словарь [Russian-Nenets dictionary], Moscow: Огиз, page 167
  • Irina Nikolaeva (2014) A Grammar of Tundra Nenets, Walter de Gruyter GmbH, →ISBN, page 20