chea

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
See also: Chea

Galician[edit]

Adjective[edit]

chea f sg

  1. feminine singular of cheo

Swahili[edit]

Verb[edit]

-chea (infinitive kuchea)

  1. Applicative form of -cha

Conjugation[edit]

Conjugation of -chea
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kuchea kutochea
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative chea cheeni
Habitual huchea
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilichea
nalichea
tulichea
twalichea
ulichea
walichea
mlichea
mwalichea
alichea walichea ulichea ilichea lilichea yalichea kilichea vilichea ilichea zilichea ulichea kulichea palichea mulichea
Relative niliochea
naliochea
tuliochea
twaliochea
uliochea
waliochea
mliochea
mwaliochea
aliochea waliochea uliochea iliochea liliochea yaliochea kiliochea viliochea iliochea ziliochea uliochea kuliochea paliochea muliochea
Negative sikuchea hatukuchea hukuchea hamkuchea hakuchea hawakuchea haukuchea haikuchea halikuchea hayakuchea hakikuchea havikuchea haikuchea hazikuchea haukuchea hakukuchea hapakuchea hamukuchea
Present
Positive ninachea
nachea
tunachea unachea mnachea anachea wanachea unachea inachea linachea yanachea kinachea vinachea inachea zinachea unachea kunachea panachea munachea
Relative ninaochea
naochea
tunaochea unaochea mnaochea anaochea wanaochea unaochea inaochea linaochea yanaochea kinaochea vinaochea inaochea zinaochea unaochea kunaochea panaochea munaochea
Negative sichei hatuchei huchei hamchei hachei hawachei hauchei haichei halichei hayachei hakichei havichei haichei hazichei hauchei hakuchei hapachei hamuchei
Future
Positive nitachea tutachea utachea mtachea atachea watachea utachea itachea litachea yatachea kitachea vitachea itachea zitachea utachea kutachea patachea mutachea
Relative nitakaochea tutakaochea utakaochea mtakaochea atakaochea watakaochea utakaochea itakaochea litakaochea yatakaochea kitakaochea vitakaochea itakaochea zitakaochea utakaochea kutakaochea patakaochea mutakaochea
Negative sitachea hatutachea hutachea hamtachea hatachea hawatachea hautachea haitachea halitachea hayatachea hakitachea havitachea haitachea hazitachea hautachea hakutachea hapatachea hamutachea
Subjunctive
Positive nichee tuchee uchee mchee achee wachee uchee ichee lichee yachee kichee vichee ichee zichee uchee kuchee pachee muchee
Negative nisichee tusichee usichee msichee asichee wasichee usichee isichee lisichee yasichee kisichee visichee isichee zisichee usichee kusichee pasichee musichee
Present Conditional
Positive ningechea tungechea ungechea mngechea angechea wangechea ungechea ingechea lingechea yangechea kingechea vingechea ingechea zingechea ungechea kungechea pangechea mungechea
Negative nisingechea
singechea
tusingechea
hatungechea
usingechea
hungechea
msingechea
hamngechea
asingechea
hangechea
wasingechea
hawangechea
usingechea
haungechea
isingechea
haingechea
lisingechea
halingechea
yasingechea
hayangechea
kisingechea
hakingechea
visingechea
havingechea
isingechea
haingechea
zisingechea
hazingechea
usingechea
haungechea
kusingechea
hakungechea
pasingechea
hapangechea
musingechea
hamungechea
Past Conditional
Positive ningalichea tungalichea ungalichea mngalichea angalichea wangalichea ungalichea ingalichea lingalichea yangalichea kingalichea vingalichea ingalichea zingalichea ungalichea kungalichea pangalichea mungalichea
Negative nisingalichea
singalichea
tusingalichea
hatungalichea
usingalichea
hungalichea
msingalichea
hamngalichea
asingalichea
hangalichea
wasingalichea
hawangalichea
usingalichea
haungalichea
isingalichea
haingalichea
lisingalichea
halingalichea
yasingalichea
hayangalichea
kisingalichea
hakingalichea
visingalichea
havingalichea
isingalichea
haingalichea
zisingalichea
hazingalichea
usingalichea
haungalichea
kusingalichea
hakungalichea
pasingalichea
hapangalichea
musingalichea
hamungalichea
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelichea tungelichea ungelichea mngelichea angelichea wangelichea ungelichea ingelichea lingelichea yangelichea kingelichea vingelichea ingelichea zingelichea ungelichea kungelichea pangelichea mungelichea
General Relative
Positive nicheao tucheao ucheao mcheao acheao wacheao ucheao icheao licheao yacheao kicheao vicheao icheao zicheao ucheao kucheao pacheao mucheao
Negative nisiochea tusiochea usiochea msiochea asiochea wasiochea usiochea isiochea lisiochea yasiochea kisiochea visiochea isiochea zisiochea usiochea kusiochea pasiochea musiochea
Gnomic
Positive nachea twachea wachea mwachea achea wachea wachea yachea lachea yachea chachea vyachea yachea zachea wachea kwachea pachea mwachea
Perfect
Positive nimechea tumechea umechea mmechea amechea wamechea umechea imechea limechea yamechea kimechea vimechea imechea zimechea umechea kumechea pamechea mumechea
"Already"
Positive nimeshachea tumeshachea umeshachea mmeshachea ameshachea wameshachea umeshachea imeshachea limeshachea yameshachea kimeshachea vimeshachea imeshachea zimeshachea umeshachea kumeshachea pameshachea mumeshachea
"Not yet"
Negative sijachea hatujachea hujachea hamjachea hajachea hawajachea haujachea haijachea halijachea hayajachea hakijachea havijachea haijachea hazijachea haujachea hakujachea hapajachea hamujachea
"If/When"
Positive nikichea tukichea ukichea mkichea akichea wakichea ukichea ikichea likichea yakichea kikichea vikichea ikichea zikichea ukichea kukichea pakichea mukichea
"If not"
Negative nisipochea tusipochea usipochea msipochea asipochea wasipochea usipochea isipochea lisipochea yasipochea kisipochea visipochea isipochea zisipochea usipochea kusipochea pasipochea musipochea
Consecutive
Positive nikachea tukachea ukachea mkachea akachea wakachea ukachea ikachea likachea yakachea kikachea vikachea ikachea zikachea ukachea kukachea pakachea mukachea
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords, relative concords can agree with all noun classes, and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.