vuma

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Swahili[edit]

Verb[edit]

-vuma (infinitive kuvuma)

  1. to growl, howl, hum, roar

Conjugation[edit]

Conjugation of -vuma
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kuvuma kutovuma
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative vuma vumeni
Habitual huvuma
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilivuma
nalivuma
tulivuma
twalivuma
ulivuma
walivuma
mlivuma
mwalivuma
alivuma walivuma ulivuma ilivuma lilivuma yalivuma kilivuma vilivuma ilivuma zilivuma ulivuma kulivuma palivuma mulivuma
Relative niliovuma
naliovuma
tuliovuma
twaliovuma
uliovuma
waliovuma
mliovuma
mwaliovuma
aliovuma waliovuma uliovuma iliovuma liliovuma yaliovuma kiliovuma viliovuma iliovuma ziliovuma uliovuma kuliovuma paliovuma muliovuma
Negative sikuvuma hatukuvuma hukuvuma hamkuvuma hakuvuma hawakuvuma haukuvuma haikuvuma halikuvuma hayakuvuma hakikuvuma havikuvuma haikuvuma hazikuvuma haukuvuma hakukuvuma hapakuvuma hamukuvuma
Present
Positive ninavuma
navuma
tunavuma unavuma mnavuma anavuma wanavuma unavuma inavuma linavuma yanavuma kinavuma vinavuma inavuma zinavuma unavuma kunavuma panavuma munavuma
Relative ninaovuma
naovuma
tunaovuma unaovuma mnaovuma anaovuma wanaovuma unaovuma inaovuma linaovuma yanaovuma kinaovuma vinaovuma inaovuma zinaovuma unaovuma kunaovuma panaovuma munaovuma
Negative sivumi hatuvumi huvumi hamvumi havumi hawavumi hauvumi haivumi halivumi hayavumi hakivumi havivumi haivumi hazivumi hauvumi hakuvumi hapavumi hamuvumi
Future
Positive nitavuma tutavuma utavuma mtavuma atavuma watavuma utavuma itavuma litavuma yatavuma kitavuma vitavuma itavuma zitavuma utavuma kutavuma patavuma mutavuma
Relative nitakaovuma tutakaovuma utakaovuma mtakaovuma atakaovuma watakaovuma utakaovuma itakaovuma litakaovuma yatakaovuma kitakaovuma vitakaovuma itakaovuma zitakaovuma utakaovuma kutakaovuma patakaovuma mutakaovuma
Negative sitavuma hatutavuma hutavuma hamtavuma hatavuma hawatavuma hautavuma haitavuma halitavuma hayatavuma hakitavuma havitavuma haitavuma hazitavuma hautavuma hakutavuma hapatavuma hamutavuma
Subjunctive
Positive nivume tuvume uvume mvume avume wavume uvume ivume livume yavume kivume vivume ivume zivume uvume kuvume pavume muvume
Negative nisivume tusivume usivume msivume asivume wasivume usivume isivume lisivume yasivume kisivume visivume isivume zisivume usivume kusivume pasivume musivume
Present Conditional
Positive ningevuma tungevuma ungevuma mngevuma angevuma wangevuma ungevuma ingevuma lingevuma yangevuma kingevuma vingevuma ingevuma zingevuma ungevuma kungevuma pangevuma mungevuma
Negative nisingevuma
singevuma
tusingevuma
hatungevuma
usingevuma
hungevuma
msingevuma
hamngevuma
asingevuma
hangevuma
wasingevuma
hawangevuma
usingevuma
haungevuma
isingevuma
haingevuma
lisingevuma
halingevuma
yasingevuma
hayangevuma
kisingevuma
hakingevuma
visingevuma
havingevuma
isingevuma
haingevuma
zisingevuma
hazingevuma
usingevuma
haungevuma
kusingevuma
hakungevuma
pasingevuma
hapangevuma
musingevuma
hamungevuma
Past Conditional
Positive ningalivuma tungalivuma ungalivuma mngalivuma angalivuma wangalivuma ungalivuma ingalivuma lingalivuma yangalivuma kingalivuma vingalivuma ingalivuma zingalivuma ungalivuma kungalivuma pangalivuma mungalivuma
Negative nisingalivuma
singalivuma
tusingalivuma
hatungalivuma
usingalivuma
hungalivuma
msingalivuma
hamngalivuma
asingalivuma
hangalivuma
wasingalivuma
hawangalivuma
usingalivuma
haungalivuma
isingalivuma
haingalivuma
lisingalivuma
halingalivuma
yasingalivuma
hayangalivuma
kisingalivuma
hakingalivuma
visingalivuma
havingalivuma
isingalivuma
haingalivuma
zisingalivuma
hazingalivuma
usingalivuma
haungalivuma
kusingalivuma
hakungalivuma
pasingalivuma
hapangalivuma
musingalivuma
hamungalivuma
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelivuma tungelivuma ungelivuma mngelivuma angelivuma wangelivuma ungelivuma ingelivuma lingelivuma yangelivuma kingelivuma vingelivuma ingelivuma zingelivuma ungelivuma kungelivuma pangelivuma mungelivuma
General Relative
Positive nivumao tuvumao uvumao mvumao avumao wavumao uvumao ivumao livumao yavumao kivumao vivumao ivumao zivumao uvumao kuvumao pavumao muvumao
Negative nisiovuma tusiovuma usiovuma msiovuma asiovuma wasiovuma usiovuma isiovuma lisiovuma yasiovuma kisiovuma visiovuma isiovuma zisiovuma usiovuma kusiovuma pasiovuma musiovuma
Gnomic
Positive navuma twavuma wavuma mwavuma avuma wavuma wavuma yavuma lavuma yavuma chavuma vyavuma yavuma zavuma wavuma kwavuma pavuma mwavuma
Perfect
Positive nimevuma tumevuma umevuma mmevuma amevuma wamevuma umevuma imevuma limevuma yamevuma kimevuma vimevuma imevuma zimevuma umevuma kumevuma pamevuma mumevuma
"Already"
Positive nimeshavuma tumeshavuma umeshavuma mmeshavuma ameshavuma wameshavuma umeshavuma imeshavuma limeshavuma yameshavuma kimeshavuma vimeshavuma imeshavuma zimeshavuma umeshavuma kumeshavuma pameshavuma mumeshavuma
"Not yet"
Negative sijavuma hatujavuma hujavuma hamjavuma hajavuma hawajavuma haujavuma haijavuma halijavuma hayajavuma hakijavuma havijavuma haijavuma hazijavuma haujavuma hakujavuma hapajavuma hamujavuma
"If/When"
Positive nikivuma tukivuma ukivuma mkivuma akivuma wakivuma ukivuma ikivuma likivuma yakivuma kikivuma vikivuma ikivuma zikivuma ukivuma kukivuma pakivuma mukivuma
"If not"
Negative nisipovuma tusipovuma usipovuma msipovuma asipovuma wasipovuma usipovuma isipovuma lisipovuma yasipovuma kisipovuma visipovuma isipovuma zisipovuma usipovuma kusipovuma pasipovuma musipovuma
Consecutive
Positive nikavuma tukavuma ukavuma mkavuma akavuma wakavuma ukavuma ikavuma likavuma yakavuma kikavuma vikavuma ikavuma zikavuma ukavuma kukavuma pakavuma mukavuma
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords, relative concords can agree with all noun classes, and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.

Derived terms[edit]


Xhosa[edit]

Verb[edit]

-vuma

  1. to agree

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Zulu[edit]

Verb[edit]

-vuma

  1. to agree

Inflection[edit]

Tone L
Infinitive ukuvuma
Positive Negative
Infinitive ukuvuma ukungavumi
Imperative
Simple + object concord
Singular vuma vume
Plural vumani vumeni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyavuma, ngivuma engivumayo, engivuma ngivuma angivumi engingavumi ngingavumi
2nd singular uyavuma, uvuma ovumayo, ovuma uvuma awuvumi ongavumi ungavumi
1st plural siyavuma, sivuma esivumayo, esivuma sivuma asivumi esingavumi singavumi
2nd plural niyavuma, nivuma enivumayo, enivuma nivuma anivumi eningavumi ningavumi
Class 1 uyavuma, uvuma ovumayo, ovuma evuma akavumi ongavumi engavumi
Class 2 bayavuma, bavuma abavumayo, abavuma bevuma abavumi abangavumi bengavumi
Class 3 uyavuma, uvuma ovumayo, ovuma uvuma awuvumi ongavumi ungavumi
Class 4 iyavuma, ivuma evumayo, evuma ivuma ayivumi engavumi ingavumi
Class 5 liyavuma, livuma elivumayo, elivuma livuma alivumi elingavumi lingavumi
Class 6 ayavuma, avuma avumayo, avuma evuma awavumi angavumi engavumi
Class 7 siyavuma, sivuma esivumayo, esivuma sivuma asivumi esingavumi singavumi
Class 8 ziyavuma, zivuma ezivumayo, ezivuma zivuma azivumi ezingavumi zingavumi
Class 9 iyavuma, ivuma evumayo, evuma ivuma ayivumi engavumi ingavumi
Class 10 ziyavuma, zivuma ezivumayo, ezivuma zivuma azivumi ezingavumi zingavumi
Class 11 luyavuma, luvuma oluvumayo, oluvuma luvuma aluvumi olungavumi lungavumi
Class 14 buyavuma, buvuma obuvumayo, obuvuma buvuma abuvumi obungavumi bungavumi
Class 15 kuyavuma, kuvuma okuvumayo, okuvuma kuvuma akuvumi okungavumi kungavumi
Class 17 kuyavuma, kuvuma okuvumayo, okuvuma kuvuma akuvumi okungavumi kungavumi
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngivumile, ngivumē engivumile, engivumē ngivumile, ngivumē angivumanga engingavumanga ngingavumanga
2nd singular uvumile, uvumē ovumile, ovumē uvumile, uvumē awuvumanga ongavumanga ungavumanga
1st plural sivumile, sivumē esivumile, esivumē sivumile, sivumē asivumanga esingavumanga singavumanga
2nd plural nivumile, nivumē enivumile, enivumē nivumile, nivumē anivumanga eningavumanga ningavumanga
Class 1 uvumile, uvumē ovumile, ovumē evumile, evumē akavumanga ongavumanga engavumanga
Class 2 bavumile, bavumē abavumile, abavumē bevumile, bevumē abavumanga abangavumanga bengavumanga
Class 3 uvumile, uvumē ovumile, ovumē uvumile, uvumē awuvumanga ongavumanga ungavumanga
Class 4 ivumile, ivumē evumile, evumē ivumile, ivumē ayivumanga engavumanga ingavumanga
Class 5 livumile, livumē elivumile, elivumē livumile, livumē alivumanga elingavumanga lingavumanga
Class 6 avumile, avumē avumile, avumē evumile, evumē awavumanga angavumanga engavumanga
Class 7 sivumile, sivumē esivumile, esivumē sivumile, sivumē asivumanga esingavumanga singavumanga
Class 8 zivumile, zivumē ezivumile, ezivumē zivumile, zivumē azivumanga ezingavumanga zingavumanga
Class 9 ivumile, ivumē evumile, evumē ivumile, ivumē ayivumanga engavumanga ingavumanga
Class 10 zivumile, zivumē ezivumile, ezivumē zivumile, zivumē azivumanga ezingavumanga zingavumanga
Class 11 luvumile, luvumē oluvumile, oluvumē luvumile, luvumē aluvumanga olungavumanga lungavumanga
Class 14 buvumile, buvumē obuvumile, obuvumē buvumile, buvumē abuvumanga obungavumanga bungavumanga
Class 15 kuvumile, kuvumē okuvumile, okuvumē kuvumile, kuvumē akuvumanga okungavumanga kungavumanga
Class 17 kuvumile, kuvumē okuvumile, okuvumē kuvumile, kuvumē akuvumanga okungavumanga kungavumanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngāvuma engāvuma ngāvuma angivumanga engingavumanga ngingavumanga
2nd singular wāvuma owāvuma wāvuma awuvumanga ongavumanga ungavumanga
1st plural sāvuma esāvuma sāvuma asivumanga esingavumanga singavumanga
2nd plural nāvuma enāvuma nāvuma anivumanga eningavumanga ningavumanga
Class 1 wāvuma owāvuma āvuma akavumanga ongavumanga engavumanga
Class 2 bāvuma abāvuma bāvuma abavumanga abangavumanga bengavumanga
Class 3 wāvuma owāvuma wāvuma awuvumanga ongavumanga ungavumanga
Class 4 yāvuma eyāvuma yāvuma ayivumanga engavumanga ingavumanga
Class 5 lāvuma elāvuma lāvuma alivumanga elingavumanga lingavumanga
Class 6 āvuma āvuma āvuma awavumanga angavumanga engavumanga
Class 7 sāvuma esāvuma sāvuma asivumanga esingavumanga singavumanga
Class 8 zāvuma ezāvuma zāvuma azivumanga ezingavumanga zingavumanga
Class 9 yāvuma eyāvuma yāvuma ayivumanga engavumanga ingavumanga
Class 10 zāvuma ezāvuma zāvuma azivumanga ezingavumanga zingavumanga
Class 11 lwāvuma olwāvuma lwāvuma aluvumanga olungavumanga lungavumanga
Class 14 bāvuma obāvuma bāvuma abuvumanga obungavumanga bungavumanga
Class 15 kwāvuma okwāvuma kwāvuma akuvumanga okungavumanga kungavumanga
Class 17 kwāvuma okwāvuma kwāvuma akuvumanga okungavumanga kungavumanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingavuma ngingavuma ngingevume ngingevume
2nd singular ungavuma ungavuma ungevume ungevume
1st plural singavuma singavuma singevume singevume
2nd plural ningavuma ningavuma ningevume ningevume
Class 1 angavuma engavuma angevume engevume
Class 2 bangavuma bengavuma bangevume bengevume
Class 3 ungavuma ungavuma ungevume ungevume
Class 4 ingavuma ingavuma ingevume ingevume
Class 5 lingavuma lingavuma lingevume lingevume
Class 6 angavuma engavuma angevume engevume
Class 7 singavuma singavuma singevume singevume
Class 8 zingavuma zingavuma zingevume zingevume
Class 9 ingavuma ingavuma ingevume ingevume
Class 10 zingavuma zingavuma zingevume zingevume
Class 11 lungavuma lungavuma lungevume lungevume
Class 14 bungavuma bungavuma bungevume bungevume
Class 15 kungavuma kungavuma kungevume kungevume
Class 17 kungavuma kungavuma kungevume kungevume
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizovuma engizovuma ngizovuma angizuvuma ngingezuvuma
2nd singular uzovuma ozovuma uzovuma awuzuvuma ungezuvuma
1st plural sizovuma esizovuma sizovuma asizuvuma singezuvuma
2nd plural nizovuma enizovuma nizovuma anizuvuma ningezuvuma
Class 1 uzovuma ozovuma ezovuma akazuvuma engezuvuma
Class 2 bazovuma abazovuma bezovuma abazuvuma bengezuvuma
Class 3 uzovuma ozovuma uzovuma awuzuvuma ungezuvuma
Class 4 izovuma ezovuma izovuma ayizuvuma ingezuvuma
Class 5 lizovuma elizovuma lizovuma alizuvuma lingezuvuma
Class 6 azovuma azovuma ezovuma awazuvuma engezuvuma
Class 7 sizovuma esizovuma sizovuma asizuvuma singezuvuma
Class 8 zizovuma ezizovuma zizovuma azizuvuma zingezuvuma
Class 9 izovuma ezovuma izovuma ayizuvuma ingezuvuma
Class 10 zizovuma ezizovuma zizovuma azizuvuma zingezuvuma
Class 11 luzovuma oluzovuma luzovuma aluzuvuma lungezuvuma
Class 14 buzovuma obuzovuma buzovuma abuzuvuma bungezuvuma
Class 15 kuzovuma okuzovuma kuzovuma akuzuvuma kungezuvuma
Class 17 kuzovuma okuzovuma kuzovuma akuzuvuma kungezuvuma
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyovuma engiyovuma ngiyovuma angiyuvuma ngingeyuvuma
2nd singular uyovuma oyovuma uyovuma awuyuvuma ungeyuvuma
1st plural siyovuma esiyovuma siyovuma asiyuvuma singeyuvuma
2nd plural niyovuma eniyovuma niyovuma aniyuvuma ningeyuvuma
Class 1 uyovuma oyovuma eyovuma akayuvuma engeyuvuma
Class 2 bayovuma abayovuma beyovuma abayuvuma bengeyuvuma
Class 3 uyovuma oyovuma uyovuma awuyuvuma ungeyuvuma
Class 4 iyovuma eyovuma iyovuma ayiyuvuma ingeyuvuma
Class 5 liyovuma eliyovuma liyovuma aliyuvuma lingeyuvuma
Class 6 ayovuma ayovuma eyovuma awayuvuma engeyuvuma
Class 7 siyovuma esiyovuma siyovuma asiyuvuma singeyuvuma
Class 8 ziyovuma eziyovuma ziyovuma aziyuvuma zingeyuvuma
Class 9 iyovuma eyovuma iyovuma ayiyuvuma ingeyuvuma
Class 10 ziyovuma eziyovuma ziyovuma aziyuvuma zingeyuvuma
Class 11 luyovuma oluyovuma luyovuma aluyuvuma lungeyuvuma
Class 14 buyovuma obuyovuma buyovuma abuyuvuma bungeyuvuma
Class 15 kuyovuma okuyovuma kuyovuma akuyuvuma kungeyuvuma
Class 17 kuyovuma okuyovuma kuyovuma akuyuvuma kungeyuvuma
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngivume ngingavumi
2nd singular uvume ungavumi
1st plural sivume singavumi
2nd plural nivume ningavumi
Class 1 avume angavumi
Class 2 bavume bangavumi
Class 3 uvume ungavumi
Class 4 ivume ingavumi
Class 5 livume lingavumi
Class 6 avume angavumi
Class 7 sivume singavumi
Class 8 zivume zingavumi
Class 9 ivume ingavumi
Class 10 zivume zingavumi
Class 11 luvume lungavumi
Class 14 buvume bungavumi
Class 15 kuvume kungavumi
Class 17 kuvume kungavumi
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngavuma angivuma
2nd singular wavuma awuvuma
1st plural savuma asivuma
2nd plural navuma anivuma
Class 1 wavuma akavuma
Class 2 bavuma abavuma
Class 3 wavuma awuvuma
Class 4 yavuma ayivuma
Class 5 lavuma alivuma
Class 6 avuma awavuma
Class 7 savuma asivuma
Class 8 zavuma azivuma
Class 9 yavuma ayivuma
Class 10 zavuma azivuma
Class 11 lwavuma aluvuma
Class 14 bavuma abuvuma
Class 15 kwavuma akuvuma
Class 17 kwavuma akuvuma