из

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search
See also: из-

Bulgarian[edit]

Etymology[edit]

Inherited from Proto-Slavic *jьz.

Pronunciation[edit]

Preposition[edit]

из (iz)

  1. in, through, around (a location)
    разхо́ждам се из гора́та
    razhóždam se iz goráta
    to walk in/through the forest
    шля́я се из Евро́па
    šljája se iz Evrópa
    to wander around Europe
    разпръ́сквам се из поле́то
    razprǎ́skvam se iz poléto
    to be scattered around/throughout the field
  2. (archaic or dialectal, except in idioms) from, out of
    вали́ като́ из ведро́
    valí kató iz vedró
    it's raining cats and dogs
    (literally, “it's raining as if from a bucket”)
    из ден в ден
    iz den v den
    (1) every day, continuously; (2) day by day, more each day
    (literally, “from day to day”)
    из осно́ви (literary)
    iz osnóvi
    completely, fundamentally
    (literally, “from (the) foundations”)
    из дъ́но (colloquial)
    iz dǎ́no
    completely, fundamentally
    (literally, “from (the) bottom”)
  3. (archaic or dated) along, by (a location)

Ingush[edit]

Etymology[edit]

Akin to Chechen иза (iza).

Pronoun[edit]

из (iz)

  1. third-person singular pronouns: he, she

Komi-Permyak[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Permic [Term?]. Cognates include Komi-Zyrian из (iz).

Noun[edit]

из (iz)

  1. stone

Komi-Zyrian[edit]

Изъяс (1).
Изъяс (2).

Etymology[edit]

From Proto-Permic [Term?]. Cognates include Komi-Permyak из (iz).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈiz/, [ˈiz]
  • Hyphenation: из

Noun[edit]

из (iz)

  1. stone, rock
  2. seed (inside a fruit)

Declension[edit]

Declension of из (stem: изй-)
singular plural
nominative из (iz) изъяс (izʺjas)
accusative I* из (iz) изъяс (izʺjas)
II* изйӧс (izjös) изъясӧс (izʺjasös)
instrumental изйӧн (izjön) изъясӧн (izʺjasön)
comitative изкӧд (izköd) изъяскӧд (izʺjasköd)
caritive изтӧг (iztög) изъястӧг (izʺjastög)
consecutive изла (izla) изъясла (izʺjasla)
genitive излӧн (izlön) изъяслӧн (izʺjaslön)
ablative излысь (izlysʹ) изъяслысь (izʺjaslysʹ)
dative излы (izly) изъяслы (izʺjasly)
inessive изйын (izjyn) изъясын (izʺjasyn)
elative изйысь (izjysʹ) изъясысь (izʺjasysʹ)
illative изйӧ (izjö) изъясӧ (izʺjasö)
egressive изсянь (izsjanʹ) изъяссянь (izʺjassjanʹ)
approximative излань (izlanʹ) изъяслань (izʺjaslanʹ)
terminative изйӧдз (izjödz) изъясӧдз (izʺjasödz)
prolative I изйӧд (izjöd) изъясӧд (izʺjasöd)
II изті (iztï) изъясті (izʺjastï)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of из
First person singular
singular plural
nominative изйӧй (izjöj) изъясӧй (izʺjasöj)
accusative I* изйӧй (izjöj) изъясӧй (izʺjasöj)
II* изйӧс (izjös) изъясӧс (izʺjasös)
instrumental изнам (iznam) изъяснам (izʺjasnam)
comitative изйӧйкӧд (izjöjköd) изъясӧйкӧд (izʺjasöjköd)
caritive изтӧгым (iztögym) изъястӧгым (izʺjastögym)
consecutive изйӧйла (izjöjla) изъясӧйла (izʺjasöjla)
genitive изйӧйлӧн (izjöjlön) изъясӧйлӧн (izʺjasöjlön)
ablative изйӧйлысь (izjöjlysʹ) изъясӧйлысь (izʺjasöjlysʹ)
dative изйӧйлы (izjöjly) изъясӧйлы (izʺjasöjly)
inessive изъям (izʺjam) изъясам (izʺjasam)
elative изсьым (izsʹym) изъяссьым (izʺjassʹym)
illative изъям (izʺjam) изъясам (izʺjasam)
egressive изсяньым (izsjanʹym) изъяссяньым (izʺjassjanʹym)
approximative изланьым (izlanʹym) изъясланьым (izʺjaslanʹym)
terminative изйӧдзым (izjödzym) изъясӧдзым (izʺjasödzym)
prolative I изйӧдым (izjödym) изъясӧдым (izʺjasödym)
II изтіым (iztïym) изъястіым (izʺjastïym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative изйыд (izjyd) изъясыд (izʺjasyd)
accusative I* изйыд (izjyd) изъясыд (izʺjasyd)
II* изтӧ (iztö) изъястӧ (izʺjastö)
instrumental изнад (iznad) изъяснад (izʺjasnad)
comitative изйыдкӧд (izjydköd) изъясыдкӧд (izʺjasydköd)
caritive изтӧгыд (iztögyd) изъястӧгыд (izʺjastögyd)
consecutive изйыдла (izjydla) изъясыдла (izʺjasydla)
genitive изйыдлӧн (izjydlön) изъясыдлӧн (izʺjasydlön)
ablative изйыдлысь (izjydlysʹ) изъясыдлысь (izʺjasydlysʹ)
dative изйыдлы (izjydly) изъясыдлы (izʺjasydly)
inessive изъяд (izʺjad) изъясад (izʺjasad)
elative изсьыд (izsʹyd) изъяссьыд (izʺjassʹyd)
illative изъяд (izʺjad) изъясад (izʺjasad)
egressive изсяньыд (izsjanʹyd) изъяссяньыд (izʺjassjanʹyd)
approximative изланьыд (izlanʹyd) изъясланьыд (izʺjaslanʹyd)
terminative изйӧдзыд (izjödzyd) изъясӧдзыд (izʺjasödzyd)
prolative I изйӧдыд (izjödyd) изъясӧдыд (izʺjasödyd)
II изтіыд (iztïyd) изъястіыд (izʺjastïyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative изйыс (izjys) изъясыс (izʺjasys)
accusative I* изйыс (izjys) изъясыс (izʺjasys)
II* изсӧ (izsö) изъяссӧ (izʺjassö)
instrumental изнас (iznas) изъяснас (izʺjasnas)
comitative изйыскӧд (izjysköd) изъясыскӧд (izʺjasysköd)
caritive изтӧгыс (iztögys) изъястӧгыс (izʺjastögys)
consecutive изйысла (izjysla) изъясысла (izʺjasysla)
genitive изйыслӧн (izjyslön) изъясыслӧн (izʺjasyslön)
ablative изйыслысь (izjyslysʹ) изъясыслысь (izʺjasyslysʹ)
dative изйыслы (izjysly) изъясыслы (izʺjasysly)
inessive изъяс (izʺjas) изъясас (izʺjasas)
elative изсьыс (izsʹys) изъяссьыс (izʺjassʹys)
illative изъяс (izʺjas) изъясас (izʺjasas)
egressive изсяньыс (izsjanʹys) изъяссяньыс (izʺjassjanʹys)
approximative изланьыс (izlanʹys) изъясланьыс (izʺjaslanʹys)
terminative изйӧдзыс (izjödzys) изъясӧдзыс (izʺjasödzys)
prolative I изйӧдыс (izjödys) изъясӧдыс (izʺjasödys)
II изтіыс (iztïys) изъястіыс (izʺjastïys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative изным (iznym) изъясным (izʺjasnym)
accusative I* изным (iznym) изъясным (izʺjasnym)
II* изнымӧс (iznymös) изъяснымӧс (izʺjasnymös)
instrumental изнаным (iznanym) изъяснаным (izʺjasnanym)
comitative изнымкӧд (iznymköd) изъяснымкӧд (izʺjasnymköd)
caritive изтӧгным (iztögnym) изъястӧгным (izʺjastögnym)
consecutive изнымла (iznymla) изъяснымла (izʺjasnymla)
genitive изнымлӧн (iznymlön) изъяснымлӧн (izʺjasnymlön)
ablative изнымлысь (iznymlysʹ) изъяснымлысь (izʺjasnymlysʹ)
dative изнымлы (iznymly) изъяснымлы (izʺjasnymly)
inessive изъяным (izʺjanym) изъясаным (izʺjasanym)
elative изсьыным (izsʹynym) изъяссьыным (izʺjassʹynym)
illative изъяным (izʺjanym) изъясаным (izʺjasanym)
egressive изсяньыным (izsjanʹynym) изъяссяньыным (izʺjassjanʹynym)
approximative изланьыным (izlanʹynym) изъясланьыным (izʺjaslanʹynym)
terminative изйӧдзыным (izjödzynym) изъясӧдзыным (izʺjasödzynym)
prolative I изйӧдыным (izjödynym) изъясӧдыным (izʺjasödynym)
II изтіыным (iztïynym) изъястіыным (izʺjastïynym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative изныд (iznyd) изъясныд (izʺjasnyd)
accusative I* изныд (iznyd) изъясныд (izʺjasnyd)
II* изнытӧ (iznytö) изъяснытӧ (izʺjasnytö)
instrumental изнаныд (iznanyd) изъяснаныд (izʺjasnanyd)
comitative изныдкӧд (iznydköd) изъясныдкӧд (izʺjasnydköd)
caritive изтӧгныд (iztögnyd) изъястӧгныд (izʺjastögnyd)
consecutive изныдла (iznydla) изъясныдла (izʺjasnydla)
genitive изныдлӧн (iznydlön) изъясныдлӧн (izʺjasnydlön)
ablative изныдлысь (iznydlysʹ) изъясныдлысь (izʺjasnydlysʹ)
dative изныдлы (iznydly) изъясныдлы (izʺjasnydly)
inessive изъяныд (izʺjanyd) изъясаныд (izʺjasanyd)
elative изсьыныд (izsʹynyd) изъяссьыныд (izʺjassʹynyd)
illative изъяныд (izʺjanyd) изъясаныд (izʺjasanyd)
egressive изсяньыныд (izsjanʹynyd) изъяссяньыныд (izʺjassjanʹynyd)
approximative изланьыныд (izlanʹynyd) изъясланьыныд (izʺjaslanʹynyd)
terminative изйӧдзыныд (izjödzynyd) изъясӧдзыныд (izʺjasödzynyd)
prolative I изйӧдыныд (izjödynyd) изъясӧдыныд (izʺjasödynyd)
II изтіыныд (iztïynyd) изъястіыныд (izʺjastïynyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative изныс (iznys) изъясныс (izʺjasnys)
accusative I* изныс (iznys) изъясныс (izʺjasnys)
II* изнысӧ (iznysö) изъяснысӧ (izʺjasnysö)
instrumental изнаныс (iznanys) изъяснаныс (izʺjasnanys)
comitative изнымкӧс (iznymkös) изъяснымкӧс (izʺjasnymkös)
caritive изтӧгныс (iztögnys) изъястӧгныс (izʺjastögnys)
consecutive изнысла (iznysla) изъяснысла (izʺjasnysla)
genitive изныслӧн (iznyslön) изъясныслӧн (izʺjasnyslön)
ablative изныслысь (iznyslysʹ) изъясныслысь (izʺjasnyslysʹ)
dative изныслы (iznysly) изъясныслы (izʺjasnysly)
inessive изъяныс (izʺjanys) изъясаныс (izʺjasanys)
elative изсьыныс (izsʹynys) изъяссьыныс (izʺjassʹynys)
illative изъаныс (izʺanys) изъясаныс (izʺjasanys)
egressive изсяньыныс (izsjanʹynys) изъяссяньыныс (izʺjassjanʹynys)
approximative изланьыныс (izlanʹynys) изъясланьыныс (izʺjaslanʹynys)
terminative изйӧдзыныс (izjödzynys) изъясӧдзыныс (izʺjasödzynys)
prolative I изйӧдыныс (izjödynys) изъясӧдыныс (izʺjasödynys)
II изтіыныс (iztïynys) изъястіыныс (izʺjastïynys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

References[edit]

  • Bubrikh, Dmitry V. (1949) Грамматика литературного коми языка [Grammar of the literary Komi language] (in Russian), Leningrad: Zhdanov Leningrad State University, page 31
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 235

Kyrgyz[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Turkic *īŕ. Compare to Southern Altai ис (is), Turkish iz.

Noun[edit]

из (iz)

  1. trace

Old Church Slavonic[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Slavic *jьz, from Proto-Indo-European *eǵʰs, *h₁eǵʰs. Cognate with Bosnian, Croatian, Serbian and Slovene iz, Russian из (iz).

Preposition[edit]

из (iz)

  1. from
  2. out of

Russian[edit]

Alternative forms[edit]

Etymology[edit]

Inherited from Proto-Slavic *jьz, from Proto-Indo-European *eǵʰs, *h₁eǵʰs.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [ɪz] (before vowels and voiced consonants)
  • IPA(key): [ɪs] (before voiceless consonants)
  • IPA(key): [ˈiz] (when stressed, before vowels and voiced consonants)
  • IPA(key): [ˈis] (when stressed, before voiceless consonants)
  • (file)

Preposition[edit]

из (iz) (+ genitive case)

  1. from
    Он приезжа́ет из Москвы́
    On prijezžájet iz Moskvý
    He comes from Moscow.
  2. out of
    изде́лие из тка́ни
    izdélije iz tkáni
    a product (that is) made out of cloth
    оди́н из ста
    odín iz sta
    one out of a hundred
  3. of, through
    оди́н из его́ това́рищей
    odín iz jevó továriščej
    one of his friends
    из не́нависти
    iz nénavisti
    through hatred
    Что ж из э́того?
    Što ž iz étovo?
    What on earth does that matter?

Related terms[edit]


Serbo-Croatian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Slavic *jьz, from Proto-Indo-European *eḱs (out of), *eǵʰs, *h₁eǵʰs.

Pronunciation[edit]

Preposition[edit]

из (Latin spelling iz)

  1. (+ genitive case) from, out of
    Петар је из Подгорице.Petar is from Podgorica.
    изаћи из собеto go out of the room
    piti iz čašeto drink from a glass
    доћи из Америкеto come from America
  2. (+ genitive case) Used in miscellaneous expressions that refer to some source or origin; for, because of, out of
    из навикеout of habit
    из непознатог разлогаfor whatever reason
    из љубавиout of love
    из искустваfrom experience
    из прикрајкаstealthily
    из страхаfrom fear
    испит из математикеmath test (literally, “test out of math”)
    семинар из биологијеbiology seminar
  3. (colloquial, regional) (+ instrumental case) with, together with, along with
    ići iz njimto go with him

Udmurt[edit]

Etymology[edit]

A Permic word.

Noun[edit]

из (iz)

  1. stone