ies

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search
See also: Ies, IES, íes, ieš, -ies, i. e. S., and i.e.S.

English[edit]

Noun[edit]

ies

  1. (rare) plural of i, the name of the letter I.
    • 1856, Goold Brown, The First Lines of English Grammar, page 10:
      These names [] may form regular plurals; thus, Aes, Bees, Cees, Dees, Ees, Effs, Gees, Aitches, Ies, Jays, Kays, Ells, Ems, Ens, Oes, Pees, Kues, Ars, Esses, Tees, Ues, Vees, Double-ues, Exes, Wies, Zees.
    • 1998, Ricardo Corona, "These Esses" ("Esses esses"), in Other Shores (Outras Praias), translated by Ricardo Corona & Charles Perrone
      to say (full of ees, ies, ues) that plurals are always two or more

Anagrams[edit]

Aromanian[edit]

Verb[edit]

ies first-singular present indicative (third-person singular present indicative iasi or iase, past participle ishitã)

  1. Alternative form of es

Crimean Gothic[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Germanic *iz. Cognate with Gothic 𐌹𐍃 (is), German er.

Pronunciation[edit]

  • Krause & Slocum reconstruct IPA(key): /es/ with a short vowel[1]

Pronoun[edit]

ies

  1. he

References[edit]

Esperanto[edit]

Etymology[edit]

From i- (indeterminate correlative prefix) +‎ -es (correlative suffix of genitives).

Pronunciation[edit]

  • (file)

Pronoun[edit]

ies (plural ies, accusative singular ies, accusative plural ies)

  1. someone's (indeterminate correlative of genitives)

Derived terms[edit]

See also[edit]

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *iges, borrowed from Proto-Slavic *jьgo (gen. *jьga, *jьžese; compare Old East Slavic иго (igo), gen. ига (iga), *ижесе (*ižese)), from earlier *jъgo (gen. *jъga, *jъgese), from Proto-Balto-Slavic *juga-, from Proto-Indo-European *yugóm.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈie̯s/, [ˈie̞̯s̠]
  • IPA(key): /ˈi.es/, [ˈi.e̞s̠]
  • Rhymes: -ies
  • Syllabification(key): ies, i‧es

Noun[edit]

ies

  1. yoke
    Synonyms: (for people) korento, niskakorento, ämmänlänki
  2. (figuratively) yoke, restraint, burden, load; repression, slavery, oppression, persecution, tyranny
    Synonyms: sorto, orjuus
    ikeen allaunder the yoke
    • 2006 [1742], David Hume, translated by Juha Koivisto, Esseitä, →ISBN, Taitojen ja tieteiden kehityksestä ja synnystä [Of the Rise and Progress of the Arts and Sciences]:
      Mutta kamppailtuaan aikansa tämän ieksen poistamiseksi ihmiskunta on palannut lähes aiempaan tilanteeseen; Eurooppa on nykyään rakenteeltaan kuin suurennettu kopio Kreikasta.
      But mankind, having at length thrown off this yoke, affairs are now returned nearly to the same situation as before, and Europe is at present a copy at large, of what Greece was formerly a pattern in miniature.

Declension[edit]

Inflection of ies (Kotus type 41*D/vieras, k- gradation)
nominative ies ikeet
genitive ikeen ikeiden
ikeitten
partitive iestä ikeitä
illative ikeeseen ikeisiin
singular plural
nominative ies ikeet
accusative nom. ies ikeet
gen. ikeen
genitive ikeen ikeiden
ikeitten
iestenrare
partitive iestä ikeitä
inessive ikeessä ikeissä
elative ikeestä ikeistä
illative ikeeseen ikeisiin
ikeihinrare
adessive ikeellä ikeillä
ablative ikeeltä ikeiltä
allative ikeelle ikeille
essive ikeenä ikeinä
translative ikeeksi ikeiksi
abessive ikeettä ikeittä
instructive ikein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of ies (Kotus type 41*D/vieras, k- gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative ikeeni ikeeni
accusative nom. ikeeni ikeeni
gen. ikeeni
genitive ikeeni ikeideni
ikeitteni
iestenirare
partitive iestäni ikeitäni
inessive ikeessäni ikeissäni
elative ikeestäni ikeistäni
illative ikeeseeni ikeisiini
ikeihinirare
adessive ikeelläni ikeilläni
ablative ikeeltäni ikeiltäni
allative ikeelleni ikeilleni
essive ikeenäni ikeinäni
translative ikeekseni ikeikseni
abessive ikeettäni ikeittäni
instructive
comitative ikeineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative ikeesi ikeesi
accusative nom. ikeesi ikeesi
gen. ikeesi
genitive ikeesi ikeidesi
ikeittesi
iestesirare
partitive iestäsi ikeitäsi
inessive ikeessäsi ikeissäsi
elative ikeestäsi ikeistäsi
illative ikeeseesi ikeisiisi
ikeihisirare
adessive ikeelläsi ikeilläsi
ablative ikeeltäsi ikeiltäsi
allative ikeellesi ikeillesi
essive ikeenäsi ikeinäsi
translative ikeeksesi ikeiksesi
abessive ikeettäsi ikeittäsi
instructive
comitative ikeinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative ikeemme ikeemme
accusative nom. ikeemme ikeemme
gen. ikeemme
genitive ikeemme ikeidemme
ikeittemme
iestemmerare
partitive iestämme ikeitämme
inessive ikeessämme ikeissämme
elative ikeestämme ikeistämme
illative ikeeseemme ikeisiimme
ikeihimmerare
adessive ikeellämme ikeillämme
ablative ikeeltämme ikeiltämme
allative ikeellemme ikeillemme
essive ikeenämme ikeinämme
translative ikeeksemme ikeiksemme
abessive ikeettämme ikeittämme
instructive
comitative ikeinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative ikeenne ikeenne
accusative nom. ikeenne ikeenne
gen. ikeenne
genitive ikeenne ikeidenne
ikeittenne
iestennerare
partitive iestänne ikeitänne
inessive ikeessänne ikeissänne
elative ikeestänne ikeistänne
illative ikeeseenne ikeisiinne
ikeihinnerare
adessive ikeellänne ikeillänne
ablative ikeeltänne ikeiltänne
allative ikeellenne ikeillenne
essive ikeenänne ikeinänne
translative ikeeksenne ikeiksenne
abessive ikeettänne ikeittänne
instructive
comitative ikeinenne
third-person possessor
singular plural
nominative ikeensä ikeensä
accusative nom. ikeensä ikeensä
gen. ikeensä
genitive ikeensä ikeidensä
ikeittensä
iestensärare
partitive iestään
iestänsä
ikeitään
ikeitänsä
inessive ikeessään
ikeessänsä
ikeissään
ikeissänsä
elative ikeestään
ikeestänsä
ikeistään
ikeistänsä
illative ikeeseensä ikeisiinsä
ikeihinsärare
adessive ikeellään
ikeellänsä
ikeillään
ikeillänsä
ablative ikeeltään
ikeeltänsä
ikeiltään
ikeiltänsä
allative ikeelleen
ikeellensä
ikeilleen
ikeillensä
essive ikeenään
ikeenänsä
ikeinään
ikeinänsä
translative ikeekseen
ikeeksensä
ikeikseen
ikeiksensä
abessive ikeettään
ikeettänsä
ikeittään
ikeittänsä
instructive
comitative ikeineen
ikeinensä

Colloquial, uncommon:

Inflection of ies (Kotus type 39/vastaus, no gradation)
nominative ies iekset
genitive ieksen iesten
ieksien
partitive iestä ieksiä
illative iekseen ieksiin
singular plural
nominative ies iekset
accusative nom. ies iekset
gen. ieksen
genitive ieksen iesten
ieksien
partitive iestä ieksiä
inessive ieksessä ieksissä
elative ieksestä ieksistä
illative iekseen ieksiin
adessive ieksellä ieksillä
ablative iekseltä ieksiltä
allative iekselle ieksille
essive ieksenä ieksinä
translative iekseksi ieksiksi
abessive ieksettä ieksittä
instructive ieksin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of ies (Kotus type 39/vastaus, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative iekseni iekseni
accusative nom. iekseni iekseni
gen. iekseni
genitive iekseni iesteni
ieksieni
partitive iestäni ieksiäni
inessive ieksessäni ieksissäni
elative ieksestäni ieksistäni
illative iekseeni ieksiini
adessive iekselläni ieksilläni
ablative iekseltäni ieksiltäni
allative iekselleni ieksilleni
essive ieksenäni ieksinäni
translative ieksekseni ieksikseni
abessive ieksettäni ieksittäni
instructive
comitative ieksineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative ieksesi ieksesi
accusative nom. ieksesi ieksesi
gen. ieksesi
genitive ieksesi iestesi
ieksiesi
partitive iestäsi ieksiäsi
inessive ieksessäsi ieksissäsi
elative ieksestäsi ieksistäsi
illative iekseesi ieksiisi
adessive iekselläsi ieksilläsi
ablative iekseltäsi ieksiltäsi
allative ieksellesi ieksillesi
essive ieksenäsi ieksinäsi
translative iekseksesi ieksiksesi
abessive ieksettäsi ieksittäsi
instructive
comitative ieksinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative ieksemme ieksemme
accusative nom. ieksemme ieksemme
gen. ieksemme
genitive ieksemme iestemme
ieksiemme
partitive iestämme ieksiämme
inessive ieksessämme ieksissämme
elative ieksestämme ieksistämme
illative iekseemme ieksiimme
adessive ieksellämme ieksillämme
ablative iekseltämme ieksiltämme
allative ieksellemme ieksillemme
essive ieksenämme ieksinämme
translative iekseksemme ieksiksemme
abessive ieksettämme ieksittämme
instructive
comitative ieksinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative ieksenne ieksenne
accusative nom. ieksenne ieksenne
gen. ieksenne
genitive ieksenne iestenne
ieksienne
partitive iestänne ieksiänne
inessive ieksessänne ieksissänne
elative ieksestänne ieksistänne
illative iekseenne ieksiinne
adessive ieksellänne ieksillänne
ablative iekseltänne ieksiltänne
allative ieksellenne ieksillenne
essive ieksenänne ieksinänne
translative iekseksenne ieksiksenne
abessive ieksettänne ieksittänne
instructive
comitative ieksinenne
third-person possessor
singular plural
nominative ieksensä ieksensä
accusative nom. ieksensä ieksensä
gen. ieksensä
genitive ieksensä iestensä
ieksiensä
partitive iestään
iestänsä
ieksiään
ieksiänsä
inessive ieksessään
ieksessänsä
ieksissään
ieksissänsä
elative ieksestään
ieksestänsä
ieksistään
ieksistänsä
illative iekseensä ieksiinsä
adessive ieksellään
ieksellänsä
ieksillään
ieksillänsä
ablative iekseltään
iekseltänsä
ieksiltään
ieksiltänsä
allative iekselleen
ieksellensä
ieksilleen
ieksillensä
essive ieksenään
ieksenänsä
ieksinään
ieksinänsä
translative ieksekseen
iekseksensä
ieksikseen
ieksiksensä
abessive ieksettään
ieksettänsä
ieksittään
ieksittänsä
instructive
comitative ieksineen
ieksinensä

References[edit]

  • Vasmer, Max (1964–1973), “иго”, in Этимологический словарь русского языка [Etymological Dictionary of the Russian Language] (in Russian), transl. & suppl. by Oleg Trubachyov, Moscow: Progress

Further reading[edit]

Anagrams[edit]

Latvian[edit]

Verb[edit]

ies

  1. third-person singular/plural future indicative of iet

Old French[edit]

Verb[edit]

ies

  1. second-person singular imperfect indicative of estre

Romanian[edit]

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

ies

  1. inflection of ieși:
    1. first-person singular present indicative/subjunctive
    2. third-person plural present indicative

Romansch[edit]

Alternative forms[edit]

  • oss (Rumantsch Grischun, Sutsilvan)
  • òss (Surmiran)
  • öss (Puter, Vallader)

Etymology[edit]

From Latin ossum, popular variant of os.

Noun[edit]

ies m

  1. (Sursilvan) bone

West Frisian[edit]

Etymology[edit]

From Old Frisian ēs, from Proto-Germanic *ēsą.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

ies c (plural iezen)

  1. bait
    Synonym: lokies
  2. carrion

Derived terms[edit]