gee

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search
See also: Gee and gée

English[edit]

Etymology 1[edit]

A shortening of Jesus, perhaps as in the oath by Jesus.

Pronunciation[edit]

Interjection[edit]

gee

  1. (somewhat dated) A general exclamation of surprise or frustration.
    Synonyms: see Thesaurus:wow
    Gee, I didn't know that!
    Gee, this is swell fun!
    • 1935, Jane Murfin, Sam Mintz, Allan Scott (screenplay), Roberta (motion picture), RKO Pictures:
      Stephanie (Irene Dunne): Oh, yes. I like the English. And the Americans, too! / John Kent (Randolph Scott): Gee, that's swell. I'm an American! / Stephanie: Gee, that's swe–, I mean, I thought so.
Usage notes[edit]

Gee is generally considered somewhat dated or juvenile. It is often used for ironic effect, with the speaker putting on an air of youthful innocence.

Derived terms[edit]
Translations[edit]

Etymology 2[edit]

Unknown.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

gee (third-person singular simple present gees, present participle geeing, simple past and past participle geed)

  1. (intransitive) Of a horse, pack animal, etc.: to move forward; go faster; or turn in a direction away from the driver, typically to the right.
    This horse won’t gee when I tell him to.
  2. (transitive) To cause an animal to move in this way.
    You may need to walk up to the front of the pack and physically gee the lead dog.
  3. (UK, dialect, obsolete) To agree; to harmonize.
    • 1968, Rex Stout, The Father Hunt:
      I did use a few of the items, in Elinor's handwriting, to check the writing on the letter that was in the box with the money. It geed.
Coordinate terms[edit]
Derived terms[edit]
Translations[edit]

Noun[edit]

gee (plural gees)

  1. A gee-gee, a horse.

Interjection[edit]

gee

  1. A command to a horse, pack animal, etc., which may variously mean “move forward”, “go faster”, or “turn to the right”.
    Mush, huskies. Now, gee! Gee!

Etymology 3[edit]

From Middle English, from Old English ge, from Latin ge (the name of the letter G).

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

gee (plural gees)

  1. The name of the Latin-script letter G.
    One branch of English society drops its initial aitches, and another branch ignores its terminal gees.
    • 1773 October, The Monthly Review Or Literary Journal Enlarged:
      The word length, which contains only four sounds l e ng th, is usually spell'd thus, el ee en gee tee aitch.
    • 2004, Will Rogers, The Stonking Steps, page 170:
      I have drunk en-ee-cee-tee-ay-ar from the ef-ell-oh-doubleyou-ee-ar-ess in his gee-ay-ar-dee-ee-en many a time.
  2. (slang) Abbreviation of grand; a thousand dollars.
    ten gees
  3. (physics) Abbreviation of gravity; the unit of acceleration equal to that exerted by gravity at the earth's surface.
    • 1949 July, Margaret St. Clair, “Sacred Martian Pig”, in Startling Stories, page 92:
      I've more muscle than you, and I'm used to greater gee, being from earth.
    • 1987, Tom Clancy, Patriot Games, page 449:
      So if you fire the Phoenix inside that radius, he just can't evade it. The missile can pull more gees than any pilot can.
  4. (US, slang) A guy.
    • 1939, Raymond Chandler, The Big Sleep, Penguin, published 2011, page 197:
      Just off the highway there's a small garage and paint-shop run by a gee named Art Huck.
Derived terms[edit]
Related terms[edit]
  • gay (in shorthand)
Translations[edit]

See also[edit]

Etymology 4[edit]

Unknown. Possibly from gowl (vagina, vulva), a slang term in Ireland. Compare Irish gabhal (fork, crotch).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ɡiː/
    • (file)
  • Rhymes: -iː

Noun[edit]

gee (plural gees)

  1. (Ireland, slang) Vagina, vulva.[1]

Etymology 5[edit]

Unknown.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

gee (third-person singular simple present gees, present participle geeing, simple past and past participle geed)

  1. To suit or fit.
    • 1867, W.H. Smyth, The Sailor’s Word-Book: An Alphabetical Digest of Nautical Terms, including some more especially military and scientific, but useful to seamen; as well as archaisms of early voyagers, etc. by the late ADMIRAL W. H. SMYTH, K.S.F., D.C.L., &c.:
      That will just "gee".

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ Tom Dalzell and Terry Victor (2006) The New Partridge Dictionary of Slang and Unconventional English[1], →ISBN, page 850

See also[edit]

Anagrams[edit]

Afar[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈɡeː/, [ˈɡeː]
  • Hyphenation: gee

Verb[edit]

gée (autobenefactive geyité)

  1. (transitive) find
  2. (transitive) recover
  3. (transitive) get, obtain

Conjugation[edit]

    Conjugation of gee (type II verb)
1st singular 2nd singular 3rd singular 1st plural 2nd plural 3rd plural
m f
perfective V-affirmative géeh geytéh géeh geytéh geynéh geyteeníh geeníh
N-affirmative gée geyté gée geyté geyné geytén géen
negative mágeyinniyo mágeyinnito mágeyinna mágeyinna mágeyinnino mágeyinniton mágeyinnon
imperfective V-affirmative geyáh geytáh geyáh geytáh geynáh geytaanáh geyaanáh
N-affirmative geyá geytá geyá geytá geyná geytán geyán
negative mágeya mágeyta mágeya mágeyta mágeyna mágeytan mágeyan
prospective V-affirmative géeliyoh
géeyyoh
géelitoh
géettoh
géeleh géeleh géelinoh
géennoh
géelitoonuh
géettoonuh
géeloonuh
N-affirmative géeliyo
géeyyo
géelito
géetto
géele géele géelino
géenno
géeliton
géetton
géelon
conjunctive I V-affirmative géyuh géyuh géyuh géyuh géyuh geytóonuh geyóonuh
N-affirmative géyu géyu géyu géyu géyu geytón geyón
negative gée wáyuh gée wáytuh gée wáyuh gée wáytuh gée wáynuh gée waytóonuh gée wóonuh
conjunctive II V-affirmative geyánkeh geytánkeh geyánkeh geytánkeh geynánkeh geytaanánkeh geyaanánkeh
N-affirmative geyánke geytánke geyánke geytánke geynánke geytaanánke geyaanánke
negative gée wáankeh gée waytánkeh gée wáankeh gée waytánkeh gée waynánkeh gée waytaanánkeh gée wáankeh
jussive affirmative géyay géyay géyay géyay géyay geytóonay geyóonay
negative gée wáay gée wáytay gée wáay gée wáytay gée wáynay gée waytóonay gée wóonay
past
conditional
affirmative geyinniyóy geyinnitóy geyinnáy geyinnáy geyinninóy geyinnitoonúy geyinnoonúy
negative gée wanniyóy gée wannitóy gée wannáy gée wannáy gée wanninóy gée wannitoonúy gée wanninoonúy
present
conditional I
affirmative géek geyték géek geyték geynék geyteeník geeník
negative gée wéek gée wayték gée wéek gée wayték gée waynék gée wayteeník gée weeník
singular plural singular plural
consultative affirmative geyóo geynóo imperative affirmative géy géya
negative mageyóo mageynóo negative mágeyin mágeyina
-h converb -i form -k converb -in(n)uh converb -innuk converb infinitive indefinite participle
V-focus N-focus
géyah géyi géyak geyínnuh geyínnuk geyíyya geyináanih geyináan
Compound tenses
past perfect affirmative perfective + perfective of én or sugé
present perfect affirmative perfective + imperfective of én
future perfect affirmative perfective + prospective of sugé
past progressive -k converb + imperfective of én or sugé
present progressive affirmative imperfect + imperfective of én
future progressive -k converb + prospective of sugé
immediate future affirmative conjunctive I + imperfective of wée
imperfect potential I affirmative conjunctive I + imperfective of takké
imperfect
potential II
affirmative imperfective + -m + takké
negative gée + imperfective of wée + -m + takké
perfect
potential
affirmative perfective + -m + takké
negative gée + perfective of wée + -m + takké
present
conditional II
affirmative imperfective + object pronoun + tekkék
negative gée + perfective of wée + object pronoun + tekkék
perfect
conditional
affirmative perfective + imperfective of sugé + -k
negative perfective + sugé + imperfective of wée -k
irrealis gée + perfective of xaaxé or raaré

References[edit]

  • E. M. Parker; R. J. Hayward (1985), “gee”, in An Afar-English-French dictionary (with Grammatical Notes in English), University of London, →ISBN
  • Mohamed Hassan Kamil (2015) L’afar: description grammaticale d’une langue couchitique (Djibouti, Erythrée et Ethiopie)[2], Paris: Université Sorbonne Paris Cité (doctoral thesis)

Afrikaans[edit]

Etymology[edit]

From Dutch geven.

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

gee (present gee, present participle gewende, past participle gegee)

  1. to give
    Ek gee op!I give up!

Alemannic German[edit]

Alternative forms[edit]

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

gee (third-person singular simple present git, past participle gee, auxiliary haa) (Switzerland)

  1. (ditransitive) to give (in various senses)
  2. (impersonal, transitive) Used to indicate that something exists. Usually translated as there is/are or there exist(s)
    Synonym: haa
    So öppis gits nume doo!Something like this only exists here. (literally, “Something like this it gives only here.”)

Estonian[edit]

Noun[edit]

gee (genitive [please provide], partitive [please provide])

  1. The name of the Latin-script letter G.

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From Latin .

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈɡeː/, [ˈɡe̞ː]
  • Rhymes: -eː
  • Syllabification(key): gee

Noun[edit]

gee

  1. The name of the Latin-script letter G.
  2. (physics) gee (unit of acceleration equal to that exerted by gravity)

Declension[edit]

Inflection of gee (Kotus type 18/maa, no gradation)
nominative gee geet
genitive geen geiden
geitten
partitive geetä geitä
illative geehen geihin
singular plural
nominative gee geet
accusative nom. gee geet
gen. geen
genitive geen geiden
geitten
partitive geetä geitä
inessive geessä geissä
elative geestä geistä
illative geehen geihin
adessive geellä geillä
ablative geeltä geiltä
allative geelle geille
essive geenä geinä
translative geeksi geiksi
abessive geettä geittä
instructive gein
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of gee (Kotus type 18/maa, no gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative geeni geeni
accusative nom. geeni geeni
gen. geeni
genitive geeni geideni
geitteni
partitive geetäni geitäni
inessive geessäni geissäni
elative geestäni geistäni
illative geeheni geihini
adessive geelläni geilläni
ablative geeltäni geiltäni
allative geelleni geilleni
essive geenäni geinäni
translative geekseni geikseni
abessive geettäni geittäni
instructive
comitative geineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative geesi geesi
accusative nom. geesi geesi
gen. geesi
genitive geesi geidesi
geittesi
partitive geetäsi geitäsi
inessive geessäsi geissäsi
elative geestäsi geistäsi
illative geehesi geihisi
adessive geelläsi geilläsi
ablative geeltäsi geiltäsi
allative geellesi geillesi
essive geenäsi geinäsi
translative geeksesi geiksesi
abessive geettäsi geittäsi
instructive
comitative geinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative geemme geemme
accusative nom. geemme geemme
gen. geemme
genitive geemme geidemme
geittemme
partitive geetämme geitämme
inessive geessämme geissämme
elative geestämme geistämme
illative geehemme geihimme
adessive geellämme geillämme
ablative geeltämme geiltämme
allative geellemme geillemme
essive geenämme geinämme
translative geeksemme geiksemme
abessive geettämme geittämme
instructive
comitative geinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative geenne geenne
accusative nom. geenne geenne
gen. geenne
genitive geenne geidenne
geittenne
partitive geetänne geitänne
inessive geessänne geissänne
elative geestänne geistänne
illative geehenne geihinne
adessive geellänne geillänne
ablative geeltänne geiltänne
allative geellenne geillenne
essive geenänne geinänne
translative geeksenne geiksenne
abessive geettänne geittänne
instructive
comitative geinenne
third-person possessor
singular plural
nominative geensä geensä
accusative nom. geensä geensä
gen. geensä
genitive geensä geidensä
geittensä
partitive geetään
geetänsä
geitään
geitänsä
inessive geessään
geessänsä
geissään
geissänsä
elative geestään
geestänsä
geistään
geistänsä
illative geehensä geihinsä
adessive geellään
geellänsä
geillään
geillänsä
ablative geeltään
geeltänsä
geiltään
geiltänsä
allative geelleen
geellensä
geilleen
geillensä
essive geenään
geenänsä
geinään
geinänsä
translative geekseen
geeksensä
geikseen
geiksensä
abessive geettään
geettänsä
geittään
geittänsä
instructive
comitative geineen
geinensä

Anagrams[edit]

Manx[edit]

Verb[edit]

gee

  1. present participle of ee

Old English[edit]

Pronunciation[edit]

Adverb[edit]

ġee

  1. Alternative form of ġēa

Võro[edit]

Noun[edit]

gee (genitive [please provide], partitive [please provide])

  1. The name of the Latin-script letter G.

Inflection[edit]

This noun needs an inflection-table template.

Yola[edit]

Alternative forms[edit]

Etymology[edit]

From Middle English given. Doublet of yie.

Verb[edit]

gee (simple past ga or gae or gaed, past participle gien)

  1. to give

Derived terms[edit]

References[edit]

  • Jacob Poole (1867), William Barnes, editor, A Glossary, With some Pieces of Verse, of the old Dialect of the English Colony in the Baronies of Forth and Bargy, County of Wexford, Ireland, London: J. Russell Smith, page 41