oma

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
See also: Oma, OMA, omã, Omã, omā, öma, and -oma

English[edit]

Etymology[edit]

Borrowing from German Oma.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

oma (plural omas)

  1. (among people of German ancestry) grandmother, grandma.

See also[edit]

Anagrams[edit]


Dutch[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈoː.maː/
  • (file)
  • Hyphenation: oma

Noun[edit]

oma f (plural oma's, diminutive omaatje n)

  1. (colloquial) grandma, granny, nan

Synonyms[edit]

See also[edit]


Estonian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *oma. Cognate to Finnish oma, Livonian umm, Votic õma and Northern Sami oapmi. Compare also Udmurt [script needed] (umoj, good, fitting, right) and Komi-Zyrian [script needed] (em, exists). Possibly an old derivation from the copula - olema.

Adjective[edit]

oma (genitive oma, partitive oma)

  1. own
  2. (military) friendly

Declension[edit]

Noun[edit]

oma (genitive oma, partitive oma)

  1. (military, usually in the plural) a friendly

Declension[edit]


Finnish[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *oma.

Adjective[edit]

oma (comparative omempi, superlative omin)

  1. own
  2. (military) friendly

Declension[edit]

Inflection of oma (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative oma omat
genitive oman omien
partitive omaa omia
illative omaan omiin
singular plural
nominative oma omat
accusative nom. oma omat
gen. oman
genitive oman omien
omainrare
partitive omaa omia
inessive omassa omissa
elative omasta omista
illative omaan omiin
adessive omalla omilla
ablative omalta omilta
allative omalle omille
essive omana omina
translative omaksi omiksi
instructive omin
abessive omatta omitta
comitative omine

Derived terms[edit]

Compounds[edit]

Noun[edit]

oma

  1. (military, usually in the plural) friendly (someone/s on the same side)
    Älä ammu, ne ovat omia.
    Don't shoot, they are friendlies.

Declension[edit]

Inflection of oma (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative oma omat
genitive oman omien
partitive omaa omia
illative omaan omiin
singular plural
nominative oma omat
accusative nom. oma omat
gen. oman
genitive oman omien
omainrare
partitive omaa omia
inessive omassa omissa
elative omasta omista
illative omaan omiin
adessive omalla omilla
ablative omalta omilta
allative omalle omille
essive omana omina
translative omaksi omiksi
instructive omin
abessive omatta omitta
comitative omineen

See also[edit]

Anagrams[edit]


Haitian Creole[edit]

Noun[edit]

oma

  1. lobster

Ingrian[edit]

Adjective[edit]

oma

  1. own

Karelian[edit]

Adjective[edit]

oma

  1. own

Kirikiri[edit]

Noun[edit]

oma

  1. (Faia) tongue

Synonyms[edit]

External sources[edit]


Ladin[edit]

Noun[edit]

oma f (plural omans)

  1. mother

Latvian[edit]

Etymology[edit]

Borrowed from Old East Slavic умъ (umŭ, mind, intellect) (cf. Russian ум (um, mind, intellect, wit)), cognate with Lithuanian aumuõ (understanding, notion, intellect), genitive aumeñs. This word was borrowed into Latvian before the 13th century, while Old East Slavic у was still close to [o] in pronunciation. It conserved its original meaning (“mind,” “understanding”) well into the 19th century; the modern sense was an innovation introduced by A. Kronvalds.[1]

Pronunciation[edit]

Headset icon.svg This entry needs audio files. If you have a microphone, please record some and upload them. (For audio required quickly, visit WT:APR.)

Noun[edit]

oma f (4th declension)

  1. mood (mental or emotional state)
    būt labā omāto be in a good mood
    būt priecīgā omāto be in a cheerful mood
    viņš šodien ir sliktā omāhe is in a bad mood today

Declension[edit]

Derived terms[edit]

References[edit]

  1. ^ Karulis, Konstantīns (1992), “oma”, in Latviešu Etimoloģijas Vārdnīca (in Latvian), Rīga: AVOTS, ISBN 9984-700-12-7

Ludian[edit]

Adjective[edit]

oma

  1. own

Swazi[edit]

Etymology[edit]

EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions. You can also discuss it at the Etymology scriptorium.

Verb[edit]

-oma

  1. to become dry

Inflection[edit]

This verb needs an inflection-table template.


Volapük[edit]

Pronoun[edit]

oma

  1. (genitive singular of om) "his"

Synonyms[edit]


Zulu[edit]

Etymology[edit]

EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions. You can also discuss it at the Etymology scriptorium.

Verb[edit]

-ôma

  1. to become dry
  2. to become thirsty

Inflection[edit]

Tone HH
Infinitive ukwoma
Positive Negative
Infinitive ukwoma ukungomi
Imperative
Simple + object concord
Singular yoma yome
Plural yomani yomeni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyoma, ngoma engomayo, engoma ngoma angomi engingomi ngingomi
2nd singular uyoma, woma owomayo, owoma woma awomi ongomi ungomi
1st plural siyoma, soma esomayo, esoma soma asomi esingomi singomi
2nd plural niyoma, noma enomayo, enoma noma anomi eningomi ningomi
Class 1 uyoma, woma owomayo, owoma oma akomi ongomi engomi
Class 2 bayoma, boma abomayo, aboma boma abomi abangomi bengomi
Class 3 uyoma, woma owomayo, owoma woma awomi ongomi ungomi
Class 4 iyoma, oma eyomayo, eyoma oma ayomi engomi ingomi
Class 5 liyoma, loma elomayo, eloma loma alomi elingomi lingomi
Class 6 ayoma, oma omayo, oma oma awomi angomi engomi
Class 7 siyoma, soma esomayo, esoma soma asomi esingomi singomi
Class 8 ziyoma, zoma ezomayo, ezoma zoma azomi ezingomi zingomi
Class 9 iyoma, oma eyomayo, eyoma oma ayomi engomi ingomi
Class 10 ziyoma, zoma ezomayo, ezoma zoma azomi ezingomi zingomi
Class 11 luyoma, lwoma olwomayo, olwoma lwoma alwomi olungomi lungomi
Class 14 buyoma, boma obomayo, oboma boma abomi obungomi bungomi
Class 15 kuyoma, kwoma okwomayo, okwoma kwoma akwomi okungomi kungomi
Class 17 kuyoma, kwoma okwomayo, okwoma kwoma akwomi okungomi kungomi
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngomile, ngomē engomile, engomē ngomile, ngomē angomanga engingomanga ngingomanga
2nd singular womile, womē owomile, owomē womile, womē awomanga ongomanga ungomanga
1st plural somile, somē esomile, esomē somile, somē asomanga esingomanga singomanga
2nd plural nomile, nomē enomile, enomē nomile, nomē anomanga eningomanga ningomanga
Class 1 womile, womē owomile, owomē omile, omē akomanga ongomanga engomanga
Class 2 bomile, bomē abomile, abomē bomile, bomē abomanga abangomanga bengomanga
Class 3 womile, womē owomile, owomē womile, womē awomanga ongomanga ungomanga
Class 4 omile, omē eyomile, eyomē omile, omē ayomanga engomanga ingomanga
Class 5 lomile, lomē elomile, elomē lomile, lomē alomanga elingomanga lingomanga
Class 6 omile, omē omile, omē omile, omē awomanga angomanga engomanga
Class 7 somile, somē esomile, esomē somile, somē asomanga esingomanga singomanga
Class 8 zomile, zomē ezomile, ezomē zomile, zomē azomanga ezingomanga zingomanga
Class 9 omile, omē eyomile, eyomē omile, omē ayomanga engomanga ingomanga
Class 10 zomile, zomē ezomile, ezomē zomile, zomē azomanga ezingomanga zingomanga
Class 11 lwomile, lwomē olwomile, olwomē lwomile, lwomē alwomanga olungomanga lungomanga
Class 14 bomile, bomē obomile, obomē bomile, bomē abomanga obungomanga bungomanga
Class 15 kwomile, kwomē okwomile, okwomē kwomile, kwomē akwomanga okungomanga kungomanga
Class 17 kwomile, kwomē okwomile, okwomē kwomile, kwomē akwomanga okungomanga kungomanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngōma engōma ngōma angomanga engingomanga ngingomanga
2nd singular wōma owōma wōma awomanga ongomanga ungomanga
1st plural sōma esōma sōma asomanga esingomanga singomanga
2nd plural nōma enōma nōma anomanga eningomanga ningomanga
Class 1 wōma owōma ōma akomanga ongomanga engomanga
Class 2 bōma abōma bōma abomanga abangomanga bengomanga
Class 3 wōma owōma wōma awomanga ongomanga ungomanga
Class 4 yōma eyōma yōma ayomanga engomanga ingomanga
Class 5 lōma elōma lōma alomanga elingomanga lingomanga
Class 6 ōma ōma ōma awomanga angomanga engomanga
Class 7 sōma esōma sōma asomanga esingomanga singomanga
Class 8 zōma ezōma zōma azomanga ezingomanga zingomanga
Class 9 yōma eyōma yōma ayomanga engomanga ingomanga
Class 10 zōma ezōma zōma azomanga ezingomanga zingomanga
Class 11 lwōma olwōma lwōma alwomanga olungomanga lungomanga
Class 14 bōma obōma bōma abomanga obungomanga bungomanga
Class 15 kwōma okwōma kwōma akwomanga okungomanga kungomanga
Class 17 kwōma okwōma kwōma akwomanga okungomanga kungomanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingoma ngingoma ngingome ngingome
2nd singular ungoma ungoma ungome ungome
1st plural singoma singoma singome singome
2nd plural ningoma ningoma ningome ningome
Class 1 angoma engoma angome engome
Class 2 bangoma bengoma bangome bengome
Class 3 ungoma ungoma ungome ungome
Class 4 ingoma ingoma ingome ingome
Class 5 lingoma lingoma lingome lingome
Class 6 angoma engoma angome engome
Class 7 singoma singoma singome singome
Class 8 zingoma zingoma zingome zingome
Class 9 ingoma ingoma ingome ingome
Class 10 zingoma zingoma zingome zingome
Class 11 lungoma lungoma lungome lungome
Class 14 bungoma bungoma bungome bungome
Class 15 kungoma kungoma kungome kungome
Class 17 kungoma kungoma kungome kungome
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizokwoma engizokwoma ngizokwoma angizukwoma ngingezukwoma
2nd singular uzokwoma ozokwoma uzokwoma awuzukwoma ungezukwoma
1st plural sizokwoma esizokwoma sizokwoma asizukwoma singezukwoma
2nd plural nizokwoma enizokwoma nizokwoma anizukwoma ningezukwoma
Class 1 uzokwoma ozokwoma ezokwoma akazukwoma engezukwoma
Class 2 bazokwoma abazokwoma bezokwoma abazukwoma bengezukwoma
Class 3 uzokwoma ozokwoma uzokwoma awuzukwoma ungezukwoma
Class 4 izokwoma ezokwoma izokwoma ayizukwoma ingezukwoma
Class 5 lizokwoma elizokwoma lizokwoma alizukwoma lingezukwoma
Class 6 azokwoma azokwoma ezokwoma awazukwoma engezukwoma
Class 7 sizokwoma esizokwoma sizokwoma asizukwoma singezukwoma
Class 8 zizokwoma ezizokwoma zizokwoma azizukwoma zingezukwoma
Class 9 izokwoma ezokwoma izokwoma ayizukwoma ingezukwoma
Class 10 zizokwoma ezizokwoma zizokwoma azizukwoma zingezukwoma
Class 11 luzokwoma oluzokwoma luzokwoma aluzukwoma lungezukwoma
Class 14 buzokwoma obuzokwoma buzokwoma abuzukwoma bungezukwoma
Class 15 kuzokwoma okuzokwoma kuzokwoma akuzukwoma kungezukwoma
Class 17 kuzokwoma okuzokwoma kuzokwoma akuzukwoma kungezukwoma
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyokwoma engiyokwoma ngiyokwoma angiyukwoma ngingeyukwoma
2nd singular uyokwoma oyokwoma uyokwoma awuyukwoma ungeyukwoma
1st plural siyokwoma esiyokwoma siyokwoma asiyukwoma singeyukwoma
2nd plural niyokwoma eniyokwoma niyokwoma aniyukwoma ningeyukwoma
Class 1 uyokwoma oyokwoma eyokwoma akayukwoma engeyukwoma
Class 2 bayokwoma abayokwoma beyokwoma abayukwoma bengeyukwoma
Class 3 uyokwoma oyokwoma uyokwoma awuyukwoma ungeyukwoma
Class 4 iyokwoma eyokwoma iyokwoma ayiyukwoma ingeyukwoma
Class 5 liyokwoma eliyokwoma liyokwoma aliyukwoma lingeyukwoma
Class 6 ayokwoma ayokwoma eyokwoma awayukwoma engeyukwoma
Class 7 siyokwoma esiyokwoma siyokwoma asiyukwoma singeyukwoma
Class 8 ziyokwoma eziyokwoma ziyokwoma aziyukwoma zingeyukwoma
Class 9 iyokwoma eyokwoma iyokwoma ayiyukwoma ingeyukwoma
Class 10 ziyokwoma eziyokwoma ziyokwoma aziyukwoma zingeyukwoma
Class 11 luyokwoma oluyokwoma luyokwoma aluyukwoma lungeyukwoma
Class 14 buyokwoma obuyokwoma buyokwoma abuyukwoma bungeyukwoma
Class 15 kuyokwoma okuyokwoma kuyokwoma akuyukwoma kungeyukwoma
Class 17 kuyokwoma okuyokwoma kuyokwoma akuyukwoma kungeyukwoma
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngome ngingomi
2nd singular wome ungomi
1st plural some singomi
2nd plural nome ningomi
Class 1 ome angomi
Class 2 bome bangomi
Class 3 wome ungomi
Class 4 ome ingomi
Class 5 lome lingomi
Class 6 ome angomi
Class 7 some singomi
Class 8 zome zingomi
Class 9 ome ingomi
Class 10 zome zingomi
Class 11 lwome lungomi
Class 14 bome bungomi
Class 15 kwome kungomi
Class 17 kwome kungomi
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngoma angoma
2nd singular woma awoma
1st plural soma asoma
2nd plural noma anoma
Class 1 woma akoma
Class 2 boma aboma
Class 3 woma awoma
Class 4 yoma ayoma
Class 5 loma aloma
Class 6 oma awoma
Class 7 soma asoma
Class 8 zoma azoma
Class 9 yoma ayoma
Class 10 zoma azoma
Class 11 lwoma alwoma
Class 14 boma aboma
Class 15 kwoma akwoma
Class 17 kwoma akwoma

References[edit]