Template:sw-conj

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
Conjugation of {{{title}}}
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive {{{inf}}} {{{inf_n}}}
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative {{{imp_s}}} {{{imp_p}}}
Habitual {{{hab}}}
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive {{{past_p_1s}}} {{{past_p_1p}}} {{{past_p_2s}}} {{{past_p_2p}}} {{{past_p_3s}}} {{{past_p_3p}}} {{{past_p_3c}}} {{{past_p_4c}}} {{{past_p_5c}}} {{{past_p_6c}}} {{{past_p_7c}}} {{{past_p_8c}}} {{{past_p_9c}}} {{{past_p_10c}}} {{{past_p_11c}}} {{{past_p_15c}}} {{{past_p_16c}}} {{{past_p_18c}}}
Relative {{{past_r_1s}}} {{{past_r_1p}}} {{{past_r_2s}}} {{{past_r_2p}}} {{{past_r_3s}}} {{{past_r_3p}}} {{{past_r_3c}}} {{{past_r_4c}}} {{{past_r_5c}}} {{{past_r_6c}}} {{{past_r_7c}}} {{{past_r_8c}}} {{{past_r_9c}}} {{{past_r_10c}}} {{{past_r_11c}}} {{{past_r_15c}}} {{{past_r_16c}}} {{{past_r_18c}}}
Negative {{{past_n_1s}}} {{{past_n_1p}}} {{{past_n_2s}}} {{{past_n_2p}}} {{{past_n_3s}}} {{{past_n_3p}}} {{{past_n_3c}}} {{{past_n_4c}}} {{{past_n_5c}}} {{{past_n_6c}}} {{{past_n_7c}}} {{{past_n_8c}}} {{{past_n_9c}}} {{{past_n_10c}}} {{{past_n_11c}}} {{{past_n_15c}}} {{{past_n_16c}}} {{{past_n_18c}}}
Present
Positive {{{pres_p_1s}}} {{{pres_p_1p}}} {{{pres_p_2s}}} {{{pres_p_2p}}} {{{pres_p_3s}}} {{{pres_p_3p}}} {{{pres_p_3c}}} {{{pres_p_4c}}} {{{pres_p_5c}}} {{{pres_p_6c}}} {{{pres_p_7c}}} {{{pres_p_8c}}} {{{pres_p_9c}}} {{{pres_p_10c}}} {{{pres_p_11c}}} {{{pres_p_15c}}} {{{pres_p_16c}}} {{{pres_p_18c}}}
Relative {{{pres_r_1s}}} {{{pres_r_1p}}} {{{pres_r_2s}}} {{{pres_r_2p}}} {{{pres_r_3s}}} {{{pres_r_3p}}} {{{pres_r_3c}}} {{{pres_r_4c}}} {{{pres_r_5c}}} {{{pres_r_6c}}} {{{pres_r_7c}}} {{{pres_r_8c}}} {{{pres_r_9c}}} {{{pres_r_10c}}} {{{pres_r_11c}}} {{{pres_r_15c}}} {{{pres_r_16c}}} {{{pres_r_18c}}}
Negative {{{pres_n_1s}}} {{{pres_n_1p}}} {{{pres_n_2s}}} {{{pres_n_2p}}} {{{pres_n_3s}}} {{{pres_n_3p}}} {{{pres_n_3c}}} {{{pres_n_4c}}} {{{pres_n_5c}}} {{{pres_n_6c}}} {{{pres_n_7c}}} {{{pres_n_8c}}} {{{pres_n_9c}}} {{{pres_n_10c}}} {{{pres_n_11c}}} {{{pres_n_15c}}} {{{pres_n_16c}}} {{{pres_n_18c}}}
Future
Positive {{{fut_p_1s}}} {{{fut_p_1p}}} {{{fut_p_2s}}} {{{fut_p_2p}}} {{{fut_p_3s}}} {{{fut_p_3p}}} {{{fut_p_3c}}} {{{fut_p_4c}}} {{{fut_p_5c}}} {{{fut_p_6c}}} {{{fut_p_7c}}} {{{fut_p_8c}}} {{{fut_p_9c}}} {{{fut_p_10c}}} {{{fut_p_11c}}} {{{fut_p_15c}}} {{{fut_p_16c}}} {{{fut_p_18c}}}
Relative {{{fut_r_1s}}} {{{fut_r_1p}}} {{{fut_r_2s}}} {{{fut_r_2p}}} {{{fut_r_3s}}} {{{fut_r_3p}}} {{{fut_r_3c}}} {{{fut_r_4c}}} {{{fut_r_5c}}} {{{fut_r_6c}}} {{{fut_r_7c}}} {{{fut_r_8c}}} {{{fut_r_9c}}} {{{fut_r_10c}}} {{{fut_r_11c}}} {{{fut_r_15c}}} {{{fut_r_16c}}} {{{fut_r_18c}}}
Negative {{{fut_n_1s}}} {{{fut_n_1p}}} {{{fut_n_2s}}} {{{fut_n_2p}}} {{{fut_n_3s}}} {{{fut_n_3p}}} {{{fut_n_3c}}} {{{fut_n_4c}}} {{{fut_n_5c}}} {{{fut_n_6c}}} {{{fut_n_7c}}} {{{fut_n_8c}}} {{{fut_n_9c}}} {{{fut_n_10c}}} {{{fut_n_11c}}} {{{fut_n_15c}}} {{{fut_n_16c}}} {{{fut_n_18c}}}
Subjunctive
Positive {{{subj_p_1s}}} {{{subj_p_1p}}} {{{subj_p_2s}}} {{{subj_p_2p}}} {{{subj_p_3s}}} {{{subj_p_3p}}} {{{subj_p_3c}}} {{{subj_p_4c}}} {{{subj_p_5c}}} {{{subj_p_6c}}} {{{subj_p_7c}}} {{{subj_p_8c}}} {{{subj_p_9c}}} {{{subj_p_10c}}} {{{subj_p_11c}}} {{{subj_p_15c}}} {{{subj_p_16c}}} {{{subj_p_18c}}}
Negative {{{subj_n_1s}}} {{{subj_n_1p}}} {{{subj_n_2s}}} {{{subj_n_2p}}} {{{subj_n_3s}}} {{{subj_n_3p}}} {{{subj_n_3c}}} {{{subj_n_4c}}} {{{subj_n_5c}}} {{{subj_n_6c}}} {{{subj_n_7c}}} {{{subj_n_8c}}} {{{subj_n_9c}}} {{{subj_n_10c}}} {{{subj_n_11c}}} {{{subj_n_15c}}} {{{subj_n_16c}}} {{{subj_n_18c}}}
Present Conditional
Positive {{{cond_pres_p_1s}}} {{{cond_pres_p_1p}}} {{{cond_pres_p_2s}}} {{{cond_pres_p_2p}}} {{{cond_pres_p_3s}}} {{{cond_pres_p_3p}}} {{{cond_pres_p_3c}}} {{{cond_pres_p_4c}}} {{{cond_pres_p_5c}}} {{{cond_pres_p_6c}}} {{{cond_pres_p_7c}}} {{{cond_pres_p_8c}}} {{{cond_pres_p_9c}}} {{{cond_pres_p_10c}}} {{{cond_pres_p_11c}}} {{{cond_pres_p_15c}}} {{{cond_pres_p_16c}}} {{{cond_pres_p_18c}}}
Negative {{{cond_pres_n_1s}}} {{{cond_pres_n_1p}}} {{{cond_pres_n_2s}}} {{{cond_pres_n_2p}}} {{{cond_pres_n_3s}}} {{{cond_pres_n_3p}}} {{{cond_pres_n_3c}}} {{{cond_pres_n_4c}}} {{{cond_pres_n_5c}}} {{{cond_pres_n_6c}}} {{{cond_pres_n_7c}}} {{{cond_pres_n_8c}}} {{{cond_pres_n_9c}}} {{{cond_pres_n_10c}}} {{{cond_pres_n_11c}}} {{{cond_pres_n_15c}}} {{{cond_pres_n_16c}}} {{{cond_pres_n_18c}}}
Past Conditional
Positive {{{cond_past_p_1s}}} {{{cond_past_p_1p}}} {{{cond_past_p_2s}}} {{{cond_past_p_2p}}} {{{cond_past_p_3s}}} {{{cond_past_p_3p}}} {{{cond_past_p_3c}}} {{{cond_past_p_4c}}} {{{cond_past_p_5c}}} {{{cond_past_p_6c}}} {{{cond_past_p_7c}}} {{{cond_past_p_8c}}} {{{cond_past_p_9c}}} {{{cond_past_p_10c}}} {{{cond_past_p_11c}}} {{{cond_past_p_15c}}} {{{cond_past_p_16c}}} {{{cond_past_p_18c}}}
Negative {{{cond_past_n_1s}}} {{{cond_past_n_1p}}} {{{cond_past_n_2s}}} {{{cond_past_n_2p}}} {{{cond_past_n_3s}}} {{{cond_past_n_3p}}} {{{cond_past_n_3c}}} {{{cond_past_n_4c}}} {{{cond_past_n_5c}}} {{{cond_past_n_6c}}} {{{cond_past_n_7c}}} {{{cond_past_n_8c}}} {{{cond_past_n_9c}}} {{{cond_past_n_10c}}} {{{cond_past_n_11c}}} {{{cond_past_n_15c}}} {{{cond_past_n_16c}}} {{{cond_past_n_18c}}}
Conditional Contrary to Fact
Positive {{{cond_cont_p_1s}}} {{{cond_cont_p_1p}}} {{{cond_cont_p_2s}}} {{{cond_cont_p_2p}}} {{{cond_cont_p_3s}}} {{{cond_cont_p_3p}}} {{{cond_cont_p_3c}}} {{{cond_cont_p_4c}}} {{{cond_cont_p_5c}}} {{{cond_cont_p_6c}}} {{{cond_cont_p_7c}}} {{{cond_cont_p_8c}}} {{{cond_cont_p_9c}}} {{{cond_cont_p_10c}}} {{{cond_cont_p_11c}}} {{{cond_cont_p_15c}}} {{{cond_cont_p_16c}}} {{{cond_cont_p_18c}}}
General Relative
Positive {{{rel_p_1s}}} {{{rel_p_1p}}} {{{rel_p_2s}}} {{{rel_p_2p}}} {{{rel_p_3s}}} {{{rel_p_3p}}} {{{rel_p_3c}}} {{{rel_p_4c}}} {{{rel_p_5c}}} {{{rel_p_6c}}} {{{rel_p_7c}}} {{{rel_p_8c}}} {{{rel_p_9c}}} {{{rel_p_10c}}} {{{rel_p_11c}}} {{{rel_p_15c}}} {{{rel_p_16c}}} {{{rel_p_18c}}}
Negative {{{rel_n_1s}}} {{{rel_n_1p}}} {{{rel_n_2s}}} {{{rel_n_2p}}} {{{rel_n_3s}}} {{{rel_n_3p}}} {{{rel_n_3c}}} {{{rel_n_4c}}} {{{rel_n_5c}}} {{{rel_n_6c}}} {{{rel_n_7c}}} {{{rel_n_8c}}} {{{rel_n_9c}}} {{{rel_n_10c}}} {{{rel_n_11c}}} {{{rel_n_15c}}} {{{rel_n_16c}}} {{{rel_n_18c}}}
Gnomic
Positive {{{gnom_p_1s}}} {{{gnom_p_1p}}} {{{gnom_p_2s}}} {{{gnom_p_2p}}} {{{gnom_p_3s}}} {{{gnom_p_3p}}} {{{gnom_p_3c}}} {{{gnom_p_4c}}} {{{gnom_p_5c}}} {{{gnom_p_6c}}} {{{gnom_p_7c}}} {{{gnom_p_8c}}} {{{gnom_p_9c}}} {{{gnom_p_10c}}} {{{gnom_p_11c}}} {{{gnom_p_15c}}} {{{gnom_p_16c}}} {{{gnom_p_18c}}}
Perfect
Positive {{{perf_p_1s}}} {{{perf_p_1p}}} {{{perf_p_2s}}} {{{perf_p_2p}}} {{{perf_p_3s}}} {{{perf_p_3p}}} {{{perf_p_3c}}} {{{perf_p_4c}}} {{{perf_p_5c}}} {{{perf_p_6c}}} {{{perf_p_7c}}} {{{perf_p_8c}}} {{{perf_p_9c}}} {{{perf_p_10c}}} {{{perf_p_11c}}} {{{perf_p_15c}}} {{{perf_p_16c}}} {{{perf_p_18c}}}
"Already"
Positive {{{alr_p_1s}}} {{{alr_p_1p}}} {{{alr_p_2s}}} {{{alr_p_2p}}} {{{alr_p_3s}}} {{{alr_p_3p}}} {{{alr_p_3c}}} {{{alr_p_4c}}} {{{alr_p_5c}}} {{{alr_p_6c}}} {{{alr_p_7c}}} {{{alr_p_8c}}} {{{alr_p_9c}}} {{{alr_p_10c}}} {{{alr_p_11c}}} {{{alr_p_15c}}} {{{alr_p_16c}}} {{{alr_p_18c}}}
"Not yet"
Negative {{{ny_n_1s}}} {{{ny_n_1p}}} {{{ny_n_2s}}} {{{ny_n_2p}}} {{{ny_n_3s}}} {{{ny_n_3p}}} {{{ny_n_3c}}} {{{ny_n_4c}}} {{{ny_n_5c}}} {{{ny_n_6c}}} {{{ny_n_7c}}} {{{ny_n_8c}}} {{{ny_n_9c}}} {{{ny_n_10c}}} {{{ny_n_11c}}} {{{ny_n_15c}}} {{{ny_n_16c}}} {{{ny_n_18c}}}
"If/When"
Positive {{{ifw_p_1s}}} {{{ifw_p_1p}}} {{{ifw_p_2s}}} {{{ifw_p_2p}}} {{{ifw_p_3s}}} {{{ifw_p_3p}}} {{{ifw_p_3c}}} {{{ifw_p_4c}}} {{{ifw_p_5c}}} {{{ifw_p_6c}}} {{{ifw_p_7c}}} {{{ifw_p_8c}}} {{{ifw_p_9c}}} {{{ifw_p_10c}}} {{{ifw_p_11c}}} {{{ifw_p_15c}}} {{{ifw_p_16c}}} {{{ifw_p_18c}}}
"If not"
Negative {{{ifn_n_1s}}} {{{ifn_n_1p}}} {{{ifn_n_2s}}} {{{ifn_n_2p}}} {{{ifn_n_3s}}} {{{ifn_n_3p}}} {{{ifn_n_3c}}} {{{ifn_n_4c}}} {{{ifn_n_5c}}} {{{ifn_n_6c}}} {{{ifn_n_7c}}} {{{ifn_n_8c}}} {{{ifn_n_9c}}} {{{ifn_n_10c}}} {{{ifn_n_11c}}} {{{ifn_n_15c}}} {{{ifn_n_16c}}} {{{ifn_n_18c}}}
Consecutive
Positive {{{cons_p_1s}}} {{{cons_p_1p}}} {{{cons_p_2s}}} {{{cons_p_2p}}} {{{cons_p_3s}}} {{{cons_p_3p}}} {{{cons_p_3c}}} {{{cons_p_4c}}} {{{cons_p_5c}}} {{{cons_p_6c}}} {{{cons_p_7c}}} {{{cons_p_8c}}} {{{cons_p_9c}}} {{{cons_p_10c}}} {{{cons_p_11c}}} {{{cons_p_15c}}} {{{cons_p_16c}}} {{{cons_p_18c}}}
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords, relative concords can agree with all noun classes, and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.

This template is powered by Module:sw-conj and generates a conjugation table for Swahili verbs. Most verbs can use the template with no alteration; however, some parameters exist:

Optional parameters[edit]

  • |1=: Give the verb stem if it does not match the pagetitle.
  • |mono=1: Forces multisyllabic verbs to be treated like monosyllabic verbs.
  • |<form code>=: Any other irregularities or changes to specific forms can be specified. To find the names of the specific “form codes” used to specify them, see here.
    • If a form is absent, that can be shown by supplying it with -.
    • If multiple forms are possible, separate them with a slash, /.

Example usage[edit]

  • {{sw-conj}} on page -kana gives:
Conjugation of -kana
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kukana kutokana
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative kana kaneni
Habitual hukana
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilikana
nalikana
tulikana
twalikana
ulikana
walikana
mlikana
mwalikana
alikana walikana ulikana ilikana lilikana yalikana kilikana vilikana ilikana zilikana ulikana kulikana palikana mulikana
Relative niliokana
naliokana
tuliokana
twaliokana
uliokana
waliokana
mliokana
mwaliokana
aliokana waliokana uliokana iliokana liliokana yaliokana kiliokana viliokana iliokana ziliokana uliokana kuliokana paliokana muliokana
Negative sikukana hatukukana hukukana hamkukana hakukana hawakukana haukukana haikukana halikukana hayakukana hakikukana havikukana haikukana hazikukana haukukana hakukukana hapakukana hamukukana
Present
Positive ninakana
nakana
tunakana unakana mnakana anakana wanakana unakana inakana linakana yanakana kinakana vinakana inakana zinakana unakana kunakana panakana munakana
Relative ninaokana
naokana
tunaokana unaokana mnaokana anaokana wanaokana unaokana inaokana linaokana yanaokana kinaokana vinaokana inaokana zinaokana unaokana kunaokana panaokana munaokana
Negative sikani hatukani hukani hamkani hakani hawakani haukani haikani halikani hayakani hakikani havikani haikani hazikani haukani hakukani hapakani hamukani
Future
Positive nitakana tutakana utakana mtakana atakana watakana utakana itakana litakana yatakana kitakana vitakana itakana zitakana utakana kutakana patakana mutakana
Relative nitakaokana tutakaokana utakaokana mtakaokana atakaokana watakaokana utakaokana itakaokana litakaokana yatakaokana kitakaokana vitakaokana itakaokana zitakaokana utakaokana kutakaokana patakaokana mutakaokana
Negative sitakana hatutakana hutakana hamtakana hatakana hawatakana hautakana haitakana halitakana hayatakana hakitakana havitakana haitakana hazitakana hautakana hakutakana hapatakana hamutakana
Subjunctive
Positive nikane tukane ukane mkane akane wakane ukane ikane likane yakane kikane vikane ikane zikane ukane kukane pakane mukane
Negative nisikane tusikane usikane msikane asikane wasikane usikane isikane lisikane yasikane kisikane visikane isikane zisikane usikane kusikane pasikane musikane
Present Conditional
Positive ningekana tungekana ungekana mngekana angekana wangekana ungekana ingekana lingekana yangekana kingekana vingekana ingekana zingekana ungekana kungekana pangekana mungekana
Negative nisingekana
singekana
tusingekana
hatungekana
usingekana
hungekana
msingekana
hamngekana
asingekana
hangekana
wasingekana
hawangekana
usingekana
haungekana
isingekana
haingekana
lisingekana
halingekana
yasingekana
hayangekana
kisingekana
hakingekana
visingekana
havingekana
isingekana
haingekana
zisingekana
hazingekana
usingekana
haungekana
kusingekana
hakungekana
pasingekana
hapangekana
musingekana
hamungekana
Past Conditional
Positive ningalikana tungalikana ungalikana mngalikana angalikana wangalikana ungalikana ingalikana lingalikana yangalikana kingalikana vingalikana ingalikana zingalikana ungalikana kungalikana pangalikana mungalikana
Negative nisingalikana
singalikana
tusingalikana
hatungalikana
usingalikana
hungalikana
msingalikana
hamngalikana
asingalikana
hangalikana
wasingalikana
hawangalikana
usingalikana
haungalikana
isingalikana
haingalikana
lisingalikana
halingalikana
yasingalikana
hayangalikana
kisingalikana
hakingalikana
visingalikana
havingalikana
isingalikana
haingalikana
zisingalikana
hazingalikana
usingalikana
haungalikana
kusingalikana
hakungalikana
pasingalikana
hapangalikana
musingalikana
hamungalikana
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelikana tungelikana ungelikana mngelikana angelikana wangelikana ungelikana ingelikana lingelikana yangelikana kingelikana vingelikana ingelikana zingelikana ungelikana kungelikana pangelikana mungelikana
General Relative
Positive nikanao tukanao ukanao mkanao akanao wakanao ukanao ikanao likanao yakanao kikanao vikanao ikanao zikanao ukanao kukanao pakanao mukanao
Negative nisiokana tusiokana usiokana msiokana asiokana wasiokana usiokana isiokana lisiokana yasiokana kisiokana visiokana isiokana zisiokana usiokana kusiokana pasiokana musiokana
Gnomic
Positive nakana twakana wakana mwakana akana wakana wakana yakana lakana yakana chakana vyakana yakana zakana wakana kwakana pakana mwakana
Perfect
Positive nimekana tumekana umekana mmekana amekana wamekana umekana imekana limekana yamekana kimekana vimekana imekana zimekana umekana kumekana pamekana mumekana
"Already"
Positive nimeshakana tumeshakana umeshakana mmeshakana ameshakana wameshakana umeshakana imeshakana limeshakana yameshakana kimeshakana vimeshakana imeshakana zimeshakana umeshakana kumeshakana pameshakana mumeshakana
"Not yet"
Negative sijakana hatujakana hujakana hamjakana hajakana hawajakana haujakana haijakana halijakana hayajakana hakijakana havijakana haijakana hazijakana haujakana hakujakana hapajakana hamujakana
"If/When"
Positive nikikana tukikana ukikana mkikana akikana wakikana ukikana ikikana likikana yakikana kikikana vikikana ikikana zikikana ukikana kukikana pakikana mukikana
"If not"
Negative nisipokana tusipokana usipokana msipokana asipokana wasipokana usipokana isipokana lisipokana yasipokana kisipokana visipokana isipokana zisipokana usipokana kusipokana pasipokana musipokana
Consecutive
Positive nikakana tukakana ukakana mkakana akakana wakakana ukakana ikakana likakana yakakana kikakana vikakana ikakana zikakana ukakana kukakana pakakana mukakana
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords, relative concords can agree with all noun classes, and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.
  • {{sw-conj|imp_s=-|imp_p=-}} on page -pa gives:
Conjugation of -pa
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kupa kutokupa
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative
Habitual hupa
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilikupa
nalikupa
tulikupa
twalikupa
ulikupa
walikupa
mlikupa
mwalikupa
alikupa walikupa ulikupa ilikupa lilikupa yalikupa kilikupa vilikupa ilikupa zilikupa ulikupa kulikupa palikupa mulikupa
Relative niliokupa
naliokupa
tuliokupa
twaliokupa
uliokupa
waliokupa
mliokupa
mwaliokupa
aliokupa waliokupa uliokupa iliokupa liliokupa yaliokupa kiliokupa viliokupa iliokupa ziliokupa uliokupa kuliokupa paliokupa muliokupa
Negative sikupa hatukupa hukupa hamkupa hakupa hawakupa haukupa haikupa halikupa hayakupa hakikupa havikupa haikupa hazikupa haukupa hakukupa hapakupa hamukupa
Present
Positive ninakupa
nakupa
tunakupa unakupa mnakupa anakupa wanakupa unakupa inakupa linakupa yanakupa kinakupa vinakupa inakupa zinakupa unakupa kunakupa panakupa munakupa
Relative ninaokupa
naokupa
tunaokupa unaokupa mnaokupa anaokupa wanaokupa unaokupa inaokupa linaokupa yanaokupa kinaokupa vinaokupa inaokupa zinaokupa unaokupa kunaokupa panaokupa munaokupa
Negative sikupi hatukupi hukupi hamkupi hakupi hawakupi haukupi haikupi halikupi hayakupi hakikupi havikupi haikupi hazikupi haukupi hakukupi hapakupi hamukupi
Future
Positive nitakupa tutakupa utakupa mtakupa atakupa watakupa utakupa itakupa litakupa yatakupa kitakupa vitakupa itakupa zitakupa utakupa kutakupa patakupa mutakupa
Relative nitakaokupa tutakaokupa utakaokupa mtakaokupa atakaokupa watakaokupa utakaokupa itakaokupa litakaokupa yatakaokupa kitakaokupa vitakaokupa itakaokupa zitakaokupa utakaokupa kutakaokupa patakaokupa mutakaokupa
Negative sitakupa hatutakupa hutakupa hamtakupa hatakupa hawatakupa hautakupa haitakupa halitakupa hayatakupa hakitakupa havitakupa haitakupa hazitakupa hautakupa hakutakupa hapatakupa hamutakupa
Subjunctive
Positive nipe tupe upe mpe ape wape upe ipe lipe yape kipe vipe ipe zipe upe kupe pape mupe
Negative nisipe tusipe usipe msipe asipe wasipe usipe isipe lisipe yasipe kisipe visipe isipe zisipe usipe kusipe pasipe musipe
Present Conditional
Positive ningekupa tungekupa ungekupa mngekupa angekupa wangekupa ungekupa ingekupa lingekupa yangekupa kingekupa vingekupa ingekupa zingekupa ungekupa kungekupa pangekupa mungekupa
Negative nisingekupa
singekupa
tusingekupa
hatungekupa
usingekupa
hungekupa
msingekupa
hamngekupa
asingekupa
hangekupa
wasingekupa
hawangekupa
usingekupa
haungekupa
isingekupa
haingekupa
lisingekupa
halingekupa
yasingekupa
hayangekupa
kisingekupa
hakingekupa
visingekupa
havingekupa
isingekupa
haingekupa
zisingekupa
hazingekupa
usingekupa
haungekupa
kusingekupa
hakungekupa
pasingekupa
hapangekupa
musingekupa
hamungekupa
Past Conditional
Positive ningalikupa tungalikupa ungalikupa mngalikupa angalikupa wangalikupa ungalikupa ingalikupa lingalikupa yangalikupa kingalikupa vingalikupa ingalikupa zingalikupa ungalikupa kungalikupa pangalikupa mungalikupa
Negative nisingalikupa
singalikupa
tusingalikupa
hatungalikupa
usingalikupa
hungalikupa
msingalikupa
hamngalikupa
asingalikupa
hangalikupa
wasingalikupa
hawangalikupa
usingalikupa
haungalikupa
isingalikupa
haingalikupa
lisingalikupa
halingalikupa
yasingalikupa
hayangalikupa
kisingalikupa
hakingalikupa
visingalikupa
havingalikupa
isingalikupa
haingalikupa
zisingalikupa
hazingalikupa
usingalikupa
haungalikupa
kusingalikupa
hakungalikupa
pasingalikupa
hapangalikupa
musingalikupa
hamungalikupa
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelikupa tungelikupa ungelikupa mngelikupa angelikupa wangelikupa ungelikupa ingelikupa lingelikupa yangelikupa kingelikupa vingelikupa ingelikupa zingelikupa ungelikupa kungelikupa pangelikupa mungelikupa
General Relative
Positive nipao tupao upao mpao apao wapao upao ipao lipao yapao kipao vipao ipao zipao upao kupao papao mupao
Negative nisiokupa tusiokupa usiokupa msiokupa asiokupa wasiokupa usiokupa isiokupa lisiokupa yasiokupa kisiokupa visiokupa isiokupa zisiokupa usiokupa kusiokupa pasiokupa musiokupa
Gnomic
Positive napa twapa wapa mwapa apa wapa wapa yapa lapa yapa chapa vyapa yapa zapa wapa kwapa papa mwapa
Perfect
Positive nimekupa tumekupa umekupa mmekupa amekupa wamekupa umekupa imekupa limekupa yamekupa kimekupa vimekupa imekupa zimekupa umekupa kumekupa pamekupa mumekupa
"Already"
Positive nimeshakupa tumeshakupa umeshakupa mmeshakupa ameshakupa wameshakupa umeshakupa imeshakupa limeshakupa yameshakupa kimeshakupa vimeshakupa imeshakupa zimeshakupa umeshakupa kumeshakupa pameshakupa mumeshakupa
"Not yet"
Negative sijapa hatujapa hujapa hamjapa hajapa hawajapa haujapa haijapa halijapa hayajapa hakijapa havijapa haijapa hazijapa haujapa hakujapa hapajapa hamujapa
"If/When"
Positive nikipa tukipa ukipa mkipa akipa wakipa ukipa ikipa likipa yakipa kikipa vikipa ikipa zikipa ukipa kukipa pakipa mukipa
"If not"
Negative nisipokupa tusipokupa usipokupa msipokupa asipokupa wasipokupa usipokupa isipokupa lisipokupa yasipokupa kisipokupa visipokupa isipokupa zisipokupa usipokupa kusipokupa pasipokupa musipokupa
Consecutive
Positive nikapa tukapa ukapa mkapa akapa wakapa ukapa ikapa likapa yakapa kikapa vikapa ikapa zikapa ukapa kukapa pakapa mukapa
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords, relative concords can agree with all noun classes, and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.
  • {{sw-conj|imp_s=njoo|imp_p=njooni/njoni}} on page -ja gives:
Conjugation of -ja
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kuja kutokuja
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative njoo njooni
njoni
Habitual huja
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilikuja
nalikuja
tulikuja
twalikuja
ulikuja
walikuja
mlikuja
mwalikuja
alikuja walikuja ulikuja ilikuja lilikuja yalikuja kilikuja vilikuja ilikuja zilikuja ulikuja kulikuja palikuja mulikuja
Relative niliokuja
naliokuja
tuliokuja
twaliokuja
uliokuja
waliokuja
mliokuja
mwaliokuja
aliokuja waliokuja uliokuja iliokuja liliokuja yaliokuja kiliokuja viliokuja iliokuja ziliokuja uliokuja kuliokuja paliokuja muliokuja
Negative sikuja hatukuja hukuja hamkuja hakuja hawakuja haukuja haikuja halikuja hayakuja hakikuja havikuja haikuja hazikuja haukuja hakukuja hapakuja hamukuja
Present
Positive ninakuja
nakuja
tunakuja unakuja mnakuja anakuja wanakuja unakuja inakuja linakuja yanakuja kinakuja vinakuja inakuja zinakuja unakuja kunakuja panakuja munakuja
Relative ninaokuja
naokuja
tunaokuja unaokuja mnaokuja anaokuja wanaokuja unaokuja inaokuja linaokuja yanaokuja kinaokuja vinaokuja inaokuja zinaokuja unaokuja kunaokuja panaokuja munaokuja
Negative sikuji hatukuji hukuji hamkuji hakuji hawakuji haukuji haikuji halikuji hayakuji hakikuji havikuji haikuji hazikuji haukuji hakukuji hapakuji hamukuji
Future
Positive nitakuja tutakuja utakuja mtakuja atakuja watakuja utakuja itakuja litakuja yatakuja kitakuja vitakuja itakuja zitakuja utakuja kutakuja patakuja mutakuja
Relative nitakaokuja tutakaokuja utakaokuja mtakaokuja atakaokuja watakaokuja utakaokuja itakaokuja litakaokuja yatakaokuja kitakaokuja vitakaokuja itakaokuja zitakaokuja utakaokuja kutakaokuja patakaokuja mutakaokuja
Negative sitakuja hatutakuja hutakuja hamtakuja hatakuja hawatakuja hautakuja haitakuja halitakuja hayatakuja hakitakuja havitakuja haitakuja hazitakuja hautakuja hakutakuja hapatakuja hamutakuja
Subjunctive
Positive nije tuje uje mje aje waje uje ije lije yaje kije vije ije zije uje kuje paje muje
Negative nisije tusije usije msije asije wasije usije isije lisije yasije kisije visije isije zisije usije kusije pasije musije
Present Conditional
Positive ningekuja tungekuja ungekuja mngekuja angekuja wangekuja ungekuja ingekuja lingekuja yangekuja kingekuja vingekuja ingekuja zingekuja ungekuja kungekuja pangekuja mungekuja
Negative nisingekuja
singekuja
tusingekuja
hatungekuja
usingekuja
hungekuja
msingekuja
hamngekuja
asingekuja
hangekuja
wasingekuja
hawangekuja
usingekuja
haungekuja
isingekuja
haingekuja
lisingekuja
halingekuja
yasingekuja
hayangekuja
kisingekuja
hakingekuja
visingekuja
havingekuja
isingekuja
haingekuja
zisingekuja
hazingekuja
usingekuja
haungekuja
kusingekuja
hakungekuja
pasingekuja
hapangekuja
musingekuja
hamungekuja
Past Conditional
Positive ningalikuja tungalikuja ungalikuja mngalikuja angalikuja wangalikuja ungalikuja ingalikuja lingalikuja yangalikuja kingalikuja vingalikuja ingalikuja zingalikuja ungalikuja kungalikuja pangalikuja mungalikuja
Negative nisingalikuja
singalikuja
tusingalikuja
hatungalikuja
usingalikuja
hungalikuja
msingalikuja
hamngalikuja
asingalikuja
hangalikuja
wasingalikuja
hawangalikuja
usingalikuja
haungalikuja
isingalikuja
haingalikuja
lisingalikuja
halingalikuja
yasingalikuja
hayangalikuja
kisingalikuja
hakingalikuja
visingalikuja
havingalikuja
isingalikuja
haingalikuja
zisingalikuja
hazingalikuja
usingalikuja
haungalikuja
kusingalikuja
hakungalikuja
pasingalikuja
hapangalikuja
musingalikuja
hamungalikuja
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelikuja tungelikuja ungelikuja mngelikuja angelikuja wangelikuja ungelikuja ingelikuja lingelikuja yangelikuja kingelikuja vingelikuja ingelikuja zingelikuja ungelikuja kungelikuja pangelikuja mungelikuja
General Relative
Positive nijao tujao ujao mjao ajao wajao ujao ijao lijao yajao kijao vijao ijao zijao ujao kujao pajao mujao
Negative nisiokuja tusiokuja usiokuja msiokuja asiokuja wasiokuja usiokuja isiokuja lisiokuja yasiokuja kisiokuja visiokuja isiokuja zisiokuja usiokuja kusiokuja pasiokuja musiokuja
Gnomic
Positive naja twaja waja mwaja aja waja waja yaja laja yaja chaja vyaja yaja zaja waja kwaja paja mwaja
Perfect
Positive nimekuja tumekuja umekuja mmekuja amekuja wamekuja umekuja imekuja limekuja yamekuja kimekuja vimekuja imekuja zimekuja umekuja kumekuja pamekuja mumekuja
"Already"
Positive nimeshakuja tumeshakuja umeshakuja mmeshakuja ameshakuja wameshakuja umeshakuja imeshakuja limeshakuja yameshakuja kimeshakuja vimeshakuja imeshakuja zimeshakuja umeshakuja kumeshakuja pameshakuja mumeshakuja
"Not yet"
Negative sijaja hatujaja hujaja hamjaja hajaja hawajaja haujaja haijaja halijaja hayajaja hakijaja havijaja haijaja hazijaja haujaja hakujaja hapajaja hamujaja
"If/When"
Positive nikija tukija ukija mkija akija wakija ukija ikija likija yakija kikija vikija ikija zikija ukija kukija pakija mukija
"If not"
Negative nisipokuja tusipokuja usipokuja msipokuja asipokuja wasipokuja usipokuja isipokuja lisipokuja yasipokuja kisipokuja visipokuja isipokuja zisipokuja usipokuja kusipokuja pasipokuja musipokuja
Consecutive
Positive nikaja tukaja ukaja mkaja akaja wakaja ukaja ikaja likaja yakaja kikaja vikaja ikaja zikaja ukaja kukaja pakaja mukaja
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords, relative concords can agree with all noun classes, and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.
  • {{sw-conj|mono=1}} on page -enda gives:
Conjugation of -enda
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kwenda kutokwenda
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative kwenda kwendeni
Habitual huenda
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilikwenda
nalikwenda
tulikwenda
twalikwenda
ulikwenda
walikwenda
mlikwenda
mwalikwenda
alikwenda walikwenda ulikwenda ilikwenda lilikwenda yalikwenda kilikwenda vilikwenda ilikwenda zilikwenda ulikwenda kulikwenda palikwenda mulikwenda
Relative niliokwenda
naliokwenda
tuliokwenda
twaliokwenda
uliokwenda
waliokwenda
mliokwenda
mwaliokwenda
aliokwenda waliokwenda uliokwenda iliokwenda liliokwenda yaliokwenda kiliokwenda viliokwenda iliokwenda ziliokwenda uliokwenda kuliokwenda paliokwenda muliokwenda
Negative sikuenda hatukuenda hukuenda hamkuenda hakuenda hawakuenda haukuenda haikuenda halikuenda hayakuenda hakikuenda havikuenda haikuenda hazikuenda haukuenda hakukuenda hapakuenda hamukuenda
Present
Positive ninakwenda
nakwenda
tunakwenda unakwenda mnakwenda anakwenda wanakwenda unakwenda inakwenda linakwenda yanakwenda kinakwenda vinakwenda inakwenda zinakwenda unakwenda kunakwenda panakwenda munakwenda
Relative ninaokwenda
naokwenda
tunaokwenda unaokwenda mnaokwenda anaokwenda wanaokwenda unaokwenda inaokwenda linaokwenda yanaokwenda kinaokwenda vinaokwenda inaokwenda zinaokwenda unaokwenda kunaokwenda panaokwenda munaokwenda
Negative sikwendi hatukwendi hukwendi hamkwendi hakwendi hawakwendi haukwendi haikwendi halikwendi hayakwendi hakikwendi havikwendi haikwendi hazikwendi haukwendi hakukwendi hapakwendi hamukwendi
Future
Positive nitakwenda tutakwenda utakwenda mtakwenda atakwenda watakwenda utakwenda itakwenda litakwenda yatakwenda kitakwenda vitakwenda itakwenda zitakwenda utakwenda kutakwenda patakwenda mutakwenda
Relative nitakaokwenda tutakaokwenda utakaokwenda mtakaokwenda atakaokwenda watakaokwenda utakaokwenda itakaokwenda litakaokwenda yatakaokwenda kitakaokwenda vitakaokwenda itakaokwenda zitakaokwenda utakaokwenda kutakaokwenda patakaokwenda mutakaokwenda
Negative sitakwenda hatutakwenda hutakwenda hamtakwenda hatakwenda hawatakwenda hautakwenda haitakwenda halitakwenda hayatakwenda hakitakwenda havitakwenda haitakwenda hazitakwenda hautakwenda hakutakwenda hapatakwenda hamutakwenda
Subjunctive
Positive niende tuende uende mende aende waende uende iende liende yaende kiende viende iende ziende uende kuende paende muende
Negative nisiende tusiende usiende msiende asiende wasiende usiende isiende lisiende yasiende kisiende visiende isiende zisiende usiende kusiende pasiende musiende
Present Conditional
Positive ningekwenda tungekwenda ungekwenda mngekwenda angekwenda wangekwenda ungekwenda ingekwenda lingekwenda yangekwenda kingekwenda vingekwenda ingekwenda zingekwenda ungekwenda kungekwenda pangekwenda mungekwenda
Negative nisingekwenda
singekwenda
tusingekwenda
hatungekwenda
usingekwenda
hungekwenda
msingekwenda
hamngekwenda
asingekwenda
hangekwenda
wasingekwenda
hawangekwenda
usingekwenda
haungekwenda
isingekwenda
haingekwenda
lisingekwenda
halingekwenda
yasingekwenda
hayangekwenda
kisingekwenda
hakingekwenda
visingekwenda
havingekwenda
isingekwenda
haingekwenda
zisingekwenda
hazingekwenda
usingekwenda
haungekwenda
kusingekwenda
hakungekwenda
pasingekwenda
hapangekwenda
musingekwenda
hamungekwenda
Past Conditional
Positive ningalikwenda tungalikwenda ungalikwenda mngalikwenda angalikwenda wangalikwenda ungalikwenda ingalikwenda lingalikwenda yangalikwenda kingalikwenda vingalikwenda ingalikwenda zingalikwenda ungalikwenda kungalikwenda pangalikwenda mungalikwenda
Negative nisingalikwenda
singalikwenda
tusingalikwenda
hatungalikwenda
usingalikwenda
hungalikwenda
msingalikwenda
hamngalikwenda
asingalikwenda
hangalikwenda
wasingalikwenda
hawangalikwenda
usingalikwenda
haungalikwenda
isingalikwenda
haingalikwenda
lisingalikwenda
halingalikwenda
yasingalikwenda
hayangalikwenda
kisingalikwenda
hakingalikwenda
visingalikwenda
havingalikwenda
isingalikwenda
haingalikwenda
zisingalikwenda
hazingalikwenda
usingalikwenda
haungalikwenda
kusingalikwenda
hakungalikwenda
pasingalikwenda
hapangalikwenda
musingalikwenda
hamungalikwenda
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelikwenda tungelikwenda ungelikwenda mngelikwenda angelikwenda wangelikwenda ungelikwenda ingelikwenda lingelikwenda yangelikwenda kingelikwenda vingelikwenda ingelikwenda zingelikwenda ungelikwenda kungelikwenda pangelikwenda mungelikwenda
General Relative
Positive niendao tuendao uendao mendao aendao waendao uendao iendao liendao yaendao kiendao viendao iendao ziendao uendao kuendao paendao muendao
Negative nisiokwenda tusiokwenda usiokwenda msiokwenda asiokwenda wasiokwenda usiokwenda isiokwenda lisiokwenda yasiokwenda kisiokwenda visiokwenda isiokwenda zisiokwenda usiokwenda kusiokwenda pasiokwenda musiokwenda
Gnomic
Positive naenda twaenda waenda mwaenda aenda waenda waenda yaenda laenda yaenda chaenda vyaenda yaenda zaenda waenda kwaenda paenda mwaenda
Perfect
Positive nimekwenda tumekwenda umekwenda mmekwenda amekwenda wamekwenda umekwenda imekwenda limekwenda yamekwenda kimekwenda vimekwenda imekwenda zimekwenda umekwenda kumekwenda pamekwenda mumekwenda
"Already"
Positive nimeshakwenda tumeshakwenda umeshakwenda mmeshakwenda ameshakwenda wameshakwenda umeshakwenda imeshakwenda limeshakwenda yameshakwenda kimeshakwenda vimeshakwenda imeshakwenda zimeshakwenda umeshakwenda kumeshakwenda pameshakwenda mumeshakwenda
"Not yet"
Negative sijaenda hatujaenda hujaenda hamjaenda hajaenda hawajaenda haujaenda haijaenda halijaenda hayajaenda hakijaenda havijaenda haijaenda hazijaenda haujaenda hakujaenda hapajaenda hamujaenda
"If/When"
Positive nikienda tukienda ukienda mkienda akienda wakienda ukienda ikienda likienda yakienda kikienda vikienda ikienda zikienda ukienda kukienda pakienda mukienda
"If not"
Negative nisipokwenda tusipokwenda usipokwenda msipokwenda asipokwenda wasipokwenda usipokwenda isipokwenda lisipokwenda yasipokwenda kisipokwenda visipokwenda isipokwenda zisipokwenda usipokwenda kusipokwenda pasipokwenda musipokwenda
Consecutive
Positive nikaenda tukaenda ukaenda mkaenda akaenda wakaenda ukaenda ikaenda likaenda yakaenda kikaenda vikaenda ikaenda zikaenda ukaenda kukaenda pakaenda mukaenda
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords, relative concords can agree with all noun classes, and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.