vua

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Fijian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Central Pacific *vua, from Proto-Oceanic *puaq, from Proto-Malayo-Polynesian *buaq, from Proto-Austronesian *buaq.

Noun[edit]

vua

  1. fruit (part of plant)
  2. fruit (food)

Verb[edit]

vua

  1. to bear fruit

References[edit]

  • Gatty, Ronald (2009), “vua”, in Fijian-English Dictionary, Suva, Fiji: Ronald Gatty, →ISBN, page 307

Ido[edit]

Etymology[edit]

From vu +‎ -a.

Pronunciation[edit]

Determiner[edit]

vua

  1. your: belonging to you (formal, singular)

Pacoh[edit]

Etymology[edit]

From Vietnamese vua.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

vua

  1. king

Swahili[edit]

Pronunciation[edit]

  • (file)

Etymology 1[edit]

From Proto-Bantu *-dúʊda.

Verb[edit]

-vua (infinitive kuvua)

  1. Conversive form of -vaa: to undress
Conjugation[edit]
Conjugation of -vua
Positive present -navua
Subjunctive -vue
Negative -vui
Imperative singular vua
Infinitives
Positive kuvua
Negative kutovua
Imperatives
Singular vua
Plural vueni
Tensed forms
Habitual huvua
Positive past positive subject concord + -livua
Negative past negative subject concord + -kuvua
Positive present (positive subject concord + -navua)
Singular Plural
1st person ninavua/navua tunavua
2nd person unavua mnavua
3rd person m-wa(I/II) anavua wanavua
other classes positive subject concord + -navua
Negative present (negative subject concord + -vui)
Singular Plural
1st person sivui hatuvui
2nd person huvui hamvui
3rd person m-wa(I/II) havui hawavui
other classes negative subject concord + -vui
Positive future positive subject concord + -tavua
Negative future negative subject concord + -tavua
Positive subjunctive (positive subject concord + -vue)
Singular Plural
1st person nivue tuvue
2nd person uvue mvue
3rd person m-wa(I/II) avue wavue
other classes positive subject concord + -vue
Negative subjunctive positive subject concord + -sivue
Positive present conditional positive subject concord + -ngevua
Negative present conditional positive subject concord + -singevua
Positive past conditional positive subject concord + -ngalivua
Negative past conditional positive subject concord + -singalivua
Gnomic (positive subject concord + -avua)
Singular Plural
1st person navua twavua
2nd person wavua mwavua
3rd person m-wa(I/II) avua wavua
m-mi(III/IV) wavua yavua
ji-ma(V/VI) lavua yavua
ki-vi(VII/VIII) chavua vyavua
n(IX/X) yavua zavua
u(XI) wavua see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) kwavua
pa(XVI) pavua
mu(XVIII) mwavua
Perfect positive subject concord + -mevua
"Already" positive subject concord + -meshavua
"Not yet" negative subject concord + -javua
"If/When" positive subject concord + -kivua
"If not" positive subject concord + -sipovua
Consecutive kavua / positive subject concord + -kavua
Consecutive subjunctive positive subject concord + -kavue
Object concord (indicative positive)
Singular Plural
1st person -nivua -tuvua
2nd person -kuvua -wavua/-kuvueni/-wavueni
3rd person m-wa(I/II) -mvua -wavua
m-mi(III/IV) -uvua -ivua
ji-ma(V/VI) -livua -yavua
ki-vi(VII/VIII) -kivua -vivua
n(IX/X) -ivua -zivua
u(XI) -uvua see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -kuvua
pa(XVI) -pavua
mu(XVIII) -muvua
Reflexive -jivua
Relative forms
General positive (positive subject concord + (object concord) + -vua- + relative marker)
Singular Plural
m-wa(I/II) -vuaye -vuao
m-mi(III/IV) -vuao -vuayo
ji-ma(V/VI) -vualo -vuayo
ki-vi(VII/VIII) -vuacho -vuavyo
n(IX/X) -vuayo -vuazo
u(XI) -vuao see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -vuako
pa(XVI) -vuapo
mu(XVIII) -vuamo
Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -vua)
Singular Plural
m-wa(I/II) -yevua -ovua
m-mi(III/IV) -ovua -yovua
ji-ma(V/VI) -lovua -yovua
ki-vi(VII/VIII) -chovua -vyovua
n(IX/X) -yovua -zovua
u(XI) -ovua see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -kovua
pa(XVI) -povua
mu(XVIII) -movua
Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.
Derived terms[edit]

Etymology 2[edit]

From Proto-Bantu *-dùba.

Verb[edit]

-vua (infinitive kuvua)

  1. to fish
Conjugation[edit]
Conjugation of -vua
Positive present -navua
Subjunctive -vue
Negative -vui
Imperative singular vua
Infinitives
Positive kuvua
Negative kutovua
Imperatives
Singular vua
Plural vueni
Tensed forms
Habitual huvua
Positive past positive subject concord + -livua
Negative past negative subject concord + -kuvua
Positive present (positive subject concord + -navua)
Singular Plural
1st person ninavua/navua tunavua
2nd person unavua mnavua
3rd person m-wa(I/II) anavua wanavua
other classes positive subject concord + -navua
Negative present (negative subject concord + -vui)
Singular Plural
1st person sivui hatuvui
2nd person huvui hamvui
3rd person m-wa(I/II) havui hawavui
other classes negative subject concord + -vui
Positive future positive subject concord + -tavua
Negative future negative subject concord + -tavua
Positive subjunctive (positive subject concord + -vue)
Singular Plural
1st person nivue tuvue
2nd person uvue mvue
3rd person m-wa(I/II) avue wavue
other classes positive subject concord + -vue
Negative subjunctive positive subject concord + -sivue
Positive present conditional positive subject concord + -ngevua
Negative present conditional positive subject concord + -singevua
Positive past conditional positive subject concord + -ngalivua
Negative past conditional positive subject concord + -singalivua
Gnomic (positive subject concord + -avua)
Singular Plural
1st person navua twavua
2nd person wavua mwavua
3rd person m-wa(I/II) avua wavua
m-mi(III/IV) wavua yavua
ji-ma(V/VI) lavua yavua
ki-vi(VII/VIII) chavua vyavua
n(IX/X) yavua zavua
u(XI) wavua see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) kwavua
pa(XVI) pavua
mu(XVIII) mwavua
Perfect positive subject concord + -mevua
"Already" positive subject concord + -meshavua
"Not yet" negative subject concord + -javua
"If/When" positive subject concord + -kivua
"If not" positive subject concord + -sipovua
Consecutive kavua / positive subject concord + -kavua
Consecutive subjunctive positive subject concord + -kavue
Object concord (indicative positive)
Singular Plural
1st person -nivua -tuvua
2nd person -kuvua -wavua/-kuvueni/-wavueni
3rd person m-wa(I/II) -mvua -wavua
m-mi(III/IV) -uvua -ivua
ji-ma(V/VI) -livua -yavua
ki-vi(VII/VIII) -kivua -vivua
n(IX/X) -ivua -zivua
u(XI) -uvua see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -kuvua
pa(XVI) -pavua
mu(XVIII) -muvua
Reflexive -jivua
Relative forms
General positive (positive subject concord + (object concord) + -vua- + relative marker)
Singular Plural
m-wa(I/II) -vuaye -vuao
m-mi(III/IV) -vuao -vuayo
ji-ma(V/VI) -vualo -vuayo
ki-vi(VII/VIII) -vuacho -vuavyo
n(IX/X) -vuayo -vuazo
u(XI) -vuao see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -vuako
pa(XVI) -vuapo
mu(XVIII) -vuamo
Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -vua)
Singular Plural
m-wa(I/II) -yevua -ovua
m-mi(III/IV) -ovua -yovua
ji-ma(V/VI) -lovua -yovua
ki-vi(VII/VIII) -chovua -vyovua
n(IX/X) -yovua -zovua
u(XI) -ovua see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -kovua
pa(XVI) -povua
mu(XVIII) -movua
Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.
Derived terms[edit]

Vietnamese[edit]

Alternative forms[edit]

  • (North Central Vietnam) bua (without lenition)

Etymology[edit]

The Northern Middle Vietnamese form ꞗua (king) with lenition is attested in Dictionarium Annamiticum Lusitanum et Latinum.

Compare North Central Vietnamese bua without lenition and the compound phân bua. Compare also Mang pua², borrowed from an older form of Vietnamese. Cognate with Chut [Mày] tapuo¹ (Babaev & Samarina, 2018).

Attested in Phật thuyết đại báo phụ mẫu ân trọng kinh (佛說大報父母恩重經) as 𢃊, composed of (MC si) + (MC puH) (modern SV: bố).

Unknown relation to (, father (obsolete)), attested in Lĩnh Nam chích quái (嶺南摭怪).

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

(classifier vị, đức, nhà) vua (, 𢁨, 𢂜, 𤤰, 𢃊, 𪻟)

  1. a monarch (ruler)
    • Phan Châu Trinh Đạo đức và luân lí Đông Tây [Eastern and Western Ideas on Morality and Ethics]:
      Một nước bao nhiêu triệu dân mà chỉ giao phó quyền chính cho một ông vua thì chẳng là ngu xuẩn lắm ư? Gặp được ông vua thông minh còn e lo chưa hết bổn phận thay, huống là gặp phải anh vua u mê làm ròng những sự độc ác, cấm dân có ăn học không được lo việc nước, thì dân có ăn học không được lo việc nước, thì dân khốn khổ biết bao, và còn có ai dám ra mà gánh vác. Một nhà không ai lo chủ trương, một nước không ai lo chủ trương, thì nhà nước ấy làm sao không tan không mất được.
      A country with millions of subjects under the rule of a single monarch, does that not sound foolish? It's not even guaranteed a bright monarch can rule to his full capacity, so if there's a dim monarch who indulges in cruelty, who bans his educated subjects from contributing, those subjects can't contribute, everyone suffers, who would be willing to take responsibility then? A home without anyone taking charge, a country without anyone taking charge, is it surprising that it falls?

(classifier con) vua

  1. (chess) a king

Usage notes[edit]

  • This word is usually translated as "king", but in East Asian historical contexts, kings and queens such as Hùng Vương ("Hùng Kings"), Trưng Vương ("Queen Trưng"); some sorts of "lords" such as Lạc Long Quân ("Dragon Lord Lạc"); and emperors and empresses such as Mai Hắc Đế ("Black Emperor Mai"), Lí Nam Đế ("Southern Emperor Lí"), Lí Chiêu Hoàng ("Empress Lí Chiêu") have all been generically referred to as vua. Effectively, this word is an umbrella term for different kinds of monarchs, such as vương/quốc vương (king; sultan), hoàng/đế/hoàng đế.
  • Except the Emperor of Japan (thiên hoàng (literally Heavenly Emperor) or Nhật hoàng (literally Japanese Emperor)), tsars (sa hoàng (literally Tsar Emperor) or (Nga hoàng (literally Russian emperor)) and female monarchs (nữ hoàng (queen regnant, literally empress regnant)), most modern monarchs are called quốc vương.

Derived terms[edit]

Derived terms

Adjective[edit]

vua (, 𢁨, 𢂜, 𤤰, 𢃊)

  1. (of an insect) being a king
    mối vuaa king termite
    ong vuaa drone

Descendants[edit]

  • Pacoh: vua

See also[edit]

Chess pieces in Vietnamese · quân cờ vua (layout · text)
♚ ♛ ♜ ♝ ♞ ♟
vua hậu xe, xa tượng, tịnh tốt, chốt