pata

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search
See also: pată, păta, and päta

Albanian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Albanian *pat(i)-, from Proto-Indo-European *poti-o- (to be in possession of). Cognate to Latin potior (to have a share in, take possession of). A suppletive verb, which occurs in the participle and the aorist, as well as in the tenses and moods derived from these stems.

Verb[edit]

pata (first-person singular past tense pasur)

  1. to have, to be in possession of something

Derived terms[edit]


Czech[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Slavic *pęta. Cognate with Bulgarian пета (peta), Polish pięta, Slovene peta, Russian пята (pjata), Slovak päta. Ultimately from Proto-Indo-European *pent- (path; to walk) or *(s)pen- (to pull, stretch, spin).[1] Non-Slavic cognates include Pashto پونده (pūndaʿh, heel) and Old Prussian pentis.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

pata f

  1. (anatomy) heel

Declension[edit]

Derived terms[edit]

References[edit]

  1. ^ pata in Jiří Rejzek, Český etymologický slovník, electronic version, Leda, 2007

Further reading[edit]

  • pata in Příruční slovník jazyka českého, 1935–1957
  • pata in Slovník spisovného jazyka českého, 1960–1971, 1989

Finnish[edit]

A cast iron pot designed by Timo Sarpaneva in 1960.

Pronunciation[edit]

Etymology 1[edit]

From Proto-Uralic *pata; cognate with Hungarian fazék.

Noun[edit]

pata

  1. cauldron (large bowl-shaped pot)
  2. pot; typically one made of thick material such as cast iron or pottery for slow cooking; compare kattila
  3. pataruoka: stew, hot pot (dish prepared in such vessel)
Declension[edit]
Inflection of pata (Kotus type 9/kala, t-d gradation)
nominative pata padat
genitive padan patojen
partitive pataa patoja
illative pataan patoihin
singular plural
nominative pata padat
accusative nom. pata padat
gen. padan
genitive padan patojen
patainrare
partitive pataa patoja
inessive padassa padoissa
elative padasta padoista
illative pataan patoihin
adessive padalla padoilla
ablative padalta padoilta
allative padalle padoille
essive patana patoina
translative padaksi padoiksi
instructive padoin
abessive padatta padoitta
comitative patoineen
Derived terms[edit]
Compounds[edit]

See also[edit]

Etymology 2[edit]

Borrowed from Swedish spader (spades).

Noun[edit]

pata

  1. (card games) spades (suit in playing cards)
    patakymppi
    ten of spades
  2. (card games) spade (a card of spades)
Declension[edit]
Inflection of pata (Kotus type 9/kala, t-d gradation)
nominative pata padat
genitive padan patojen
partitive pataa patoja
illative pataan patoihin
singular plural
nominative pata padat
accusative nom. pata padat
gen. padan
genitive padan patojen
patainrare
partitive pataa patoja
inessive padassa padoissa
elative padasta padoista
illative pataan patoihin
adessive padalla padoilla
ablative padalta padoilta
allative padalle padoille
essive patana patoina
translative padaksi padoiksi
instructive padoin
abessive padatta padoitta
comitative patoineen
Compounds[edit]

Anagrams[edit]


Hiri Motu[edit]

Noun[edit]

pata

  1. table, shelf

Hungarian[edit]

Etymology[edit]

Probably from a Slavic language, compare Serbo-Croatian peta, Slovak päta, Russian пята́ (pjatá, heel).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [ˈpɒtɒ]
  • Hyphenation: pa‧ta

Noun[edit]

pata (plural paták)

  1. hoof

Declension[edit]

Inflection (stem in long/high vowel, back harmony)
singular plural
nominative pata paták
accusative patát patákat
dative patának patáknak
instrumental patával patákkal
causal-final patáért patákért
translative patává patákká
terminative patáig patákig
essive-formal pataként patákként
essive-modal
inessive patában patákban
superessive patán patákon
adessive patánál patáknál
illative patába patákba
sublative patára patákra
allative patához patákhoz
elative patából patákból
delative patáról patákról
ablative patától patáktól
Possessive forms of pata
possessor single possession multiple possessions
1st person sing. patám patáim
2nd person sing. patád patáid
3rd person sing. patája patái
1st person plural patánk patáink
2nd person plural patátok patáitok
3rd person plural patájuk patáik

Icelandic[edit]

Pronunciation[edit]

Verb[edit]

pata (weak verb, third-person singular past indicative pataði, supine patað)

  1. to gesticulate

Conjugation[edit]


Lower Sorbian[edit]

pata

Etymology[edit]

Cognate with Serbo-Croatian pȁtka (duck).

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

pata f

  1. brooding hen, hen with chicks

Declension[edit]


Maori[edit]

Noun[edit]

pata

  1. granule, drip

Miskito[edit]

Noun[edit]

pata

  1. fire

Nyishi[edit]

Alternative forms[edit]

Etymology[edit]

pa + Proto-Tani *taŋ.

Noun[edit]

pata

  1. bird

References[edit]

  • P. T. Abraham (2005) A Grammar of Nyishi Language[1], Delhi: Farsight Publishers and Distributors

Portuguese[edit]

Pronunciation[edit]

pata (1)

Etymology 1[edit]

Unknown, cognate with French patte, from Vulgar Latin *patta (paw, foot), of Germanic origin. More at patte.

Noun[edit]

pata f (plural patas)

  1. paw, foot, leg (of an animal).
  2. (colloquial) human leg, foot, footprint (often used by an angry person)

Etymology 2[edit]

Pato (duck) +‎ -a

Noun[edit]

pata f (plural patas)

  1. feminine equivalent of pato; a female duck

Quechua[edit]

Preposition[edit]

pata

  1. on top of

Spanish[edit]

Spanish Wikipedia has an article on:
Wikipedia es

Etymology 1[edit]

Borrowed from Andalusian Arabic [script needed] (páṭṭ), from Arabic بَطّ (baṭṭ, duck), from Persian بت (bat, duck).

Noun[edit]

pata f (plural patas)

  1. female duck (see pato).

Etymology 2[edit]

Unknown, cognate with French patte, from Vulgar Latin *patta (paw, foot), of Germanic origin. More at patte.

Noun[edit]

pata f (plural patas)

  1. paw, foot, leg (of an animal).
  2. leg (of furniture)
  3. (colloquial) human leg, foot (often used in anger)
  4. (colloquial) footprint (often used in anger)
    Acabo de trapear y ya dejaste tus patas.
    I have just finished mopping and now you left your footprints (all over).
  5. pocket flap
  6. tie, draw
Synonyms[edit]
Related terms[edit]

Sranan Tongo[edit]

Noun[edit]

pata

  1. sneaker (shoe)

Descendants[edit]


Swahili[edit]

Noun[edit]

pata (n class, plural pata)

  1. hinge

Verb[edit]

-pata (infinitive kupata)

  1. to get
  2. get the chance or opportunity to, be able to (followed by an infinitive or bare verb stem)

Conjugation[edit]

Conjugation of -pata
Non-finite forms
Form Positive Negative
Infinitive kupata kutopata
Simple finite forms
Positive form Singular Plural
Imperative pata pateni
Habitual hupata
Complex finite forms
Polarity Persons Persons / Classes Classes
1st 2nd 3rd / M-wa M-mi Ma Ki-vi N U Ku Pa Mu
Sg. Pl. Sg. Pl. Sg. / 1 Pl. / 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 / 14 15 / 17 16 18
Past
Positive nilipata
nalipata
tulipata
twalipata
ulipata
walipata
mlipata
mwalipata
alipata walipata ulipata ilipata lilipata yalipata kilipata vilipata ilipata zilipata ulipata kulipata palipata mulipata
Relative niliopata
naliopata
tuliopata
twaliopata
uliopata
waliopata
mliopata
mwaliopata
aliopata waliopata uliopata iliopata liliopata yaliopata kiliopata viliopata iliopata ziliopata uliopata kuliopata paliopata muliopata
Negative sikupata hatukupata hukupata hamkupata hakupata hawakupata haukupata haikupata halikupata hayakupata hakikupata havikupata haikupata hazikupata haukupata hakukupata hapakupata hamukupata
Present
Positive ninapata
napata
tunapata unapata mnapata anapata wanapata unapata inapata linapata yanapata kinapata vinapata inapata zinapata unapata kunapata panapata munapata
Relative ninaopata
naopata
tunaopata unaopata mnaopata anaopata wanaopata unaopata inaopata linaopata yanaopata kinaopata vinaopata inaopata zinaopata unaopata kunaopata panaopata munaopata
Negative sipati hatupati hupati hampati hapati hawapati haupati haipati halipati hayapati hakipati havipati haipati hazipati haupati hakupati hapapati hamupati
Future
Positive nitapata tutapata utapata mtapata atapata watapata utapata itapata litapata yatapata kitapata vitapata itapata zitapata utapata kutapata patapata mutapata
Relative nitakaopata tutakaopata utakaopata mtakaopata atakaopata watakaopata utakaopata itakaopata litakaopata yatakaopata kitakaopata vitakaopata itakaopata zitakaopata utakaopata kutakaopata patakaopata mutakaopata
Negative sitapata hatutapata hutapata hamtapata hatapata hawatapata hautapata haitapata halitapata hayatapata hakitapata havitapata haitapata hazitapata hautapata hakutapata hapatapata hamutapata
Subjunctive
Positive nipate tupate upate mpate apate wapate upate ipate lipate yapate kipate vipate ipate zipate upate kupate papate mupate
Negative nisipate tusipate usipate msipate asipate wasipate usipate isipate lisipate yasipate kisipate visipate isipate zisipate usipate kusipate pasipate musipate
Present Conditional
Positive ningepata tungepata ungepata mngepata angepata wangepata ungepata ingepata lingepata yangepata kingepata vingepata ingepata zingepata ungepata kungepata pangepata mungepata
Negative nisingepata
singepata
tusingepata
hatungepata
usingepata
hungepata
msingepata
hamngepata
asingepata
hangepata
wasingepata
hawangepata
usingepata
haungepata
isingepata
haingepata
lisingepata
halingepata
yasingepata
hayangepata
kisingepata
hakingepata
visingepata
havingepata
isingepata
haingepata
zisingepata
hazingepata
usingepata
haungepata
kusingepata
hakungepata
pasingepata
hapangepata
musingepata
hamungepata
Past Conditional
Positive ningalipata tungalipata ungalipata mngalipata angalipata wangalipata ungalipata ingalipata lingalipata yangalipata kingalipata vingalipata ingalipata zingalipata ungalipata kungalipata pangalipata mungalipata
Negative nisingalipata
singalipata
tusingalipata
hatungalipata
usingalipata
hungalipata
msingalipata
hamngalipata
asingalipata
hangalipata
wasingalipata
hawangalipata
usingalipata
haungalipata
isingalipata
haingalipata
lisingalipata
halingalipata
yasingalipata
hayangalipata
kisingalipata
hakingalipata
visingalipata
havingalipata
isingalipata
haingalipata
zisingalipata
hazingalipata
usingalipata
haungalipata
kusingalipata
hakungalipata
pasingalipata
hapangalipata
musingalipata
hamungalipata
Conditional Contrary to Fact
Positive ningelipata tungelipata ungelipata mngelipata angelipata wangelipata ungelipata ingelipata lingelipata yangelipata kingelipata vingelipata ingelipata zingelipata ungelipata kungelipata pangelipata mungelipata
General Relative
Positive nipatao tupatao upatao mpatao apatao wapatao upatao ipatao lipatao yapatao kipatao vipatao ipatao zipatao upatao kupatao papatao mupatao
Negative nisiopata tusiopata usiopata msiopata asiopata wasiopata usiopata isiopata lisiopata yasiopata kisiopata visiopata isiopata zisiopata usiopata kusiopata pasiopata musiopata
Gnomic
Positive napata twapata wapata mwapata apata wapata wapata yapata lapata yapata chapata vyapata yapata zapata wapata kwapata papata mwapata
Perfect
Positive nimepata tumepata umepata mmepata amepata wamepata umepata imepata limepata yamepata kimepata vimepata imepata zimepata umepata kumepata pamepata mumepata
"Already"
Positive nimeshapata tumeshapata umeshapata mmeshapata ameshapata wameshapata umeshapata imeshapata limeshapata yameshapata kimeshapata vimeshapata imeshapata zimeshapata umeshapata kumeshapata pameshapata mumeshapata
"Not yet"
Negative sijapata hatujapata hujapata hamjapata hajapata hawajapata haujapata haijapata halijapata hayajapata hakijapata havijapata haijapata hazijapata haujapata hakujapata hapajapata hamujapata
"If/When"
Positive nikipata tukipata ukipata mkipata akipata wakipata ukipata ikipata likipata yakipata kikipata vikipata ikipata zikipata ukipata kukipata pakipata mukipata
"If not"
Negative nisipopata tusipopata usipopata msipopata asipopata wasipopata usipopata isipopata lisipopata yasipopata kisipopata visipopata isipopata zisipopata usipopata kusipopata pasipopata musipopata
Consecutive
Positive nikapata tukapata ukapata mkapata akapata wakapata ukapata ikapata likapata yakapata kikapata vikapata ikapata zikapata ukapata kukapata pakapata mukapata
Not all possible forms are listed in the table. Transitive verbs can take object concords, relative concords can agree with all noun classes, and many other forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.

Derived terms[edit]