pata

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

English

[edit]
English Wikipedia has an article on:
Wikipedia

Etymology

[edit]

From Marathi पट्टा (paṭṭā) or a related term in another Indian language. Compare the longer form Marathi दांडपट्टा (dāṇḍpaṭṭā)

Pronunciation

[edit]
  • IPA(key): /pəˈtɑ/, (anglicized) /ˈpɑtə/, /ˈpætə/
  • Audio (Southern England):(file)

Noun

[edit]

pata (plural patas)

  1. An Indian sword with an attached gauntlet.

Alternative forms

[edit]

Synonyms

[edit]

Albanian

[edit]

Etymology

[edit]

From Proto-Albanian *pat(i)-, from Proto-Indo-European *poti-o- (to be in possession of). Cognate to Latin potior (to have a share in, take possession of), Ancient Greek πόσις (pósis), Sanskrit पति (páti).[1][2] A suppletive verb, which occurs in the participle and the aorist, as well as in the tenses and moods derived from these stems.

Verb

[edit]

pata (aorist pata, participle pasur)

  1. to have had (aorist)
  2. to have been in possession (of something)

Conjugation

[edit]

See kam (to have).

[edit]

References

[edit]
  1. ^ Orel, Vladimir E. (1998) “pata”, in Albanian Etymological Dictionary, Leiden, Boston, Köln: Brill, →ISBN, page 167
  2. ^ Demiraj, B. (1997) Albanische Etymologien: Untersuchungen zum albanischen Erbwortschatz [Albanian Etymologies: []] (Leiden Studies in Indo-European; 7)‎[1] (in German), Amsterdam, Atlanta: Rodopi

Chavacano

[edit]

Etymology

[edit]

Inherited from Spanish pata.

Pronunciation

[edit]
  • IPA(key): /ˈpata/, [ˈpa.t̪a]
  • Hyphenation: pa‧ta

Noun

[edit]

pata

  1. leg (of a human or animal)
    Synonym: pierna

Czech

[edit]
Czech Wikipedia has an article on:
Wikipedia cs

Etymology

[edit]

Inherited from Proto-Slavic *pęta.

Pronunciation

[edit]

Noun

[edit]

pata f

  1. heel

Declension

[edit]

Derived terms

[edit]

Further reading

[edit]
  • pata in Příruční slovník jazyka českého, 1935–1957
  • pata in Slovník spisovného jazyka českého, 1960–1971, 1989
  • pata in Internetová jazyková příručka

Finnish

[edit]

Pronunciation

[edit]
  • IPA(key): /ˈpɑtɑ/, [ˈpɑ̝t̪ɑ̝]
  • Rhymes: -ɑtɑ
  • Syllabification(key): pa‧ta

Etymology 1

[edit]
A cast iron pot designed by Timo Sarpaneva in 1960.

From Proto-Finnic *pata, from Proto-Uralic *pata; cognate with Estonian pada, Hungarian fazék.

Noun

[edit]

pata

  1. cauldron (large bowl-shaped pot)
  2. pot (typically one made of thick material such as cast iron or pottery for slow cooking or storing food)
  3. stew, hot pot, chowder (dish prepared in such vessel)
  4. barrage (type of firework)
Usage notes
[edit]
  • (pot): See the usage notes under kattila.
Declension
[edit]
Inflection of pata (Kotus type 9*F/kala, t-d gradation)
nominative pata padat
genitive padan patojen
partitive pataa patoja
illative pataan patoihin
singular plural
nominative pata padat
accusative nom. pata padat
gen. padan
genitive padan patojen
patain rare
partitive pataa patoja
inessive padassa padoissa
elative padasta padoista
illative pataan patoihin
adessive padalla padoilla
ablative padalta padoilta
allative padalle padoille
essive patana patoina
translative padaksi padoiksi
abessive padatta padoitta
instructive padoin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of pata (Kotus type 9*F/kala, t-d gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative patani patani
accusative nom. patani patani
gen. patani
genitive patani patojeni
pataini rare
partitive pataani patojani
inessive padassani padoissani
elative padastani padoistani
illative pataani patoihini
adessive padallani padoillani
ablative padaltani padoiltani
allative padalleni padoilleni
essive patanani patoinani
translative padakseni padoikseni
abessive padattani padoittani
instructive
comitative patoineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative patasi patasi
accusative nom. patasi patasi
gen. patasi
genitive patasi patojesi
pataisi rare
partitive pataasi patojasi
inessive padassasi padoissasi
elative padastasi padoistasi
illative pataasi patoihisi
adessive padallasi padoillasi
ablative padaltasi padoiltasi
allative padallesi padoillesi
essive patanasi patoinasi
translative padaksesi padoiksesi
abessive padattasi padoittasi
instructive
comitative patoinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative patamme patamme
accusative nom. patamme patamme
gen. patamme
genitive patamme patojemme
pataimme rare
partitive pataamme patojamme
inessive padassamme padoissamme
elative padastamme padoistamme
illative pataamme patoihimme
adessive padallamme padoillamme
ablative padaltamme padoiltamme
allative padallemme padoillemme
essive patanamme patoinamme
translative padaksemme padoiksemme
abessive padattamme padoittamme
instructive
comitative patoinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative patanne patanne
accusative nom. patanne patanne
gen. patanne
genitive patanne patojenne
patainne rare
partitive pataanne patojanne
inessive padassanne padoissanne
elative padastanne padoistanne
illative pataanne patoihinne
adessive padallanne padoillanne
ablative padaltanne padoiltanne
allative padallenne padoillenne
essive patananne patoinanne
translative padaksenne padoiksenne
abessive padattanne padoittanne
instructive
comitative patoinenne
third-person possessor
singular plural
nominative patansa patansa
accusative nom. patansa patansa
gen. patansa
genitive patansa patojensa
patainsa rare
partitive pataansa patojaan
patojansa
inessive padassaan
padassansa
padoissaan
padoissansa
elative padastaan
padastansa
padoistaan
padoistansa
illative pataansa patoihinsa
adessive padallaan
padallansa
padoillaan
padoillansa
ablative padaltaan
padaltansa
padoiltaan
padoiltansa
allative padalleen
padallensa
padoilleen
padoillensa
essive patanaan
patanansa
patoinaan
patoinansa
translative padakseen
padaksensa
padoikseen
padoiksensa
abessive padattaan
padattansa
padoittaan
padoittansa
instructive
comitative patoineen
patoinensa
Derived terms
[edit]
compounds

See also

[edit]

Further reading

[edit]

Etymology 2

[edit]

Borrowed from Swedish spader (spades), from German Spaten, after Spanish espada and/or Italian spada (sword), originally used for the suit of swords in the Latin suits which corresponds to spades in the French suits.

Noun

[edit]

pata

  1. (card games) spades (suit in playing cards)
    patakymppiten of spades
  2. (card games) spade (a card of spades)
Declension
[edit]
Inflection of pata (Kotus type 9*F/kala, t-d gradation)
nominative pata padat
genitive padan patojen
partitive pataa patoja
illative pataan patoihin
singular plural
nominative pata padat
accusative nom. pata padat
gen. padan
genitive padan patojen
patain rare
partitive pataa patoja
inessive padassa padoissa
elative padasta padoista
illative pataan patoihin
adessive padalla padoilla
ablative padalta padoilta
allative padalle padoille
essive patana patoina
translative padaksi padoiksi
abessive padatta padoitta
instructive padoin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of pata (Kotus type 9*F/kala, t-d gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative patani patani
accusative nom. patani patani
gen. patani
genitive patani patojeni
pataini rare
partitive pataani patojani
inessive padassani padoissani
elative padastani padoistani
illative pataani patoihini
adessive padallani padoillani
ablative padaltani padoiltani
allative padalleni padoilleni
essive patanani patoinani
translative padakseni padoikseni
abessive padattani padoittani
instructive
comitative patoineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative patasi patasi
accusative nom. patasi patasi
gen. patasi
genitive patasi patojesi
pataisi rare
partitive pataasi patojasi
inessive padassasi padoissasi
elative padastasi padoistasi
illative pataasi patoihisi
adessive padallasi padoillasi
ablative padaltasi padoiltasi
allative padallesi padoillesi
essive patanasi patoinasi
translative padaksesi padoiksesi
abessive padattasi padoittasi
instructive
comitative patoinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative patamme patamme
accusative nom. patamme patamme
gen. patamme
genitive patamme patojemme
pataimme rare
partitive pataamme patojamme
inessive padassamme padoissamme
elative padastamme padoistamme
illative pataamme patoihimme
adessive padallamme padoillamme
ablative padaltamme padoiltamme
allative padallemme padoillemme
essive patanamme patoinamme
translative padaksemme padoiksemme
abessive padattamme padoittamme
instructive
comitative patoinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative patanne patanne
accusative nom. patanne patanne
gen. patanne
genitive patanne patojenne
patainne rare
partitive pataanne patojanne
inessive padassanne padoissanne
elative padastanne padoistanne
illative pataanne patoihinne
adessive padallanne padoillanne
ablative padaltanne padoiltanne
allative padallenne padoillenne
essive patananne patoinanne
translative padaksenne padoiksenne
abessive padattanne padoittanne
instructive
comitative patoinenne
third-person possessor
singular plural
nominative patansa patansa
accusative nom. patansa patansa
gen. patansa
genitive patansa patojensa
patainsa rare
partitive pataansa patojaan
patojansa
inessive padassaan
padassansa
padoissaan
padoissansa
elative padastaan
padastansa
padoistaan
padoistansa
illative pataansa patoihinsa
adessive padallaan
padallansa
padoillaan
padoillansa
ablative padaltaan
padaltansa
padoiltaan
padoiltansa
allative padalleen
padallensa
padoilleen
padoillensa
essive patanaan
patanansa
patoinaan
patoinansa
translative padakseen
padaksensa
padoikseen
padoiksensa
abessive padattaan
padattansa
padoittaan
padoittansa
instructive
comitative patoineen
patoinensa
Derived terms
[edit]
compounds
Descendants
[edit]
  • Ingrian: pata

See also

[edit]
Suits in Finnish · maa, väri (layout · text)
hertta ruutu pata risti

Further reading

[edit]

Anagrams

[edit]

Galician

[edit]

Etymology 1

[edit]

From Vulgar Latin *patta.

Pronunciation

[edit]

Noun

[edit]

pata f (plural patas)

  1. (zootomy) paw; leg
    Synonym: pouta
Derived terms
[edit]

Etymology 2

[edit]

Attested since 1348. From pato.

Pronunciation

[edit]

Noun

[edit]

pata f (plural patas)

  1. duck, female duck
    • 1348, Clarinda de Azevedo Maia, editor, História do galego-português, Coimbra: I.N.I.C, page 159:
      ſſete ouellas τ dous años τ ſſete cabras τ quatro cabritos τ duas porcas τ mea doutra τ hũa porcalla con ſſeus fillos τ dose patas τ treσe gallinas cõ quatorze pĩtoos
      seven sheep and two lambs and seven goats and four kids and two sows and a half and a sow with her sons and twelve ducks and therteen hens with fourteen chicks
  2. cormorant

References

[edit]
  • Ernesto González Seoane, María Álvarez de la Granja, Ana Isabel Boullón Agrelo (20062022) “pata”, in Dicionario de Dicionarios do galego medieval (in Galician), Santiago de Compostela: ILG
  • Xavier Varela Barreiro, Xavier Gómez Guinovart (20062018) “pata”, in Corpus Xelmírez - Corpus lingüístico da Galicia medieval (in Galician), Santiago de Compostela: ILG
  • pata” in Dicionario de Dicionarios da lingua galega, SLI - ILGA 2006–2013.
  • pata” in Tesouro informatizado da lingua galega. Santiago: ILG.
  • pata” in Álvarez, Rosario (coord.): Tesouro do léxico patrimonial galego e portugués, Santiago de Compostela: Instituto da Lingua Galega.

Hiri Motu

[edit]

Noun

[edit]

pata

  1. table, shelf

Hungarian

[edit]

Etymology

[edit]

Probably from a Slavic language, from Proto-Slavic *pęta.

Pronunciation

[edit]
  • IPA(key): [ˈpɒtɒ]
  • Hyphenation: pa‧ta
  • Rhymes: -tɒ

Noun

[edit]

pata (plural paták)

  1. hoof (the tip of a toe of an ungulate such as a horse, ox or deer, strengthened by a thick keratin covering)

Declension

[edit]
Inflection (stem in long/high vowel, back harmony)
singular plural
nominative pata paták
accusative patát patákat
dative patának patáknak
instrumental patával patákkal
causal-final patáért patákért
translative patává patákká
terminative patáig patákig
essive-formal pataként patákként
essive-modal
inessive patában patákban
superessive patán patákon
adessive patánál patáknál
illative patába patákba
sublative patára patákra
allative patához patákhoz
elative patából patákból
delative patáról patákról
ablative patától patáktól
non-attributive
possessive - singular
patáé patáké
non-attributive
possessive - plural
patáéi patákéi
Possessive forms of pata
possessor single possession multiple possessions
1st person sing. patám patáim
2nd person sing. patád patáid
3rd person sing. patája patái
1st person plural patánk patáink
2nd person plural patátok patáitok
3rd person plural patájuk patáik

Derived terms

[edit]
Compound words

Further reading

[edit]
  • pata in Bárczi, Géza and László Országh. A magyar nyelv értelmező szótára (‘The Explanatory Dictionary of the Hungarian Language’, abbr.: ÉrtSz.). Budapest: Akadémiai Kiadó, 1959–1962. Fifth ed., 1992: →ISBN

Icelandic

[edit]

Pronunciation

[edit]

Verb

[edit]

pata (weak verb, third-person singular past indicative pataði, supine patað)

  1. to gesticulate

Conjugation

[edit]

Ingrian

[edit]

Etymology 1

[edit]

Pata (1).

From Proto-Finnic *pata. Cognates include Finnish pata and Estonian pada.

Pronunciation

[edit]

Noun

[edit]

pata

  1. pot, kettle, cauldron
    • 1936, N. A. Iljin and V. I. Junus, Bukvari iƶoroin șkouluja vart, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 13:
      Tima na pata, Tani na kala.
      Tima, here's your pot, Tani, here's your fish.
    • 1936, D. I. Efimov, Lukukirja: Inkeroisia alkușkouluja vart (toin osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 119:
      Ikkunan pääl pata seisoo.
      On the window a pot stands.
Declension
[edit]
Declension of pata (type 3/kana, t- gradation, gemination)
singular plural
nominative pata paat
genitive paan pattoin
partitive pattaa patoja
illative pattaa pattoi
inessive paas paois
elative paast paoist
allative paalle paoille
adessive paal paoil
ablative paalt paoilt
translative paaks paoiks
essive patanna, pattaan patoinna, pattoin
exessive1) patant patoint
1) obsolete
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the comitative is formed by adding the suffix -ka? or -kä? to the genitive.
Derived terms
[edit]

Etymology 2

[edit]

Paat (2).

Borrowed from Finnish pata, from Swedish spader.

Pronunciation

[edit]

Noun

[edit]

pata

  1. (card games) spades
Declension
[edit]
Declension of pata (type 3/kana, t- gradation, gemination)
singular plural
nominative pata paat
genitive paan pattoin
partitive pattaa patoja
illative pattaa pattoi
inessive paas paois
elative paast paoist
allative paalle paoille
adessive paal paoil
ablative paalt paoilt
translative paaks paoiks
essive patanna, pattaan patoinna, pattoin
exessive1) patant patoint
1) obsolete
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the comitative is formed by adding the suffix -ka? or -kä? to the genitive.
Derived terms
[edit]

References

[edit]
  • Fedor Tumansky (1790) “пата”, in Опытъ повѣствованїя о дѣянїях, положенїи, состоянїи и раздѣленїи Санкт-Петербургской губернїи [An experiment of an account of the acts, location, condition and division of the Saint Petersburg gubernia], Краткїй словарь ижерскаго, финскаго, эстонскаго, чюдскаго, и ямскаго нарѣчїя съ россїйскимъ переводомъ [A short dictionary of the Ingrian, Finnish, Estonian, Chud and Yamtian dialects with a Russian translation], page 689
  • V. I. Junus (1936) Iƶoran Keelen Grammatikka[5], Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 19
  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 370
  • Olga I. Konkova, Nikita A. Dyachkov (2014) Inkeroin Keel: Пособие по Ижорскому Языку[6], →ISBN, page 78

Italian

[edit]

Alternative forms

[edit]

Etymology

[edit]

Through French, from Wolof.

Pronunciation

[edit]
  • IPA(key): /ˈpa.ta/
  • Rhymes: -ata
  • Hyphenation: pà‧ta

Noun

[edit]

pata m (invariable)

  1. patas (Erythrocebus patas)

Further reading

[edit]
  • pata in Treccani.it – Vocabolario Treccani on line, Istituto dell'Enciclopedia Italiana

Lower Sorbian

[edit]
pata

Etymology

[edit]

Cognate with Serbo-Croatian pȁtka (duck).

Pronunciation

[edit]

Noun

[edit]

pata f animal

  1. brooding hen, hen with chicks

Declension

[edit]

Further reading

[edit]
  • Muka, Arnošt (1921, 1928) “pata”, in Słownik dolnoserbskeje rěcy a jeje narěcow (in German), St. Petersburg, Prague: ОРЯС РАН, ČAVU; Reprinted Bautzen: Domowina-Verlag, 2008
  • Starosta, Manfred (1999) “pata”, in Dolnoserbsko-nimski słownik / Niedersorbisch-deutsches Wörterbuch (in German), Bautzen: Domowina-Verlag

Maori

[edit]

Etymology 1

[edit]

From Proto-Polynesian *pata (compare with Tahitian pata (to flick, to flip) and tōpata (droplet, to drip), Hawaiian paka (to strike of raindrops, to patter))[1] from Proto-Oceanic *bata.[2]

Noun

[edit]

pata

  1. drop, drip

Verb

[edit]

pata

  1. to drip
  2. to splatter

Etymology 2

[edit]

From Proto-Polynesian *pata.[3]

Noun

[edit]

pata

  1. seed
  2. granule
[edit]

References

[edit]
  1. ^ Tregear, Edward (1891) Maori-Polynesian Comparative Dictionary[2], Wellington, New Zealand: Lyon and Blair, pages 524-5
  2. ^ Ross Clark and Simon J. Greenhill, editors (2011), “pata1a”, in POLLEX-Online: The Polynesian Lexicon Project Online
  3. ^ Ross Clark and Simon J. Greenhill, editors (2011), “pata.3”, in POLLEX-Online: The Polynesian Lexicon Project Online

Further reading

[edit]
  • pata” in John C. Moorfield, Te Aka: Maori–English, English–Maori Dictionary and Index, 3rd edition, Longman/Pearson Education New Zealand, 2011, →ISBN.

Miskito

[edit]

Noun

[edit]

pata

  1. fire

Nyishi

[edit]

Alternative forms

[edit]

Etymology

[edit]

pa + Proto-Tani *taŋ.

Noun

[edit]

pata

  1. bird

References

[edit]
  • P. T. Abraham (2005) A Grammar of Nyishi Language[7], Delhi: Farsight Publishers and Distributors

Old Norse

[edit]

Noun

[edit]

pata

  1. inflection of pati:
    1. indefinite oblique singular
    2. indefinite accusative/genitive plural

Pali

[edit]

Alternative forms

[edit]

Verb

[edit]

pata

  1. second-person singular imperative active of patati (to fall)

Papiamentu

[edit]

Etymology

[edit]

From Portuguese pata and Spanish pata.

Noun

[edit]

pata

  1. hoof
  2. paw
  3. claw

Portuguese

[edit]

Pronunciation

[edit]

  • Rhymes: -atɐ
  • Hyphenation: pa‧ta

Etymology 1

[edit]
pata (1)

From Vulgar Latin *patta (paw, foot).

Noun

[edit]

pata f (plural patas)

  1. paw, foot, leg (of an animal)
  2. (colloquial) human leg, foot, footprint (often used by an angry person)
Descendants
[edit]

Etymology 2

[edit]

From pato (duck) +‎ -a.

Noun

[edit]

pata f (plural patas)

  1. female equivalent of pato; a female duck

Quechua

[edit]

Adjective

[edit]

pata

  1. neighboring, adjacent

Adverb

[edit]

pata

  1. above, high up

Noun

[edit]

pata

  1. edge
  2. shore, cliff, terrace
  3. square

Declension

[edit]

Postposition

[edit]

pata

  1. near
  2. on, over, above

Spanish

[edit]
Spanish Wikipedia has an article on:
Wikipedia es

Pronunciation

[edit]

Etymology 1

[edit]

Inherited from Vulgar Latin *patta (paw, foot). Compare English patten.

Noun

[edit]

pata f (plural patas)

  1. paw, foot, leg (of an animal)
    Synonym: pie
  2. leg (of furniture)
  3. (colloquial) human leg, foot (often used in anger)
    Synonym: pierna
  4. (colloquial) footprint (often used in anger)
    Synonym: huella
    Acabo de trapear y ya dejaste tus patas.
    I've just finished mopping and now you left your footprints (all over).
  5. kickstand (a levered bar that can be folded down from the frame of a bicycle or motorcycle to prop it upright when not being ridden)
    Synonym: pata de cabra
  6. pocket flap
  7. tie, draw
    Synonym: empate
Derived terms
[edit]
[edit]

Etymology 2

[edit]

Borrowed from Andalusian Arabic پط (paṭṭ), from Arabic بَطّ (baṭṭ, duck).

Noun

[edit]

pata f (plural patas)

  1. female equivalent of pato; female duck

Further reading

[edit]

Anagrams

[edit]

Sranan Tongo

[edit]

Etymology

[edit]

From Portuguese sapato (shoe).

Noun

[edit]

pata

  1. sneaker (shoe)

Descendants

[edit]

Swahili

[edit]

Pronunciation

[edit]

Etymology 1

[edit]

From Proto-Bantu *-jípata.

Verb

[edit]

-pata (infinitive kupata)

  1. to get
  2. to get the chance or opportunity to, be able to (followed by an infinitive or bare verb stem)
Conjugation
[edit]
Conjugation of -pata
Positive present -napata
Subjunctive -pate
Negative -pati
Imperative singular pata
Infinitives
Positive kupata
Negative kutopata
Imperatives
Singular pata
Plural pateni
Tensed forms
Habitual hupata
Positive past positive subject concord + -lipata
Negative past negative subject concord + -kupata
Positive present (positive subject concord + -napata)
Singular Plural
1st person ninapata/napata tunapata
2nd person unapata mnapata
3rd person m-wa(I/II) anapata wanapata
other classes positive subject concord + -napata
Negative present (negative subject concord + -pati)
Singular Plural
1st person sipati hatupati
2nd person hupati hampati
3rd person m-wa(I/II) hapati hawapati
other classes negative subject concord + -pati
Positive future positive subject concord + -tapata
Negative future negative subject concord + -tapata
Positive subjunctive (positive subject concord + -pate)
Singular Plural
1st person nipate tupate
2nd person upate mpate
3rd person m-wa(I/II) apate wapate
other classes positive subject concord + -pate
Negative subjunctive positive subject concord + -sipate
Positive present conditional positive subject concord + -ngepata
Negative present conditional positive subject concord + -singepata
Positive past conditional positive subject concord + -ngalipata
Negative past conditional positive subject concord + -singalipata
Gnomic (positive subject concord + -apata)
Singular Plural
1st person napata twapata
2nd person wapata mwapata
3rd person m-wa(I/II) apata wapata
m-mi(III/IV) wapata yapata
ji-ma(V/VI) lapata yapata
ki-vi(VII/VIII) chapata vyapata
n(IX/X) yapata zapata
u(XI) wapata see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) kwapata
pa(XVI) papata
mu(XVIII) mwapata
Perfect positive subject concord + -mepata
"Already" positive subject concord + -meshapata
"Not yet" negative subject concord + -japata
"If/When" positive subject concord + -kipata
"If not" positive subject concord + -sipopata
Consecutive kapata / positive subject concord + -kapata
Consecutive subjunctive positive subject concord + -kapate
Object concord (indicative positive)
Singular Plural
1st person -nipata -tupata
2nd person -kupata -wapata/-kupateni/-wapateni
3rd person m-wa(I/II) -mpata -wapata
m-mi(III/IV) -upata -ipata
ji-ma(V/VI) -lipata -yapata
ki-vi(VII/VIII) -kipata -vipata
n(IX/X) -ipata -zipata
u(XI) -upata see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -kupata
pa(XVI) -papata
mu(XVIII) -mupata
Reflexive -jipata
Relative forms
General positive (positive subject concord + (object concord) + -pata- + relative marker)
Singular Plural
m-wa(I/II) -pataye -patao
m-mi(III/IV) -patao -patayo
ji-ma(V/VI) -patalo -patayo
ki-vi(VII/VIII) -patacho -patavyo
n(IX/X) -patayo -patazo
u(XI) -patao see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -patako
pa(XVI) -patapo
mu(XVIII) -patamo
Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -pata)
Singular Plural
m-wa(I/II) -yepata -opata
m-mi(III/IV) -opata -yopata
ji-ma(V/VI) -lopata -yopata
ki-vi(VII/VIII) -chopata -vyopata
n(IX/X) -yopata -zopata
u(XI) -opata see n(X) or ma(VI) class
ku(XV/XVII) -kopata
pa(XVI) -popata
mu(XVIII) -mopata
Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.
Derived terms
[edit]

Etymology 2

[edit]

Noun

[edit]

pata (n class, plural pata)

  1. hinge

Tagalog

[edit]

Etymology 1

[edit]

Borrowed from Spanish pata.

Pronunciation

[edit]

Noun

[edit]

pata (Baybayin spelling ᜉᜆ)

  1. (zoology) animal thigh
  2. ham hock; pig's trotter
  3. game using wooden bricks

Etymology 2

[edit]

Pronunciation

[edit]

Noun

[edit]

patà (Baybayin spelling ᜉᜆ) (medicine)

  1. fatigue

Adjective

[edit]

patâ (Baybayin spelling ᜉᜆ) (medicine)

  1. fatigued

Etymology 3

[edit]

Pronunciation

[edit]

Noun

[edit]

patâ (Baybayin spelling ᜉᜆ) (obsolete)

  1. act of forcing oneself to give up bad inclinations
Derived terms
[edit]

Further reading

[edit]
  • pata”, in Pambansang Diksiyonaryo | Diksiyonaryo.ph, Manila, 2018

Anagrams

[edit]

Votic

[edit]

Pronunciation

[edit]
  • (Luutsa, Liivtšülä) IPA(key): /ˈpɑtɑ/, [ˈpɑtɑ]
  • Rhymes: -ɑtɑ
  • Hyphenation: pa‧ta

Etymology 1

[edit]

From Proto-Finnic *pata.

Noun

[edit]

pata

  1. pot (made of clay or metal)
Inflection
[edit]
Declension of pata (type III/jalkõ, t- gradation)
singular plural
nominative pata paad
genitive paa patojõ, patoi
partitive patta patoitõ, patoi
illative pattasõ, patta patoisõ
inessive paaz patoiz
elative paassõ patoissõ
allative paalõ patoilõ
adessive paallõ patoillõ
ablative paaltõ patoiltõ
translative paassi patoissi
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative (sg) or the genitive.
***) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.

Etymology 2

[edit]

Probably borrowed from Finnish pata.

Noun

[edit]

pata

  1. spades (card suit)
Inflection
[edit]
Declension of pata (type III/jalkõ, t- gradation)
singular plural
nominative pata paad
genitive paa patojõ, patoi
partitive patta patoitõ, patoi
illative pattasõ, patta patoisõ
inessive paaz patoiz
elative paassõ patoissõ
allative paalõ patoilõ
adessive paallõ patoillõ
ablative paaltõ patoiltõ
translative paassi patoissi
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative (sg) or the genitive.
***) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.

References

[edit]
  • Hallap, V., Adler, E., Grünberg, S., Leppik, M. (2012) “pata”, in Vadja keele sõnaraamat [A dictionary of the Votic language], 2nd edition, Tallinn

Yoruba

[edit]

Etymology

[edit]

From British English pants.

Pronunciation

[edit]

Noun

[edit]

pátá

  1. underwear, pants, briefs
    Synonyms: àwọ̀tẹ́lẹ̀, dígò, ṣòkòtò péńpé