-an

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

English[edit]

Alternative forms[edit]

Etymology[edit]

From Latin -ānus, which forms adjectives of belonging or origin from a noun.

Suffix[edit]

-an

  1. Of or pertaining to; an adjectival suffix appended to various words, often nouns, to make an adjective form. (Often added to words of Latin origin, but also used with words of other origins. When a word ends in a, -n is used instead.)
    Rome : Roman
  2. Appended to nouns to form an agent noun. (When males with a profession are distinguished from females, males are -an, females -(i)enne.)
    comedian, from comedy +‎ -an
    historian, from history +‎ -an

Synonyms[edit]

Translations[edit]


Chuukese[edit]

Suffix[edit]

-an

  1. (added to possessive nouns) his, hers, its

Related terms[edit]



Cimbrian[edit]

Suffix[edit]

-an

  1. forms the infinitive of verbs

Esperanto[edit]

Suffix[edit]

-an

  1. Obsolete form of -am.

See also[edit]


Finnish[edit]

Suffix[edit]

-an

  1. (personal) Forms the impersonal indicative present forms of verbs that include back vowels (a, o or u or i or e with a, o or u — compare -än), appended to the infinitive.
    • No changes in verbs that end in one a.
    juosta + -an -> juostaan
    • Verbs ending in -oa the beginning stem is followed by -ta- and then by this.
    sanoa, stem sano- + -ta- + -an -> sanotaan
    • Verbs ending in -aa or -ea the beginning stem is followed by -eta- and then by this.
    laittaa, stem lait- + -eta- + -an -> laitetaan
    paistaa, stem paist- + -eta- + -an -> paistetaan
    laskea, stem lask- + -eta- + -an -> lasketaan
  2. (case suffix) A suffix variant for the illative singular, see -Vn.
    laiva boat (word includes back vowels, a — cf. -än) -> + -an = laivaan (on)to a/the boat; (in)to a/the boat
  3. (possessive) A variant for the third-person suffix -nsa, see the usage notes below.

Usage notes[edit]

  • (third-person possessive suffix variant): When the third-person suffix -nsa is appended to non-nominative noun forms that end in a single -a (those that are in singular and plural inessive, elative, adessive, ablative, essive and abessive and plural partitive and singular partitive ending with -ta), the S and A are very often omitted from the suffix and the last A of the case suffix preceding the remaining N is doubled — resulting in this -an. In standard Finnish, both the "full" form and the shortened form are acceptable (cf. -nsä). This same omission takes very often place also in the nominal verb forms used in shortened sentences (see the meanings of -nsa) and in the adverbs requiring this suffix:
Singular
(parti.) laitettansa -> laitettaan — koiraansa -> -"- (no changes)
(iness.) laitteessansa -> laitteessaan — koirassansa -> koirassaan
(elat.) laitteestansa -> laitteestaan — koirastansa -> koirastaan
(adess.) laitteellansa -> laitteellaan — koirallansa -> koirallaan
(ablat.) laitteeltansa -> laitteeltaan — koiraltansa -> koiraltaan
(ess.) laitteenansa -> laitteenaan — koiranansa -> koiranaan
(abess.) laitteettansa -> laitteettaan — koirattansa -> koirattaan
Plural
(partit.) laitteitansa -> laitteitaan — koiriansa -> koiriaan
(iness.) laitteissansa -> laitteissaan — koirissansa -> koirissaan
(elat.) laitteistansa -> laitteistaan — koiristansa -> koiristaan
(adess.) laitteillansa -> laitteillaan — koirillansa -> koirillaan
(ablat.) laitteiltansa -> laitteiltaan — koiriltansa -> koiriltaan
(ess.) laitteinansa -> laitteinaan — koirinansa -> koirinaan
(abess.) laitteittansa -> laitteittaan — koirittansa -> koirittaan

Hungarian[edit]

Pronunciation[edit]

Suffix[edit]

-an

  1. (adverbial suffix) Added to an adjective or numeral to create an adverb.
    pontos ‎(accurate) → pontosan ‎(accurately)
    hat ‎(six) → Hatan mentünk moziba. - Six of us went to the cinema.
    nyolc ‎(eight) → Nyolcan vannak a szobában. - There are eight people in the room.
  2. (verb suffix) Added to a stem - often an onomatopoeias - to form a verb expressing an instantaneous action.
    kattan ‎(to click, to make one clicking sound)
    robban ‎(to explode)

Usage notes[edit]

  • (adverbial suffix) Harmonic variants:
    -n is added to words ending in a vowel. Final -a changes to -á-. Final -e changes to -é-.
    -an is added to back vowel words ending in a consonant
    -en is added to front vowel words ending in a consonant
  • (verb suffix) Harmonic variants:
    -an is added to back vowel words
    -en is added to front vowel words

Derived terms[edit]


See also[edit]


Indonesian[edit]

Etymology[edit]

From Malay -an, from Proto-Malayic *-an, from Proto-Malayo-Polynesian *-an, from Proto-Austronesian *-an.

Suffix[edit]

-an

  1. Suffix for collectivity
  2. Suffix for similarity
  3. Suffix for object
  4. Suffix for place
  5. Suffix for instrument
    bangun ‎(to wake up, to get up) + -an = bangunan ‎(building)

Malay[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Malayic *-an, from Proto-Malayo-Polynesian *-an, from Proto-Austronesian *-an.

Pronunciation[edit]

Suffix[edit]

-an ‎(Jawi spelling -ان)

  1. Suffix for collectivity
  2. Suffix for similarity
  3. Suffix for object
  4. Suffix for place
  5. Suffix for instrument
    bangun ‎(to wake up, to get up) + -an = bangunan ‎(building)

Old English[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Germanic *-aną

Suffix[edit]

-an

  1. (verbal suffix) used to form the infinitive of most verbs (exceptions are verbs like flēon ‎(to flee))
    singan ‎(to sing)
    niman ‎(to take)

Old Norse[edit]

Etymology[edit]

Presumably from Proto-Germanic *-ōniz.

Suffix[edit]

-an

  1. (deverbative suffix) Used to derive nouns from class 2 weak verbs.
    friða ‎(to pacify) + ‎-an → ‎friðan ‎(pacifying)
    sanna ‎(to assert, prove) + ‎-an → ‎sannan ‎(assertion, confirmation)
    synja ‎(to deny) + ‎-an → ‎synjan ‎(denial)

Derived terms[edit]



Old Saxon[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Germanic *-aną

Suffix[edit]

-an

  1. (verbal suffix) used to form the infinitive of strong verbs (exceptions are a few verbs ending in -ian like biddian or liggian)
    drinkan "to drink"
    hwerƀan "to travel"

Romanian[edit]

Suffix[edit]

-an

  1. This term needs a translation to English. Please help out and add a translation, then remove the text {{rfdef}}.

Derived terms[edit]



Scottish Gaelic[edit]

Etymology 1[edit]

From Old Irish -án.

Pronunciation[edit]

Suffix[edit]

-an m

  1. A masculine suffix used to form nouns meaning a smaller form of something, often used for male given names.
    Cailean, Eòghan, Ailean, Beathan
    clàran, clachan, bioran

Etymology 2[edit]

Cognate to Irish -anna, Manx -yn.

Pronunciation[edit]

Suffix[edit]

-an pl

  1. Used to form regular plurals of nouns.
    clach ‎(stone) → clachan pl
    damh ‎(ox, stag) → damhan pl
    leannan ‎(lover, sweetheart) → leannanan pl

Derived terms[edit]



Serbo-Croatian[edit]

Etymology 1[edit]

EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions.

Suffix[edit]

-an (Cyrillic spelling -ан)

  1. Suffix appended to words to create a masculine noun, usually denoting a (often negative) feature or endearment.

Etymology 2[edit]

From Proto-Slavic *-ьnъ.

Suffix[edit]

-an (Cyrillic spelling -ан)

  1. Suffix appended to words to create an adjective.

Derived terms[edit]


See also[edit]


Spanish[edit]

Suffix[edit]

-an

  1. Suffix indicating the third-person plural present indicative of -ar verbs.
  2. Suffix indicating the third-person plural present subjunctive of -er and -ir verbs.
  3. Suffix indicating the third-person plural imperative of -er and -ir verbs.

See also[edit]


Swedish[edit]

Suffix[edit]

-an

  1. making a noun from a verb, similar to -ing and -ning, having -ningar as the plural, e.g. predika ‎(to preach) → predikan ‎(a sermon)
  2. -an; making a noun, describing a person by belief or nationality, e.g. Tibettibetan, lutheran, vegetarian

Derived terms[edit]



Tagalog[edit]

Verbal Suffix[edit]

-an

  1. actor trigger: to do something to a person or a thing
    Buksan mo ang pinto.
    (You) open the door. (You is focused).
  2. object trigger: to cause something to become; to make
    Binagalan ni Sue ang kotse.
    Sue slowed down the car. (The car is focused).
  3. directional trigger: to do something in the (physical or psychological) direction of
    Tinitingnan ko ang manwal.
    I'm looking at the manual. (The manual is focused).
  4. benefactive trigger: to do something for
    Titirhan ko si Roy ng keyk.
    I'll leave some cake for Roy. (Roy is focused).
  5. object trigger: (with root word reduplication) to do something occasionally, at random, a little, a bit, now and then or here and there
    Winawalis-walisan; ko ang sahig.
    I'm sweeping the floor a bit. (The floor is focused).
  6. directional trigger: (with root word reduplication) to do something in the (physical or psychological) direction of, occasionally, at random, a little, a bit, now and then or here and there
    Tinutulung-tulungan ni Jessy si Patty.
    Jessy helped Patty a bit. (Patty is focused).

Noun Suffix[edit]

-an

  1. a place where a large quantity of the thing meant by the root is put, planted, or can be found
    aklat (book) + -an = aklatan (library)
    basura (trash) + -an = basurahan (trash can)
  2. a place where the action expressed by the root is performed
    kain (eat) + -an = kainan (place where people eat e.g. restaurant, café,...)
  3. a period in which the action expressed by the root is collectively performed
    ani (harvest) + -an = anihan (harvest time)
    pasok (entry, class, work) + -an = pasukan (school time, school year)
  4. a tool or an object that is used to measure what is meant by the root
    oras (time) + -an = orasan (clock, watch)
    timbang (weight) + -an = timbangan (weighing scale)
  5. reciprocal or joint performance of the action expressed by the root
    sayaw (dance) + -an = sayawan (dancing together)
    kanta (sing) + -an = kantahan (singing together)

Note on morphophonemics[edit]

  • Normally, /h/ is inserted before -an when the root word end with a vowel that is not followed by a glottal stop. In some cases, phoneme change can occur and /h/ becomes /n/.
    ganti + -an = gantihan
    talo + -an = talunan
  • Sometimes, the final vowel of the root word disappears when the suffix is added.
    sunod + -an = sundan
    takip + -an = takpan

Derived terms[edit]



Volapük[edit]

Suffix[edit]

-an

  1. Used to indicate someone who is or does something

Derived terms[edit]